Skocz do zawartości


Zdjęcie

EEG i tomograf


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

budo_przemcio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1076 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

EEG i tomograf
Niestety jestem zmuszony udać sie na takie badanko. Miałem jakiś czas temu wypadek i dostałem mocno w głowe. Czaszka mi nie pękła ale cisnienie śródczaszkowe było mocno podwyższone. Mieliscie już kiedyś coś takiego i co was skłoniło do wykonania takiego badania.

pozdrawiam
  • 0

budo_lord von banan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2917 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: EEG i tomograf
Przecież nie są to żadne straszne badania, żeby nas musiało do tego cokolwiek skłaniać czy zmuszać.
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: EEG i tomograf
To zwykle badanie specjalistyczne.
Nie wyleczy Ciebei z niczego. Jedyne co to pozwoli lekarzowi cos dostrzec nieprawidlowego [ lub nie ] w pracy twojego organizmu.
  • 0

budo_przemcio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1076 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: EEG i tomograf

Przecież nie są to żadne straszne badania, żeby nas musiało do tego cokolwiek skłaniać czy zmuszać.


Nie boje sie samego zabiegu ale ew. wyników, poprostu chce mieć pewność
  • 0

budo_madzia111
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 493 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: EEG i tomograf
ja mialam wykonywane EEG, bo jest to obowiazkowe badanie, gdy chcemy startowac z zawodach taekwondo. EEG stwierdza,czy nie masz zadnych zaburzen padaczkowych itp. w sumie to lezysz sobie z roznymi elektrodami na glowie i starasz sie nie myslec o niczym :wink:
  • 0

budo_saku
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5219 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: EEG i tomograf
Nie wiecie co takie badanie może ew. wykryć? :lol:
  • 0

budo_aviator
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków, jednak Kraków :)

Napisano Ponad rok temu

Re: EEG i tomograf
EEG wykonywane miałem na badaniach lotniczych. Standardowe badanie. Polega na przepuszczaniu określonych fal przez mózg i oberwacji ich spektrum. Na podstawie wyników można wykryć wszelkiego rodzaju skrzepy, guzy itp. Badanie EEG trwa jakieś 10 min. Przyczepiają Ci elektrody do głowy - więc po badaniu głowę będziesz miał lepką od żelu kontaktowego :) W zależności od sprzętu przy pomocy którego będą cię badali - jako wynik dostaniesz kilka metrów pamieru ( podobnie jak w EKG) albo kartkę formatu A4 z kolorowymi rysuneczkami i cyferkami :)

Tomografia jest bardziej skomplikowanym badaniem. W skrócie i amatorsko można powiedzieć, że tomograf "pokroi" twój mózg na plasterki, dzięki czemu neurolog będzie mógł zobaczyć, czy wypadek nie spowodował jakiś zmian w tkance mózgowej. Tomografia jest badaniem kompleksowym. Dobry neurolog może wyczytać z wyników jak miała na imię laska, która Ci się ostanio śniła :) )

Pozdrawiam, Aviator

P.S. Nie jestem lekarzem, a wszystko to ściema :)
  • 0

budo_przemcio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1076 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: EEG i tomograf
O to mi chodziło. Thx Aviator 8)
  • 0

budo_słoniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1975 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: EEG i tomograf

Polega na przepuszczaniu określonych fal przez mózg i oberwacji ich spektrum. Na podstawie wyników można wykryć wszelkiego rodzaju skrzepy, guzy itp.


Błąd. EEg niczego nie generuje - tylko odczyt (najczęściej 16-kanałowy). Nie da się na jego podstawie stwierdzić żadnych zmian organicznych, a tylko czynnościowe. Czyli jeżeli zmiana nie wpływa na impulsację nerwową - to nie zostanie zarejestrowana na odczycie przebiegu fak mózgowych.

Dobry neurolog może wyczytać z wyników jak miała na imię laska, która Ci się ostanio śniła :) )


Cóż za wiara we współczesną medycynę! Niestety jednak badanie TK obciążone jest stosunkowo dużymi ograniczeniami (są już lepsze).

P.S. Nie jestem lekarzem, a wszystko to ściema :)


A jednak pomimo tych niedociągnięć, to było całkiem dobre wytłumaczenie i wiedza znacznie wykraczająca poza polską średnią.
Nawet więc jeśli się troszkę czepiam, to czoła chylę.
  • 0

budo_aviator
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków, jednak Kraków :)

Napisano Ponad rok temu

Re: EEG i tomograf
Dzięki Słoniak za korektę :) Wiedza moja oparta jest tylko na moich obserwacjach :)
Pozdrawiam, Aviator
  • 0

budo_słoniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1975 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: EEG i tomograf
Nie ma za co. Zawsze chętnie się do czegoś przypieprzę :)
  • 0

budo_aviator
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków, jednak Kraków :)

Napisano Ponad rok temu

Re: EEG i tomograf
Hmm... a wiesz może Słoniak dlaczego na kąpiel w borowinie nie potrzeba skierowania lekarza, a na okłady z borowiny potrzeba? Czy aż taka duża różnica jest w sile oddziaływania? Dodam, że obydwa zabiegi kosztują tyle samo.
Pozdrawiam, Aviator
  • 0

budo_słoniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1975 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: EEG i tomograf
Jeśli nie chcesz zobaczyć wielu brzydkich słów w jednym miejscu, nie pytaj mnie o pomysły medycznych urzędników, please.
  • 0

budo_aviator
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków, jednak Kraków :)

Napisano Ponad rok temu

Re: EEG i tomograf
A tak jakoś czułem, w tych bolących barkach, że dotarłem do jednego z wielu absurdów medycyny urzędowej.
:)

Pozdrawiam, Aviator
  • 0

budo_słoniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1975 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: EEG i tomograf
Nawet sobie nie wyobrażasz jak wielu. Kilka razy dziennie trzeba się porządnie nagłowić, jak udowodnić, że nie jesteś wielbłądem :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024