Skocz do zawartości


Zdjęcie

Noże "custom"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
135 odpowiedzi w tym temacie

budo_ciulkwens
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 923 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Noże "custom"
Heja! Czy jest ktoś zainteresowany wymianą doswiadczeń w własnoręcznym wyrobie noży wselkiej maści?
  • 0

budo_|_mavi_|
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 133 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"

Heja! Czy jest ktoś zainteresowany wymianą doswiadczeń w własnoręcznym wyrobie noży wselkiej maści?

No ja bym byl :) A dokladniej o co chodzi ? :)
  • 0

budo_bodo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przylesie Wielkie

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
jasne, od dawna szukam takiego forum, może ktoś by przytulił na budo biednych nożorobów..........
  • 0

budo_ciulkwens
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 923 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
No, miałem na myśli czasem pogadać z kimś zorientowanym w temacie. Jak wiadomo w naszym kraju ciężko zdobyć sprzęt i materiały, zwłaszcza te bardziej wyszukane. Można by się wymieniać doświadczeniami, opisywać rozwiązania poszczególnych problemów technologicznych i materiałowych. Dam przykład: Jaką część maszyny "zepsuć " aby otrzymać kawałek znakomitej stali? Albo czy wiedzieliście że osławiona amerykńska stal 52100 to polska ŁH15?Wystarczy wyklepać pierścień łożyska i już mamy znakomity materiał. Parametry obróbki cieplnej bieżemy z tablic, ale skąd wziąć ciekły azot do obróbki podzerowej, zwanej z amerykańska kriostabilizacją? Bo bez tego ostatniego procesu robie niezłe noże, ale nie są one znakomite a to właśnie chciałbym osiągnąć.
Postaram sie być aktywny w kontaktach.
Kto wie, może zaczniemy coś fajnego?
Pozdrawiam, Wojtek.
  • 0

budo_|_mavi_|
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 133 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
No to git :)
To moze wystosujemy odpowiednie "pismo" do Fiodora o stworzenie nowego forum "Knifemaking" :) i mowie calkiem powaznie 8)
Co do ciekawostek to ja ze starego pilnika (pewnie jeszcze stan wojenny pamietal) zrobilem nozyk ktory goli na sucho i to nie musialem go hartowac :) O a Stal 440 to H18 ponoc jest.
Widzac ze jestes zorientowany troszeczke w tym wszystkim mam pytanie :
gdzie moglbym dostac jakis fajny materjal w postaci plaskownika lub blachy 3mm bo jakos niemoge dostac ani szybkotnacej ani zadnej innej :(
a w tej chwili niemam mozliwosci przekucia lozyska lub resoru :(
  • 0

budo_|_mavi_|
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 133 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
O jeszcze jedno niech kazdy chociazby tylko troche tym zainteresowany sie odezwie to bedziemy wiedziec czy sie oplaca twozyc nowe forum.
  • 0

budo_ciulkwens
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 923 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
Co do nowego forum: to mogło by być coś!
A jeśli chodzi o pilniki to znam ten patent. Właśnie mam przed sobą takie żelazo własnej roboty, otwieram nim konserwy a on może już nie goli ale papier tnie jak zły :D No i nie musiałem hartować jak to wspomniałeś. Jest jeszcze jeden patent, przed szlifowaniem trzeba mu przejechać po grzbiecie spawarką elektryczną tylko z wyczuciem, tak żeby nie rozhartować za dużo. W ten sposób mamy diabelnie twarde ostrze, troche sprężysty środek i miękki grzbiet(tylko zeby miękkiego za dużo nie było) Po tym zabiegu całość zyskuje na wytrzymałości na złamanie co jest bardzo pozytywną cechą zważywszy na kruchość zastosowanej stali.
Jeśli chodzi ożródła stali zwłaszcza w odpoeiednim kształcie to sam mam z tym największy problem. Pilniki kupione na targu to dobry patent. Stal szybkotnącą cholernie trudno zdobyć. Można dostać noże tokarskie surowe, nie oszlifowane. Taki prostopadłościan jak troche dłuższe pudełko zapałek z dogrzanym uchwytem z stali konstrukcyjnej. Trzeba by to przekuć a to wymaga temp. w okolicach 1100Cel. a potem zahartować co sie wiąże z dwu lub nawet trzy stopniowym nagrzewaniem z odpowiednią prędkością. Następnie chłodzenie w odp. warunkach a na koniec najlepsze:Trzykrotne wyzarzanie w temp. ok. 500C po mniej więcej 1,5 h lub tylko raz ale przedtem trzeba zastosować obróbke podzerową. No i skąd wziąść ten azot? :(
  • 0

