Noże "custom"
Napisano Ponad rok temu
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
jako tanie możnaby wykorzystać do zrobienia noża bez większego wysiłku zdaje sie... przy wycinaniu szlifierką zapewne stal przegrzałąby sie i trzeba by było na nawo hartować, tak? hmmm , jak wogóle powinno sie do tego zabrać?
na stronie cs`a stal jest opisana jako "SAE 1055 medium carbon steel"
Napisano Ponad rok temu
Pozatym stal jest stwozona dla duzych elastycznych nozy a nie malych twardych.
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
W Allegro co jakiś czas pojawiają się takie ogłoszenia:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Napisano Ponad rok temu
wyciolem z pily tarczowej ksztalt "la griffe"
cinka blacha ok 1,5 mm grubosci wiec ladnie poszlo reczna pilka z "pretem diamentowym" nie wiem jak to sie nazywa poprawnie ale narzedzie bardzo pomocne w wycinaniu dokladnego ksztaltu, jeden wieczor ze szlifierka i wiertarka i jest nozyk... ale strasznie miekki
przy ostrzeniu ostrze wywija sie na druga strone... kiepsko...
czy da sie to zahartowac i jak to zrobic???
gdyby ktos mogl napisac w kilku punktach prosta instrukcje dla laika bylbym wdzieczny.
Napisano Ponad rok temu
1,5 milimetra to niezbyt duzo jak na maly nozyk .. ogolnie jak na nozyk ... imho do czegos na ksztalt la grife conajmniej 3-4 grubosci powinno byc
Pozdrawiam.
Napisano Ponad rok temu
Noz jest swietny, ale nie nadaje sie do rzucania - za miekie ostrze. Tnie natomiast jak zyletka.
Napisano Ponad rok temu
Zakladam, ze skoro autor umiescil to ogolnie dostepnie to nie bedzie mal nic przeciwko rozpowszechnianiu dalej wiedzy
Jakby co to adres strony autora:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
"Pozwolę sobie na nieco autoreklamy i zamieszczę fragment większego opracowania, które pod koniec roku może nareszcie ujrzy światło dzienne.
Oczywiście jest to baaaaaaaardzo skrótowe potraktowanie tematu, ale od czego liczna literatura fachowa i całe tomy opisów hartowania stali. Tutaj podaję więc tylko to, co sam wypraktykowałem.
Gatunek stali i teoria to jedno, a praktyka to drugie, chyba jednak ważniejsze. Pokłony czytajacym.
W Sławiński - "PŁATNERZ"
----------------------------------------------------------------------------
""...
WSPÓŁCZESNE STALE WĘGLOWE
Współcześnie mamy do czynienia prawie wyłącznie ze stalą, która otrzymywana jest na skalę przemysłową z surówki na drodze jej odwęglania. Cały proces technologiczny przebiega w fazie ciekłej, dzięki czemu można kontrolować jego przebieg oraz skład chemiczny otrzymywanego stopu. Uzyskana w taki sposób stal zawsze zawiera oprócz węgla i inne pierwiastki, które zostały wprowadzone specjalnie w procesie hutniczym w celu modyfikacji jej właściwości, bądź też pozostały jako zanieczyszczenia.
Ze względu na zawartość węgla dzieli się stale na:
STALE NISKOWĘGLOWE (poniżej 0,25%C).
Odznaczają się one miękkością i plastycznością. Łatwo się je kuje, stosunkowo łatwo się zgrzewają. Kuć można w temperaturze od czerwonego, do żółtego koloru żaru. Chwilowe przegrzanie (biały żar, gwałtowne iskrzenie) w większości przypadków nie pociąga za sobą przepalenia materiału. Hartowanie nie daje większych efektów ze względu na niską zawartość węgla. Pewne utwardzenie można osiągnąć po ogrzaniu do temperatury pomarańczowego żaru i ostudzeniu w zimnej wodzie, solance, wodzie z lodem, moczu (Mnich Teofil ? Diversarum Artium Schedula ). W większości przypadków są to stale niższej jakości, a zawartość węgla waha się w dość dużych granicach. W związku z tym, odkuwki ze stali tego samego gatunku, ale pochodzące z różnych wytopów, mogą dawać skrajnie różne wyniki hartowania. Niektóre partie stali nie dają żadnego zauważalnego efektu, inne wyraźnie się utwardzają i można z nich (po dodatkowym przekuciu na zimno samego ostrza) otrzymać zaskakująco ostre, choć stosunkowo miękkie narzędzie.
