Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dlaczego warto cwiczyc sportowe / kontaktowe style karate?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
72 odpowiedzi w tym temacie

budo_tito_ortiz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 381 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego warto cwiczyc sportowe / kontaktowe style karate?

A teraz kolejność pasów w Kyokushin:
biały z niebieskim pagonem, niebieski, niebieski z żółtym pagonem, żólty, żólty z zielonym pagonem, zielony, zielony z brązowym pagonem, brązowy, brązowy z czarnym pagonem, i dalej czarne ze złotymi pagonami.


ciekawe ...podobnio cwiczysz teraz kyokushin a nie wiesz ze zamiast bialego teraz jest pomaranczowy?bialy nosza osoby ktore nie zdawaly egzaminow na 10 kyu.Tak jest w k -kan i K. Matsui.Natomiast w Shinkyokushin o ile sie nie myle najpierw jest czerwony a pozniej niebieski itd.
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego warto cwiczyc sportowe / kontaktowe style karate?


A teraz kolejność pasów w Kyokushin:
biały z niebieskim pagonem, niebieski, niebieski z żółtym pagonem, żólty, żólty z zielonym pagonem, zielony, zielony z brązowym pagonem, brązowy, brązowy z czarnym pagonem, i dalej czarne ze złotymi pagonami.


ciekawe ...podobnio cwiczysz teraz kyokushin a nie wiesz ze zamiast bialego teraz jest pomaranczowy?bialy nosza osoby ktore nie zdawaly egzaminow na 10 kyu.Tak jest w k -kan i K. Matsui.Natomiast w Shinkyokushin o ile sie nie myle najpierw jest czerwony a pozniej niebieski itd.


Nie trenuję Kyokushin. Trenuję z sekcją Kyokushin, ale nadal identyfikuję się z szeroko rozumianym stylem Shotokan.

Jak jest z kolorami pasów w Shinkyokushin nie wiem.
Natomiast w Kyokushinkan, w którym rozpoczął treningi mój syn, pasy o których piszesz to pasy na stopnie 10.1, 10.2, 9.1, 9.2 przeznaczone dla dzieci (dokładnie nie pamiętam do jakiego wieku one obowiązują), a wiec tak naprawdę pasy bardziej motywujące dzieciaki do treningu niż pokazujące rzeczywsity progres.

Podana przeze mnie kolejnośc pasów jak więc widzisz dotyczyła "stopni dorosłych".
  • 0

budo_zapas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1015 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego warto cwiczyc sportowe / kontaktowe style karate?
co do stopni i olorow to:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] kyokushin kan
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] shinkyokushin
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] kyokushinkai
  • 0

budo_tito_ortiz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 381 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego warto cwiczyc sportowe / kontaktowe style karate?
no ja tez podalem kolejnosc pasow wedlug stopni doroslych ;)

dla porownania stopnie dla juniorow w kyokushinkan [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
oraz seniorow [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

jak widac nigdzie nie ma tam bialego pasa z niebieska belka ;)
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego warto cwiczyc sportowe / kontaktowe style karate?

Piszesz coś o odpuszczaniu błędów na egzaminach kyokushin. Nie bardzo rozumiem uważasz że karatecy kyokushin gorzej wykonują techniki niż karatecy shotokan? Bardzo ryzykowna teza. Ale w takim razie dlaczego Ty posiadacz mistrzowskiego pasa w karate tradycyjnym/shotokan (po zdaniu egzaminu wymagającego doskonałości technicznej) uzupełniasz swoją wiedzę w stylu karate, który nie przywiązuje wielkiego znaczenia do perfekcji? Czy to aby w Twoim przypadku nie jest krok w tył?
Czyżby perfekcyjne opanowanie technik karate nie przekładało się wprost na skuteczność w walce?


