Dlaczego warto cwiczyc sportowe / kontaktowe style karate?
Napisano Ponad rok temu
uwazam ze inaczej nie mozna mowic o walce- musi byc mozliwosc zadania i zrebrania ciosu- lub rzutu dzwigni itd. inaczej sie nie walczy tylko hmmm gimnastykuje?
Napisano Ponad rok temu
Otoz Shidokan jest nowoczesnnym systemem kontaktowym. Kontaktowym, poniewaz naucza metody walki (sportowej, samoobrony) w pelnym kontakcie. To znaczy, ze mechanika technik i caly proces szkolenia doskonali uderzenia, ktore w rzeczywistej walce zadawane sa z pelna sila. Nowoczesnym, bo zawiera oprocz tradycyjnych technik walki karate (wywodzacych sie z kyokushin) takze rzuty, obalenia, podciecia, dzwignie, duszenia, walke w klinczu i w parterze. Dodatkowo mechanika uderzenia uderzen i kopniec wzorowana jest na thai boxie - jego elementy sa integralna czescia stylu. Nowoczesnosc oznacza takze ciagle doskonalenie systemu i poszukiwanie lepszych rozwiazan. Calosc tworzy spojny, logiczny system walki.
Wbrew pozorom Shidokan nie jest kierowany dla jakichs zabijakow, czy innych kilerow. :wink: . To twarda sztuka walki ale mimo wszystko kazdy moze znalezc w niej cos dla siebie. Dzieciom mozna polecic Shidokan szczegolnie ze wzgledu na elementy grapplingu - czyli techniki poniekad judockie, w ktorych dzieci swietnie sie czuja i rozwijaja, a przy tym trening ten jest dla nich bezpieczny. Trening Shidokan gwarantuje im ciagly rozwoj psychofizyczny, uczy przy tym dyscypliny, silnej woli, odwagi. Rodzice, przyprowadzajac dzieci na zajecia Shidokan, oddaja je w dobre rece.
Dla mlodziezy i osob doroslych Shidokan to doskonaly sport, samoobrona lub rekreacja. Pelnokontaktowosc nie oznacza, ze po scianach dojo splywa krew. :wink: - uczymy sie technik ataku i obrony, ktore funkcjonuja w realnej walce, wszystko natomiast odbywa sie z mysla o bezpieczenstwie, a zarazem rozwoju cwiczacych. Nie obca nam takze filozofia budo czy etykieta dojo.
Pod wzgledem sportowym Shidokan to bardzo wszechstronna dyscyplina. Roznorodnosc przepisow walki (formul) sprawia, ze zawodnicy sa w stanie przygotowac sie i brac udzial w roznego rodzaju zawodach rozmaitych systemow. Organizacja Shidokan organizuje ponadto duza ilosc wlasnych zawodow, w ktorych moga brac udzial zarowno amatorzy, jak i profesjonalni zawodnicy.
Shidokan to takze styl sprawdzajacy sie w samoobronie. Dla kogo ten czynnik jest istotnym celem treningu - nie zawiedzie sie (chyba, ze wydaje mu sie, ze po miesiacu czy trzech uczeszczania na treningi bedzie nie do pokonania :wink: ).
Polecam wszystkim trening tej sztuki walki - niestety poki co w niewielkiej liczbie osrodkow w Polsce. Ale sytuacja ta bedzie sie z pewnoscia zmieniac.
Pozdrowienia,
Mariusz Radlinski.
Przedstawiciel Shidokan na Polske.
Napisano Ponad rok temu
Wydaje mi sie, ze to jest raczej wlasnie powrot do tradycji karate, sprzed jego totalnego "usportowienia". Fakt, ze moze karate nie zawieralo grapplingu jako takiego, ale rzuty, podciecia i obalenia jak najbardziej.Otoz Shidokan jest nowoczesnnym systemem kontaktowym. (...) Nowoczesnym, bo zawiera oprocz tradycyjnych technik walki karate (wywodzacych sie z kyokushin) takze rzuty, obalenia, podciecia, dzwignie, duszenia, walke w klinczu i w parterze. (...)
Hmm... tutaj powstaje pytanie, czy wprowadzenie elementow takiego i siakiego stylu do innego powoduje automatycznie powstanie spojnego i logicznego systemu? W moim mniemaniu Ashihara Karate jest bardziej spojne, poniewaz np. elementy grapplingu wystepuja w scislym powiazaniu z ogolnymi zasadami poruszania sie (praca stop) -- sabaki! (Od razu chce uscislic, ze nie mam nic przeciwko Shidokanowi i nie znam go "osobiscie", mozliwe ze sie myle, jesli tak to prosze o sprostowanie.) Owo sabaki jest zasada, ktora pozwala na plynne laczenie walki w dystansie, klinczu i parterze. Z tego co wiem, Shidokan nie zawiera tego elementu -- ale moze jest tu cos innego?Dodatkowo mechanika uderzenia uderzen i kopniec wzorowana jest na thai boxie - jego elementy sa integralna czescia stylu. (...) Calosc tworzy spojny, logiczny system walki.
