Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy aikido jest sztuka walki?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
76 odpowiedzi w tym temacie

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Czy aikido jest sztuka walki?
jak sie czyta ogloszenia w ksiazce telefonicznej, to wychodzi na to, ze aikido jest albo forma samoobrony (Selbstverteidigung) albo sztuka walki (Kampfkunst).
Jesli mam wlasciwe pojecie o pragmatyce jezyka, to wynikaja z tego materialnie 2 rzeczy:
1.Aikido nadaje sie do samoobrony
lub
2. Aikido nadaje sie do walki.

Wg niektorych nie nadaje sie do zadnej z tych rzeczy. Oczywiscie nadaje sie NIE TYLKO do tego. Chcialbym jednak wiedziec, czy negujecie ktorys z czlonöw alternatywy.
  • 0

budo_uchideshi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 881 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikido jest sztuka walki?
Zależy do czego chcemy użyć aikido.

Jeśli do samoobrony to je tak dostosowujemy.
natomiast jeśli do agresji to poczekajmy trochę a znajdzie sie ktoś kto wyprodukuje aikido wyczynowe, wytrzymało.ściowe .
Tomiki nieźle zaczynał.

Wracając do tematu to nie polecałbym aikido jako efektywna metoda samoobrony. Wybrałbym do tego BJJ.
Jako sztuka walki to raczej tak.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikido jest sztuka walki?
Bujin, a jaka jest twoja definicja sztuki walki?
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikido jest sztuka walki?
Sztuka Walki sama w sobie budzi pewien paradaoks. Poniewaz konstruktywną sztukę łączymy z destrukcyjną walką. Zawsze mozna stwierdzic ze nabilem komuś artystyczne limko :))) Ale to taka wypaczona definicja. Jak wiemy celem aikidoki jest rozwiązać konflikt w sposób nazwijmy to bezurazowy. Poprzez calą technikę aikido dajemy szansę agresorowi uświadomić sobie że zbłądził. Nie jest to prostę, ale z pewnością twórcze, dlatego pretenduje do miana sztuki. Niedoskonałośc aikidoki moze charakteryzować się destrukcją (ciemna strona szmocy ;) w koncu aikido tez ma swoje bojowe korzenie. Ale nie splycalbym pojęcia walki tylko do fizycznego konfliktu w linii tori-uke. Walka to również dość wewnętrzna sparawa, którą uświadamiam sobie zwłaszcza podczas cwiczen aikitaiso.
Podsumowując aikido jest zarówno i sztuką i walką...
chociaż jak pisze Andre Cognard Sensei:
'Tak więc, wojownicze lub pacyfistyczne aikido tylko nazywa się sztuką walki, aby ukryć to, czym jest naprawdę: sztuką, po prostu. Bo: "sztuka" oznacza społeczne lub indywidualne pośrednictwo na linii duch - materia.'
  • 0

budo_paweld
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 80 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Czestochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikido jest sztuka walki?
a tak po krotce to mozna sie bic za pomoca aikido czy nie?

8)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikido jest sztuka walki?
Bic sie nie mozna, mozna zbic kogos :)
  • 0

budo_krzyst
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikido jest sztuka walki?

jak sie czyta ogloszenia w ksiazce telefonicznej, to wychodzi na to, ze aikido jest albo forma samoobrony (Selbstverteidigung) albo sztuka walki (Kampfkunst).


Z ogloszenia to wynika, ze ksiazka telefoniczna jest glupio podzielona tematycznie :) A powaznie, to co za roznica, w ktorym dziale sie Aikido pojawia? Dobrze, ze nie we "Freizeit und Erholung" :)

K.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikido jest sztuka walki?

a tak po krotce to mozna sie bic za pomoca aikido czy nie?

8)


Na moim czy na Twoim poziomie (abstrachując od ogólnych zasad) fizycznie techniki mozna stosować tylko okazjonalnie w formie nazwijmy to patentów.
Istnieje tez dzial technik zwanych atemi, kt. mozesz stosować (zwlasza atemi łokciem :))).
A ty jak sądzisz exile?
  • 0

budo_paweld
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 80 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Czestochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikido jest sztuka walki?

a tak po krotce to mozna sie bic za pomoca aikido czy nie?

