Skocz do zawartości


Zdjęcie

Agresywne parowanie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

budo_dzikki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1335 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Agresywne parowanie
Jak czesto zdarza sie wam w czasie sparingu wykorzystywac sytuacje parowania - zamiast do unikniecia obrazen do zadania ich przeciwnikowi ?
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Agresywne parowanie
A mógłbyś z deko jaśniej zadać pytanie bo za czorta nie łapie co masz na myśli.
  • 0

budo_dzikki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1335 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Agresywne parowanie

A mógłbyś z deko jaśniej zadać pytanie bo za czorta nie łapie co masz na myśli.

Tzn , ze zamiast parowania ciosu/kopniecia wykonujesz uderzenie w ta nadchodzaca konczyne - gorna lub dolna .
  • 0

budo_kuken
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Agresywne parowanie
...no nie to by bylo niekultulturalne :wink: (jezeli chodzi o sparingi), a to, ze mnie ludzie kopia dokladnie w lokiec, czy ich lowkick trafia w moje zgiete kolano to juz jest kwestia czystego przypadku :)
  • 0

budo_dzikki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1335 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Agresywne parowanie
Bo naprzyklad taki blok jak sokuto-osae-uke wykonany szybko i mocno trafi przeciwnika w noge i jest bolesny. Podobnie jest przy np shuto-uke i trafieniu kantem dloni i kilku jeszcze blokach.
Przy uzyciu odpowiednio mocnego ciosu mozna trafic przeciwnika jednoczesnie blokujac jego cios/kopniecie.
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Agresywne parowanie
No tak, chciałbym widzieć jak parujesz shuto uke technikę lewego prostego bokserskiego. Przeca te bloki to się nie nadają do niczego, nowoczesne bloki polegają na delikatnej zmianie kierunku ruchu i musisz być naprawde kwał chłopa aby sobie pozwalać na twardy blok przeciwoko atakowi silnego faceta.

Wg mnie blokowanie to zmiana kierunku siły przeciwnika w taki sposób any nie zainkasować a jak to realizujemy to sprawa wtórna. Uważam, że nie ma co realizować bloków siłowych, gdyż siła włożona w blok mogłaby posłużyć uderzeniu co niewątpliwie lepiej zastosować w walce.
  • 0

budo_piotrek_123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 912 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Agresywne parowanie
Jarek ma racje, do dzis pamietam mine czarnego pasa w goyu ryu ktory probowal wlasnie argesywnie przy wykorzystaniu soto uke zblokowac mojego lewego prostego, skonczylo sie knockoutem tego pana. Poza tym ta formula blok jest jednoczesnie atakiem nie sprawdza sie takie mam doswiadczenie, ja tez wole uniki czy miekkie bloki polegajace na delikatniej zmianie toru uderzenia.
Piotrek
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Agresywne parowanie
Przypuszczam ze nie tylko ja , ale duzo ludzi przestawilo rece calkowicie na techniki bokserskie ,nawet dalej cwiczac karate.Silowe bloki , lamia rytm sa odrealnione od naturalnych ruchow i tak jak pisal JArek moga skonczyc sie zle dla blokujacego.
CZy ktos z walczacych w NHB uzywa klasycznych blokow , czy by musial na glowe upasc ( uczywiscie po kolejnym uderzeniu ktorego by nie wylapal).
Stosujac zejscia , zaslonym krotkie bloki , mamy szanse walczyc bardziej taktyczne , stramy wypracoweac sobie strategie wobec przeciwnika ( jak mowia dobry bokser walczy nogami i glowa , a nie rekoma) , moim zdanie klasyczne karate z nastawieniem blok - kontratak , nie daje nam takiej szansy, ale to jest tylko moje zdanie
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Agresywne parowanie

Bo naprzyklad taki blok jak sokuto-osae-uke wykonany szybko i mocno trafi przeciwnika w noge i jest bolesny. Podobnie jest przy np shuto-uke i trafieniu kantem dloni i kilku jeszcze blokach.
Przy uzyciu odpowiednio mocnego ciosu mozna trafic przeciwnika jednoczesnie blokujac jego cios/kopniecie.

Albo najpierw zostaniesz trafiony przez szybkie kopnięcie...