A ja z kolei slyszalem, ze wlasnie grappling dla dzieci jest niebezpieczny ze wzgledu na nie do konca rozwiniete stawy i kosciec.(...) Dzieciom mozna polecic Shidokan szczegolnie ze wzgledu na elementy grapplingu - czyli techniki poniekad judockie, w ktorych dzieci swietnie sie czuja i rozwijaja, a przy tym trening ten jest dla nich bezpieczny.
A moge spytac, jak ta filozofia budo jest realizowana w praktyce?(...)Nie obca nam takze filozofia budo czy etykieta dojo.
A czy niezrzeszeni tez moga sobie wystartowac?(...)Organizacja Shidokan organizuje ponadto duza ilosc wlasnych zawodow, w ktorych moga brac udzial zarowno amatorzy, jak i profesjonalni zawodnicy.(...)
Do samoobrony to chyba jednak lepsze sa style jiu-jitso-podobne...(...)Shidokan to takze styl sprawdzajacy sie w samoobronie. Dla kogo ten czynnik jest istotnym celem treningu - nie zawiedzie sie (chyba, ze wydaje mu sie, ze po miesiacu czy trzech uczeszczania na treningi bedzie nie do pokonania :wink: ). (...)
Miejmy nadzieje, bo sam bym chetnie sprobowal.Polecam wszystkim trening tej sztuki walki - niestety poki co w niewielkiej liczbie osrodkow w Polsce. Ale sytuacja ta bedzie sie z pewnoscia zmieniac.
Napisano Ponad rok temu
Po pierwsze wydaje mi sie, ze polaczenie "sportowe/kontaktowe" nie jest najszczesliwsze, bo i Shotokan moze byc sportowy. Ale to jest czepialstwo
Tak na powaznie, to mysle, ze dokladnie tak jak napisal moro: skoro to ma byc sztuka walki to potrzebna jest weryfikacja swoich umiejetnosci wlasnie w walce. A to jest mozliwe tylko przez umozliwienie kontaktu.
Z tym, ze tutaj powstaje drugi problem. Mianowicie co mozna dopuscic, a czego nie. Mozna prowadzic walki na zasadach sportowych, ale wtedy dojdzie najprawdopodobniej do paradoksu takiego, ze wielki mistrz systemu knockdown zostanie znokautowany przez poczatkujacego boksera jednym prostym na twarz :? Z drugiej strony brak regul zdziesiatkowalby cwiczacych a trenerzy skonczyliby pewnie w wiezieniach. Wniosek nasuwa mi sie taki, ze style kontaktowe daja duzo radosci z twardej walki, ale jednak nie do konca przygotowuja do samoobrony.
Napisano Ponad rok temu
Hmm... tutaj powstaje pytanie, czy wprowadzenie elementow takiego i siakiego stylu do innego powoduje automatycznie powstanie spojnego i logicznego systemu?
... Owo sabaki jest zasada, ktora pozwala na plynne laczenie walki w dystansie, klinczu i parterze. Z tego co wiem, Shidokan nie zawiera tego elementu -- ale moze jest tu cos innego?
.
Automatycznie oczywiscie nie. Spojnosc Shidokanu bierze sie stad, ze techniki sa dostosowywane i modyfikowane do strategii i taktyki walki charakterystycznej dla Shidokan. Wtedy mozna doskonalic spojny system. Wedlug mnie dlatego wlasnie lepiej jest trenowac Shidokan zamiast np. osobno kickboxing i judo.
Sabaki oczywiscie wystepuje w shidokanie - bez niego nie byloby wlasciwej pracy na nogach i plynnych zmian dystansu oraz przejsc z uderzen i kopniec do podciec czy rzutow. Po prostu nie podkreslamy jakos szczegolnie tego faktu, bo jaki sposob poruszania jest dla nas oczywisty.
A ja z kolei slyszalem, ze wlasnie grappling dla dzieci jest niebezpieczny ze wzgledu na nie do konca rozwiniete stawy i kosciec.
Nie.
Po pierwsze, tak jak napisalem - elementy grapplingu. Bez dzwigni, duszen itp. Wlasciwie grappling u najmlodszych dzieci to wylacznie wybrane techniki walki parterowej - zwiazane z nimi rozne gry, zabawy i walki zabawowe.
A moge spytac, jak ta filozofia budo jest realizowana w praktyce?
