Skocz do zawartości


Zdjęcie

jeszcze raz o formach.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
191 odpowiedzi w tym temacie

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
jezeli nie zrozumialem to napisz jasniej. oczywiscie nie zaprzeczam ze mozna cwiczyc uklady dla satysfakcji, nigdzie nie napisalem ze nie :?
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
Dan-Gun
Do-San
Won-Hyo
Joong-Gun
........
Daebi makgi (guarding block) jest taką gardą. Skąd wy się bierzecie ?
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
ok, mozna patrzec na te bloki jak na rodzaj gardy, ale znika ona gdy wyprowadzasz jakis cios, prawda?
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
To trzymaj gardę z gołych pięści blisko twarzy, a ja pokaże ci coś fajnego :) . Nie walczyłeś na gołe ręce, a to inna bajka. Naprawdę.
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
wiem ze to inna bajka, ale co to ma do rzeczy? :roll:
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.

Gdy na sekcje TKD przychodzi małolat (powiedzmy 10 lat) to go będziesz uczył od razu walki???


Obstawiałbym raczej solidną podbudowę ogólną i technikę. Mam dzieciaki w klubie, które w ogóle formy zaczęły poznawać w drugim roku treningu, a niektórzy później. Za to teraz nie muszę ich gonić do trenowania form, bo się im po prostu spodobało. Ciekawe, ile by mi tych maluchów zostało, gdybym zaczął od piłowania Saju Makgi i temu podobnych wynalazków.

Widziałem jak osoby które niećwiczyły jakiejś techniki na sucho (szczególnie kopnięć) "uderzały"/"kopały" to później na worek packę


Ja widziałem też sytuacje odwrotną - jak osoby, które zbyt wiele czasu spędzały na kopaniu techniki na sucho, miały duże problemy z kopnięciem w cel. Nadgorliwość jest niewskazana w którą bądź stronę, a o złotym środku pisali już starożytni.

Gizmo
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.

wiem ze to inna bajka, ale co to ma do rzeczy? :roll:

A to drogi kolego, że nikt nie układał form z myślą o zawodach. Zawody to efekt uboczny i dość nowoczesny. Jak wyskoczy ci ktoś na tzw. ulycy to co, poprosisz o przerwę na założenie rękawic? Sądzisz że schowasz się za bokserką gardę mając gołe ręce? Już wiesz co ma do rzeczy technika z form? Jeżeli nie ma sędziego, przepisów, ochraniaczy to ja obieram zupełnie inna taktykę niż na zawodach.
  • 0

budo_taeyang
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.

a jeżeli chodzi o walkę to proste z walki sportowej raczej niewiele ci się zdadzą w walce realnej ( :) pozdro Taeyang :) ) bo są słabsze od pożądnie wykonanego Bandae jirugi (porównywałem na tarczach), a garda wcale nie musi być nieobecna



W środę czekamy Kyan, będzie bardzo realnie mimo, że w rękawicach :)
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
Polecam uwadze mój nieskuteczny (sportowy, a jakże) prawy prosty :)
Jeżeli TAEYANG pozwolisz, spróbuję swych sił z kyanem :)
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.

wiem ze to inna bajka, ale co to ma do rzeczy? :roll:

A to drogi kolego, że nikt nie układał form z myślą o zawodach. Zawody to efekt uboczny i dość nowoczesny. Jak wyskoczy ci ktoś na tzw. ulycy to co, poprosisz o przerwę na założenie rękawic? Sądzisz że schowasz się za bokserką gardę mając gołe ręce? Już wiesz co ma do rzeczy technika z form? Jeżeli nie ma sędziego, przepisów, ochraniaczy to ja obieram zupełnie inna taktykę niż na zawodach.

ale ja dalej pytam co to ma do rzeczy? czy to ze nie prosze na ulicy o czas na zalozenie rekawic jest argumentem za tym ze formy wyrabiaja dobre nawyki do walki? :roll:
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
moro, zrozum, inaczej walczysz w sprzęcie ochronnym i inaczej bez niego. Tego co jest w formach nie zastosujesz bezpośrednio w walce na zawodach. Inne odruchy na zawody, inne do walki bez sprzętu ochronnego. To co jest w formach dotyczy reakcji bez sprzętu. Zachowania które na zawodach przejdą normalnie nie maja racji bytu. Jak chcesz to przy najblizszej okazji zrobimy mały eksperyment - ty zrób szczelną gardę na twarz bez rękawic, a ja pacnę też bez rękawic - jak masz racje to moje uderzenia nie powinny przejść Zgoda?
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
Hmmm... nie zamierzam się Wam wcinać w interesującą wymianę poglądów, ale jednak obstawiałbym wersję, że lepiej mimo wszystko w walce - obojętnie czy w rękawicach, czy bez rękawic - trzymać wysoką gardę. A 100 % pewności nie daje nic...

Gizmo
  • 0

budo_kyan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.

...
Nadgorliwość jest niewskazana w którą bądź stronę, a o złotym środku pisali już starożytni.

