Skocz do zawartości


Zdjęcie

Judo - Samoobrona czy Sport ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
42 odpowiedzi w tym temacie

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Judo - Samoobrona czy Sport ?
Czy w waszych klubach trening poswiecony jest tylko i wylacznie rywalizacji sportowej na macie czy tez prowadzenia sa zajecia czasami nie pod katem zawodow ale raczej samoobrony opartej na judo ?

Z tego co zauwazylem to w sekcjach sportowych chodzi o nauke judo sportowego. Celem treningow jest przygotowanie nas do startu i walki na zawodach. Rzeczy pod ulice czy typowej samoobrony jest jak na lekarstwo. Czy wszedzie tak jest ? Czy judo obecnie to juz tylko sport ?
  • 0

budo_sysyphus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo - Samoobrona czy Sport ?
u nas (azs uam) cala impreza nazywa sie "judo z elementami samoobrony" - 97% to judo sportowe, a te 3% to po to zeby nie zachowac sie jak cipka gdy ktos zastosuje jakies nietypowe (nieefektywne z punktu widzenia judo sportoweg) chwyty + dzwignie na nadgarstki. obrony przed piescia, palka, nozem, pistoletem nie ma. :roll:
  • 0

budo_zales
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 232 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo - Samoobrona czy Sport ?
U mnie jest tak normalne sportowe + 1 zajecia na wykorzystnie w samobronie (tu widać duza absencje spowodowana tymze jest mnóstwo konbitek na samoobronie i nie mozna powalczyc)
  • 0

budo_elaphe
  • Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo - Samoobrona czy Sport ?
judo z elementami samoobrony. obrona przed gilotynka byla, niedzwiedzim chwytem, dzwignia na nadgarstek dzwignie na nogi. To co mi na szybko przychodzi do glowy. Raczej na szybko na koniec treningu jako ciekawostki
  • 0

budo_mursi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 474 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo - Samoobrona czy Sport ?
Jak ćwiczyłem jako nastolatek, było to judo ukierunkowane wybitnie na walki sportowe. Teraz ćwiczę w tym samym miejscu, ale już w sekcji "rekreacyjnej" (cóż, lata lecą :) ) - jest może w związku z tym nieco większy nacisk na realną walkę, ale zasadniczo treningi jednak bardzo podobne, sportowe.

Poza tym ćwiczę zmodernizowane ju jitsu. Ogólnie widać sporo podobieństw, ale jest tu zdecydowanie szerszy zakres technik, bojowe zastosowania, nieco inne podejście, ukierunkowane na, nazwijmy, samoobronę (yyych, jakoś nie lubię tego określenia :) ). Ale to już ju jitsu, a nie judo.

Jestem zdania, że obie rzeczy świetnie się uzupełniają.
  • 0

budo_tarciu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 968 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo - Samoobrona czy Sport ?
To ja jeszcze dodam, że na warszawskiej polibudzie jest tak samo, jak pisał Zales, czyli przez cały semestr sportowe Judo, a na ostatnich zajęciach coś, co nazywa się samoobrona.
Ale moim zdaniem to raczej lipa jest, co z tego że na jednych zajęciach instruktor pokaże parę przydatnych technik, skoro powtarzane są dopiero za pół roku...
Nie ma bata, jak się czegoś solidnie nie przećwiczy, to nic z tego nie wyjdzie.
  • 0

budo_misiek.green
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 128 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa-Bemowo

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo - Samoobrona czy Sport ?
ćwiczyłeś judo na PW?
kiedy i u kogo, może się znamy?
Mnie uczył chyba Domagała.
Z góry pzepraszam jeśli coś skopałem w nazwisku.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo - Samoobrona czy Sport ?

ćwiczyłeś judo na PW?
kiedy i u kogo, może się znamy?
Mnie uczył chyba Domagała.
Z góry pzepraszam jeśli coś skopałem w nazwisku.


