Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ewolucja aikido


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
176 odpowiedzi w tym temacie

budo_ankata
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole

Napisano Ponad rok temu

Re: Ewolucja aikido

Nie wiem czemu nie należy dodawać nowych technik do aikido. Dla mnie aikido to nie jakiś skodyfikowany zestaw algorytmów które trzeba wykonywać punkt po punkcie, ale raczej zestaw zasad postępowania np: zejście z lini, ruch po okręgu itp....Na treningu ćwiczymy w formie kata, ale jest to jedynie metodyka treningu. Jeżeli trzeba by stosować to w walce to raczej trzeba by sklecać z tych kata nowych technik, dostosowywać się do sytuacji, a nie iść na ślepo zgodnie ze schematem.
Co do tego czy techniki u każdego powinny wyglądać tak samo, takie same kroki, wejścia, wychylenia. To zależy silnie od predyspozycji ćwiczącego jak toś jest niższy to zazwyczaj musi najpierw ściągnąć uke do swojego poziomu i już jest modyfikacja dodatkowy ruch. To samo tyczy się wysokich, mogą sobie czasami odpuścić jakieś ściągnięcie, albo krok bo tylko by przeszkadzał. I co tacy mają mówic że robią wysoki/niski-ryu Aikido? Ale to w sumie nie jest żadna modyfikacja tylko dopasowanie się do tego czym nas obdarzyła natura, a ogulne zasady pozostają taki same.


Cwiczysz aikido klasyczne?
  • 0

budo_ankata
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole

Napisano Ponad rok temu

Re: Ewolucja aikido
To Aiki,Silvio i PoloniuszX -z wami nie polemizuje,bo sie z Wami zgadzam 8)
  • 0

budo_10kan
  • Użytkownik
  • Pip
  • 41 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Ewolucja aikido
to Paskuda:

Zaraz oberwę za pytanie o rzeczy oczywiste limo, ale co tam... naprawdę nie wiem na czym polega "niezdrowość" ułożenia stóp w klasycznym aikido.

Marcin
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: Ewolucja aikido

...Nie wiem dlaczego piszecie o rzeczach oczywistych,zaczynajac ten watek mialam na mysli prawdziwy rozwoj,myslalam,ze to oczywiste 8O :) :wink:
Czy sa tu geniusze? Chodzi Ci o obecnosc na forum? Hehehe,nie wiem.
Ale zakladasz,ze wsrod obecnych mistrzow nie ma geniuszy?
Jakie aikido trenujesz?

Dlatego, że miałem w tym ukryty cel, tak samo jak ty :D Jaki to cel :?: Nie mogę powiedzieć, bo jest ukryty :)
Geniusze na forum :?: Pewnie się kilku znajdzie :wink:
Nic już nie zakładam, Paskudko, zresztą nie znam wszystkich obecnych mistrzów :(
Aikidockie 8) Tu masz link:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
za wiele tam nie ma, bo nie ma komu aktualizować strony, ale tak się nazywamy :D
  • 0

budo_snajper
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 388 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Unia Europejska

Napisano Ponad rok temu

Re: Ewolucja aikido
Jon S.
Działacie tylko w Szczecinie? :(


S.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Ewolucja aikido

To Szczepan: nie sadze,aby geniusze mieli ulatwiony start,moze u Ciebie w Kanadzie,ale u nas? Nie sadze.

Malo ze paskudna, to jeszcze zlosliwa :roll: :wink:
Geniusz w ogojetnie jakiej dziedzinie nie idzie ta sama droga co my smiertelni. Np w treningu mowi sie zeby nie palic etapow - znaczy nie uczyc ludzi rzeczy na ktore nie sa jeszcze przygotowani technicznie czy psychicznie. No to geniusza to nie obowiazuje. I to obojetne w jakim kraju mieszka :P

Nie trzeba odkrywac kola,ale nawet kolo ktos genialnie ogumil i wsadzil w resory :)
Czy ja w tym watku sugerowalam ,ze poczatkujacy lub swiezy czarny pas ma tworzyc nowe techniki?