Widziałem osobiście taką sytuację, w której człowiek zdajacy na 7 kyu w Kyokushin mylił kompletnie, az wreszcie egzamintor ryknął "Zrób cos wreszcie poprawnie..."
Pytanie jak mogłem to widzieć skoro generalnie egzaminy sa zamknięte? Otóż ta sekcja trenuje na hali sportowej gdzie znajduje sie troche miejsc dla publiki i egzaminy w sekcji są otwarte w ramach propagowania stylu. Pomysł uważam za fajny ale poziom egzaminów za marny. Oczywiscie to zależy od prowadzącego zajęcia

Nie uważam że wszyscy karatecy z Kyokushin sa technicznie "gorsi". Znam znakomitych technicznie "szermierzy" z Kyokushin, którzy mogliby zakasować nie jednego shotokanowca. To równiez zalezy od prowadzącego.

Osobioście znam też człowieka który trenując Shotokan robi treningi siłowo kondycyjne, trochę na wzór Kyokushin. Jest to sensei Ireneusz Dworakowski 2 DAN, o którym wczesniej pisałm na któryms z wątków.

A mój udział w treningach sekcji Kyokushinkan? Cóż ... jedyna sekcja KT w Radomiu jest na marnym poziomie. A w tej sekcji K-kan mam kilku dobrych znajomych zaczynając od sensei Pawła Żłobeckiego 2 DAN. Świetna atmosfera, fajni ludzie. Tak naprawdę to jak juz kiedyś pisałem podpatrujemy siebie nawzajem. Ja uczę sie czego się czegos od nich, oni może wezmą do siebie z obserwacji mnie... Zwyczajna życzliwość.

Perfeksyjne opanowanie technik daje jedynie przewagę, a może nawet pozorną przewagę psychologiczną, chociaz powiem szczerze że na walkach mam wieksze obawy gdy widzą przed sobą dobrego technika niż mięsniaka (może dlatego, że sam jestem nie mały). A i zabawa jest wtedy lepsza. A to własnie rozwija...
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego warto cwiczyc sportowe / kontaktowe style karate?

no ja tez podalem kolejnosc pasow wedlug stopni doroslych ;)

dla porownania stopnie dla juniorow w kyokushinkan [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
oraz seniorow [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

jak widac nigdzie nie ma tam bialego pasa z niebieska belka ;)


no i OK... byłem w błędzie, jest w to miejsce pomarańczowy z belką, tylko czy to cos tak naprawde zmienia?
  • 0

budo_lassensei
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 252 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego warto cwiczyc sportowe / kontaktowe style karate?

Romanowicz rozbijając moją wypowiedź na dwie części zupełnie wypaczyłeś jej sens. Czyżbyś znowu mnie podpuszczał? Mój przedmówca twierdził, że żółte pasy w shotokanie są w stanie pokonać czarne pasy kyokushinie i oyama. Ja nic nie porównuję ja tylko twierdzę, że żółte pasy w shotokanie nie są nawet w stanie pokonać żółtych pasów w kyokushinie i oyama, a o pokonaniu czarnych pasów nie można nawet myśleć. Wystarczy porównać wymagania egzaminacyjne na żółty pas w shotokanie i kyokushin czy oyama (tak doprecyzuję bo gdybyś mnie nie podpuszczał to nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi).

Czyżby perfekcyjne opanowanie technik karate nie przekładało się wprost na skuteczność w walce?


