Skocz do zawartości


Zdjęcie

Noże "custom"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
135 odpowiedzi w tym temacie

budo_bodo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przylesie Wielkie

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
ciulkwens nie tak powściagliwie :) szerzej kolego, powiedz z jakiej literatury korzystasz albo podaj jakieś dane, widze czytając poważne nawet strony firm , że każda podchodzi do tej obróbki inaczej, a nasze polskie firmy PZL i WSK też mnie zdziwiły, a tak a propos mam nadzieję że to popularność tematu który zacząłes przekonała ostatecznie do otwarcia nowego forum :)
pozdrawiam bodo
  • 0

budo_ciulkwens
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 923 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
Tera nnie pamiętam. np E .Górski "Poradnik narzędziowca"
??? "Stale łożyskowe"
i skrypty WATu
  • 0

budo_bodo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przylesie Wielkie

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
siedzisz w wacie kolego? nooooo to uprzejmie proszę o odłozenie na kupke paru skryptów w temacie , goście zajmujacy się w firmach wymrażaniem na pytanie o tabele czasów i temp odpowoadali "nie ma czegos takiego" , znalazłem d2 w ludzkich wymiarach , tzn firma sprzedajaca podjeła sie pocięcia stali na 5mm płąskownik, wg tecslov linku który podałes wymrażana d2 zyskuje 1000 procent więcej wytrzymałosci (jakaś kosmiczna wielkość) nawet podchodząc z ostroznoscia d o takich danych to i tak jest to najbardziej podatna na poprawę cryo stal , a jeszcze azotowanie plazmowe- 72 hrc na powierzchni stali na głębokości 0.03mm, d2 to jednak piekna stal i podatna na nowinki technologiczne
pozdrawiam, przyjmę kazda wiadomosc o cryo z wdzięcznościa
bodo
  • 0

budo_gubrin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1323 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
Witam.

Apropo cryo to znalazlem cosik takiego:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

I mam pytanko ... dopiero niedawno (3 dni temu) zaczalem sie interesowac robieniem nozy i jutro jade na zlomowisko po jakies resory albo inne cosie :] Za jakis czas na forum pojawi sie moja wspaniala produkcja :>

Ale mam pytanie ... w polsce wszystkie oznaczenia itp stali sa niestety inne niz podawane ogolnie na zagranicznych stronach (bo u nas nie sa one robione pewnie :] ). Ale ok chodzi o to o jaka stal pytac (na poczatek coby nie byla za trudna w obrobce i heatetreeting. Mieszkam w Olsztynie i mysle ze w jakims centrostalu albo innym podobnym cos by sie znalazlo, ale o co pytac :] Aha jak wiecie moze jaka moze byc cena tez podajcie :>

Aha i jeszcze jedno jaka jest optymalna grubosc ostrza do zastosowan "uzytkowo-taktycznych" na fixed blade ?

Pozdrawiam.
  • 0

budo_gubrin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1323 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
Blah nie poprawilem kilku bledow sorx :]
  • 0

budo_gubrin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1323 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
Witam.

Ktos chcial tabelke z oznaczeniami stali ... poszukalem i znalazlem takie cosik :]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] - odpowiedniki_polskich_stali_narzedziowych
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] - Odpowiedniki polskich stali stopowych
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] - Odpowiedniki polskich stali specjalnych
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] - Odpowiedniki polskich stali węglowych

I poszukajcie ogolnie na stronce .. duzo fajnych info na pierwszy rzut oka:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Pozdrawiam.
  • 0

budo_bodo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przylesie Wielkie

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
dzięki gubrin, zwłaszcza za cryo, poradnik mechanika to świetna rzecz jaka ostatnio wyszła, polecam ściągnąć całość ,
jeśli idzie o stale najlepiej zaczynać od czegoś dostepnego , poszukaj na złomie, albo w jakichś warsztatach na zajezdniach dużych łozysk kulkowych, pkp ma bardzo duże, bieżnie łożysk po rozcięciu i wyklepaniu to świetny materiał ,
podobnie stale resorowe a te sa jeszcze lepiej przygotowane bo to już płaskownik tylko zagrzać , wyprostować i zrobić nóż,jeszcze jedno co do resorów - na złomie są resory połamane , wytrzymałość zmęczeniowa takiego materiału dobiega końca , konieczne jest jeżeli nie obróbka plastyczna to przynajmniej wyżarzanie w celu usuniecia naprężeń wew.

jako użytkowy nóż to optymalne są 3mm, ale tez zależy wiele od wysokosci szlifu , taktyczny może mieć dwa razy więcej, ja osobiscie lubię bardzo szerokie ostrza, i wtedy przy grubości 6mm można zejść płaskim szlifem bardzo łagodnie w dół
pozdrawiam bodo
  • 0

budo_gubrin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1323 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
Witam.