paskuda! popatrz co sie dzieje dookola np u ciebie w dojo. Przykladowo wasz Mistrz pokazuje jakas technike - ok teraz rozejrzyj sie dookola, ilu ludzi robi dokladnie takjak on pokazal? - jak dobrze policzysz to rezultat = ZERO. Taki sam rezultat osiagniesz przeprowadzajac identyczne doswiadczenie na dowolnym stazu prowadzonym przez jakies 8 dana - gdzie uczestnicza rowniez ludzie majacy stopnie 5 i 6 dan...Ludzie nie sa w stanie powtorzyc dokladnie PODSTAWOWYCH technik, nie sa one w ogole dokladnie skodyfikowane(moze poza Iwama aikido) to i nie mozna ich nauczyc porzadnie, no nie?
Trzymajac sie twego przykladu z kolem, ludzie probuja na kolo zelazne od wozu wlozyc opone od Formuly 1, bo nie rozumieja ze choc oba kola sa okragle, to jednak konstrukcja jest nieco inna :wink:

Piszesz o przewadze nad przeciwnikiem wynikajace z roznicy wagi.Czyz aikido nie ma wlasnie dac szansy pokonania,czy odparcia ataku wieksego i silniejszego(nie twierdze,ze od razu po chwili trenowania :wink: )
Nie wydaje Ci sie,ze pewne elementy klasycznego aikido,np. sposob ulozenia stop sa niezdrowe i nalezy je wyeleminowac (jak to czesc aikidokow zrobilo)?


zaraz,zaraz....czy ja raczej nie pisalem ze neutralizuje sie technike przesuwajac ciezar ciala? o to ci chodzi? to nawet duuuuzo lzejszy czlowiek moze zastosowac, choc oczywiscie tylko do pewnego stopnia :wink:
Jak atakujacy jest ciezszy, ale ma mniejsze umiejetnosci, to mozna duzo skompensowac technika, umiejetnoscia przesuwania sie, zrecznoscia..itd...

Problem zaczyna sie jak ma podobne do nas umiejetnosci. Wtedy moze zadecydowac czynnik zaskoczenia i odpowiedni stan umyslu(np wieksza determinacja)
Co do modyfikacji pracy stop, to pozostawilbym taka decyzje 8 danom :wink: U nas np stopy sa rownolegle do siebie podczas poruszania sie i w momencie rzutu, ale jednak technike zaczynamy w hanmi..

Musze dodac,ze mowiac o zmianach w aikido mialam na mysli efekt rozmyslan mistrzow (np.6-10 dan),wiec moze nie wracajmy do motywu,ze jakis domorosly i niedouczony aikidoka chce wszystko zmieniac ( dla mnie to oczywiste,ze taki tylko sie wyglupia :twisted: )
Nie chce pomniejsac roli Dziadka,ale coz,juz taka jestem-u mnie nie ma swietych (sadze,ze Ci ktorych ludzie wznosza na oltarze,wcale tego nie chcieli).


och, tu nie chodzi i slepe wynoszenie Dziadka na piedestal 8) raczej o zrozumienie, ze on byl zwyklym geniuszem(jak np Leonardo da Vinci) i trzeba widziec jaka przepasc nas od niego dzieli. A to mozna zobaczyc porownujac poziom dzisiejszych 6 danow z ich instruktorami co maja 8 dany ...
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Ewolucja aikido
Przepasc mowisz....
"...Zrob krok i beda czary..."
Pamietasz z czego to cytat?
:)
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: Ewolucja aikido

Jon S.
Działacie tylko w Szczecinie? :(

Strona jest nieaktualizowana, bo autor nie ma czasu się tym zajmować :cry: Działamy w Warszawie, Szczecinie, Lublinie, Siedlcach, Koninie, Kielcach.
Tu są linki do szkól PAA w niektórych z wymienionych miast:
Warszawska Szkoła Aikido [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Akdemia Aikido - Lublin - AZS UMCS [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Kielecki Klub Aikido Kobayashi [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Ewolucja aikido
... przyganiał kocioł garnkowi ;]

proponuje podac najnowaszą stronkę pod naszym sztandarem, mianowicie.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Jest tam całkiem świerzutka galeria :)))