nie bede sie wypowiadal co teraz sie dzieje w sekcjach tradycyjnych, ale w polowie lat 80-tych zaczynalem trenowac w malym miescie gdzie byly 2 sekcji kyokushin i shotokan, niezbyt sie lubiace, delikatnie mowiac, trafilem do kyoka, bo pierwsi powiesili ogloszenia o zapisach ;-) ale trafilem do madrego i dobrego technicznie senseia (MP z poczatka lat 80-tych) mysmy walczyli wtedy z ochraniaczami na rece i nogi i cwiczyli duzo atakow na glowe (sic!) kyokushin byl urozmaicony kick-boxingiem, niesamowite a jednak ! , pozniej juz do drugiej takiej sekcji kyoka nie trafilem, choc ostatnimi laty zaprasza sie trenerow boksu, na Krowoderskiej np w poniedzialki cwiczy sie boks, ale to nie to samo co kick-box, natomiast adepci shotokanu, wsrod ktorych mialem kolegow, rowniez cwiczyli sobie low-kicki, czasami mielismy wspolne sparingi i roznie to bywalo, nasze zielone paski 4kyu dostawaly od ich pomaranczowych paskow 7kyu, a nasze 8 kyu laly ich brazowe paski 3kyu, teraz po latach rozumiem ze to zalezalo od czlowieka, fightera, a nie od paska, ale tez wiem ze shotokan lat 80-tych w niczym nie ustepowal kyokushinowi, choc zawsze sie dziwnie usmiechalem jak widzialem jak podskakuja podczas sparingow
podsumowujac, adept shookanu tez potrafi uderzyc, aczkolwiek przyznam ze jakby wziasc 3latka tradycyjnego i 3latka kyokushin to postawilbym na kyoka, obecnie tak jest w klubach tradycyjnych ze niewiele one maja wspolnego z realna, pelnokontaktowa walka, a pisanie o tym uderzaniu na szczenka to czysta bzdura, bo adept tradycyjnego ma opor psychiczny aby walnac z calej sily na glowke, w ogole aby walnac z calej sily, wiem o czym pisze bo znam ludkow z shotokanu
osu
  • 0

budo_lassensei
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 252 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego warto cwiczyc sportowe / kontaktowe style karate?
gwoli scislosci bo moja wypowiedz byla nieco schizofreniczna, co do sily uderzen shotokanu, chce podkreslic ze dawny shotokan potrafil uderzyc i walczyl dobrze, a obecne kluby tradycyjne juz niestety niczego takiego nie ucza, troche tam macanki, a troche samoobrony, pisze to co widze, czasmi ich adepci sie pojawiaja u nas, a czasmi moi koledzy wedruja na ich sekcje, aby zobaczyc te wspaniale techniki uderzen na jodan z reki, o ktorych tyle sie tu pisze
osu
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego warto cwiczyc sportowe / kontaktowe style karate?

podsumowujac, adept shookanu tez potrafi uderzyc, aczkolwiek przyznam ze jakby wziasc 3latka tradycyjnego i 3latka kyokushin to postawilbym na kyoka,


gdyby chodziło o czyste kumite na zasadach knockdown to ja również tak bym obstawiał

adept tradycyjnego ma opor psychiczny aby walnac z calej sily na glowke, w ogole aby walnac z calej sily, wiem o czym pisze bo znam ludkow z shotokanu
osu


Dokładnie tak jest gdzieś do 3 kyu, później musi nastąpic przełamanie. Wynika to głównie z tego, że w Shotokan jiu-kumite jest wprowadzane duzo później.

obecnie tak jest w klubach tradycyjnych ze niewiele one maja wspolnego z realna, pelnokontaktowa walka


Dokładnie tak jest. Niektóre sekcje koncentrują się na elementach bunkai do wykorzystania w samoobronie i to jest OK. Inne na walce punktowanej pod zawody gdzie jest dopusczony mocny kontakt ale nie ma walki ciągłej.
  • 0

budo_lassensei
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 252 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego warto cwiczyc sportowe / kontaktowe style karate?

adept tradycyjnego ma opor psychiczny aby walnac z calej sily na glowke, w ogole aby walnac z calej sily, wiem o czym pisze bo znam ludkow z shotokanu
osu


Dokładnie tak jest gdzieś do 3 kyu, później musi nastąpic przełamanie. Wynika to głównie z tego, że w Shotokan jiu-kumite jest wprowadzane duzo później.

obecnie tak jest w klubach tradycyjnych ze niewiele one maja wspolnego z realna, pelnokontaktowa walka


pozniej to nastepuje zalamanie, a wlasciwie jeszcze wczesniej przed 3 kyu, kiedy sie zbierze pare razy od adepta kyoka
  • 0

budo_lassensei
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 252 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego warto cwiczyc sportowe / kontaktowe style karate?
jak widze garde tradycyjnego adepta to rycze ze smiechu i czekam ile mu nawsadzam technik na jodan
osu
  • 0

budo_chemik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 863 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego warto cwiczyc sportowe / kontaktowe style karate?

