Skocz do zawartości


Zdjęcie

TRENING SIŁOWY I WALKA WRĘCZ!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

budo_john echevarria
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 482 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

TRENING SIŁOWY I WALKA WRĘCZ!
Szukam informacji o treningu siłowym wspomagającym walkę wręcz. Czy nie było żadnych badań naukowych? Nikt o tym nie napisał? Jak ćwiczą najlepsi? Dyskusje na ten temat, fakt, miały już miejsce - ale ciągle nie mogę się zdecydować, jak ćwiczyć... Obowiązkowo trzeba wspomnieć o treningu obwodowym, bo wiąże się on ze stosunkowo małym przyrostem masy i jest niesamowicie elastyczny. Ale kształtuje nie tyle siłę, co wytrzymałość siłową. Czytałem też o superseriach, czyli wykonywaniu dwóch ćwiczeń na antagonistyczne grupy mięśniowe bez przerwy na odpoczynek. Podobno i w takim przypadku nie grozi nam nabranie masy... Poleca się podnosić ciężary nie za duże i możliwie szybko - potrzebujemy siły dynamicznej, dlatego trzeba zaangażować odpowiednie włókna mięśniowe. I tu pytanie - czy na pewno nie będzie lepiej, jeśli spróbujemy machać większą ilością kilogramów? Czytałem też propozycję ćwiczenia raz w tygodniu, na wszystkie grupy mięśniowe, zaledwie po 2 serie. Pierwsza ciężarem maksymalnym, od 6 do 10- ruchów, a druga tak, żeby zrobić ich ok. 20. Podobno dzięki wykonywaniu ruchu pozytywnego dynamicznie, a negatywnego statyczniem kształtuje się nie tylko siłę, ale także eksplozywność. (Czym jest eksplozywność?) Ciekawą opcją, niestety niezbadaną i nierozpatrzoną jeszcze przeze mnie, jest też basen... To chyba wszystko, co wiem o treningu siłowym dla fighterów. No i właściwie nic nie wiem. Które z rzeczy, wspomnianych przeze mnie, są głupstwami? Które są bardziej, a które mniej skuteczne? Mam treningi kickboxingu w poniedziałki, środy i piątki, zaczynam o 17.00, a kończę o 19.15. Kiedy i jak ćwiczyć? Proszę o pomoc.
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: TRENING SIŁOWY I WALKA WRĘCZ!
Tu na tym forum wielokrotnie juz na poruszane przez Ciebie tematy pisalismy.
Nie ma jednego uniwersalnego zestawu cwiczen dla wszystkich. Zatem musisz poprobowac i wtedy sie dowiesz co Tobie najlepiej sluzy. Zreszta to nigdy nie jest tak, ze wybierasz sobie zestaw i robisz go caly Bozy Rok. Ja np. przewaznie, choc czasami nieznacznie, zmieniam cwiczenia co 6-8 tygodni.
Przeczytasz na tym forum, ze w ogole w sportach walki np. w bjj i temu podobnych nie warto uprawiac treningu silowego, bo traci sie gibkosc, szybkosc etc. I jest w tym jakas prawda. Ale wiele miesiecy pozniej autor tej opini narzekal, ze na zawodach spotkal sie i przegral z osobnikiem, ktory dysponowal podobna jak on technika, ale znacznie wieksza sila.
Np. Mark Rua twierdzi, ze wystarczy codzienne plywanie, ale to masywny z natury mezczyzna, ktory musi tylko uwazac na jedno - zeby sie nie upasc i rzeczywiscie jemu ze wszech miar zalecane beda cwiczenia areobowe. Podobnie moj kolega z natury przy niklym wzroscie (175 cm) wazy grubo ponad 90 kg i nie jest to tluszcz, i zeby to nie byl tluszcz wystarcza mu trening na drazku i poreczach.
A Twoje "leki" zwiazane ze zdobywaniem masy sa niczym nieuzasadnione. Marzy o tym tysiace mlodych ludzi, ale tylko jakies 2 proc. ma do tego predyspozycje. Jesli jestes wsrod nich i masz niesamowita zdolnosc budowania suchej masy miesniowej czeka Cie nadzwyczajna i dluga kariera sportowa.
K_P
  • 0