8)


Na moim czy na Twoim poziomie (abstrachując od ogólnych zasad) fizycznie techniki mozna stosować tylko okazjonalnie w formie nazwijmy to patentów.
Istnieje tez dzial technik zwanych atemi, kt. mozesz stosować (zwlasza atemi łokciem :) )).
A ty jak sądzisz exile?


Na Twoim owszem moze, na moim nie wiem bo aikido nie cwicze.
Co do atemi, o wiekszosci atemi mozna zapomniec , tym bardziej jezeli dojdzie do zwarcia to juz w ogole.
zadane zostalo pytanie czy jest sztuka walki.. moze nalezy dodac sztuka walki ale walki w rozumieniu aikidokow. da mnie nie jest sztuka walki dlatego ze nie ma narzedzi ktore by dawaly szanse przeciwstawienia sie ciaglemu atakowi czy przeciwdzialaniu ze strony oponenta.
zapomnijmy o keashi waza
moim zdaniem aikido moze byc sztuka samoobrony, jesli ktos nas zaatakuje i uda nam sie w 1-szym podejsciu cos zrobic to fajnie, jednak pozniej gosc sie bedzie pilnowal i nie bedzie juz tak rozowo
ale WALKI moim zdaniem NIE
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikido jest sztuka walki?

Na Twoim owszem moze, na moim nie wiem bo aikido nie cwicze.

ale WALKI moim zdaniem NIE

heh.. to smieszne.. nie miec o czyms pojecia i wyglaszac autorytarne zdania... jak to sie nazywa? Hmm.. bufonada? Glupota? Zarozumialosc?
hmm cos mi slowek barkuje?

Aiki
  • 0

budo_paweld
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 80 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Czestochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikido jest sztuka walki?

Na Twoim owszem moze, na moim nie wiem bo aikido nie cwicze.

ale WALKI moim zdaniem NIE

heh.. to smieszne.. nie miec o czyms pojecia i wyglaszac autorytarne zdania... jak to sie nazywa? Hmm.. bufonada? Glupota? Zarozumialosc?
hmm cos mi slowek barkuje?

Aiki


nazwij jak chcesz...

cwiczylem przez 5 lat, dla mnie to wystarczy zeby wyrobic sobie wlasna opinie, co tez zaznaczylem w swoim poscie. Moze ty wyjasnisz nam dokladniej roznice?
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikido jest sztuka walki?

Na Twoim owszem moze, na moim nie wiem bo aikido nie cwicze.

Paweł zauważyłem, że co jakiś czas ponawiaz wątek o skuteczności/przydatności/walki/etc... aikido, choć aikido nie ćwiczysz (już nie?)...Czyżbyś miał jakiś żal do aikido o stracony czas :) , który mogłeś wykorzystać do cwiczenia innych efektywniejszych sztuk walki :?:

....da mnie nie jest sztuka walki dlatego ze nie ma narzedzi ktore by dawaly szanse przeciwstawienia sie ciaglemu atakowi czy przeciwdzialaniu ze strony oponenta.

ależ takie narzędzia są, problem lezy w tym że w aikido przeciwstawienie się 'ciągłemu atakowi' polega na ki-no-musubi, katsu-aiabi (i paru inych zasadach :wink: ) i raczej staramy się działać w pierwszej części ataku (jeśli mówimy o ataku wielostopniowym), a takie przeciwwdziałanie w każdej SW jest najtrudniejsze do nauczenia (psychika, psychika,...). Poza tym aikido uczych pewnych zasad na takich, a nie innych atakach. I jest to nauka zasad. Przełożenie tego na inne ataki (nawet nigdy przez nas nie widziane) to bardzo trudna rzecz i niewielu do tego etapu dochodzi. O wiele prościej jest nauczyć się parować, uderzać, klinczować, pracować w parterze, etc...Dlatego ja jestem zdania, że ćwiczenie samego aikido dla walki nie ma sensu (no chyba że ktoś jest geniuszem...) i że ćwicząc aikido warto by wczesniej zapoznać się z innymi systemami walki (bardziej kontaktowymi), a najlepiej to zapoznawanie kontynuować do osiągnięcia dobrego poziomu, że warto liznać trochę parteru, etc..jednym słowem trzymać oczy szeroko otwarte. A jeśli ktoś chce nauczyć się walczyć, to musi sam dużo i czesto walczyć, z poszanowaniem własnego zdrowia oczywiście, bo inaczej nie poćwiczy długo :) (oczywiście trzeba pamiętać, że jest to walka w pewnym sensie sportowa, w prawdziwej użyjemy wszystkiego co jest pod ręka i będziemy oglądać świat zza kratek 8) )