Chemik może po prostu chłopaki z kyokushin nie uznali tego o czym piszesz za cios?


No cóż, tylko dobra wola współćwiczącego spowodowała, że nie mieli kinoli poprzestawianych.
Ale problemy są tu inne. Po pierwsze ludkowie już mieli pranie mózgów zrobione i wszystko wiedzieli lepiej, co więcej od czasu trza ich było sponiewierać, bo zaczęli senseiowi podskakiwać. Po jaką cholerę więc szli do tej sekcji tego nie moge zrozumieć, dodam tylko, że nie był to bynajmnij shotokan a shorin-ryu.
Po drugie - i tu rozumiem Twoje wątpliwości - jest duża grupa ludzi, zwłaszcza w grupie średniozaawansowanej, którzy ćwiczą z bardziej zaawansowanymi na zasadzie - ale mu dzisiaj przy...doliłem a on nie zablokował, a nie widzą, że sami parę razy mogli mieć ryło obite. Oczywiście - przecież mnie nie trafił, znaczy atak był nieskuteczny.
Nie chcę tu wchodzić w polemikę co jest lepsze, tyle tylko, że gdyby trzymać się "realności" we wszystkim co się robi to pogotowie byłoby stałym elementem treningu SW. Bo jakoś nie chcę mnie się wierzyć, że na treningach kontaktowych ludzie leją się na full a złamania kości (jak to ktoś tu nadmieniał) należą do rzeczy bądź co bądź normalnych. Taki trening nie ma sensu, bo albo only the strong survive, co oznacza, że ludzie o gorszych predyspozycjach fizycznych nie mają czego tam szukać, albo jest tylko mitem.
Po trzecie - i to jest raczej pytanie do zaawansowanych - kiedyś trzeba się określić co chcę robić. Jeżeli chcę trenować karate (tu dowolna nazwa) to ćwiczę karate, a nie mix bjj z młajtajem, plus walkę pałą i dźganie scyzorykiem, bo to jest skuteczne i odpowiednie na ulicę. Piszę zaawansowani, bo początkujący mają raczej mgliste pojęcie czym jest karate, a ponadto plakaty, w których jest napisane - nauka realnej walki typu K1, dodatkowo wodę z mózgownic im robią. Ale oczywiście każdy wybiera swoją drogę...
Wreszcie, tu wracam do tematu, zarówno karate tradycyjne jak i te mniej tradycyjne organizuje zawody sportowe. I tu muszę powiedzieć, że knock down jest bardziej czytelny dla obserwatora, a myślę, że dla startujących również. Ale jest to już sport, który ma swoje prawa i w którym czegoś tam nie wolno, coś jest skuteczne tzn. daje punkt, coś nie itd. itp. Natomiast jest jedna niewątpliwa zaleta rywalizacji sportowej - ludzie, którzy często w domowym dojo kosili wszystkich w innych warunkach mają kupę w majtach i mogą dosyć szybko zweryfikować swoje umiejętności.

