Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kosen Judo


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

budo_fiodor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3675 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Kosen Judo
Czeski film, nikt nic nie wie, amba, pytam się Tkaczyka nic nie wie co jest? naprawdę nikt nie ma żadnych materiałów?

btw dorwałem kasetę z walk judo parterowych coś 100 ippons?
no nieźle to wyglądało, ściągnę parę filmików wrzucę na serv to zobaczą wszyscy, warto obejrzeć 8)
  • 0

budo_robaq
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 640 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Kosen Judo
Kosen Judo - odmiana Judo specjalizujaca sie w parterze,byla podwalinami Brazylijskiego Jiu-Jitsu. W tym odlamie Judo wystepuje tylko ippon(nie ma koka,yuko i wazari), ciagle w Japonii waska grupa studentow praktykuje ta forme Judo. w Kosen byl maly nacisk na rzuty, walka trwa do ipponu i toczy sie dopoki walczacy nie wyjda poza obreb sali.
  • 0

budo_misiek2
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kraków gł.

Napisano Ponad rok temu

Re: Kosen Judo
Jeżeli chodzi o kosen judo to dodam parę słów do tego co pisał Robaq.

Kosen judo to forma judo praktykowana na wielu uniwersytetach japońskich, jest to forma głównie ukierunkowana na walkę w parterze. Ćwiczone są tam również rzuty, ale zarówno na treningach, jak i zawodach (shiai) 90% czasu spędza się w newaza. Stójka jest zdecydowanie rzadsza.
Powszechnie uważa się,że garda to „wynalazek” Gracie. Garda (otwarta, zamknięta, połowiczna), a także jej obejścia, zmiany pozycji, kolano na brzuch, duszenie trójkątne, czy balacha to techniki, które są błędnie identyfikowane jako stworzone przez BJJ. W Judo były one od samego początku, albo przynajmniej od przegranej Kodokanu ze szkołą Fusen około 1905 roku. Fusen było pierwsza szkołą specjalizującą się w parterze, a Jigoro Kano będąc otwartym na wszelkie nowości poprosił przedstawicieli tej szkoły o nauczanie ne-waza w Kodokanie. Większość szkół Jiu-Jitsu nie przywiązywała wagi do parteru uważając go za mało przydatny w realnej walce.
W ten sposób ne-waza zostało wprowadzone do Judo, wcześniej w Judo były przede wszystkim rzuty.

Ponieważ powyższy tekst nie jest moim wymysłem chciałbym się od razu do niego ustosunkować i prosiłbym znawców tematu zwłaszcza CARLAO również o parę słów komentarza.
Otóż zgadzam się z twierdzeniem, że kolano na brzuch (uki gatame-trzymanie ruchliwe, płynne), duszenie rójkątne (sankaku jime), balacha (juji gatame) są technikami w Judo co najmniej od 1905r..

Natomiast mam wątpliwości co do pochodzenia gardy. Kwestia walki w gardzie czy wychodzenia z niej obawiam się, że nie pochodzi z Judo. Garda uważam jest elementem walki opracowanym przez twórców BJJ. Dlaczego? Ja zacząłem uprawiać Judo kiedy przepisy zezwalały na walkę w parterze. Pomimo dużych zmian jakie zaszły w Judo sportowym, o pewnych technikach obecnie zabronionych starsi trenerzy wspominają, pokazują (kani basami, ashi garami). Natomiast nie przypominam sobie, aby ktokolwiek uczył czy wspominał na zasadzie ciekawostki walkę w gardzie. Ten element w Judo załatwia się krótko, należy tego co założył gardę oderwać od maty i jest po sprawie (chyba, że trzymający gardę popełni przy okazji jakiś błąd no to można to wykorzystać, ale raczej braknie na to czasu).

Sam jestem ciekaw, jak te sprawy widzą inni.

Pozdrawiam

Misiek2
  • 0

budo_carlao
  • Użytkownik
  • Pip
  • 45 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:POZNAN

Napisano Ponad rok temu

Re: Kosen Judo

Jeżeli chodzi o kosen judo to dodam parę słów do tego co pisał Robaq.

