Skocz do zawartości


Zdjęcie

Góry


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
55 odpowiedzi w tym temacie

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Góry
Ja demonizuję, a dlaczego to długo by tłumaczyć. A z wysokością to różnie bywa. Są tacy co maszerują do góry jakby ich tygrys gonił, gorzej jak trzeba zejść.

A tak przy okazji: najlepiej wybrać się z kimś, kto był w danych górach przynajmniej kilka razy i wie czego się po nich spodziewać.
  • 0

budo_valkyria
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 183 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kendo

Napisano Ponad rok temu

Re: Góry

Najpierw wypadałoby zorientować się, jakie doświadczenie górskie ma pytający, a nie "na rozgrzewkę" proponować mu Orlą Perć


Hmmm... doświadczenie. Trudno powiedzieć. A co je określa? Napisz, a ja określę się sam... :)

Doświadczenie IMHO określa się w latach chodzenia, każdy wypad niesie ze sobą coś nowego.

Te Rysy. Na co powinienem sie przygotować?

Przede wszystkim na to żeby z Zakopca, jezeli tam śpisz, wyruszyc nad ranem, no chyba ze spisz w Morskim Oku czy w Roztoce albo 5 Stawach, to wtedy znaczy ze nie jesteś taki niedoświadczony, bo już wiesz jak zacząć. Warto załapać się gdzieś wyżej na nocleg, żeby spokojnie mieć cały dzień od rana. Nie narażasz sie wtedy, że zaskoczy cię noc w razie kłopotów, no i rano powietrze jest czystsze i widoki ładniejsze :D Reszta przygotowań wydaje mi się mniej wazna, snikers i komórka do plecaka a woda jest po drodze :wink: Owszem, warto isc z kimś, dla towarzystwa i bezpieczeństwa rownież. Może być ze pomylisz szlak, wtedy niebezpieczenstwo moze wzrosnąć w tempie nieprzewidywalnym, dlatego przyda się ktoś drugi do towarzystwa, żeby niepotrzebnie nie niepokoić panów czuwających pod telefonem 0603100100 :wink:

Zanim pójdziesz na Rysy, niezłą propozycją jest dzień wcześniej przelecieć się granią Czerwonych Wierchów z Zakopanego albo Ornaku (Ciemniak-Małołączniak - można zejść przez Giewont), albo wyskoczyć na 1 dzień na Słowację, z samochodu (parking na dole) można zrobić piękną pętlę przez grań Rohaczy, wspinaczkowo i widokowo bardzo oryginalną.
Jeżeli masz paszport to gama możliwości się oczywiscie rozszerza.
Jakby było potrzeba, to służe wieloletnim doświadczeniem w Tatrach, innych górch Europy i nie tylko.. :)

No i oprócz Tatr są jeszcze w Polsce inne góry, tańsze i mniej zatłoczone latem, też można się fajnie zmęczyć, a Tatry popodziwiać z daleka :-) Osobiście uwielbiam Bieszczady zimą, stawiają wysokie wymagania, i rozliczają z nich dokładnie (ofiary się zdarzały).

Nadal nie wiem czego oczekujesz, bo góry to coś więcej niż tylko się zmęczyć. To też może być sposób na życie
  • 0

budo_sid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1086 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Góry

Po jakich górach chodziłeś

O... to trudno powiedzieć, po wielu :-) . Choć jeśli chodzi o teren skalisty, zbyt dużego doświadczenia nie mam. :arrow: do nadrobienia.

w jakim sezonie

wiosna, lato, jesień, zima jest do czegoś innego...

samodzielne/w grupie/zorganizowane

samodzielne, w grupie

dużym/małym obciążeniem

dużym i małym obciążeniem

czy potrafisz korzystać z mapy w górach

tak

znasz zasady tam obowiązujące

tak (chyba - może o czymś nie wiem... :wink: )

no i takie tam inne

eeeeee...

czy potrafisz zrezygnować z wycieczki ze względów pogodowych/kondycyjnych/innych i nie pchasz się w górę za wszelką cenę.