I na koniec w każdym stylu znajdą się zarówno mądrzy jak i głupi ludzie i trzeba odróżniać jednych od drugich, a to wszystko od tego czym ludzie owi się parają.

pzdr
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego warto cwiczyc sportowe / kontaktowe style karate?
„roznie to bywalo, nasze zielone paski 4kyu dostawaly od ich pomaranczowych paskow 7kyu, a nasze 8 kyu laly ich brazowe paski 3kyu, teraz po latach rozumiem ze to zalezalo od czlowieka, fightera, a nie od paska,”
Lassensei piszesz jakieś dziwne historie. W latach 80-tych XX wieku żeby mieć zielony pas w kyokushin karate to trzeba było być prawdziwym fighterem. Jeżeli faktycznie zaczynałeś trenować w latach 80-tych to powinieneś to wiedzieć. Już w latach 90 XX wieku mistrzem świata w karate kyokushin został Piotrek Sawicki. Nawet on chociaż był mistrzem świata i na arenie międzynarodowej lał bez kłopotu zawodników posiadających stopnie mistrzowskie sam miał tylko 2 kyu.


lassensei napisał: adept tradycyjnego ma opor psychiczny aby walnac z calej sily na glowke, w ogole aby walnac z calej sily, wiem o czym pisze bo znam ludkow z shotokanu
osu
Romanowicz napisał: „Dokładnie tak jest gdzieś do 3 kyu, później musi nastąpic przełamanie. Wynika to głównie z tego, że w Shotokan jiu-kumite jest wprowadzane duzo później.”

Nie uważasz Romanowicz, że jeżeli dopiero od 3 kyu adept shotokan zaczyna się przełamywać i zadawać ciosy kontaktowe to biorąc pod uwagę realia walki z kontaktem czy samoobrony do momentu zdobycia 3 kyu utrwala niebezpieczne nawyki, które później (tzn po zdobyciu 3 kyu) bardzo trudno wykorzenić? Czy z punktu widzenia walki kontaktowej czy też samoobrony nie jest to po prostu czas stracony?
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego warto cwiczyc sportowe / kontaktowe style karate?
„Po drugie - i tu rozumiem Twoje wątpliwości - jest duża grupa ludzi, zwłaszcza w grupie średniozaawansowanej, którzy ćwiczą z bardziej zaawansowanymi na zasadzie - ale mu dzisiaj przy...doliłem a on nie zablokował, a nie widzą, że sami parę razy mogli mieć ryło obite. Oczywiście - przecież mnie nie trafił, znaczy atak był nieskuteczny.”
Chemik oznacza to tylko tyle, że bardziej zaawansowany boi się bólu i boi się ostro walczącego średnio zaawansowanego. Jeżeli ktoś bije mocno a reprezentuje niższy poziom techniczny, taktyczny i wolicjonalny to żeby sprowadzić walkę do odpowiednio bezpiecznego poziomu trzeba mu przyp….. a dopiero jak zrozumie to luzować i bawić się w sparing techniczny.
  • 0

budo_lassensei
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 252 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego warto cwiczyc sportowe / kontaktowe style karate?

„roznie to bywalo, nasze zielone paski 4kyu dostawaly od ich pomaranczowych paskow 7kyu, a nasze 8 kyu laly ich brazowe paski 3kyu, teraz po latach rozumiem ze to zalezalo od czlowieka, fightera, a nie od paska,”
Lassensei piszesz jakieś dziwne historie. W latach 80-tych XX wieku żeby mieć zielony pas w kyokushin karate to trzeba było być prawdziwym fighterem. Jeżeli faktycznie zaczynałeś trenować w latach 80-tych to powinieneś to wiedzieć. Już w latach 90 XX wieku mistrzem świata w karate kyokushin został Piotrek Sawicki. Nawet on chociaż był mistrzem świata i na arenie międzynarodowej lał bez kłopotu zawodników posiadających stopnie mistrzowskie sam miał tylko 2 kyu.