Tego typu "bloki" (choć trudno to nazwać blokami) możesz zastosować przy chwytaniu, np. po złapaniu ręki przeciwnika zamiast robić dźwignię na staw łokciowy uderzyć w niego, czy też np. uderzać przedramieniem w szyję/głowę na zasadzie age-uke. No, ale do tego trzeba sobie wypracować sytuację, na dłuższym dystansie zastosować się tego raczej nie da.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Agresywne parowanie
Powiem jak to bylo w moim przypadku -zaczynalem od twardych pozycji i twardych blokow ale zawsze bylem drobny i kiedy dochodzilo do sparringu z duzo lepiej zbudowana osoba i tez twardzielem no coz na kyokushinie takich nie brakowalo ;) moje twarde bloki i kontry nie zawsze wytrzymywaly nawet jak zdazaly na czas. Z czasem zaczalem z nimi walczyc na zasadzie krotszych pozycji zejsc z lini ciosu i nie tyle blokach co zzagarnieciach i kontrolowaniu ruchu ciosu przeciwnika nie tyle zmianie jego kierunku. To ja musialem byc zwinniejszy i bardziej ruchliwy stad i moje przejscie na jj gdzie to znalazlem. Cociaz nieraz jeszcze stosuje sparring trenigowy na twarda wymiane ciosow a nie zejscia ale to tylko tak dla utwardzenia itp ale nie robilbym tego w typowej walce.
Twarde bloki sa stosunkowo wolniejsze od miekich zagarniec w kazdym razie w moim przypadku sie nie sprawdzily ale oczywiscie jak sparowalem z innymi to poki tez stosowalem taka taktyke walki w ich wykonaniu robily na mnie destrukcyjne wrazenie :)
  • 0

budo_dzikki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1335 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Agresywne parowanie

No tak, chciałbym widzieć jak parujesz shuto uke technikę lewego prostego bokserskiego. Przeca te bloki to się nie nadają do niczego, nowoczesne bloki polegają na delikatnej zmianie kierunku ruchu i musisz być naprawde kwał chłopa aby sobie pozwalać na twardy blok przeciwoko atakowi silnego faceta.

Przyznam sie , ze nie parowalem lewego prostego bokserskiego. Naprawde ale postaram sie sprawdzic to wtedy wypowiem sie.
Co do twardych blokow przeciwko silnym napastnikom to owszem czasami zdarzaja sie bolesne pomylki ( i to moze zle swiadczyc przeciwko nim ) ale gdy sa dobrze wykonczone dzialaja.

Co do tego co mowil slaszysz - to zgodze sie z ostatnim akapitem co do uderzania w fazie dzwigni min przy gedan-barai.

I zgodze sie z przedmowcami slowami Martiusa :

Cociaz nieraz jeszcze stosuje sparring trenigowy na twarda wymiane ciosow a nie zejscia ale to tylko tak dla utwardzenia itp ale nie robilbym tego w typowej walce.
Twarde bloki sa stosunkowo wolniejsze od miekich zagarniec w kazdym razie w moim przypadku sie nie sprawdzily ale oczywiscie jak sparowalem z innymi to poki tez stosowalem taka taktyke walki w ich wykonaniu robily na mnie destrukcyjne wrazenie


  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Agresywne parowanie
No tak jak już będziesz parował tego lewego prostego to koniecznie spisz wcześniej odpowiedź bo później może nie być już okazji do odpowiedzi.
Bożeeee, nie rób tego, tego typu bloki się kompletnie nie nadają do blokowania dynamicznych technik bokserskich - ba powiem więcej, one w ogóle mało do czego się nadają.
  • 0

budo_dzikki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1335 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Agresywne parowanie

Bożeeee, nie rób tego, tego typu bloki się kompletnie nie nadają do blokowania dynamicznych technik bokserskich - ba powiem więcej, one w ogóle mało do czego się nadają.