budo_john echevarria
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 482 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: TRENING SIŁOWY I WALKA WRĘCZ!
Rozumiem, Kubusiu, że wszystkie sposoby, o których wspomniałem są dobre i nie można wyłonić z nich lepszych lub gorszych? Ty chyba jednak coś wiesz... :) Mógłbyś spróbować odpowiedzieć na pytanie o badaniach naukowych i o tym, jak ćwiczą najlepsi? Ja wiem, że już była o tym mowa, zdecydowana większość informacji z mojej wiadomości pochodzi właśnie z Vortalu Budo. Nie gaś mnie, bo po prostu chciałem przeprowadzić syntezę wszystkich tych informacji, ale z powodu niedostatecznej wiedzy i doświadczenia, nie mogę tego zrobić sam. Może ktoś mądry pokusiłby się o charakteryzację wspomnianych przeze mnie metod treningowych? Czym one się różnią od siebie? Na rozwijaniu jakich cech się skupiają? Czy przy tak "lekkim" treningu siłowym powinno się planować okresy regeneracyjne? Jeśli tak, to jak długie? Zależy mi na odpowiedziach dlatego, że jak na swój wiek i masę, mam zdecydowanie za mało siły - i chcę to zmienić. Acha, a co myślicie o chodzeniu na basen w dniu, w którym mam trening siłowy (np. obowdowy 3 razy w tygodniu)? A może lepiej chodzić w dniu, w którym mam treningi kickboxingu, po treningu?
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: TRENING SIŁOWY I WALKA WRĘCZ!
Naprawde bedzie Ci trudno odpowiedziec... Pytasz o badania? Sa ogolne zasady, ale nikt (chocby z tego tytulu, ze konkurencja nie spi) z waskiego grona profesjonalistow nie bedzie "zwierzal" sie ze swoich metod treningowych.
Bedzie Ci trudno takze odpowiedziec, bo kazdy jest inny i np. moj zestaw treningowy, moze sie dla Ciebie nie nadawac, z wielu powodow, chocby dlatego, ze ja juz uprawiam sport tylko rekreacyjnie i robie tzw. niezbedne minimum. Inne jest przygotowanie startowe, wtedy np. przez 12 tygodni pod tym katem buduje sie forme.
Z moich doswiadczen wyniak, ze... Glownie sie licza wnioski wynikajace z obserwacji wlasnego organizmu. Jesli mam Ci radzic to tym sie kieruj. Nazywa sie to trening instynktowny i nie jest w tym sensie o jaki Ty pytasz - treningiem naukowym. Np. jesli czujesz, ze potrzeba Ci sily - koncentruj sie na treningu silowym z duzymi ciezarami. Jesli chodzi Ci o wydolnosc - rob areobow wiecej etc. Probuj!
Pozdrawiam K_P
  • 0

budo_john echevarria
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 482 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: TRENING SIŁOWY I WALKA WRĘCZ!
Zgadzam się z Tobą, ale trening zawsze wiąże się z obserwacją, modyfikacjami przyjętych schematów, tak by odpowiadały nam one, by wykorzystywały cały nasz potencjał. Wiem, że każdy ćwiczy inaczej, że nie można ćwicząc nie kontemplować. Ale to nie może być (niestety) podstawą. Ktoś (nie jestem pewien, czy nie Ty) napisał kiedyś na forum o chińskich mnichach, którzy przed wiekami powtarzali jeden ruch całymi godzinami, nosili dzbany z wodą itp. Ćwiczyli bardzo dużo, ale najprawdopodobniej nie osiągali wcale wyśmientych efektów - bo nie mieli wiedzy, która pozwoliłaby im ćwiczyć w najlepszy dla nich sposób. Nie powinno się polegać w zbyt dużym stopniu na wyczuciu. Fakt, zależy mi na sile. I prawdą jest też to, że gdybym nie czytał forum, pewnie bezmyślnie pakowałbym na siłowni. Ale w chwili obecnej wiem, że nie chcę stracić szybkości, że chcę uderzać mocno, mieć siłę przydatna w walce w stójce i parterze - a nie dźwigać ciężary.
  • 0

budo_john echevarria
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 482 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: TRENING SIŁOWY I WALKA WRĘCZ!