Wyjąłeś mi to z ust.
Ja nie uważam, że tylko formy i nic więcej.
Uważam, że są przydatne (to było głównym pytaniem w dyskusji),
podobnie jak sparingi, gdzie sytuacja się non-stop zmienia i trzeba kalkulować na bierząco i gdzie niema już czasu na naukę techniki

W środę czekamy Kyan, będzie bardzo realnie mimo, że w rękawicach :)

oczywiście, że będe...
I znowu zbiorę łomot :(
Ale i tak bedzei zaj... :)

Jeżeli TAEYANG pozwolisz, spróbuję swych sił z kyanem

Nawet niewiem co odpisać :)
Czuje zaciekawienie (pewnie tylko do 1-szego trafienia mnie :) )

jezeli nie zrozumialem to napisz jasniej.

Hmm spróbuje...
Przytaczałeś wypowiedz bruce'a lee brzmiącą mniej więcej tak: "każdy walczy swoim własnym stylem (=po swojemu/inaczej)",
ale żeby móc walczyć musisz mieć podstawy techniczne - układy są jednym ze sposobów aby ćwiczyć technikę "na sucho".
Dopiero gdy opanujesz daną technikę tak, że wykonujesz ją poprawnie za każdym razem - uczysz się dostosowywać ją do siebie i do sytuacji.
Trochę uprościłem moje poglądy ale myślę, że mniej więcej takie są

A tak troche inaczej moro: Do jakiego max. układu znasz ruchy??( chodzi mi nie o samo ustawienie rąk i nóg w technice, ale do czego ona służy)
ja tam jestem raczej początkujący, ale obstawiam, że są tam bardzo ciekawe techniki TKD o których niemiałeś (ja też) nigdy pojęcia
Kolejny powód aby się uczyć układów.

I kolejny: Ktoś wcześniej napisał o kombinacjach do walki (jak Ap + 2 Jirugi w wielu układach) w nich występujących...


ogólnie wątpie właściwie żebym ciebie przekonał, skoro próbowały już osoby o wiele większych niż moje doświadczeniu i wiedzy, używając dobrych argumentów

wytrwałość w poglądach godna podziwu
tylko pamiętaj, że jest ciena linia pomiędzy nią a (głupim) uporem
mówią, żę po tym można odróżnić prawdziwego mędrca :)

A co o tym temacie sądzą inni forumowicze?? Jakoś mało osób się narazie wypowiadało.
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
Nikt nie twierdzi że gardy zupełnie nie należy trzymać, tylko robi sie to inaczej i w innej odległości od twarzy. To nie jest kwestia czy garda ma występować czy nie - bo ma występować, tylko zmienia się jej wykonanie w zmieniających się warunkach.
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
IRA: dlatego pozwól, że zapytam - jak wg Ciebie powinna wyglądać podstawowa garda w walce i czy ten wzór odnajdujesz w układach?

Gizmo
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
W rękawicach czy bez? Bo na zawodach i nie na zawodach to walka :wink:
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
Bez rękawic.

Gizmo
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
No to łapki mam przed sobą, luźne. Blokowanie, zbijanie, przechwytywanie może iść na różne strefy a jasnowidzem nie jestem. Ale to na początku. W samej walce raczej nie ma czasu na wyprowadzanie z gardy bloków, powrót do gardy i wyprowadzenie kontry znowu z gardy. W samej walce gardy prawie nie uświadczysz dlatego że idą sekwencje ataku i obrony, cos wchodzi, coś wychodzi. . . sama garda występuje raczej przed atakiem i po niż w trakcie - kiedy uderzasz lub blokujesz. Przyjmowanie uderzeń na gardę w takim przypadku to pomysł nienajszczęśliwszy, wystarczy poćwiczyć na treningu. Wyjątek stanowi osłonięcie niskich partii tułowia jak juz nie zdążę zablokować to wtedy łokieć lub łokcie nisko i pełne sprężenie. Czasem się tak zdarza. W samej walce nie przywiązuję się do jakiejś jednej prawidłowej gardy bo to bez sensu. Trzymanie się jednej "słusznej" gardy to jak wystawienie się na strzał. Przeciwnik się porusza, atakuje na rózne sposoby (chyba że ma jedna obcykaną akcję) dlatego niczego z góry nie zakładam, raczej opieram sie na doświadczeniu czym w danej sytuacji może ktoś zaatakować i jak to odeprzeć.
  • 0

budo_telex
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.

W samej walce raczej nie ma czasu na wyprowadzanie z gardy bloków, powrót do gardy i wyprowadzenie kontry znowu z gardy.


Jak nie bedziesz "wracal do gardy" to zostaniesz po prostu zmasakrowany.
Walczyc bez gardy to moze kilka osob na swiecie a i to do czasu. :roll:
  • 0

budo_telex
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.

Trzymanie się jednej "słusznej" gardy to jak wystawienie się na strzał.Przeciwnik się porusza, atakuje na rózne sposoby (chyba że ma jedna obcykaną akcję)


A to dlaczego ?! Jedna garde trzeba trzymac tylko jak sie przeciwnik "nie porusza" ? :lol:

dlatego niczego z góry nie zakładam, raczej opieram sie na doświadczeniu czym w danej sytuacji może ktoś zaatakować i jak to odeprzeć


Jak mozna sie opierac na doswiadczeniu kiedy nic nie wiesz o przeciwniku ? jego mozliwosciach i potencjale "czym moze atakowac".
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024