Powiedzmy sobie szczerze - niektore bloki mozna wykonywac tylko w specyficznych sytuacjach ( podobny styl ) - zgodzisz sie ze mna ?
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Agresywne parowanie
Pewnie, że się zgodzę. Określone techniki obrony (aikido) można zrealizować tylko wówczas kiedy przeciwnik atakuje w odpowiedni i przewidziany zasadami sposób. To jest prawda.
Tylko jak przekonać typa na ulicy aby zaatakował tak, abyśmy umieli się obronić.
  • 0

budo_piotrek_123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 912 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Agresywne parowanie

Powiedzmy sobie szczerze - niektore bloki mozna wykonywac tylko w specyficznych sytuacjach ( podobny styl ) - zgodzisz sie ze mna ?


Masz w 100% racje tyle ze teraz nalezy sie zastanowic czy warto tracic czas na nauke blokow ktorych zastosowanie jest dosc waskie...
Kwestia wyboru ja powiem za Brucem Lee odrzuc to co zbyteczne
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Agresywne parowanie

Masz w 100% racje tyle ze teraz nalezy sie zastanowic czy warto tracic czas na nauke blokow ktorych zastosowanie jest dosc waskie...
Kwestia wyboru ja powiem za Brucem Lee odrzuc to co zbyteczne


No tak ale co by wówczas robili nasi szanowni koledzy od mentalnych systemów walki, he ?
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Agresywne parowanie

Pewnie, że się zgodzę. Określone techniki obrony (aikido) można zrealizować tylko wówczas kiedy przeciwnik atakuje w odpowiedni i przewidziany zasadami sposób. To jest prawda.
Tylko jak przekonać typa na ulicy aby zaatakował tak, abyśmy umieli się obronić.


hehehe Jarek, twoje poglady na aikido sa dosc ........hmh......jakby tu napisac......powierchowne. My na KAZDYM treningu cwiczymy przez ostatnie 20 minut jiu waza czyli dowolny atak, dowolna technika. Od sparringu sie rozni to tym, ze nie ma zwodow i ataki sa pojedyncze. Przewaznie cwiczymy w grupach, 2-3 atakujacych i jeden robi techniki. Po prostu atakujacy podchodzi i nagle wali jakis atak.
Nie ma to celu symulacji walki, traktowane jest to jako narzedzie treningowe zeby wlasnie rozwijac reakcje na nieprzewidziany atak. Z niektorymi ludzmi ze stopniem dan ataki moga byc naprawde dowolne, typu atak wejscie w nogi czy atak nogami - tylko potem atakujacy musi sie dobrze zbierac zeby nie zostac kontuzjowany, bo moc techniki jest proporcjonalna do mocy i trudnosci ataku :lol:
Z innymi ataki sa ograniczane do typowych atakow w aikido, aczkolwiek nie wiadomo z gory jaki atak wejdzie.

Jeszcze raz podkreslam ze u nas to nie ma nic wspolnego z symulacja bicia sie na ulicy czy sparringow. Po prostu tak cwiczymy.
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Agresywne parowanie
Patrz pan, walnij w stół (aikido) a nożyce (Szczepan) sie odezwie :)
Ja to Ci nawet i wierze w to co napisałeś, że takie dowolne ataki te sprawy są, ale jak zaczytałem aikido, gdzie ktoś mi wmawiał, że on każdy atak nożem gołymi ręccami to ja już sobie wyrobiłem zdanie.

A tak prawde powiedziawszy to miałem kiedyś kontakt z ludźmi od aikido - to było w czasach kiedy nawet mieli coś wokół 1 kyu a ja miałem ledwie zieleń w kyokushin. Powiem szczerze, że nie zachwycili mnie swoimi obronami, bo jak można nazwać obroną przed kopnięciem w głowe blok głową właśnie i zejście do parteru. Dałbym pare innych przykładów, ale głodny = zły się zrobiłem i mógłbym przesadzić :?
  • 0

budo_konvi
  • Użytkownik
  • Pip
  • 34 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Agresywne parowanie
Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem postawione na początku pytanie, ale wydaje mi się, że to raczej chodziło o coś innego niż stosowanie czystych twardych, bloków. Raczej o takie "cwaniackie" techniki temperowania przeciwnika. Prawda?
Na forum fung fu Pietro zamieścił taki link do filmiku

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

(sorki, jeśli coś nie tak wstawiło mi się, jestem początkujący)
Chyba dobrze prezentuje to ideę, opisaną na początku jako "twarde parowanie"
Pozdrawiam
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024