Ok kilka jeszcze pytan :]
Jak powinno wygladac wyżarzanie resorow ? Tylko rozgrzac ? Dac ostygnac swobodnie czy jak przy hartowaniu (w oleju lub w wodzie) ? A moze robic to wiele razy pod rzad ? A moze zupelnie inaczej ? :]

Aha jezeli na zlomie sa stale juz stare bardzo to moze gdzie kupic resor nowy ? I czy jest wogle sens takiego zakupu ?

I jeszcze jedno ... z jakiej stali sa robione resory i lozyska ? Wie ktos czy po prostu ich walsciwosci sa ok i dlatego ich uzywacie ?

I ostatnie na przyszlosc ... Jaka stal (oznaczenia) do robienia nozy ? Nie chodzi z czego ja wziac tylko kupujac kwal stali o jak pytac :] W koncu nie zawesze bedzie sie robic noze z resorow mimo iz pewnie nie sa zle :>

Aha jezeli jestescie zainteresowani moge podac "kilka" linkow do tutoriali, how to, opisow itp odnosnie robienia nozy ... Ostatnio sobie buszowalem po zagranicznych stronach i jakos tak sie nazbieralo tego ladna kupka :]

Pozdrawiam i thx za odpowiedzi.
  • 0

budo_maj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
To i ja sie dolacze z pytaniami. Jakie narzedzia byscie polecili do pracy z metalem? Mozna oczywiscie za pomoca pilnika, ale to wymaga duzo czasu :-) Jakies sugestie? Ulubione narzedzia pracy, co daje najlepsze efekty? Podzielcie sie sekretami :-)
Pozdrawiam
  • 0

budo_|_mavi_|
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 133 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
Gubrin dzieki za linka do poradnika. Naprawde duzo dobrego infa 8)
Jak masz cos jeszcze to dawaj napewno ktos skozysta :)

Odp 1
Gdzies czytalem zeby zrobic tak :
rozgrzac do stanu niemagnetycznego i zostawic na noc w popiolach w pozycji polnoc -poludnie a potem jeszcze raz tak zrobic 8) (nigdy nie probowalem) potem robisz noz i hartujesz

odp 2
To niema sensu bo za resor zaplacisz wiecej niz za stal jakosciowa.

Odp. 3
Oznaczen nie pamietam. Wlasciwosci sa OK naprawde spoko mozna robic z nich noze moze niejest to D2 ale moze byc (szczegolnie na poczatek jak niema kasy i wielkich umiejetnosci :) )

Odp. 4
NMV (O2)
NMWV (O1)
NC11LV (D2) (tylko na poczatek nie polecam ciezkie to w obrubce jest) 8)
a ogolnie mowiac to pytaj o wszelkie stale narzedziowe i szybkotnace najlepiej sobie wes tabelke z ich skaladem i lukaj na zawartosc wegla i bedziesz miec juz jakies informacje co do walorow uzytkowych.

Maj, do pracy z metalem polecam wszelkie rodzaje szlifierek i pilnikow.
A tak na powaznie to to zalezy od kasy jak masz mozliwosc to se kup/zrob szlifierke tasmowa (taka duza) jak masz mozliwosc to wykuwaj noze a nie szlifuj. Ja tez w sumi dopiero zaczynam wiec duzo niemoge powiedziec, ale moje haslo brzmi tak : "Jak niemasz na cos kasy to sam to zrob" Dzieki tej zasadzie zrobilem pierwszy noz. Ogolnie mowiac to oto spis niezbednych narzedzi :
- wszelkie pilniki (im wiecej tym lepiej)
- szlifierka katowa
- wiertarka (najlepiej dobra i do niej stojak )
- przystawka na papier scierny
taki zestaw wystarczy na zrobienie nozyka ale jak chcesz sie naprawde pobawic to powinienes miec:
- szlifierke tasmowa
- mala kuznie 8)
- stacje do kryostabilizacji 8)
- imadlo
- taka wiertarke zintegrowana z prasa (niewiem jak to sie po polsku nazywa )
- stacje do wytrawiania damastu (dobry kwasik niejest zly :wink: )