No wlasnie nie Domagala a Niedomagala ;)
  • 0

budo_misiek.green
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 128 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa-Bemowo

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo - Samoobrona czy Sport ?
ale wpadka :)
dzięki za sprostowanie...
  • 0

budo_tarciu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 968 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo - Samoobrona czy Sport ?
No byles blisko, trener Jozef Niedomagala, 7 dan. :lol:

Ja cwicze od pazdziernika, ale u trenera Michalowskiego, wiec raczej sie nie znamy.
  • 0

budo_komban
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 327 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo - Samoobrona czy Sport ?
Na UW jest tak samo. Trener Pacholak na pierwszych zajęciach jeszcze prostuje ludzi że nie zrobi z Nich jakiś kilerów co każdego rozwalą, ale na pewno będą mieli kondycję do uciekania :)).
  • 0

budo_misiek.green
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 128 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa-Bemowo

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo - Samoobrona czy Sport ?
ale wsypa, na całego 8O
zobaczyłem mój indeks i nie uwierzyłem...
nie ćwiczyłem u Niedomagały tylko u wymienianego już Stanisława Michałowskiego...
:oops:
no nic tylko sie powiesić taka skleroza
  • 0

budo_tarciu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 968 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo - Samoobrona czy Sport ?
rotfl

Tak to jest, jak zbyt pilnie cwiczy sie Ukemi. :wink:
  • 0

budo_kazama
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 473 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia/Warszawa/Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo - Samoobrona czy Sport ?
A znacie moze jakies typowo rekraacyjne skecje w 3city?
  • 0

budo_bartolomeo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 189 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Włocławek

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo - Samoobrona czy Sport ?
Ja nie spotkałem się z żadnymi elementami samoobrony u mnie na judo...
  • 0

budo_jedittas
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 65 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ełk

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo - Samoobrona czy Sport ?
U mnie judo było trenowane praktycznie tylko pod zawody, jednak ze 2 czy 3 razy zdarzyły się poświęcone samoobronie...ale jak na 2 lata treningu to nie jest aż tak dużo;)
  • 0

budo_chugaeri
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 85 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo - Samoobrona czy Sport ?
Pamiętam, że na obozach w ramach ciekawostek , a czasami też na zwykłych treningach mieliśmy elementy samoobrony i aikido, no ale mnie to nie wystarczało - dlatego - nigdy nie porzucając naprawdę judo - próbowałem też innych rzeczy.
Na obozach judo kumple mieli rękawice bokserskie i wieczorem dla rozrywki urządzali sobie sparingi :P
Co do treningów judo - siłą rzeczy są to treningi judo - podejrzewam, że "nigdzie" w Polsce nie ćwiczy się judo inaczej jak pod zawody (no może czasami rekreacyjnie albo w szkołach policyjnych do użytku na ulicę), bo w takiej formie judo do nas przywędrowało i takie ono jest (okrojone z technik nazbyt zagrażających zdrowiu).

Mnie się wydaje, że czasami to fajnie byłoby urozmaicić trening judo o elementy bjj - no ale można to zrobić we własnym zakresie, byle później na zawodach nie dostać "hansy" tj. byle nie za bardzo przyzwyczaić się do technik bjj :)
  • 0

budo_niebieski
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 213 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:prawiecentrum

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo - Samoobrona czy Sport ?
Tak swoją drogą to nawet bez treningów judo specjalnie samoobronie poświęconych jeśli się wklei w chodnik kogoś kto nie umie padać jakimś przyjemnym rzutem to i tak szczęśliwy nie będzie :) :)
  • 0

budo_jedittas
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 65 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ełk

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo - Samoobrona czy Sport ?
Jeżeli ktoś nie ma oruchów padania, to nawet taka prosta technika jak ouchi-gari może być śmiertelna. Tak głową wyrżnąć o aswalt to conajmniej nieprzyjemna sprawa :wink: . Kiedyś jeszcze w podstawówce sobie z kumplem na przerwie zaczęliśmy się ciągać, i odruchowo harai-goschi (za wszelkie błędy w posowni technik przepraszam, ale już kilka lat minęło od ostatniego treningu :? ) zrobiłem, i przy tym jeszcze na nim wylądowałem... :lol: :lol: :lol: . Myślę że judo nawet trenowane pod kątem zawodów może być przydatne w samoobronie, nie mówiąc już o ogólnej sprawności jaką się dzięki treningom zyskuje. Rzucić jakimś menelem na ulice jest łatwiej niż kolegą na zawodach :twisted:
  • 0

budo_flametong
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 146 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo - Samoobrona czy Sport ?
u mnie w klubie trenuje sie tylko pod zawody, nikt nas nie uczy jak zachowac sie na ulicy kiedy sie o to pytam trenera slysze tylko: ,, spieprzaj ile mozesz..." tylko nie zawsze mozna spieprzyc dlatego chodze czasami na jiu-jitsu tam mozna sie nauczyc ciekawych rzeczy :lol:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych


    Bing (1)

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024