Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kontry


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

budo_kasia_st90
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszawa

Napisano Ponad rok temu

Kontry
Czy ktoś zna jakieś skuteczne kontry na rzuty:haraigoshi, morotesoinage z kolan, osotogari, uchimata :?:
  • 0

budo_sysyphus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontry
na [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] sa rozpisane kontrataki.
  • 0

budo_misiek2
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kraków gł.

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontry
Cześć!!

O soto gari (dla ułatwienia umówmy się, ze przeciwnik rzuca na prawą stronę).
Kontra:
O soto gaeshi - jest to kontra przez wykonanie o soto gari na przeciwniku po uprzednim cofnięciu swojej lewej nogi na linię stóp przeciwnika.
Inna efektowna kontra to (przeciwnik dopiero robi wejście) o soto gari skashi. Cofasz swoją atakowaną nogę aby noga atakująca przeciwnika trafiła w próżnię, przez co sam wytrąci się z równowagi, a ty pracując rękami doprowadzisz do upadku przeciwnika.
Po bloku można próbować ko soto gari, harai goshi, tai otoshi.

Harai goshi.
Kontra:
Przede wszystkim to podstawową kontrą na wszystkie rzuty biodrowe jest ushiro go.
Najlepiej go wykonać kiedy przeciwnik zaczyna wykonywać obrót (wejście). Trzeba mocno ugiąć nogi w kolanach objąć i przyciągnąć przeciwnika, a następnie wybić biodrami w górę prostując nogi i odchylając się do tyłu.
Dobrym kontr rzutem może być ura nage.

Seoi nage

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że jest to rzut, który wykonują przeważnie przeciwnicy mniejsi od ciebie lub co najwyżej równi. Wysoki o długim zasięgu nóg raczej tego nie będzie robił (chociaz nie można do końca wykluczyć).
Podczas walki o uchwyt nie daj sobie narzucić jego chwytu. Spróbuj chwytać za rękawy na wysokości łokci i próbuj rzuty nożne (podcięcia). Poza tym zwróć uwagę na to co po chwycie robi z nogami. Przygotowując atak będzie starał się rozbić twoje nogi, a dopiero potem wkręcić seoi nage z kolan.

Kontra:
W momencie wchodzenia w rzut obejść, a raczej obskoczyć przechodząc w yoko guruma. Jest to ciężko, bo przeciwnik sam schodzi do parteru ale nie niemożliwe. Można pokusić się o założenie duszenia ponieważ twoje ręce zostają na kołnierzu przeciwnika.

Uchi mata.

Kontra:
Bardzo efektowne jest skontrowanie przez uchi mata skashi. Tak jak przy o soto gari należy uciec ze swoją lewa nogą przez co prawa przeciwnika trafia w próznię. Przy bardzo mocnym a nie udanym ataku praktycznie sam się rzuci. Twoim zadaniem będzie dokręcić rękami i nie przeszkadzać mu w upadku.
Dobrą kontrą jest też sukui nage.

Nie wiem na jakim etapie jesteś uprawiania judo, ale sądząc po pytaniach wnioskuję, że nie uprawiasz zbyt długo. Proponuję aby o takie rzeczy pytać trenera. Jeżeli one nawet wychodzą poza zakres aktualnego szkolenia to sądzę, ze trener bardzo chętnie pokaże w ramach ciekawostek. Poza tym musisz wiedzieć, że każdy zawodnik ma swój styl wypracowany przez lata ćwiczeń a przede wszystkim walczenia na zawodach. To co dobre dla np. Pawła Nastuli, może być niewykonalne przez innego zawodnika. Przede wszystkim musisz dobrze opanować rzuty między innymi to co są kontrami, a dopiero później je stosować.
Życzę wytrwałości i powodzenia na tatami.

Misiek2
  • 0

budo_kasia_st90
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontry
Trenuję trzeci rok ale kilka kontr już znam. :) Chciałam po prostu dowiedzieć się jakie kontry stosują inni :smilecolros: .
  • 0

budo_voyzzek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 225 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:w-wa
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontry
misiek2 !

odpowiedż była naprawdę "profi", oby takich więcej.

pozdr.
  • 0

budo_kręciel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 410 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontry
Witaj,
moim zdaniem najfajniejsze są kontry z nazwą ...-gaeshi czyli taki w których wykorzystujesz energię i impet przeciwniczki. Są one bardzo efektowne.
Do wykonania potrzebujesz dobrego refleksu i wyczucia (chyba najlepiej nabyć te atrybuty przez stoczenie setek randori!). Np przy uchi-macie blokujesz biodrami atak przeciwniczki i gdy ona zaczyna się zastanawiać nad wycofaniem, podcinasz nogę podporową co kończy dynamiczny upadek na plecy. Przy o-soto-gari najważniejsze jest, żeby nie zgarnęła Ci głowy, jak ta sztuka się uda, to dociągasz ją do siebie i rzucasz na o-soto (też bardzo efektowne!)
właściwie, w jakim klubie ćwiczysz?