Kosen judo to forma judo praktykowana na wielu uniwersytetach japońskich, jest to forma głównie ukierunkowana na walkę w parterze. Ćwiczone są tam również rzuty, ale zarówno na treningach, jak i zawodach (shiai) 90% czasu spędza się w newaza. Stójka jest zdecydowanie rzadsza.
Powszechnie uważa się,że garda to „wynalazek” Gracie. Garda (otwarta, zamknięta, połowiczna), a także jej obejścia, zmiany pozycji, kolano na brzuch, duszenie trójkątne, czy balacha to techniki, które są błędnie identyfikowane jako stworzone przez BJJ. W Judo były one od samego początku, albo przynajmniej od przegranej Kodokanu ze szkołą Fusen około 1905 roku. Fusen było pierwsza szkołą specjalizującą się w parterze, a Jigoro Kano będąc otwartym na wszelkie nowości poprosił przedstawicieli tej szkoły o nauczanie ne-waza w Kodokanie. Większość szkół Jiu-Jitsu nie przywiązywała wagi do parteru uważając go za mało przydatny w realnej walce.
W ten sposób ne-waza zostało wprowadzone do Judo, wcześniej w Judo były przede wszystkim rzuty.

Ponieważ powyższy tekst nie jest moim wymysłem chciałbym się od razu do niego ustosunkować i prosiłbym znawców tematu zwłaszcza CARLAO również o parę słów komentarza.
Otóż zgadzam się z twierdzeniem, że kolano na brzuch (uki gatame-trzymanie ruchliwe, płynne), duszenie rójkątne (sankaku jime), balacha (juji gatame) są technikami w Judo co najmniej od 1905r..

Natomiast mam wątpliwości co do pochodzenia gardy. Kwestia walki w gardzie czy wychodzenia z niej obawiam się, że nie pochodzi z Judo. Garda uważam jest elementem walki opracowanym przez twórców BJJ. Dlaczego? Ja zacząłem uprawiać Judo kiedy przepisy zezwalały na walkę w parterze. Pomimo dużych zmian jakie zaszły w Judo sportowym, o pewnych technikach obecnie zabronionych starsi trenerzy wspominają, pokazują (kani basami, ashi garami). Natomiast nie przypominam sobie, aby ktokolwiek uczył czy wspominał na zasadzie ciekawostki walkę w gardzie. Ten element w Judo załatwia się krótko, należy tego co założył gardę oderwać od maty i jest po sprawie (chyba, że trzymający gardę popełni przy okazji jakiś błąd no to można to wykorzystać, ale raczej braknie na to czasu).

Sam jestem ciekaw, jak te sprawy widzą inni.

Pozdrawiam

Misiek2



Wiesz zyje tutaj i wiem tylko to co sam gdzies wyczytam lub od kogos sie dowiem a czesto niestety prawdy sie nie dowiesz.
Nie trenowalem dlugo judo wiec nie moge sie wypowiadac z cala pewnoscia o technikach i roznicach BJJ i judo.
Z cal apewnoscia te dwie sztuki sa sobie bardzo bliskie w pewnych punktach a bardzo odlegle w innych. Wiekszosc technika konczacych jest znana w judo jak Ude hishigi juji gatame , sankaku jime ,juji jime itd
Roznica jednak polega na ich stosowaniu wiem ze judocu sankaku (trojkat) robia czesto z pozycji na kleczkach (piesek :-) ) nie widzialem aby robili to z gardy tak samo nie widzialem balachy a dosiadu itd.
Roznica polega na koncepcji walki w parterze.
Widzialem na niektorych obrazkach zamknieta garde w judo i pare przetoczen , wiec cos tam bylo z ta garda ale jak juz wspomnialem chyba nie traktowano tego jako jakiejs koncepcji .
Rozwoj gardy przypisuje sie czesto dwom osobom De La Rivie i Moreirze.
Ponoc w latach 60 czy 70 nie pamietam dokladnie BJJ znacznie sie roznilo od dzisiejszego bylo ponoc prawie identyczne jak kosen judo ?
Ciekawe czy Kosen judo czy kosen jiu-jitsu? Pisales o szkole z Fusen to byla szkola judo czy jiu-jitsu?
Mam na kasecie challenge match pomiedzy Allanem Goesem a jakims amerykanskim judokom Hmmm sprawa jest szybka i oczywista?
Widzialem list w ktorym Goes wyzwal japonskie judo ale ...nikt sie nie pokazal ciekawe dlaczego?