We współczesnym mieczownictwie stale te stosuje się najczęściej na ciągliwe rdzenie do głowni kutych warstwowo, składnik miękki dziweru wieloskładnikowego, oraz na elementy nie wymagające hartowania (jelec, głowica, nity, okucia).
Przeważająca większość walcówki dostępnej w składach materiałów budowlanych w postaci prętów okrągłych i kwadratowych (nieżebrowanych !), bednarki, płaskowników i blach, produkowana jest właśnie ze stali niskowęglowej (stal St3, zawartość węgla do 0,22%).
Ze stali niskowęglowej produkuje się też pręty zbrojeniowe ze stali żebrowanej, o żeberkach ułożonych ?w spiralę?. Jest to węglowa stal stopowa wyższej jakości, o symbolu 18G2A. Zawiera ona 0,18% węgla, oraz 1,3% manganu. Stal ta łatwo się zgrzewa w ognisku kowalskim a niektóre partie można nawet zahartować.
STALE ŚREDNIOWĘGLOWE (0,25 ? 0,6%C).
Stale te zdecydowanie trudniej się kuje, trudniej się też je zgrzewa. Kuć należy w temperaturze czerwonego żaru, do pomarańczowego lub pomarańczowożółtego. Ogrzewanie do temperatury żółtego żaru wymaga uwagi i wyczucia, gdyż łatwo je przegrzać i przepalić, łatwo też je w tak wysokiej temperaturze odwęglić. Ogrzanie do temperatury białego żaru dopuszczalne właściwie tylko przy zgrzewaniu, konieczne jest jednak duże doświadczenie, zwłaszcza w przypadku twardszych gatunków stali (St7; 55; 65; 65G).
Z punktu widzenia płatnerstwa, przedział zawartości węgla od 0,25 do 0,6% jest dosyć niefortunny. Co prawda wszystkie stale średniowęglowe hartują się w mniejszym lub większym stopniu, ale do tej grupy należą zarówno gatunki stosunkowo miękkie, o zawartości węgla pozwalającej nie tyle na pełne hartowanie, ile na ?podhartowanie?, jak i gatunki o bardzo wysokiej twardości. Stale o niższej zawartości węgla stosowane są na rdzenie mieczów warstwowych, płazy, średniej jakości noże i głownie kute z jednego kawałka stali, oraz głownie nawęglane. Gatunki o większej zawartości węgla mają po zahartowaniu i odpuszczeniu twardość rzędu 55-61 HRC. Nadają się głównie na ostrza głowni warstwowych, dziwerowanych, bimetalicznych, oraz głownie hartowane selektywnie lub głownie niehartowane. Wykorzystywane na składnik twardy dziweru wieloskładnikowego i na dziwer jednoskładnikowy. Lufy i elementy zamka replik broni palnej. Narzędzia o podwyższonej udarności (młotki, przebijaki itp.). Z najtwardszych gatunków wykonuje się sprężyny.
Ogólnie dostępna jest w tej grupie właściwie tylko stal o symbolu 34GS (0,34%C; ~1,6%Mn). Produkuje się z niej zbrojeniowe pręty żebrowane, o żeberkach ułożonych ?w jodełkę?. Jest to w gruncie rzeczy bardzo dobra stal na wszelkiego rodzaju ostrza. Zwiększona zawartość manganu i (na szczęście dla płatnerzy) chyba niezbyt rygorystycznie przestrzegana norma składu chemicznego powodują, że można spotkać partie o doskonałej udarności i wysokiej twardości, które to właściwości często okazują się lepsze od analogicznych parametrów stali resorowej. Hartowanie z temperatury czerwonego żaru w oleju (na miękko, rzędu 50-55HRC), wodzie a nawet w solance (Do 58-60HRC). Odpuszczanie do koloru barwy nalotowej od słomkowego po granatowy i szybkie studzenie w wodzie lub oleju. Odpuszczanie na błękitno ? nawet szybko ostudzone - wyraźnie zmniejsza jej twardość. Zgrzewalna zarówno z bardziej miękkimi gatunkami, jak i sama ze sobą, choć łatwo się podczas zgrzewania odwęgla.