  • 0

budo_sysyphus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontry
nie wiem czy to tylko moje wrazenie, ale z tego co tu piszecie wynika, ze wam kontry wychodza. dziwne.
  • 0

budo_kręciel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 410 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontry

nie wiem czy to tylko moje wrazenie, ale z tego co tu piszecie wynika, ze wam kontry wychodza. dziwne.

Hmm... Zrób sobie w jednym roku 9 kampów, spędź na obozach jakieś 5 miesięcy podczas roku a to samo powinno przyjść 8)
Pytałem w jakim klubie ćwiczysz (?)

  • 0

budo_sysyphus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontry
azs uam, ale na sekcji to ja z dwa razy bylem :oops:
  • 0

budo_kręciel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 410 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontry
a... to luz ;)
  • 0

budo_flametong
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 146 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontry
co tu by nie mowic najlepiej chyba jest samemu atakowac a nie kontrowac :) :) :)
  • 0

budo_voyzzek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 225 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:w-wa
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontry

co tu by nie mowic najlepiej chyba jest samemu atakowac a nie kontrowac :) :) :)


ja tam nie wiem?!

może czasami lepiej jest dobrze skontrować "nieprzygotowany" atak ?
  • 0

budo_kręciel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 410 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontry

co tu by nie mowic najlepiej chyba jest samemu atakowac a nie kontrowac :) :) :)

To nie jest tak do końca. Kiedyś miałem śmieszną walkę z takim koleszką z Olsztyna: trener poiedział mi, żebym nic nie robił, tylko poczekał na lewe morote i skontrował... Walka nie trwała za długo, za to potoczyła się dokładnie tak, jak w planie- małym kosztem znalazłem się w następnej rundzie ;-)
Poza tym czy Karwacki byłby mistrzem świata, gdyby nie kontry? :-)
  • 0

budo_chugaeri
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 85 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontry

co tu by nie mowic najlepiej chyba jest samemu atakowac a nie kontrowac :) :) :)

To nie jest tak do końca. Kiedyś miałem śmieszną walkę z takim koleszką z Olsztyna: trener poiedział mi, żebym nic nie robił, tylko poczekał na lewe morote i skontrował... Walka nie trwała za długo, za to potoczyła się dokładnie tak, jak w planie- małym kosztem znalazłem się w następnej rundzie ;-)
Poza tym czy Karwacki byłby mistrzem świata, gdyby nie kontry? :-)


He, he, a co jeśli przeciwnik okaże się sprytniejszy , he, he ? :) :wink:
Co jeśli Cię rozpracuje do suchej nitki i zastosuje kontrę do TWOJEJ KONTRY ? :wink: he, he.

Całkiem niedawno Adam Zajkowski na LIDZE MIĘDZYUCZELNIANEJ (czyli tylko uczelnie z W-wy) przez coś bardzo głupiego (nie widziałem tego), dlatego nigdy na początku się nie szarżuje - abo to wiadomo, kto i co zrobi ?

A kwestia nie nadziania się na kontrę to kwestia :

1) wyczucia przeciwnika
2) wiedza o przeciwniku - co klient lubi robić ?
3) jednak mimo wszystko wiele zależy od technik jakie stosujemy.
4) pewnie zależy to też od całej masy innych rzeczy

Ale ad. 3) np. taką uchimatę - wydaje mi się - dosyć łatwo siem kontruje (oczywiście zależy kto ją stosuje) a ippon-seoi-nage z kolan dobrze włożone - uppps - jeśli nie zblokujesz na poziomie wejścia - jest po flakach ...
W ogóle to najlepiej nic nie robić, tylko czekać na błąd przeciwnika - wtedy zawsze jesteś w lepszej pozycji (ustąp żeby zwyciężyć :) :wink: ) no ale nie da się - bo zaraz jakaś kara ...ect
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

9 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024