No i moją ulubioną wystarczy kliknąć na mój znaczek [www] :))))
  • 0

budo_randalf
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ewolucja aikido
jest to bardzo ciekawy temat do dyskusji...otoz faktycznie powinnismy najpierw opanowac poziom taki jak "Dziadek", a dopiero pozniej mozemy tworzyc swoje wlasne techniki, nie nalezy jednak zapominac, ze nie mozemy strac sie od razu osiagnac poziomu "Dziadka"-jest to po prostu nie mozliwe, nie zapominajmy, ze jego aikido na poczatku bylo bardzo mocne i destrukcyjne a dopiero pozniej zaczelo sie przeradzac w piekna hermonie...wiec na poczatku powinnismy cwiczyc mocne aikido a dopiero pozniej miozemy opanowac sztuke "przewidywania" toru lotu kuli:)))...w taki sposob aikido sie rozwijalo i tak my powinnismy je rozwijac....takie jest moje zdanie...
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Ewolucja aikido
Tak oczywiscie

Jakbys kiedys mial projektowac samochody na przyklad to pamietaj, ze najpierw ma byc kolo drewniane.
jak juz to wyprodukuja i okarze sie ze nie jest najlepiej, to zaprojektuj np metalowe...

Czysta poezja poprostu...
  • 0

budo_snajper
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 388 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Unia Europejska

Napisano Ponad rok temu

Re: Ewolucja aikido
Wydaje się, że proces rozwóju niesie za sobą pewne etapy, ale polega też na wyciąganiu wniosków z niepowodzeń innych. Zaraz zaczną się głosy odnosnie podstaw technik itp. Oczywiście te muszą być mocne ("koło ma być okrągłe"), ale należy postawić sobie pytanie w jakim celu chcemy praktykować.
Szczepan, etapów nie należy palić, ale większym błędem jest zatrzymanie się na jednym z nich. Dla mnie tu jest największy problem...dla polskiego aikido (i nie tylko :wink: ). Seminaria są otwarte dla wszystkich ćwiczących bez względu na poziom (dla mnie komunizm czyli zastój), gdzie więc mają się uczyć nauczyciele. Sytuacja taka wymusza na prowadzącym staż mielenie technik na poziomie podstawowym, a dla części uczestników staż jest wycieczką krajoznawczą, spotkaniem towarzyskim zakończonym llibacją alkocholową połaczoną z ciężką orgią seksualną :) :) :)
Uświadomić sobie trzeba jedno: jesteśmy inni niż japończycy i mamy inne podejście do wielu rzeczy.
Poziomu "Dziadka" nigdy nie osiągniemy z wielu względów (czas praktyki, nauczyciele, religia, medytacja tzw. "otoczenie").


S.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ewolucja aikido
Smail jakie drewniane???/ Kamienne "Jaskiniowcow" nie ogladales???

Aiki
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Ewolucja aikido
Spalilem jeden etap :oops:

Geniuszem jestem...
  • 0

budo_ankata
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole

Napisano Ponad rok temu

Re: Ewolucja aikido

to Paskuda:

Zaraz oberwę za pytanie o rzeczy oczywiste limo, ale co tam... naprawdę nie wiem na czym polega "niezdrowość" ułożenia stóp w klasycznym aikido.

Marcin


Sorry,chce Ci dokladnie odpowiedziec na to pytanie,ale nie zebralam jeszcze wszystkich danych,niebawem napisze o co mi chodzi :roll: :)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Ewolucja aikido
Temat drogi 10kanie jest nastepujacy;

Staw np kolanowy ma zgodnie ze swoja budowa konkretna plaszczyzne dzialania.
Przekrecisz wiec stopke w bok, dodasz obciazenie ciala, dynamike ruch powtorzysz to 5.000 razy i masz operacje kolana na bank

