Skocz do zawartości


Zdjęcie

Noże "custom"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
135 odpowiedzi w tym temacie

budo_gubrin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1323 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
hehe jeszcze nei zrobilem noza a juz chca mnie kopiowac :] Fajnie sie zapowiada :>

Jak chcesz to kopiuj tylko nie zadokladnie :)

Heh no ja ostatnio obslinilem klawiature na widok Skirmisha ... oraz zarabiscie podobal mi sie Strider MFS wiec zrobilem kobylke :] Ale mysle ze dzieki temu bedzie miec lepsze wlasciwosci "ciete" znaczy sie bardziej plaski szlif :>

Pozdrawiam.
  • 0

budo_gubrin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1323 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
Witam.

Heh a wlasnie jak to jest z przywlaszczaniem projektow i designu nozy ? Jak to wyglada z punktu widzenia prawa ?

Niewiem ja wychodze z zalozenia, ze jezeli ktos skopiuje cos mojego dla siebie na wlasny uzytek (tak jak np: |_Mavi_| chce skopiowac nozyk) to mi to wisi, ale jak chce zbijac kase na moim trudzie to hmm .. to juz chamstwo i powinno podchodzic pod ochrone praw autorskich :P

Heh i jaka jest roznica miedzy przywlaszczeniem a skopiowaniem ? Przy skopiowaniu powinno byc niby info z czego jest kopiowane ale jak to zaznaczyc na nozu ? hyhy

Pozdrawiam.
  • 0

budo_|_mavi_|
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 133 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
To mniej wiecej wyglada tak ze jak cos zmienie to juz niejest to twoj nozyk tylko moj hehe :P
Ja nie chce skopiowas tego tylko zmienic tak zeby mi sie podobal a to juz nie podlega zadnym prawom autorskim itp.
A tak na powaznie to widzialem przynajmniej kilka takich nozykow a roznily sie szczegulami takze to w sumie jest plynne bo raczej trodno wymyslec cos nowego ot tak niekierujac sie jakimis pierwowzorami.
  • 0

budo_bodo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przylesie Wielkie

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
panowie zostawcie sobie te problemy na później kiedy zakład "MAVI" bedzie usiłował skopiować linię noży znanego designera i customera GUBRINA, poza tym jeżeli juz robi się rewolucyjny projekt to rozsądek nakazuje zrobić talk dużą serie i tak dobrą w wykonaniu, zeby nie opłacało się jej już kopiować, wydrenować rynek po prostu i spoko, więc albo samemu , co jest ryzykowne, albo dla jakiejś duzej firmy sprzedać projekt
ale rozumiem że takie problemy to mamy jeszcze dłuuuuuuuuuuugo przed sobą :) ( choc Mavi buduje fabryke.........)
pozdrawiam
ps jszcze jedno gubrin , namęczysz się nad geometrią szlifu , postaraj się zrobić przekroje w różnych miejscach i zobaczysz ,że nie opłaca się za bardzo zmieniać wysokości szlifu na długości brzuśca ostzra
  • 0

budo_maj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
Wracajac do palenisk i paliw. A moze by tak palnik na propan butan podlaczony do malego paleniska? Z butla gazowa...
  • 0

budo_gubrin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1323 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
Witam.

Bodo niezupelnie chodzilo mi o moje projekty tylko o raczej projekty znanych knife makerow ... Na jakims forum o robieniu nozy (juz nie pamietam na jakim) byl wlasnie taki topik i doszli do wniosku ze nie ma zbytnio jak zabezpieczyc swojej lini ... Zastanawialem sie jak to jest u nas ...

Do czasu az moje projekty beda cos warte to jeszcze minie kupa czasu z lekka mowiac :] Najpiewrw zrobie swoj pierwszy noz ... :P

Aha co do katu szlifu to hmm mowisz ze nie warto ? Wsumie moge troche przerobic :> Tak mi po prostu fajnie wyglada ostrze ale pomysle i zobacze jak to wyjdzie :] Narysuje kilka szkicow i powinno byc ok ... Aha wlasnie bawil sie ktos Auto Cadem albo czyms w ten desen do projektowania nozy ? Jezeli tak to na ile to wygodne ?