Vide etykieta dojo w kyokushin, niczym sie od niej nie rozni.
A czy niezrzeszeni tez moga sobie wystartowac?
W wiekszosci turniejow tak.
Do samoobrony to chyba jednak lepsze sa style jiu-jitso-podobne...
W wielu aspektach Shidokan jest wlasnie stylem jj-podobnym.
Mam nadzieje, ze zaspokoilem ciekawosc.
Pozdrawiam,
MR.
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Prawde mowiac to moi koledzy po fachu troche mnie zawiedli. Jak juz jest temat, w ktorym mozna podreslic walory systemow kontaktowych to robi sie cicho. Nikt nie ma nic do dodania? :wink:
To co - Shotokan gora? :wink:
Pozdrowienia,
MR.
Napisano Ponad rok temu
To co - Shotokan gora? :wink:
Khem.. Czuje prowokacje... :roll:
Napisano Ponad rok temu
Hmmm....
To co - Shotokan gora? :wink:
A jak
Sorki, kontaktowe karate znam tylko z opisów, o kicka sie troche otarlem.
Mam wrazenie, ze typowe karate knock-dawnowe jest troche
ja wiem, zeby nie podpasc "dla duzych wytrzymalych na bol twardych facetow".
Jak ktos chce poznac uniki, balans, timing, to najlepiej i tak od razu
kick \ box itp. Zadawanie naprawde silnych ciosow to samo.
Do tego formula zawodow wzglednie bezpieczna (przy sporcie amatorskim).
Sa po prostu lepsze\mniej bolesne metody na nauke okladania sie
lapami i nogami niz knock down.
Ale moge sie mylic, shido i ashihara zreszta to zdaje sie zupelnie inna historia?
A
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
2. Czy wiesz, że trenując Shotokan można odnosić sukcesy w formule full-contakt (walka w rękawicach z kontaktem na głowę), a nawet knock-down, a nawet mma (a nie tylko w semi-kontakcie)?
3. Ktoś kto dobrze sobie radzi w semi-kontakcie ma dobre predyspozycje do sparingów atrapą noża - tam liczy się pierwsze celne trafienie (i odskok na dystans),
przy walce nożem, kastetem czy pałką raczej liczy się szybkość niż siła czy wytrzymałość...
Napisano Ponad rok temu
Czy wiesz że nietolerancja międzystylowa jest tu na VB niemile widziana?? Nie ma znaczenia kto co trenuje, nie ma stylów lepszych i gorszych, liczy się tylko człowiek. Następnym razem zanim coś napiszesz zastanów się chwilę. Pozwoli to Tobie uniknąć nieprzyjemności.
Napisano Ponad rok temu
... i pewnie powiedział to Tobie.... . Po co, więc by zdawał na nidan u Funakoshiego..?Karate full kontakt jest dobre! Karate shotokan to jest taniec i to mowil sosai Oyama! .
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Pozdrawiam. :wink:
Napisano Ponad rok temu
to może nas oświecisz co rozumiesz przez pojęcie sztuka walki, z tego co wiem to już wielu próbowało, ale zawsze ich definicja nie była pełna. Np moim skromnym zdaniem sztuka walki to forma aktywności fizycznej, w której człowiek doskonali się w walce wręcz, zawierająca zarówno aspekt fizyczny jak i podbudowę filozoficzną (duchową).
Napisano Ponad rok temu
Matardo
to może nas oświecisz co rozumiesz przez pojęcie sztuka walki, z tego co wiem to już wielu próbowało, ale zawsze ich definicja nie była pełna. Np moim skromnym zdaniem sztuka walki to forma aktywności fizycznej, w której człowiek doskonali się w walce wręcz, zawierająca zarówno aspekt fizyczny jak i podbudowę filozoficzną (duchową).
madre slowa, teraz rozumiem dlaczego jestes moderatorem ;-)
osu
Napisano Ponad rok temu
Użytkownicy przeglądający ten temat: 1
0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych
10 następnych tematów
-
Dlaczego warto cwiczyc tradycyjne style karate?
- Ponad rok temu
-
Ja to nie wiem o czym oni mówią...
- Ponad rok temu
-
Filmy o Kyokushin.
- Ponad rok temu
-
Trening z Renshi Piotrem Ciećwierzem
- Ponad rok temu
-
Ludzie, dlaczego tu tylu oszołomów ?
- Ponad rok temu
-
Okinawscy Mistrzowie- seminarium
- Ponad rok temu
-
Jak wygląda kumite w SHOTOKANie
- Ponad rok temu
-
low kick
- Ponad rok temu
-
Agresywne parowanie
- Ponad rok temu
-
Ile moze zniesc twardziel ?
- Ponad rok temu