wyobraz sobie ze byly takie miejsca na Slasku gdzie w latach 80-tych na jedenj sekcji biegalo kilka zielonych paskow i nie bylo to Katowice czy Wroclaw, byl taki pan Maruniak sie zwal. ktory promowal tych ludkow na zielone paski i byli to prawdziwi fighterzy, co nie znaczy ze jeszcze lepsi z shotokanu tamtych lat sie pojawiali i majac jakis pomarnacz potrafili wlac zielonemu, moj kumpel zdajac wtedy na 3 kyu zlamal reke i do tej pory to odczuwa, ale ty wtedy probowles usiasc na nocniku, wiec nie podnos glosu o tamtych latach
znalem prawdziwych "swirow" z shotokanu przed ktorymi niejeden brazowy pas z kyoka by uciekl, a oni mieli niebieskie paski, ale fakt byly to inne lata
  • 0

budo_lassensei
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 252 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego warto cwiczyc sportowe / kontaktowe style karate?

„roznie to bywalo, nasze zielone paski 4kyu dostawaly od ich pomaranczowych paskow 7kyu, a nasze 8 kyu laly ich brazowe paski 3kyu, teraz po latach rozumiem ze to zalezalo od czlowieka, fightera, a nie od paska,”
Lassensei piszesz jakieś dziwne historie. W latach 80-tych XX wieku żeby mieć zielony pas w kyokushin karate to trzeba było być prawdziwym fighterem. Jeżeli faktycznie zaczynałeś trenować w latach 80-tych to powinieneś to wiedzieć. Już w latach 90 XX wieku mistrzem świata w karate kyokushin został Piotrek Sawicki. Nawet on chociaż był mistrzem świata i na arenie międzynarodowej lał bez kłopotu zawodników posiadających stopnie mistrzowskie sam miał tylko 2 kyu.


co ma Sawicki do wiatraka ?
zreszta w tych latach nikt o nim nie slyszal
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego warto cwiczyc sportowe / kontaktowe style karate?

Nie uważasz Romanowicz, że jeżeli dopiero od 3 kyu adept shotokan zaczyna się przełamywać i zadawać ciosy kontaktowe to biorąc pod uwagę realia walki z kontaktem czy samoobrony do momentu zdobycia 3 kyu utrwala niebezpieczne nawyki, które później (tzn po zdobyciu 3 kyu) bardzo trudno wykorzenić? Czy z punktu widzenia walki kontaktowej czy też samoobrony nie jest to po prostu czas stracony?


Oczywiście jezeli są to nawyki typu "bicie w powietrze", to jest to czas stracony.
Chociaż zaraz mogą odezwac sie głosy, ze jest to czas na dopracowanie techniki z dodatkową tezą, że często walki osób o nieodpowiednim przygotowaniu technicznym kończą się urazami.
Kihon tłuczony bez sensu w powietrze, bez przełożenia go odrazu w kihon-kumite (takie bardzo proste bunkai) to równiez strata czasu.

Ale to nie znaczy, ze wczesniej (przed 3 kyu) jest tylko "oganianie się od owadów".
Jest lub raczej powien być kontakt w poprzez bunkai, kihon-kumite, lub jiu-ippon-kumite.
Zresztą elementy bunkai tez moga być bardzo użyteczne. A zabawa w jiu-ippon-kumite - wiesz kto atakuje i kto sie broni - reszta to praca nad automatyzmem, szybkoscią, refleksem.

Napewno praca zadaniowa np. tylko na workach tez ma swoje złe strony, np. kopiąc chociazby mae-geri, wiesz że worek przejmie część Twojego impetu. A co sie stanie jak Twój partner w sparingu, w podobniej sytuacji zejdzie z linii uderzenia.... jezeli nie nauczyłes sie panowac na techniką lecącą "w próznię" możesz zrobic sobie krzywde sam, powodując chociażby kontuzję wiazadeł krzyzowych przez niespodziewany i niekontrolowany przeprost stawu.

Jak już mówiłem wczesniej wszystko zależy od człowieka, zarówno mistrza/instruktora/trenera jak równiez od adepta, pierwszy jaką wiedzą chce przekazać, a drugi jaką chce wiedze z treningu wynieść.
  • 0

budo_chemik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 863 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego warto cwiczyc sportowe / kontaktowe style karate?