Heh dobra skonczmy temat plagiatow i przejdzmy do zagadnien technicznych ... Np: Jak (czym) najlatwiej pozbyc sie "tarki" z pilnikow by miec gladka powierzchnie ? Pilniki to strasznie twarde dranstwa :] Szlifierka katowa ? A moze stolowa ?

Albo czym przycinacie np: resory" lub inne czesci metalowe do rozmiaru i ksztaltu noza ? Pilka reczna ? Szlifierka katowa ? A moze macie frezarki (chyba to tak sie nazywalo :] ).

Aha i co bardziej sie oplaca .. szlifierka katowa czy stolowa ? :] Bo tasmowe nawet niewiem ile kosztuja :] Aha jeszcze jedno jakiej mocy szlifierki by byly ok ?

To tak mniej wiecej na poczatek hyhy.

Pozdrawiam.
  • 0

budo_gubrin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1323 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
Aha jeszcze jedno .. jak byscie znali ceny stali (cena/jednostka miary) O1, O2, D2 itp to podajcie jak mozecie :]

Ewentualnie stronke na ktorej sa takowe i ich ceny :]

Pozdrawiam.
  • 0

budo_gubrin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1323 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
Maj a jak bys to sobie wyobrazal ? Znaczy uzywac sameg plomienia z palnika czy dodatkowo wegiel lub koks ?

Imho moglo by bydc dobre nawet bardzo do rozpalania oraz do podtrzymywania temperatury ale bez koksu lub czegos w te desen sie nie obeszlo by ... pozatym palnik musial by byc ustawiony na odpowiedni plomien by nie przepalic glowni ostrza :] Ogolnie poszukaj w linkach ktore podalem kilka postow wyzej tam gdzies jest budowa kuzni gazowej ...

Pozdrawiam.
  • 0

budo_maj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
Zdechla mi przegladarka z odpowiedzia :evil:
Widzialbym to tak. Palnik taki jak do lutowania twardego podpiety do butli gazowej (np 11kg). Calosc podlaczona do paleniska. Palenisko zamkniete, z przodu otwor roboczy (co by stal wepchac) a z boku albo na gorze otwor dopasowany do dyszy palnika. Palnik odpalamy i zamocowujemy w otworze a on zieje sobie do srodka zapewniajac grzanie :-) Palenisko nalezaloby zaizolowac termicznie od otoczenia. Podobno mozna wylozyc srodek paleniska welna mineralna (niepalna a cieplo trzyma). Ale to na razie teoria nie przetestowana w praktyce. Jak znajde troche czasu i na zewnatrz zrobi sie cieplej to cos spobuje sklecic. W praktyce wyjdzie pewnie wiele rzeczy ktore trzeba zrobic inaczej. Taki urok innowacji :-) Nie wiem natomiast jak finansowo wychodziloby palenie gazem w porownaniu do koksu czy wegla drzewnego. Nie mam pojecia jakie moze byc zuzycie gazu...
  • 0

budo_|_mavi_|
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 133 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
Bodo, to tylko rozwazania teoretyczne. Przeciez wiadomo ze jeszcze minie duuuuuuzo wody zanim bedziemy mogli o tym chociaz realnie myslec. Tak pozatym to niemam zamiaru otwierac fabryki :P bo to juz masowka jest a nie reczna robota, a pozatym skad ja na to kase bym wziol jak na pozadne narzedzia mnie niestac :cry: . Co do twojego wywodu to w sumie masz racje ale popatrz na knifemakerow zdobywajacych popularnosc oni nierobia masowki zeby odrazu zapelnic rynek tylko spokojnie robia swoje noze i poprostu ludzie sie ustawiaja w kolejce po nie i wtedy podnosza ceny

Maj to co mowisz to poprostu zwykly piec na propan butan zreszta czesto wykozystywany do kowalstwa itp. Jak dobrze zrobisz to moze nawet osiagniesz temperatury pozwalajace na zgrzewanie stali. Jest tylko maly minus zuzycie gazu jest naprawde duze popatrz sobie na zuzycie gazu w dyszach ktorych mozna normalnie w sklepie kupic. Wydaje mi sie ze toraczej malo ekonomiszny sposob ogrzewania stali.