Sa ogolne zasady


Jakie? Na pewno i one mogą pomóc w kształtowaniu się mojej koncepcji treningu siłowego łączonego ze sztuakmi walki.
Martwi mnie, że postawiłem wiele pytań i na żadne nie otrzymałem jednoznacznej odpowiedzi. A część z nich, to pytania zamknięte - np. ciągle nie wiem, czym jest eksplozywność. Nikt nie wie? A może zadałem za dużo pytań na raz i to zraziło panów, którzy wspominali, że bywają w siłowni?
Podstawą wydaje mi się to, żeby angażować właściwe włókna mięśniowe (szybkokurczliwe), czyli to, by wykonywać ćwiczenia szybko i dynamicznie. Tylko czy w ten sposób można stymulować wzrost siły, a nie poprawienie wytrzymałości siłowej? Bo ciężary nie mogą być wtedy za duże i robi się więcej powtórzeń...
Rany, zadaję nowe pytania, nie otrzymując odpowiedzi na wcześniejsze. O nie, drodzy koledzy i koleżanki forumowicze, tak być nie może. Nawet jeśli temat był już wałkowany, to ciągle nie został rozstrzygnięty :) .
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: TRENING SIŁOWY I WALKA WRĘCZ!
Tak to ja pisalem o tych mnichach. Piszac o treningu intuicyjnym, nie mialem na mysli, ze bedziesz wymyslal sobie "oryginalne" cwiczenia. Wiadomo juz bowiem co i jak cwiczyc. Wiedza na ten temat jest ogolnie dostepna na wielu serwisach sportowych. Akurat, poswiecone treningom atletycznym z reguly sa najlepiej redagowane.
Byc moze na pewnym etapie powinienes zwyczajnie "kulturystycznie", albo "ciezarowo" popodnosic ciezary. Dopoki tego nie zbadasz nie bedziesz wiedzial jaki jest "Twoj potencjal".
"Nie powinno się polegać w zbyt dużym stopniu na wyczuciu" - napisales.
Absolutnie powinno sie polegac na wyczuciu, to ono nie klamie, mowi prawde o stanie Twojego organizmu.
"Fakt, zależy mi na sile" napisales.
To ja zapytam jakiej sile? Eksplozywnosci? Wytrzymalosci silowej?
"I prawdą jest też to, że gdybym nie czytał forum, pewnie bezmyślnie pakowałbym na siłowni. Ale w chwili obecnej wiem, że nie chcę stracić szybkości, że chcę uderzać mocno, mieć siłę przydatna w walce w stójce i parterze - a nie dźwigać ciężary" - napisales.

Czyli wiesz o co Ci chodzi. Sam Ci sie trening uklada. Masz priorytety. (Acha...Wbrew obiegowym fomulom trening z wielkimi ciezarami wcale nie spowalnia, bo inaczej sprinterzy byliby najwolniejszymi ludzmi na swiecie, bo to prawdziwi silacze. Ale to bardziej zlozone zagadnienie. Nie czas na nie teraz).
Chcesz uderzac i kopac mocno musisz uderzac i kopac, czyli pracowac nad kordynacja ruchowa, bo ta jest gawarantem mocy uderzenia i kopniecia. Najlepiej wyrabia sie sile w parterze, a moze inaczej wytrzymalosc silowa tak naprawde, cwiczac czesto w parterze.
Do tego trzeba dolozyc dwa razy w tygodniu cwiczenia areobowe (zebys m.in. mial sile w walce w stojce), raz na piec dni silownia, ale raczej wszystkie grupy miesniowe po kolei (niekoniecznie tradycyjny obwod, ten jest bowiem lepszy dla rekonwalescentow i tych, ktorzy szukaja wytrzymalosci silowej) i... masz odpowiedz.
K_P
  • 0