Z WIELKIM (!) trudem...

Rozgrzewka: Cz. staw gąsiennicowy...

slaszysz... zdałem???
  • 0

budo_sid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1086 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Góry

No i oprócz Tatr są jeszcze w Polsce inne góry, tańsze i mniej zatłoczone latem, też można się fajnie zmęczyć, a Tatry popodziwiać z daleka Osobiście uwielbiam Bieszczady zimą, stawiają wysokie wymagania, i rozliczają z nich dokładnie (ofiary się zdarzały).

eeeee... tam. Pieniny RULEZ. 3 korony nocą i wschód słońca.
  • 0

budo_sid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1086 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Góry
To ja mam jeszcze jedno pytanie. No, może jest to raczej prośba. Szukam trasy (Tatry), która jest b. mało uczęszczana oraz prowadzi przez teren skalisty. Jakieś propozycje?
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Góry
jeżeli chodzi o trasy mało uczęszczane a wysokogórskie to proponuję góry łuku Karpat na Ukrainie albo w Rumunii - byłem tam i zrobiły na mnie wielkie wrażenie, zero ludzi, wysokie góry, sympatyczni ludzie, w Bułgarii i Grecji w górach może byc lekki tłok. W Polsce jest za mało gór byś znalazł mało uczęszczane szlaki.
  • 0

budo_valkyria
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 183 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kendo

Napisano Ponad rok temu

Re: Góry

To ja mam jeszcze jedno pytanie. No, może jest to raczej prośba. Szukam trasy (Tatry), która jest b. mało uczęszczana oraz prowadzi przez teren skalisty. Jakieś propozycje?

No to wyzej wymieniona trasa przez grań Rohaczy na Słowacji (Tatry Zachodnie, ale granit)
  • 0

budo_sid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1086 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Góry
A od strony Polskiej?

Tak na marginesie, chyba nici z moich planów. Pytam, bo może za rok wyjdzie... :? Albo jeszcze teraz się uda... :roll:
  • 0

budo_valkyria
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 183 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kendo

Napisano Ponad rok temu

Re: Góry

A od strony Polskiej?

Uhh od strony Polskiej to wszystko mocno uczęszczane.. po prostu mało mamy tych Tatr :( Jeszcze w zachodnich w otoczeniu doliny Chochołowskiej może jest mniej ludzi, ale w części Tatr Wysokich to chyba sie trzeba przyzwyczaić i nie zwracać uwagi (póki się kolejki nie robią na drabinkach i łańcuchach). Z Morskiego Oka: Bardzo fajny szlak i chyba mniej popularny niż Rysy, to przez Kazalnicę na przełęcz pod Chłopkiem, można wyjsc na Mięguszowiecki Czarny (ale to lepiej z kimś kto zna drogę, bo to już bez szlaku). Eksponowana ładna widokowa trasa. Można też pójść na Wrota Chałubińskiego i na Szpiglasowy Wierch. Z 5-ciu stawów: orla perć kawałkami: na przykład: znakomicie poprowadzone i niełatwe podejście na Kozią Przełęcz, (w niektórych miejscach albo trzeba być wysokim albo użyć techniki :D ) stąd można przejśc na Kozi Wierch i wrócić do chaty. Albo polecieć dalej na Krzyżne. Generalnie dolina 5 stawów wydaje mi sie spokojniejsza niż Murowaniec (ja miałam przyjemność bywać w Tatrach głównie we wrześniu, w tym roku niestety się nie uda :cry: ).

a tak na marginesie, ciekawe kiedy u nas dorobimy sie takiego zabezpieczenia szlaków, jakie spotyka sie na przykład w Dolomitach: w trudnym terenie skalnym idzie obok szlaku stalowa lina asekuracyjna, wpinasz się w nią , i wolny i swobodny współpracujesz wyłacznie ze skałą, drabinki i łańcuchy są tylko tam gdzie to absolutnie niezbędne, a bezpieczeństwo chyba jednak większe (nie można wylecieć z wyrwanym łańcuchem)
  • 0

budo_sid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1086 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Góry

a tak na marginesie, ciekawe kiedy u nas dorobimy sie takiego zabezpieczenia szlaków, jakie spotyka sie na przykład w Dolomitach: w trudnym terenie skalnym idzie obok szlaku stalowa lina asekuracyjna, wpinasz się w nią , i wolny i swobodny współpracujesz wyłacznie ze skałą, drabinki i łańcuchy są tylko tam gdzie to absolutnie niezbędne, a bezpieczeństwo chyba jednak większe (nie można wylecieć z wyrwanym łańcuchem)