Taki przyklad mi przyszedl do glowy :)
  • 0

budo_ankata
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole

Napisano Ponad rok temu

Re: Ewolucja aikido
To Jon Snow i Garry: dzieki,czytam i ogladam,bardzo ciekawe 8) :)
To Szczepan: Mily tak jak lubie 8)
Z tym traktowaniem geniuszy to sie z Toba nie zgadzam.Taki osobnik jak trafi na nauczyciela-rzemieslnika,ktory chce aby wszyscy robili to co on robi,bron Boze lepiej lub duzo gorzej,to nie ma latwego losu . Mistrz wyszkala "armie"poslusznych wojownikow i ma gdziesz indywidualnosci-czyz czasem tak bywa.
Nie bede sie upierac,ze Dziadek to nie geniusz,moze jednak jest,bo tylu ma zwolennikow. :wink:Porownanie go z Leonardo da Vinci jest przesadzone.
Nie wiem po co Ci te przyklady o nauce aikido.Moje pytanie dotyczy ewolucji na poziomie zaawansowanego dana.
Czy Twoim zdaniem oni znaja aikido wystarczajaco,czy tez nie potrafia powtorzyc Dziadka? Jesli nie, to moze dlatego bo nie musza? Bo studiujac aikido Dziadka rozwijaja sie,a konca drogi nie widac ,bo nie moze widac .Czy osiagniecie celu nie oznacza stagnacji?
Moze Dziadek jak by jeszcze troche pozyl tez by cos udoskonalil.
Zawsze mi sie wydawalo,ze samo znaczenie aikido to rozwoj-dazenie do doskonalosci,przed kazdym jest inna droga i inna praca .Przeciez chodzi tu nie o mordobicie na ulicy,ale pewnie sie myle :twisted: :wink:
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ewolucja aikido
paskuda .. spojrz na to tak.. robisz jesienia nabor do sekcji i bylo latwiej liczycz przychodzi ok 1000 nowych uke. Powtarzam dla latwiejszego liczenia.. I ta liczba sukcesywnie maleje z czaem.. po 2-3 miesiacach jest ich polowa.. potem coraz mniej.. Po kilku latach okazuje sie ,ze takich uke na ktorych mozesz liczyc jest 2-3 . Nie wiecej... tak to wyglada statystycznie jak sie to ma do ewolucji tudziez rozwoju ( nie ma co gdybac co by O-sensje zrobil a czego nie) . Ano ma sie tak.. tych 2-3 uke posunie aikido dalej.. dlaczego ? Bo ich sensej bedzie mial lepszych uke i bedzie mogl sie rozwijac.. itd.. to jest powiazany lancuch zdarzen..

Zawsze mi sie wydawalo,ze samo znaczenie aikido to rozwoj-dazenie do doskonalosci,przed kazdym jest inna droga i inna praca .Przeciez chodzi tu nie o mordobicie na ulicy,ale pewnie sie myle


I slusznie ci sie zdawalo.. to tak jest. Reszta ktora tego nie rozumie to te pozostale osoby z tego tysiaca :-)))))

Aiki
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Ewolucja aikido
Sugerujesz Aiki, ze z Paskuda bede sie jeszcze jakis czas meczyl :)
  • 0

budo_ankata
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole

Napisano Ponad rok temu

Re: Ewolucja aikido

Sugerujesz Aiki, ze z Paskuda bede sie jeszcze jakis czas meczyl :)


Jakis czas?Meczyl?To ja sie z Toba mecze :twisted:
I mam zamiar sie jeszcze troche pomeczyc,poki nie uznam,ze juz niczego mnie nie nauczysz.
Musisz robic szybsze postepy, bo cie pogonie :wink: ,choc sie nie scigam 8)
Co ja mowie,czy jakas baba,moze sie rownac z facetem :twisted: ,na dodatek taka stara,z duzym zuzyciem biologicznym :)
ale zawsze mozesz sobie powiedziec,ze kobiety sa w jakims innym rankingu.
Oczywiscie zartuje sobie,ze dogonie kogokolwiek,bo moje aikido dotyczy tylko mnie,nie traktuje to jak wyscig po nagrode.

Czas podsumowac ten temat.Mialam nadzieje,ze wypowiedza sie tu jeszcze pewne dwie osoby,ale trudno.
Za chwile :wink: lub za dzien . :roll: :) 8)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024