W składach specjalistycznych można też spotkać stal gatunku 45; 55; St5; oraz stal sprężynową (resorową) 50HSA (0,5%C; 1,0%Si; 0,4%Mn;1,1%Cr). Z tej ostatniej stali produkuje się większość mieczów wykonanych zarówno amatorsko, jak i przez zawodowych kowali. Nie powinno się jej hartować ?na twardo?, gdyż znaczny dodatek krzemu zwiększa co prawda jej sprężystość, ale jednocześnie wyraźnie obniża udarność tej stali, a więc odporność na uderzenia. Poza wyjątkowymi przypadkami nie wolno do jej hartowania używać silnych środków chłodzących (solanka, zimna a nawet ciepła woda), gdyż staje się wybitnie krucha i nieodporna na uderzenia, bardzo łatwo pęka już podczas samego hartowania. Po zahartowaniu w oleju (z temperatury czerwonego, ciemnoczerwonego żaru) i głębokim odpuszczeniu (450-550°C) pozostaje sprężysta i odporna na uderzenia, a stosunkowo miękkie ostrza ładnie się ?zbijają?. Ciężka w obróbce na gorąco i na zimno, łatwo się przepala podczas kucia. Bardzo trudna do zgrzewania ogniowego, a właściwie prawie się mu nie poddająca.
STALE WYSOKOWĘGLOWE (0,6 ? 2,11%C).
Najtwardsze gatunki stali mają do 2,11% węgla, ale stosuje się je wyjątkowo, praktycznie tylko na narzędzia wymagające największej twardości, których kruchość i sprężystość nie ma większego znaczenia (stale narzędziowe NC11; NCWV). W większości przypadków twarde gatunki stali konstrukcyjnych i sprężynowych mają poniżej 1%C. Ze względu na dużą zawartość węgla kuje się je bardzo trudno, są mało plastyczne nawet w temperaturach rzędu 1000°C (żółtego żaru), a silniejsze ogrzanie z reguły kończy się gwałtownym przepaleniem i bezpowrotnym zniszczeniem odkuwki. Stosowane na ostrza głowni zgrzewanych najwyższej jakości, na dziwer jednoskładnikowy i jako składnik twardy dziweru wieloskładnikowego, sprężyny, elementy broni palnej (krzesiwa w zamkach skałkowych, orzechy, zęby mechanizmów spustowych). Materiał prawie nie do zdobycia w handlu detalicznym, dlatego najczęściej pozyskiwany z zużytych narzędzi (np. pilniki ~1,2%C). Ponieważ tylko nieliczni producenci oznaczają gatunek stali na swoich wyrobach, taki odzysk jest dość ryzykowny, choć w większości przypadków jedyny możliwy w praktyce. W specjalistycznych hurtowniach spotyka się najczęściej tylko stal sprężynową 65G (o zwiększonej zawartości manganu), oraz gatunki stali narzędziowej stopowej NC6; NC10; NC11.
...""[/url]
Napisano Ponad rok temu
swoje noze robie najczesciej z gotowców czyli np z pił tracznych, jak ma sie dobre dojście mozna załatwic piły z ze stali ,made in krupp bardzo elastyczne i grube na 2,5-3 mm. dobrym rozwiazaniem jest tez wyszlifowanie ostrza z noza do wyrówniarki zwłaszcza z nowoczesnych chromo-wanadowych stali długo utrzymuja ostrość (efekty mojej działalności są w archiwum na gorinkan forum)
kooniu
Napisano Ponad rok temu
efekty mojej działalności są w archiwum na gorinkan forum
Szukalem, nie znalazlem. Gdzie dokladnie?