.....moim zdaniem aikido moze byc sztuka samoobrony, jesli ktos nas zaatakuje i uda nam sie w 1-szym podejsciu cos zrobic to fajnie, jednak pozniej ...

do samoobrony jak najbardziej się nadaje, aczkolwiek napewno szybciej te umiejętności przyjdą adeptowi judo, karater kontaktowego, bjj,...ale aikido to droga na lata :idea:

PS. Dla pełnego wyjaśnienia: ja tego poziomu transformacji zasad jeszcze nie osiągnąłem :(
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikido jest sztuka walki?

cwiczylem przez 5 lat, dla mnie to wystarczy zeby wyrobic sobie wlasna opinie, ...

A to już wyjaśniło się, pytanie z mojego powyższego postu można uznać za niebyłe...
  • 0

budo_paweld
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 80 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Czestochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikido jest sztuka walki?

Paweł zauważyłem, że co jakiś czas ponawiaz wątek o skuteczności/przydatności/walki/etc... aikido, choć aikido nie ćwiczysz (już nie?)...Czyżbyś miał jakiś żal do aikido o stracony czas :) , który mogłeś wykorzystać do cwiczenia innych efektywniejszych sztuk walki :?:


Nie uwazam czasu poswieconego na Aikido za czas calkowicie stracony. Nauczylem sie padac, ogolnie poprawilem sprawnosc ruchowa, zarazilem sie dalej MA, jednak nt. przydatnosci Aikido w walce mam swoje zdanie ktore wyglaszam, ot tyle.




ależ takie narzędzia są, problem lezy w tym że w aikido przeciwstawienie się 'ciągłemu atakowi' polega na ki-no-musubi, katsu-aiabi (i paru inych zasadach :wink: ) i raczej staramy się działać w pierwszej części ataku (jeśli mówimy o ataku wielostopniowym), a takie przeciwwdziałanie w każdej SW jest najtrudniejsze do nauczenia (psychika, psychika,...). Poza tym aikido uczych pewnych zasad na takich, a nie innych atakach. I jest to nauka zasad. Przełożenie tego na inne ataki (nawet nigdy przez nas nie widziane) to bardzo trudna rzecz i niewielu do tego etapu dochodzi. O wiele prościej jest nauczyć się parować, uderzać, klinczować, pracować w parterze, etc...Dlatego ja jestem zdania, że ćwiczenie samego aikido dla walki nie ma sensu (no chyba że ktoś jest geniuszem...) i że ćwicząc aikido warto by wczesniej zapoznać się z innymi systemami walki (bardziej kontaktowymi), a najlepiej to zapoznawanie kontynuować do osiągnięcia dobrego poziomu, że warto liznać trochę parteru, etc..jednym słowem trzymać oczy szeroko otwarte. A jeśli ktoś chce nauczyć się walczyć, to musi sam dużo i czesto walczyć, z poszanowaniem własnego zdrowia oczywiście, bo inaczej nie poćwiczy długo :) (oczywiście trzeba pamiętać, że jest to walka w pewnym sensie sportowa, w prawdziwej użyjemy wszystkiego co jest pod ręka i będziemy oglądać świat zza kratek 8) )


w sumie po czesci zie zgadzam, ciekawi mnie tylko ze jesli nikt na razie nie zaszedl do tak dalekiego pozoimu to po co twierdzic to i owo jesli sie samemu tego nie doswiadczylo? mit O'senseia czy jakis starych mistrzow w bialych skarpetkach? :)


do samoobrony jak najbardziej się nadaje, aczkolwiek napewno szybciej te umiejętności przyjdą adeptowi judo, karater kontaktowego, bjj,...ale aikido to droga na lata :idea:



owszem, co napisalem ze sie moze nadawac do samoobrony jesli ktos odpowiednio podchodzi do treningu. jednak dalej jestem zdania ze do WALKI sie nie nadaje...polecam np pojscie na sekcje, judo, karate, zapasow czy bjj i poproszenie o sparing jakis..
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikido jest sztuka walki?