budo_ciulkwens
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 923 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
Oj, robie sie nieciekawy!
W każdym razie pilniki, łozyska i resory to moja podstawa.
AAAAAA! Przypomniałem sobie! Wszelkiej maści brzeszczoty od pił. Tartacznych i takich do cięcia metalu. I właśnie te do metalu mają brzeszczoty z HSS (szybkotnącej) Tylko są cienkie, tak po 2,5mm na maxa spotkałem. Tych to nie trzeba hartować tylko oszlifować. A i szlifowanie przyjemne bo nie musisz obawiać się przegrzania, 500C wytrzymują. Trzymanie otsrza jest OK a nawet rdzewiec nie chcą za szybko choc chromu w nich niewiele.
Jeszcze o resorach:Stosunkowo łatwa obróbka, niezła wytrzymałość ale gożej z trzymaniem ostrości. Jak chcesz maczete lub cos do żucania to dobrze odpuść i jest super. A jak chcesz coś ostrego wtedy dużo tracisz na wytrzymałości.
OK spadam na kolacje, mam nadzieje ze obowiązki szkolne i zawodowe pozwolą mi aktywnie uczestniczyć w forum.
Zapraszam wszystkich do dyskusji, chętnie posłucham, chętnie odpowiem.
Wojtek
  • 0

budo_fred
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 714 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wa-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
Dotychczas nie udzielalem sie na forum, tylko je czytalem.
Ale widze, ze ujawniania sie coraz wiecej domoroslych 8) knifemakerow.
Mam podobne doswiadczenia, jesli chodzi o robienie nozy (stare pilniki, resory itp.). Ostanio probuje przerabiac Trenera bo tani, i jak sie cos spieprzy to nie szkoda. A tak w ogole, to chetnie wymienie doswiadczenia jesli chodzi o pozyskanie jakiejkolwiek dobrej stali na noze w ilosciach "detalicznych" :wink: tudziez jej obrobke w miare domowymi sposobami.
  • 0

budo_bodo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przylesie Wielkie

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
w takim razie kto tam ma najwiekszy wpływ na moderatorów? rozmawiałem kiedyś z piterem na ten temat, jest chętny do otwarcia takiego forum na guns.com.pl , może sie uda na budo, a jeżeli nie to mozemy sygnowac posty o robieniu stali jakimś skrótem np KM (knifemakers) moja propozycja to sprowadzanie stali z usa ale w wiekszej ilości dla wiekszej liczby odbiorców, i onbróbka podzerowa dla wszystkich chętnych np przysyłacie do mnie swoje żelazka albo do kogo innego kto tylko ma dostęp do stanowisk dp precyzyjnej obróbki cieplnej i pakujemy do komory azotowej pol tony stali, koszt podzielimy i bedzie fajnie. marzyło mi sie takie połaczenie sił bo tylko tak mozna robic takie rzeczy w tym kraju. co kto o tym mysli ?
stale łozyskowe są ok ale potrzeba je skuc , kilka bieżni łożysk w jeden grubszy element jeżeli ktos jeszcze wsadzi w takiego sandwicza weglowa stal to dostanie damast i bedzie jeszcze fajniej
pozdrawiam bodo
  • 0

budo_|_mavi_|
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 133 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"

Oj, robie sie nieciekawy!
W każdym razie pilniki, łozyska i resory to moja podstawa.
AAAAAA! Przypomniałem sobie! Wszelkiej maści brzeszczoty od pił. Tartacznych i takich do cięcia metalu. I właśnie te do metalu mają brzeszczoty z HSS (szybkotnącej) Tylko są cienkie, tak po 2,5mm na maxa spotkałem. Tych to nie trzeba hartować tylko oszlifować. A i szlifowanie przyjemne bo nie musisz obawiać się przegrzania, 500C wytrzymują. Trzymanie otsrza jest OK a nawet rdzewiec nie chcą za szybko choc chromu w nich niewiele.
(...)
Wojtek

Co do pil to brzeszczot od pily ramowej jest ponoc dobry ale nie sprawdzalem (bo niemoge dostac :oops: ) Jesli chodzi o grubosc to pila "Moja - Twoja" jest gruba ale niewiem jaka jest jakosc stali. Odrazu odradzam wszelkie tanie pily do drewna nic ciekawego z tego nie bedzie. Ale mam pytanie do was : gdzie macie swoje paleniska itp.? bo kurcze ja w bloku mieszkam a piwnica niema okienka a garazu tez nie posiadam :( a zeby dalej sie bawic to trza se zlatwic jakies ciepelko i kowadlo (ja se wezme szyne kolejowa). I czym szlifujecie ? Macie wlasne szlifierki tasmowe czy sie bawicie z substytutami jak ja :)
  • 0

budo_|_mavi_|
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 133 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"