Napisano Ponad rok temu
no wreszcie ktos aktywowal to konto i moge w koncu posta napisac
musze przyznac ze z wielkim zaciekawieniem przesledzilem ten watek, i znalazlem tutaj mnostwo informacji na temat wyrobu ostrzy - a informacji takich poszukiwalem od jakiegos czasu po necie (szczegolnie na temat obrobki materialu
od jakiegos czasu przymierzalem sie do samodzielnego wykonania nozyka (zmierzam raczej w kierunku sztyletu bojowego), jednak poniewaz nie jestem specjalista w metalurgii ani tez tym bardziej w jakimkolwiek kowalstwie pojawilo sie duuuzo znakow zapytania.
grzebie intensywnie po necie i troche informacji udalo mi sie zebrac - a ostatecznym bodzcem byl filmik the hunted ktory mialem ostatnio okazje obejrzec - chociaz sprawa pokazana jest w duzym uproszczeniu wydaje mi sie.
ktos tutaj wspomnial o szczecinie - wlasnie tutaj mieszkam, i istnieje sklad centrostalu na miejscu - jak sie juz dowiedzialem minimalny zakup to blacha o wymiarach metr na dwa (stal weglowa, grubosc 4 mm) - koszt 140 zl brutto. jaka dokladnie stal - to juz do ustalenia podobno.
ponad to odwiedzilem tez zlomowisko na terenie gminy w ktorej pracuje, jest tam kilka ciekawych okazow do pozyskania materialu potrzbengo do budowy ostrza - resory ciezarowek lub wiekszych aut miedzy innymi - z tego co takze tutaj wycztalem ten materialik nadaje sie calkiem niezle...
no i jeszcze jeden pomysl ktory przyszedl mi do glowy - wiadomo ze duzym problemem jest kucie i rozgrzanie materialu, duzo tutaj postow na temat palenisk juz widzialem - czy do tego celu nie mozna by wykorzystac pieca centralnego ogrzewania - po prostu napalic w nim koksem?
pzdr
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Odswieze troszke ten topic
Nowiec nie wiem co mnie ostatnio naszlo [no dobra wiem:P], ale zaczalem sobie rysowac jakies nozyki i teraz mam zamiar zrobic z jednym z nich cos wiecej :twisted:
Machnalem go sobie w illustratorze coby bylo wygodniej.
Nie jest to jakastam wersja koncowa, wiec daje ja tutaj z pytaniem:
co byscie zmienili, co byscie radzili?
Jak myslicie z czego zrobic trzymadlo
Myslalem nad tym zeby byl to poprostu sznurek ladnie zapleciony [a'la strider mfs], no ale moze jakies inne propozycje? Macie tu ten piekny obrazek
Chyba wszystko jasne ?
Napisano Ponad rok temu
Ale patrzac na tego pica tak mysle ze ostro sie natrudzis by uzyskac taka krzywizne ostrza ... zwykle krawedz tnaca jest jednej szerokosci na calej dlugosci ostrza .. uciebie zmienia sie co chwila "falujac" bedzie ci trudno uzyskac taki efekt ...
Rekojesc jak dla mnie by pasowala najlepiej chyba drewniana ... Jakos sznurkowa mi nie pasuje do tego typu ostraza ... szczegolnie ze to ma byc "custom"
Aha napisz z czego bedziesz robil (materialy stal itp ..) i skad pozyskasz owe materialy ... A najlepiej razem z wycena ... Pozatym zastanawiam sie ... masz swoj warsztat ze sprzetem czy gdzies po znajomosci ?
Pozdrawiam.
Napisano Ponad rok temu
kooniu
Napisano Ponad rok temu
Dalem kumplowi oznaczenia stali, moze dzis bede wiedzial czym dysponuje. Warsztacik u wujka. Jest tylko jedna kicha...jak narazie nie mam kuzni... ale to sie zalatwi.
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Wiesz w sumei to sam nie wiem jakis taki lysy byl :PPPP
Dziury teraz modne sa:PP
Jak pisalem wyzej czekam na jakies pomysly moze nie dawac tych dziur ?
Moze cos innego...
Użytkownicy przeglądający ten temat: 6
0 użytkowników, 6 gości, 0 anonimowych
10 następnych tematów
-
Spyderco TriAngle SharpMaker - Warszawa - poszukiwany
- Ponad rok temu
-
OSA
- Ponad rok temu
-
Knife training...
- Ponad rok temu
-
crkt M18-02 - panowie specjaliści - pare słów o tym nożu ...
- Ponad rok temu
-
butterfly
- Ponad rok temu
-
Civilian lub Matriarch
- Ponad rok temu
-
Carson F4
- Ponad rok temu
-
Gerber Yari jako nóż składany?
- Ponad rok temu
-
HUB z nożami
- Ponad rok temu
-
Ostrzałki - ktora kupic??
- Ponad rok temu