Nie jestem specjalistą, w górach często nie bywam (ale to sie zmieni :-) ). Jednak te wszystkie schody, liny, łańcuchy etc. zlikwidowałbym. Oczywiście, czasem są niezbędne. Jednak przy tym bardzo irytujące. Na spacer można wybrać się do parku, a góry, to góry. Juz nawet nie wspominam o asfalcie :blus:
  • 0

budo_kurt
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 71 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skalbmierz, Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Góry

Dlatego na rozgrzewke zaproponowałem Kościelec - jeśli wejdzie - to może iść spokojnie na Orlą - zresztą widziałem tam tak różnych ludzi, że śmiem twierdzić, że tylko osoba upośledzona ruchowo lub mająca lęk wysokości sobie nie poradzi .. 8)

A jednak! Z moim lękiem sobie przeszedłem dwa razy! Co prawda za kazdym razem rzygałem i o mało nie zleciałem (łancuch mi sie urwal), ale takiego zastrzyku adrenaliny to mi nikt nie zafunduje! To jest dopiero jazda!
W ogóle to "góry to ja". Poznaj Tatry, a poznasz mnie! :)
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Góry
Ja chodzę od mniej więcej 12 lat po górach... Ostatnio byłem na dwóch wypadach... W maju i w lipcu.

Maj:

3 dni

1) Nowy Targ - Turbacz

2) Lubań - Krościenko 1.5 - 2 metrów śniegu na szlaku + tony błota - BEZ LUDZI!

3) trasa z Krościenka na Przechybę - też prawie zero ludzi...

Lipiec:

Około 12 dni...

1) Radziechowy - Węgierska Górka - Hala Boracza Schronisko
2) Hala Rysianka - Hala Lipowska - Krawców Wierch Schronisko (wzdługż granicy)
3) Ujsoły i trasy lokalne - np. Rycerzowa.

Bardzo mało ludzi - na jednej z tras 2 osoby na DWA DNI :) :!:

+ Słowacja Mała Fatra (super trasy - pogoda zmienna jak cholera)

W sumie 200 km.

Jak będę miał czas - zamieszczę galerię zdjęć.

Tatr nie lubię za bardzo - tłumy, ceperiada...
  • 0

budo_lea
  • Użytkownik
  • Pip
  • 45 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z południa

Napisano Ponad rok temu

Re: Góry
Większość z Was tylko o Tatrach mówi, a przecież Beskidy też są piękne!!! Widok z domu mam na góry: na Szyndzielnię, Błatnią i inne szczyty, a co dopiero jak się na nich znajdzie! Dech w piersiach zapiera!!! Jak jest ładna pogoda i przejrzyste powietrze, to daleko w tle widać Tatry! To jest dopiero frajda - chodzisz po Beskidach a widzisz szczyty Tatr... :) Polecam wyprawę na Babią Górę... :) Wielbiciele łańcuchów i ostrych podejść powinni być zadowoleni... :wink: Bo to, że nazwa jest dosyć "kobieca", to nie znaczy, że podejście tez do babskich należy :) :wink:
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Góry

Polecam wyprawę na Babią Górę... :) Wielbiciele łańcuchów i ostrych podejść powinni być zadowoleni... :wink: Bo to, że nazwa jest dosyć "kobieca", to nie znaczy, że podejście tez do babskich należy :) :wink:


Hmm - wchodziłem wielokrotnie. 1725 m - taak, ale to niezbyt trudne. Na Słowacji są np. 2 szczyty Rozsmutca (ten mniejszy to czysta skała) ... To dopiero trasy! Np. 20 metrów same skały i łańcuchy + całkiem pionowo. Nie mówiąc o ekspozycjach.