Gubrin zabki z pilnika najlatwiej pozybyc sie taka przystawka do polerki do wiertarki (taka na papier scierny na zep lub przykrecany ) szlifierka katowa jest niewygodna (stolowa zreszta tez ) naklepiej jak bys mial tasmowa :)
Jak niemasz mozliwosci odpuszczenia stali to sie pobawisz przy szlifowaniu hehe (skad ja to znam :) )
Do wycinania wszystkiego uzywam szlifierki katowej (szybko ale glosno to idze) do robienia geometrii uzywam wspomnianej przystawki lub katowki (szlif plaski lub wklesly) . Niekupuj na poczatej stolowej lepiej katowa lepsza kup (bo i tak bys musial ja kupic).

P.S. Gubrin ten nozyk ktory narysowales to troche ambitne przedsiewziecie jak na pierwszy noz ja bym ci polecil lepiej cos prostego np. z pilnika ladne tanto wychodza 8) i tak super trudne nie sa.
  • 0

budo_bodo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przylesie Wielkie

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
witam i krótko:
ja robie wszsstko w acadzie , ale ja już od 15 lat tym rysuje, do folderów i czegokolwiek ruchomego albo solid works albo inventor tez autodesku, skalowanie dokładne wymiarowanie drukowanie w skali 1/1 (odpada trasowanie i jeszcze mnóstwo innych udogodnien) cena stali d2 to było cos 13zł/kg , materiał na jeden nóz, cięty z bloku razem z cięciem wychodził coś koło 19zł/ szt, inne nie będą droższe,
palenisko na koks i nie kombinujcie z gazem bo podgrzewa tylko miejscowo, zamknięte palenisko - musiałbyś podawać tlen pod ciśnieniem, wełna mineralna topi się przy 1300 C, w koksie mozna szamotową cegłą zrobić kotline wielkości noża i ładnie na całęj długości się nagrzeje, poza tym wyżarzanie wustaeczy wyłączyć dopływ powietrza i pozwolić stygnąć powoli razem z żużlem,
jeszcze co do plagiatów PANOWIE KOPIUJCIE DOBRE NOŻE na zajęciach z malarstwa i rzeżby to jest wymagane, nabieracie dzieki temu wyłącznie dobrych przyzwyczajeń, potem w waszym indywidualnym już projekcie będziecie wiedzieli jaki finger growe jest za mały , jaki za duzy jakie proporcje, jekie szlify - to wszystko już zostało przemyślane więc kopiujcie dobre wzorce, ........zaczęło dydaktyzmem jakimś zalatywać sorry :oops:
pozdrawiam bodo
  • 0

budo_gubrin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1323 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
Witam.

Uhm ok Mavi moglbys jakos opisac lub podac linka do rysunku tej przystawki ? bo niezbyt kojarze jak to mialo by wygladac ...

I jeszcze jedno .. jak szlifierka katowa chcesz wyciac zaokraglone ksztaly ? ROzumiem ze wycinasz tylko z gtrubsza a potem robota pilniczkiem lub czyms takim ?

Aha co miales na mysli wspominajac o odpuszczaniu ? Znaczy jak ono ma mi pomoc pozbyc sie tarki :] ZNaczy chyba ze chodzi ci o zmiejszenie jej wytrzymalosci na scieranie, ale to juz odpuszczanie srednie czyli temp od 250-500 stopni dobrze mowie ? :] I to przez dluzszy czas musi byc zachowana taka temperatura :(

Ehh wiem ze ambitny projekt ale hmm spodobal mi sie szkic :] ZObacze wezme kawal stali i zobacze co z tego wyjdzie :] A jak nic nie wyjdzie to zrobie jakies ladne tanto :] Tylko ze nie przypadaja mi do gustu ostrza tanto :] No nic albo bede sie miecha meczyl nad tym jednym nozykiem albo zrobie cos prostrzego :]