budo_john echevarria
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 482 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: TRENING SIŁOWY I WALKA WRĘCZ!
Od samego początku chodziło mi o trening siłowy, wspomagający trening sztuk walki, na którym ćwiczy się, oczywiście, siłę specjalną. Moim zdaniem, sam trening specjalistyczny to za mało - jeśli chce się mieć siłę, trzeba świadomie i bezpośrednio wpływać na jej wzrost. Ćwiczenie raz w tygodniu - z jednej strony wydaje mi się to rozsądne (bo pierwszeństwo mają treningi sztu kwalki), a z drugiej budzi uczucie niedosytu (przy świadomości tego, ile ćwiczą luturyści). Z czego wynika ograniczanie ilości treningów siłowych od jednego w tygodniu? Od razu zaznaczam - nie neguję, nie czepiam się, tylko jestem ciekawy :) . Kubusiu, jak ćwiczyć, żeby to nie był trening na wytrzymałość siłową, tylko na siłę? Poradź coś: jak duże ciężary, ile serii, ile powtórzeń? Wiem, że postulujesz o to, bym sam popróbował, ale jestem ciekawy, jak Ty wyobrażasz sobie taki trening...
Hmm... Dlaczego rozmawiam tylko z Kubusiem? :?
Czym jest eksplozywność? :)
P.s. Dzięki, Kubusiu, za cierpliwość. poklon
  • 0

budo_telex
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: TRENING SIŁOWY I WALKA WRĘCZ!
Trening silowy wspomagajacy walke wrecz polega na cwiczeniu (na silowni) tych partii miesni ktore biora szczegolny udzial w wykonywanej technice. Nie jestem w tej dziedzinie ekspertem, takie rzeczy wiedza trenerzy i czynni zawodnicy.
Tym niemniej, to zadne tajemnice, bylo to badane naukowo i stosuje sie w treningu zawodniczym.
Wyszla kiedys ksiazka "Judo Mistrzow" Pawluka (?). Byly tam opisane rozne rzuty i wlasnie cwiczenia silowe wspomagajace wymienione rzuty.
Judo, boks - to dyscypliny o wysoko rozwinietej metodyce treningu. Moze sprobuj zadac takie pytanie no ktoryms z tych dzialow. Na forum judo, zdaje sie jest kilku zawodnikow, powinni wiedziec.
Nie wiem co trenujesz, ale takie cwiczenia silowe typowo wspomagajace technike sa dobierane pod konkretne techniki, konkretna motoryke ruchu w danej dyscyplinie. Bynajmniej nie chodzi o zrobienie z czlowieka kulturysty. Nie ma wiec co porownywac obu tych rodzajow treningow.
  • 0

budo_john echevarria
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 482 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: TRENING SIŁOWY I WALKA WRĘCZ!
Wielkie dzięki. Ćwiczę kickboxing, ale jak tylko będę mógł dołożę jeszcze BJJ. Jakie więc partie mięśni ćwiczyć?
  • 0

budo_john echevarria
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 482 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: TRENING SIŁOWY I WALKA WRĘCZ!
A oto kilka linków, czyli mięso :) :
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]: Każde ćwiczenie wykonuj w 3 seriach, każda po 10 powtórzeń (za wyjątkiem nóg i brzucha). , a także: Optymalnie jest ćwiczyć 3 razy w tygodniu, co drugi dzień (np. poniedziałek, środa, piątek).
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]: - aby zwiększyć siłę uderzeń i ich szybkość zaleca się ćwiczenia z dużym obciążeniem, 4 - 6 powtórzeń w serii. Ciężar, z którym ćwiczymy, powinien wynosić od 80 do 100 % MP. ( jest to równoważne z ciężkim treningiem siłowym, ale też: najbardziej korzystne dla adepta sztuk walk jest wykonywanie ich w 3 - 5 seriach, po 8 - 10 powtórzeń ( ze średnim obciążeniem ).
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]: Najlepiej 2-3 razy w tygodniu wszystkie grupy mięśniowe.
  • 0