To samo górki są na SK góry 1100 - 1200 m - ale za to przepaści 300 - 400 m.
  • 0

budo_genosha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 565 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:inąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Góry

Nie jestem specjalistą, w górach często nie bywam (ale to sie zmieni :-) ). Jednak te wszystkie schody, liny, łańcuchy etc. zlikwidowałbym.


Widac, ze czesto nie bywasz. Tatry zabraly juz dosc takich, co to chcieli na leb na szyje najtrudniejsza trasa, bez lancuchow, nie po szlaku... Nie ma co kozaczyc, chodzenie po gorach to powazna sprawa i trzeba to robic z glowa.

A na sam poczatek, jesli ktos nie byl nigdy w Tatrach, polecam przejsc sie na Rusinowa Polane i wejsc na Gesia Szyje. Mile przetarcie przed czyms powazniejszym.
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Góry
A ja dziś jadę w Góry Złote. :D
  • 0

budo_valkyria
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 183 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kendo

Napisano Ponad rok temu

Re: Góry



A na sam poczatek, jesli ktos nie byl nigdy w Tatrach, polecam przejsc sie na Rusinowa Polane i wejsc na Gesia Szyje. Mile przetarcie przed czyms powazniejszym.

To jest piękna trasa, lepiej ją polecić na odpoczynek - walnąć się w trawę na Polanie i podziwiać :D
Żeby się troszeczkę a bezpiecznie zmęczyć, to można wyruszyć dol. Kościeliską na Ciemniak, Małołączniak, zejść na przełęcz Kondracką i w zależności od chęci można jeszcze przelecieć przez Giewont - i postarać się tę trasę zrobić w szybszym niż turystyczne tempie. Na rozruch i aklimatyzację świetna trasa, zaletą jej jest że schodzi się prosto do Zakopca, nie trzeba później niczym podjeżdżać.
Ehh ale bym pojechała w Tatry ..
  • 0

budo_chugaeri
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 85 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Góry
A może taka wycieczka : Zawrat od strony Morskiego Oka , potem Świnica i Kasprowy Wierch i spokojnie zejść do Zakopca - nie za bardzo wymagająca, ale też nie za łatwa, a widoczki ... ehhh ... miodzio :)

Góry to ja wolę zimą :roll:
  • 0

budo_panczo
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sosnowiec

Napisano Ponad rok temu

Re: Góry
Jak ktoś chce samej skały, to proponuje wspinaczkę tatrzańską. Powinno zaspokoić każdego ekstremalistę.
A jak wolicie coś innego i zdala od ludzi to proponuje alpinistykę jaskiniową...
  • 0

budo_smreczan
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Góry

Większość z Was tylko o Tatrach mówi, a przecież Beskidy też są piękne!!! Widok z domu mam na góry: na Szyndzielnię, Błatnią i inne szczyty, a co dopiero jak się na nich znajdzie! Dech w piersiach zapiera!!! Jak jest ładna pogoda i przejrzyste powietrze, to daleko w tle widać Tatry! To jest dopiero frajda - chodzisz po Beskidach a widzisz szczyty Tatr... :) Polecam wyprawę na Babią Górę... :) Wielbiciele łańcuchów i ostrych podejść powinni być zadowoleni... :wink: Bo to, że nazwa jest dosyć "kobieca", to nie znaczy, że podejście tez do babskich należy :) :wink:



w okolicach Blatniej jest usytuowana gora Palenica... sa tam pozostalosci po jakims sanktuarium slowianskim (to taka dygresja tylko :D ) - oczywiscie jezeli mowisz o TEJ Błatniej w okolicach B-Białej :D ja tez jestem z Beskidow i szczerze mowiac bardzo bym chcial zeby nie stalo sie z nimi to samo co z Tatrami... wiekszosc nie umiejacych sie w gorach zachowac debili i mnostwo smieci...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024