w takim razie kto tam ma najwiekszy wpływ na moderatorów? rozmawiałem kiedyś z piterem na ten temat, jest chętny do otwarcia takiego forum na guns.com.pl , może sie uda na budo, a jeżeli nie to mozemy sygnowac posty o robieniu stali jakimś skrótem np KM (knifemakers) moja propozycja to sprowadzanie stali z usa ale w wiekszej ilości dla wiekszej liczby odbiorców, i onbróbka podzerowa dla wszystkich chętnych np przysyłacie do mnie swoje żelazka albo do kogo innego kto tylko ma dostęp do stanowisk dp precyzyjnej obróbki cieplnej i pakujemy do komory azotowej pol tony stali, koszt podzielimy i bedzie fajnie. marzyło mi sie takie połaczenie sił bo tylko tak mozna robic takie rzeczy w tym kraju. co kto o tym mysli ?
stale łozyskowe są ok ale potrzeba je skuc , kilka bieżni łożysk w jeden grubszy element jeżeli ktos jeszcze wsadzi w takiego sandwicza weglowa stal to dostanie damast i bedzie jeszcze fajniej
pozdrawiam bodo

Co do forum to mysle ze niebylo by problemow jak by sie znalazlo troche osob (ale ztym moze byc problem).
Co do stali to tez se myslalem o masowym sprowadzeniu ale niekoniecznie ze stanow bo czemu musimy odrazu zaczynac od Ats-34 lub innych takich, mi wystarczy blacha z szybkotnacej bo: latwiej ja hartowac (nietrza tak dokladnego piecyka), Jest w polsce produkowana i mozna ja dostac u nas, jest twarda ale niestety rdzewieje. Zobatrzcie na czolowych knifemakerow oni czesto robia narzedziowek i szybkotnacych. Moznabybylo zamowic kilka arkuszy i rozeslac po polsce (ewentualnie jeszcze przyciac i do kopert :twisted: :wink: :) ) Ja jeszce poszukam na sieci gdzie moznabybylo to zalatwic.
Co do kryostabilizacji (tak chyba to sie zwie) to masz racje to jest dobre rozwiazanie przynajmniej na poczatek. A dobry piecyk z elektronicznym sterowaniem kosztuje chyba z 5 tys. zl (sprrowadzic trza)
Jesli juz sprowadzac rzeczy z USA to hurtowo np. kydex i jakas micarte i co tam byscie jeszcze chcieli ale za jednym razem wszystko a to trza zgrac i KASA posypac a ja jej niemam :(
W kazdym razie trza cos zakombinowac zebysmy mieli wlasne miejsce na sieci (bo to forum to "Bron i walka bronia" wiec troszke jest off topic)
  • 0

budo_bodo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przylesie Wielkie

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
przyznam ,zę pracuje w stałym kontakcie ze stalami i szybkotnace mam w zasiegu reki , po hurtowniach stalowych , mam swoja małą kuźnie , nic wielkiego ale sie da, przyznam ,że mam ostrego świra na punkcie stali jakościowych dlatego myslę o imporcie dobrej stali , dla mnie to jak biżuteria a symbol cpm to sobie chyba wytatuuje :D
  • 0

budo_bodo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przylesie Wielkie

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
jeszcze jedno, azot mam od znajomego , który uzywa go do aparatury medycznej, ma wydzierżawionna cysterne cos ok 300zł/ miesiecznie i napełnianie tez cos koło tego, trzebaby mieć fabryke nozy żeby opłaciło się to miec na własność
myslę że możesz ( ciulkwens) poszukac w panoramie firm ,firmę handlujacą gazami technicznymi i zapytać o najblizszego odbiorce ciękłego azotu, potem tylko nozyk i jakies szkło w prezencie dla właściciela i masz sprawe załątwiona jak nie to będziemy to robic przez przesyłki
pozdrawiam miłosników stali
  • 0

budo_lord von banan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2917 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
Panowie, więc może ja przedstawię moje zdanie:
jest to vortal o sztukach i sportach walki, nie ma więc tutaj miejsca na takie forum.
  • 0

budo_lubomir
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 621 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:stolyca (zapraszamy uprzejmię)

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
w tytule tego forum jest "wszystko o broni" więc może nie ma potrzeby otwierania nowego forum, a ciekawy topic zawsze miło poczytać.