P.S. ostnio sie natknolem na inna nazwe damastu : dziwir ktos slyszal bo sie zastanawiam czy to poprawne jest ?
  • 0

budo_maj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
Bardziej kojarzy mi sie nazwa dziwert (ale nie dam glowy) na okreslenie damastu skuwanego.
A ten poradnik koszmarnie sie sciaga :evil:
  • 0

budo_bodo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przylesie Wielkie

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
dziwer, albo stal dziwerowana polecam stronę płatnerza
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
wiem maj że cierpisz ściągając poradnik :) ale wiedza zdobyta trudem i wyrzeczeniami lepiej się utrwala, będziesz miał obróbke cieplna o ile nie ma jej juz w tej zapowiedzi , bo nie pamietam
  • 0

budo_maj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
no tak, dziwer... Pamiec juz nie ta :-)
A tego poradnika czesc zeszla piorunem a reszta teraz kapie... jak... 154CM w temp 100 st.cels. :?
Ale widac tak juz musi byc...
  • 0

budo_|_mavi_|
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 133 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
dziwer, dziwir jeden czort :P :lol: :)

Mam takie pytanko moze ciutek off topic ale co tam :
Wlasnie znalazlem miejsce gdzie bede mogl postawic palenisko i kowadlo i jestem na etapie kombinowania paleniska i paliwa do niego. I tutaj mam pytanie jakie walnac palenisko i na jakie paliwo. Odrazu mowie ze terenem jest dzialka bez pradu i ze gaz odpada na starcie. Wszelkie plany itp. mile widziane. I tak przy okazji mozna teraz robic noze (niskie temperatury) na dworze? Moze macie jakis sposob na skombinowanie recznej dmuchawy ?

P.S. Gdzie znalesc DOBRE paliwo czyli DOBRY wegiel/koks w malych ilosciach ?

Sory za off topic
  • 0

budo_gubrin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1323 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
Witam.

Apropo linkow to hir ju go:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Rozpakowujecie .. wrzucacie do c:\windows\ulubione\ i macie pieknie w Ulubionych linki ... lub po prostu rozpakowujecie i pokoleji klikajac na linki :]

Pytanko, na ile trudne w obrobce sa:
NMV (O2)
NMWV (O1)

Oraz lame pytanko czym rozni sie stal szybkotnaca od narzedziowej ?

Aha co do robienia wszelkiej masci kuzni proponuje przejzec linki :]

Pozdrawiam.
  • 0

budo_bodo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przylesie Wielkie

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
Mavi, toz kowadło ci ukradna pierwszej nocy...paliwo tylko koks, kupujesz do normalnego worka coś chyba to koło 17zł wychodzi za worek , palenisko- dziwne ale widziałem duzo ręcznych palenisk
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
popatrz też do płatnerza którego podawałem wcześniej,co do nawiewu może znajdziesz stary wentylator promieniowy taki srednicy np60cm, one pracuja na bardzo małych obrotach i korba mozesz wytworzyć wystarczajacy strumień powietrza doprowadzasz z boku od spodu paleniska rurą spiro
  • 0

budo_|_mavi_|
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 133 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
dzieki niektorych nieznalem

co do pytania to w sumie to niewiem nigdy z nimi niepracowalem ale nieslyszalem zeby byly z nimi jakies wieksze problemy. Ja narazie uzywam pilnikow jako materjal.

A roznica miedzy miedzy szybkotnaca a narzedziowa jest taka ze szybkotnaca moznaby powiedziec jest bardziej wyspecjalizowana stala narzedziowa i ma za zadanie obrabiac inne stale. Najlepiej przypadsz sie skladowi jednej i drugiej i bedzesz mial roznice.
  • 0

budo_gubrin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1323 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
Witam.

Ok teraz tylko wybrac sie na zlom lub do centrostalu :]

Aha co myslicie o takim designie nozyka ? Nudzilem sie w domciu wiec narysowalem :] Ostrze bedzie miec cos kolo 10-12 cm ... Taki nozyk na codzien :]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Pozdrawiam.
  • 0

budo_|_mavi_|
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 133 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
zapomnialem mialo byc tak : "kowadlo" - poprostu kawal stali ze zlomu :D a pozatym wmuruje go :twisted:
co do paleniska to sprawa wyglada tak ze te wszystkie plany z tych stron widzialem (z platneza tez) ale niemoge sie zdecydowac na jaki. Czy wolnostojacy piec czy przenosne palenisko (ale chyba to pierwsze).
Ten patent z wentylatorem nieglupi jest pomysle jak to wszystko sklecic ze soba. tylko mnie troszke zastanawia obudowa tegoz nawiewu i rozmiar calego palniska bo ja tam goscinnie bede na tej dzialce (kumpla teren)
  • 0

budo_|_mavi_|
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 133 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże "custom"
no nawet niezly :)
Ja osobiscie wole smukle nozyki a nie takie szerokie.
Pozwolisz ze sobie przywlaszcze ten projekt tylko wydluze ostrze z 20% :D
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024