Pozdrawiam





Carlao
  • 0

budo_misiek2
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kraków gł.

Napisano Ponad rok temu

Re: Kosen Judo
Dzięki za odpowiedź.

Co do Fusen z tego co wiem to jiu-jitsu.

Misiek2
  • 0

budo_juggernaut
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 58 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Kosen Judo
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_fiodor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3675 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Kosen Judo
No właśnie,
znalazłem też historię Judo: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
  • 0

budo_misiek2
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kraków gł.

Napisano Ponad rok temu

Re: Kosen Judo
Witam!!!

Hast napisał:

Tak wiec jako ze te starcia zakonczyly sie 1 : 1. Tak wiec dla mnie sprawa otwarta.

Z uwagi na fakt, iż Fiodor podał konkretne nazwisko (Nastula) dlatego jednoznacznie opowiedziałem się za Nastulą.

Powody:
1. Dla Nastuli BJJ nie jest egzotyką. W przeciwieństwie do wielu, wielu pozostałych judoków z pierwszej trójki w Polsce.
2. Wagowo przewyższa M. Linke.
3. Z bólem serca muszę stwierdzić, że techniczne zaawansowanie zawodników BJJ w Polsce jest jeszcze dalekie od ideału.
4. Podejrzewam, że Nastula mając ogromne doświadczenie w walkach rozegrałby taką walkę taktycznie.

Natomiast w walce pozostałych judoków (tych o egzotycznym pojęciu) stawiam na remis ze wskazaniem na M. Linke.

kuba5z napisał:
teraz najlepszym judokom w wadze nastuli jest kejza chyba ma na imie rafał nie ejstem pewien ale wiem że nastyla przegrał z nim niedawno na mistrzostwach senierów

Kejza Artur jest b. dobrym judoką. Czy już jest numer jeden w tej wadze to ja nie byłbym taki pewny. Fakt, ze Nastula obniżył nieco loty, ale podejrzewam, że ma na to wpływ parę czynników (miedzy innymi motywacja). Po wyeliminowaniu ich całkiem możliwe że powróci na tron.

Grimper napisał:

W poprzednim numerze Budokana był artykuł o tym. Kose Judo zostało zakazae przez Kano.

Nie czytałem tego artykułu więc nie mogę się na jego temat wypowiadać natomiast znalazłem coś takiego o czym już kiedyś pisałem:

...... albo przynajmniej od przegranej Kodokanu ze szkołą Fusen około 1905 roku. Fusen było pierwsza szkołą specjalizującą się w parterze, a Jigoro Kano będąc otwartym na wszelkie nowości poprosił przedstawicieli tej szkoły o nauczanie ne-waza w Kodokanie. Większość szkół Jiu-Jitsu nie przywiązywała wagi do parteru uważając go za mało przydatny w realnej walce. W ten sposób ne-waza zostało wprowadzone do Judo, wcześniej w Judo były przede wszystkim rzuty.

Uważam, że tak bardzo zaniedbany parter powstał w judo w wyniku systematycznego wprowadzania ograniczeń.

Pozdrawiam
Misiek2
  • 0

budo_kanasta
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krk-Limanowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kosen Judo
MAm plytke z filmem pt. kosen judo
po japonsku - nie tlumaczona.
jest tam kilka ciekawych technik i troche historii (ale kto to zrozumie :) )

w ramach zaciesniania wiezi miedzy przedsatwicielami judo i bjj :wink: gotow jestem przeslac 1egzemplarz do rozpowszechnienia.

jak kto zainteresowany to dawac znac!!!

PZDR
  • 0

budo_fiodor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3675 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Kosen Judo
Poszło na priv, ślij.
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Kosen Judo
Ciekawy temat... Czy ktoś może podać jakieś linki do filmów z kosen judo?

Z góry dziękuję :D
  • 0

budo_tillman
  • Użytkownik
  • Pip
  • 16 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Seaside

Napisano Ponad rok temu

Re: Kosen Judo
Przyłączam sie do prosby przedmówcy gdyż szczerze powiem, iz nie wiedziałem o istnieniu tak ciekawej odmiany judo, a naprwde chetnie bym sie z nia zapoznał. Z góry dziekuje za jakakolwiek pomoc
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

1 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024