budo_john echevarria
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 482 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: TRENING SIŁOWY I WALKA WRĘCZ!
Ostatni link to: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_telex
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: TRENING SIŁOWY I WALKA WRĘCZ!
Z ciekawostek, ktora wlasnie mi sie przypomniela to zaslyszana kiedys uwaga zeby bezposrednio po treningu silowym pocwiczyc chwile "walke z cieniem". Niektorzy nazywali to "rozbijaniem miesni".
  • 0

budo_john echevarria
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 482 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: TRENING SIŁOWY I WALKA WRĘCZ!
Nie wiesz, czym tak właściwie jest to "rozbijanie mięśni"?
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: TRENING SIŁOWY I WALKA WRĘCZ!
Chodzi o "zrelaksowanie" miesni. Temu samemu sluzy lekkie rozciaganie miesni po treningu silowym. Zapewnia to m.in. szybsza regeneracje, przeciwdziala kontuzjom.
K_P
  • 0

budo_john echevarria
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 482 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: TRENING SIŁOWY I WALKA WRĘCZ!
Jeszcze jeden ciekawy link: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_john echevarria
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 482 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: TRENING SIŁOWY I WALKA WRĘCZ!
Ciekawostką jest trening ekscentryczny - ujemny. Skorzystałbym właśnie z niego, gdyby miał mnie kto asekurować.
  • 0

budo_john echevarria
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 482 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: TRENING SIŁOWY I WALKA WRĘCZ!

Trening silowy wspomagajacy walke wrecz polega na cwiczeniu (na silowni) tych partii miesni ktore biora szczegolny udzial w wykonywanej technice. .

Planuję sobie trening i nie potrafię z czystym sumieniem zrezygnować z żadnej partii mięśni. Wydaje mi się, że jeśli ktoś trenuje przekrojowo, każda partia odgrywa istotną rolę. :)
  • 0

budo_telex
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: TRENING SIŁOWY I WALKA WRĘCZ!
Widze ze troszke zaszlo nieporozumienie.
Oczywiste jest ze trzeba cwiczyc przekrojowo, wszystkie grupy miesni.
Co by to byl za zawodnik napakowany jak lokomotywa w klacie, na slabiutkich nozkach lub odwrotnie. Cialo stanowi pewna calosc i tak trzeba do tego podchodzic.
Trening wybranych grup miesni pod technike ma sie odbywac na bazie ogolnej sprawnosci silowej wypracowanej na silowni, a nie zamiast niej !
To etap treningu zawodniczego gdy czlowiek specjalizuje sie w jakiejs ulubionej technice.
Np. chcac poprawic sile rzutu seoi nage (przez plecy), bedzie wieksza dawka cwiczen na nogi (celem szybkiego, glebokiego wejscia pod przeciwnika), miesnie proste grzbietu i skosne brzucha. Co nie oznacza ze zawodnik ma nie cwiczyc miesni prostych brzucha, klatki piersiowej czy ramion !
Po prostu sa inaczej rozlozone akcenty treningowe. To wszystko dotyczy ludzi wytrenowanych, bardzo sprawnych fizycznie. Nigdy bym nie proponowal takiej selekcji cwiczen na poczatek kariery z silownia, bo tylko mozna sobie w ten sposob zaszkodzic. Sorry za zamieszanie.
  • 0

budo_john echevarria
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 482 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: TRENING SIŁOWY I WALKA WRĘCZ!
Dzięki za sprostowanie, teraz rozumiem.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024