Przy okazji pytanie przy przerabianiu pilników na noże: jak szlifujecie - jakie szlifierki, jeżeli stołowe to jak pilnujecie kątów i docisku do tarczy (żeby nie przegrzać). Mam chęć i możliwość (czyli kilka szlifierek) i chętnie wystrugałbym sobie replikę sztyletu FS.
  • 0

budo_|_mavi_|
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 133 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"

przyznam ,zę pracuje w stałym kontakcie ze stalami i szybkotnace mam w zasiegu reki , po hurtowniach stalowych , mam swoja małą kuźnie , nic wielkiego ale sie da, przyznam ,że mam ostrego świra na punkcie stali jakościowych dlatego myslę o imporcie dobrej stali , dla mnie to jak biżuteria a symbol cpm to sobie chyba wytatuuje :D

A moze masz jakies adresy hurtowni na pomorzu gdzie jest szybkotnaca ? Ewentualnie jakies namiary skad bym mogl se sciagnac do siebie tak ze dwa arkusze blachy szybkotnacej grubosci 3 lub 3,5 mm i ile by mnie to wynioslo.
A co do stali jakosciowych to wiadomo to juz jest super stal ale dosyc trudna w obrubce mechanicznej lub cieplnej dlatego ja sie narazie na to niepisze ale jakbys cos zamawial to daj na forum znac to by wszyscy mogli obciac koszty transportu do polski etc.

Panowie, więc może ja przedstawię moje zdanie:
jest to vortal o sztukach i sportach walki, nie ma więc tutaj miejsca na takie forum.

Wlasnie tego sie obawialem. :( Ale z drugiej strony jest to zwiazane z Bronia wiec kwestja do dyskusji :-) i najlepiej jakby sie nasz pan i wladca vortalu wypowiedzial :)

Przy okazji pytanie przy przerabianiu pilników na noże: jak szlifujecie - jakie szlifierki, jeżeli stołowe to jak pilnujecie kątów i docisku do tarczy (żeby nie przegrzać). Mam chęć i możliwość (czyli kilka szlifierek) i chętnie wystrugałbym sobie replikę sztyletu FS.

Ja jestem biedny wiec zadowalam sie szlifierka katowa + wiertarka ze stojakiem i tarczami na papier scierny (duza i mala) + pilniki + oselka i wsio :) na czyms takim strasznie trudno utrzymac katy ale po jakims czasie mozna sie tego nauczyc 8) ja uzywam do tego ocene wizualna + ew. cos wstylu ogranicznika ktory niedaje pochylic bardziej ostrza. (podczas ostrzenia kciuk robi za ten ogranicznik)
Najlepszym sprzetem do nozy jest szlifierka tasmowa (taka duza) i dlatego bede ja robil podkoniec maja (mam silnik juz).
Co do docisku to to jest proste poprostu dociskasz i jak czujesz ze ostrze sie cieple robi to do wody wkladasz i mi jeszcze sie niezdazylo przegrzac ostrza.
  • 0

budo_bodo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przylesie Wielkie

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
powinienem jutro wiedziec , jak podjade do hurtowni t ozapytam o pomorze, moze maja oddziały, ale generalnie rzecz biorac stal nie jest wcale tak trudno dostępna, a wracając do stali jakościowych to znalazłem własnie odpowiedjnik d2 w polskim wykonaniu , muszę jeszcze sie jej blizej przyjrzec ale w końcu żyjemy w kraju węgla i stali :D
szlifierka kątowa to naprawde niezłe narzędzie pod warunkiem że nie za duza , jeżeli chcesz miec kontrole nad katami szlifu, to zamocuj ja nieruchomo w imadle jakims , ale tak żeby nie miała prawa sie ruszyć a ostrze przesuwaj pod tarczą na prezygotowanym szablonie, prostopadle do krawędzi tarczy, wtedy promien tarczy robi ci łągodny szlif wklęsły od góry, ale pewnie każdy ma włąsne patenty, jak oni cię w bloku toleruja kiedy włączysz katową???znajdż sobie jakąś dziuplę , bo cię wyrzucą z mieszkania
no i ciekawe czy wyrzucą rzemieślników z forum........ :D (nie żebym się prosił)

pozdrawiam chłodno
  • 0

budo_lubomir
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 621 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:stolyca (zapraszamy uprzejmię)

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"

...szlifierka kątowa to naprawde niezłe narzędzie pod warunkiem że nie za duza , jeżeli chcesz miec kontrole nad katami szlifu, to zamocuj ja nieruchomo w imadle jakims , ale tak żeby nie miała prawa sie ruszyć

a nie lepiej zatrudnić szlifierkę stołową?

na szczęście w firmie jest spory park maszynowy, niestety nie ma szlifierki do płaszczyzn bo to by dopiero była łatwizna
  • 0

budo_bodo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przylesie Wielkie

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
nie za bardzo, do stołowej szlifierki musisz dociskać nóz bez konkretnego punktu oparcia, a w przypadku zrobienia takiego przyżądu o jakim pisałem mozna sobie ustalić wymiernie warunki szlifowania i to biurkowym sposobem. szlifierke do plaszczyzn mam ale wcale nie korzystam z niej tak często , raczej do ostrzenia narzędzi stolarskich niz noży ale jak mówiłem każdy swoje ma sposoby, do których się przekonał i ważne zeby efekt był zadowalający nawet jakby ktos miał robic w kuchni na taborecie, narzędzia nie sa aż takie ważne jak umiejetności
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024