Chemik oznacza to tylko tyle, że bardziej zaawansowany boi się bólu i boi się ostro walczącego średnio zaawansowanego. Jeżeli ktoś bije mocno a reprezentuje niższy poziom techniczny, taktyczny i wolicjonalny to żeby sprowadzić walkę do odpowiednio bezpiecznego poziomu trzeba mu przyp….. a dopiero jak zrozumie to luzować i bawić się w sparing techniczny.


Bzdura.
Co ma ból do kontroli ciosu? Przyłożenie delikwentowi z reguły niewiele daje w sensie metodycznym a dla zaawansowanego raczej wątpliwy powód do dumy.
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego warto cwiczyc sportowe / kontaktowe style karate?

... kiedyś trzeba się określić co chcę robić. Jeżeli chcę trenować karate (tu dowolna nazwa) to ćwiczę karate, a nie mix bjj z młajtajem, plus walkę pałą i dźganie scyzorykiem, bo to jest skuteczne i odpowiednie na ulicę.
(...) Wreszcie, tu wracam do tematu, zarówno karate tradycyjne jak i te mniej tradycyjne organizuje zawody sportowe. I tu muszę powiedzieć, że knock down jest bardziej czytelny dla obserwatora, a myślę, że dla startujących również. Ale jest to już sport, który ma swoje prawa i w którym czegoś tam nie wolno, coś jest skuteczne tzn. daje punkt, coś nie itd. itp.

Przeważnie rywalizacja sportowa (walka uderzana i kopana) występuje w którejś z pięciu formuł, tzn:
1. Semi-kontakt
2. Light-kontakt
3. Full-kontakt
4. Knock-down (pełnokontaktowy, ale bywa light)
5. MMA jakaś tam formuła full-, lub light-...
Z punktu widzenia "czystego" karateki (a nie kogoś kto trenuje "mix bjj z młajtajem, plus walkę pałą i dźganie scyzorykiem") mamy do wyboru cztery, a tak naprawdę tylko dwie formuły: tzn: semi-kontakt (czyli na punkty z akcją przerywaną i zakazanym większym kontaktem) i knock-down (pełnokontaktowy, ale bez uderzeń rękami na głowę) z których tak naprawdę żadna nie jest pozbawiona poważnych wad - albo brak kontaktu, albo zakaz uderzania na głowę...
Jeżeli chodzi o light-, i full-kontakt to tak naprawdę formuły te (w rękawicach) wymagają uzupełniania karate boksem czy kickboksingiem (tak jak mma raczej skazuje nas na uzupełnianie bjj czy jj) i wychodzi na to, że robimy coś bardziej pod powiedzmy K-1 niż "czyste" karate, bo np. gyaku-zuki adoptowane do takiego stylu walki robi się tylnym prostym itp. zmiana gardy, sposobu uderzania, pozycji, uników = wychodzi "kickboksing" jezeli chodzi o sparingi + zupełnie nie pasujące do niego kata, kihon, tradycyjne pozycje i techniki...
Paradoksalnie - u nas w sekcji Shotokanu - wśród zaawansowanych wystąpił podział na tych co skupili się na mma oraz tych co doskonalą się pod walki w knock-downie (!!!)
w semi-kontakcie to może startują 2-3 osoby....
  • 0

budo_nightwolf
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 686 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:P-sk
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego warto cwiczyc sportowe / kontaktowe style karate?

Paradoksalnie - u nas w sekcji Shotokanu - wśród zaawansowanych wystąpił podział na tych co skupili się na mma oraz tych co doskonalą się pod walki w knock-downie (!!!)
w semi-kontakcie to może startują 2-3 osoby....


u nas tak samo, i w paru innych zaprzyjaznionych sekcjach - widac wdrazaja sie nowe trendy :wink: :wink:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024