Aha i co myslicie o wykorzystaniu do ksztaltowania ostrza takich hmm niewiem jak to sie fachowo nazywa .. takie kamienie szlifierskie do wiertarki (zamiast wiertel). Mam nadzieje ze wiecie o co chodzi :] Bardzo by ulatwily one dojscie do porzadanego ksztaltu :]

Pozdrawiam.
  • 0

budo_gubrin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1323 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
Aha bodo owszem dobrze j4est kopiowac znane noze, ale ... skad wziac ich plany ? albo chociaz ich wymiary ... najczesciej podawana jest tylko grubosc ostrza i dlugosc calkowita i glowni ... reszta nie jest podawana ... A na zakup noza znanych knife makerow troche mnie jeszcze nei stac :P

Pozatym o ile przyjemniej trzymac w rece cos co stworzylo sie od poczatku do konca wlasnymi rekami ... :] Wiem wiem nauka, lecz jak mowilem wczesniej skad wziac te cholerne wymiary ...

Pozdrawiam.
  • 0

budo_bodo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przylesie Wielkie

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
acad, kolego acad, wystarczy jeden wymiar i jpg od frontu :D ,potem skalowanie rysunku i wydruk 1/1
pozdrawiam
  • 0

budo_gubrin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1323 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
Witam.

hehe zaczynam lubic ten program mimo ze go jeszcze nie widzialem :]

No nic dzieki sprobuje :]

Aha macie moze pomysl jak zrobic palenisko w zamknietych pomieszczeniach (trzeba by bylo zrobic dobra wentylacje znaczy odprowadzenie oparow) ...

I wpadlem na jeden pomysl .. babka w domu ma piec kaflowy i pali w nim weglem ... jak myslicie na ile by sie to to nadalo na hartowanie stali (w miare rownomierna temperatura wsumie a nic lepszego nie wykombinuje narazie :( ) ... Tylko czy temperatura w nim bedzie odpowiednia ? I czy nie zaszkodzi taki proces piecowi lub mieszkancom :]

Pozdrawiam.
  • 0

budo_maj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
Jestem ciekawy jaka stosowac gradacje papieru sciernego do tej przystawki, niska (30-40) czy moze wyzej (80-100)?
Jezeli chodzi o palnik gazowy to bardzo fajny palniczek jest pod tym adresem
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
wyglada na prosta konstrukcje i nigdzie nie moge sie dopatrzyc podawania tlenu pod cisnieniem :-)
  • 0

budo_gubrin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1323 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
Witam.

Oto link do planow gasowki :]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Pozdrawiam.
  • 0

budo_bodo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przylesie Wielkie

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
maj. powietrze jest tam podawane ejektorowo, czyli też pod ciśnieniem, tylko wykorzystując cisnienie gazu, jeżeli wiesz dokłądnie jak taki palnik samemu zrobić , albo jaki zaadaptować to proszę bardzo , ale doczytaj o niebezpieczeństwach tego typu zabawek, tam , pod spodem artykułu są poparzenia :D ,
generalnie trzeba samemu próbować wszystkiego , kup kilka rodzajów papieru sciernego , na pewno ci się nie zmarnują , popróbuj sam różnych technik, nikt ci nie podpowie że coś jest lepsze albo gorsze, bo każdy pracuje trochę inaczej, liczą się przede wszystkim własne doświadczenia , i praca z różnymi narzędziami i materiałami , to nie recepta i podobne efekty uzyskuje sie zupełnie innymi czasem drogami, i dopiero wtedy wymiana doświadczeń ma sens
pozdrawiam ( wiecej czasu przy stali niż przed kompem)
  • 0

budo_gubrin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1323 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
Aha jeszcze to :] JUNKYARD STEELS to mowi samo za siebie :]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Pozdrawiam.
  • 0

budo_maj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
Na razie praca uniemozliwia mi dzialalnosc techniczna, pozostaja weekendy :cry: Jak znajde troche czasu to wyprobuje pare rzeczy i podziele sie doswiadczeniami. Potrzeba jest matka wynalazcow :lol:
Pozdrawiam
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024