w sumie po czesci zie zgadzam, ciekawi mnie tylko ze jesli nikt na razie nie zaszedl do tak dalekiego pozoimu to po co twierdzic to i owo jesli sie samemu tego nie doswiadczylo? mit O'senseia czy jakis starych mistrzow w bialych skarpetkach? :)

żaden mit, ja takich mistrzów widziałem, uczestniczyłem w stażach z nimi, np. Andre Cognard 8 Dan, sensei Lemon 6 Dan,...

owszem, co napisalem ze sie moze nadawac do samoobrony jesli ktos odpowiednio podchodzi do treningu. jednak dalej jestem zdania ze do WALKI sie nie nadaje...polecam np pojscie na sekcje, judo, karate, zapasow czy bjj i poproszenie o sparing jakis..

a jak myślisz, czemu ja o tych innych systemach pisałem :?: z obserwacji tylko :roll: chodzę, ćwiczę i sparuję, a aikido nadal ćwiczę i daje mi ono pewne rzeczy, ktróych w tych innych systemach nie ma :lol:
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikido jest sztuka walki?
i drobna errata, rzeczywićcie możesz uważać to za mit, 5 lat to za mało, aby zobaczyć nawet podstawy Aikido :(
  • 0

budo_uchideshi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 881 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikido jest sztuka walki?

i drobna errata, rzeczywićcie możesz uważać to za mit, 5 lat to za mało, aby zobaczyć nawet podstawy Aikido


5 lat zetelnej pracy na tatami jest wielkim osiągnięciem a zarazem żadnym. Zależy od tego co człowiek oczekuje od życia i od SW.

Z tymi podstawami to troszeczkę przesadziłeś.



Nauczylem sie padac, ogolnie poprawilem sprawnosc ruchowa,


To się naprawdę dużo nauczyłeś..... rotfl rotfl rotfl rotfl

Ludzie ale wy się kręcicie w kółko! Nie wolno patrzec na aikido z perespektywy skuteczności i porównywać technik do innych SW. :!:
Pawel trenowałeś 5 lat ale zrezygnowałeś(takie mam wrażenie) bo coś ci nie wychodziło i nie zostałeś od razu miszczem! :)
Aikido okazało się nieskuteczne.
Ale czego ty oczekiwałeś?Że po 5 latach treningu nie dasz się oklepać na ulicy stosując sztuczki z maty? Ludzie trenują po 15 lat i dostają bęcki w knajpie po stażu (przykład Tamura W-wa).

Dlatego ja jestem zdania, że ćwiczenie samego aikido dla walki nie ma sensu (no chyba że ktoś jest geniuszem...) i że ćwicząc aikido warto by wczesniej zapoznać się z innymi systemami walki (bardziej kontaktowymi), a najlepiej to zapoznawanie kontynuować do osiągnięcia dobrego poziomu, że warto liznać trochę parteru, etc..jednym słowem trzymać oczy szeroko otwarte.


Łącząc techniki Aikido z BJJ i Karate otrzymalibyśmy człowieka z ŻĘŁĄŻĄ co znaczy że skopie nam dupsko na 1000 sposobów.
Niestety Snow to nie jest takie proste.
Bardzo łatwo połączyć treningi Aikido z BJJ . Są na tyle podobne ze nie kolidują ze sobą. Natomiast schodki zaczynają się przy bardziej avangardowych kombinacjach tupu aikido - karate
Mam kolesia który przez młode lata trenował Kyokushin a na stare zabrał się za aikido. Jego techniki sa strasznie twarde ale mimo to skuteczne.
nawyki widać na każdym kroku!
a na ulicy połączenie aikiz kuo daje wspaniałe efekty.
No a aikido trenuje od 6 lat (dopiero) :)
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikido jest sztuka walki?
I twierdzisz, że BJJ i Aikido to bardzo podobne systemy ??
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikido jest sztuka walki?
A to przypadkiem nie Ty wcześniej w przeszłości twierdziłeś, że ziemia jest płaska i wsparta na 4 słoniach, co ?
  • 0

budo_soma
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 596 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikido jest sztuka walki?
Uchideshi . W której knajpie? Byłem na spotkaniu z sensei Tamura wieczorem i nie widziałem żadnej zadymy .
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024