Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy aikido jest sztuka walki?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
76 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikido jest sztuka walki?

nie wiem czy Szczepna pijesz do mnie, ale na wszelki wypadek, ja mówiłem tylko o aspekcie technicznym...zresztą co Szczepan robi za oceanem? Jeśli nie uczy się poprawnego technicznie aikido...Oczywiście aspektów jest znacznie więcej :wink:


Do nikogo specjalnie nie pije, w ogole malo pije, a jesli juz, to dobre wytrawne czerwone Bordeaux :)
Nie ma czegos takiego jak "wylacznie aspekt techniczny". Jeden z moich poprzednich instruktorow byl calkiem genialny technicznie no i co z tego, skoro mial niedojrzala osobowosc? Sugano sensei 5 lat mu opoznial nadanie 4 dana, bo powiedzial ze za mlody...i mial racje! W ogole to oczywiscie ze jest cale mnostwo instruktorow co wala badziewie, ale to jest tak znane ze stalo sie truizmem i chyba nie warto tego powtarzac nastepny milion razy. Lepiej przez ten czas samemu cwiczyc.

Co ja robie za oceanem...sam sie czasem zastanawiam....hmh....my tak naprawde nie cwiczymy tutaj technicznie...tzn techniki podstawowe dopracowane sa i cwiczone sa dokladnie, ale raczej pod katem zeby dzialalo a nie tak jak w Europie.
Natomiast tolerancja na nietechniczne wykonywanie jest nieslychanie wieksza. Nikt nikomu nie kaze sie wyluzowywac. Instruktorzy poprawiaja tylko czasami a shihani dosc rzadko. Wynika to z kompletnie innego podejscia - ze mozesz cwiczyc supertechnicznie, ale i tak to nie jest "dobre" aikido. Nie wiem jak to dobrze wytlumaczyc.

Wychodzi sie z zalozenia, ze co by nie tlumaczyc, to i tak jak nie wykonasz iles tam razy techniki to jej nie "uwewnetrznisz". Znaczy musi ci ona wejsc w cialo, zebys robil nie myslac. W kazdych warunkach, stres, nie stres, strach czy zabawa, atakujacy agresywny czy przyjacielski, atak klasyczny czy nietypowy....obojetne..Wszystko co dzieje sie przed tym etapem - to nie ma znaczenia, i tak technika nie jest "dobra".

Jako zagorzaly intelektualista nigdy nie bylem przekonany co do tego podejscia, zreszta w Europie nikt tego nie uwaza za powazna metode treningowa - stad na stazach wszyscy sobie na wyscigi namietnie cos tlumacza zamiast cwiczyc :roll:
Ale po paru latach takiego cwiczenia chyba sie kompletnie do tego przekonalem. Faktycznie tak jest. Jak Arikawa sensei dawal tu staz, to Claude byl jego uke przez tydzien bez przerwy, na kazdym treningu, w kazdej technice, wiec czul jak gosciu robi. Otoz jego technika polegala na tym ze podnosil reke do gory po czym ja opuszczal u Claude ratowal sie jak mogl zeby bezpiecznie upasc...Takie proste aikido gosciu robil....To sobie pomyslalem ze nie jestm gorszy, nie? :wink: i zaczalem tak cwiczyc z poczatkujacymi (z zaawansowanymi musze cwiczyc NIEZWYKLE technicznie hehehe) i to da sie zrobic! - no, na moim poziomie...
Ale nie dam rady wytlumaczyc slowami jak to sie dzieje :( Za proste 8)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikido jest sztuka walki?

a z jakiego punktu widzenia niby mam ich oceniac? moga byc class-guys off of mat, ale chyba nie to stanowi o ich wartosci jako instruktorow?
tylko nie pisz mi, ze istotniejszy jest poziom etyczny, bo to nie ma nic do rzeczy. mozna i trzeba oceniac to, co ludzie prezentuja na tatami.
Nie ma w tym nic niedojrzalego.


Wiesz co Bujin, ja uwazam ze ocenianie to strata czasu. Sam czesto nie potrafie sie od tego powstrzymac, nawet we wlasnym dojo mamy takich ze jak prowadza trening to tylko uciekac z wrzaskiem AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!! :oops: :oops: :oops: ale daze do tego zeby nie przyczepiac sie do tego. Wiesz to tak jak z myslami, one sie pojawiaja, potem znikaja, potem inne sie pojawiaja...itd...ale umysl ma byc nieruchomy , nie :wink: :)

Mam bardzo podobne wrazenia co do istoty budo. Wg mnie aikido to po prostu sztuka.


Ochhhh... 8O Budo to nie tylko sztuka....cwiczenie aikido u dobrego instruktora w dluzszym okresie z pewnoscia wyksztalaca pewne wartosci w czlowieku ktore wyksztalcaja inne SW, ale wyksztalca rowniez inne, zupelnie unikalne. Ograniczenie aikido do sztuki, byloby duzym zubozeniem.
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikido jest sztuka walki?

Czy powiedziałbyś to osobiście; nawet ironicznie, jakiemuś Nidanowi np?
Przypomina mi to o tym, aby nie ustawać myślec nad tekstem pisanym przez siebie. :wink:
PS. Ironia, ton są defektami każdego z forum.....
Niejednokrotnie przyczynami zwad i nieporozumień Snow....... :oops:

Pewnie, że bym powiedział, kilka razy już mówiłem...ostatnio powiedziałem to san-danowi, który dowiedzial się, że się zbliża egzamin na 4 Dan, że to już poważny stopień... ale się biedak nastresuje przez te parę miesięcy :)
Ironia i ton to 'smaczki' każdego forum, inaczej musielibyśmy zapuścić brody, wąsy i zrobić konsylium rady starszych, czy czarodziejów, aczkolwiek Gandalf był obdarzony niezłym poczuciem humoru :D :D :D
  • 0

budo_waldek__goszcz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikido jest sztuka walki?

Ochhhh... 8O Budo to nie tylko sztuka....cwiczenie aikido u dobrego instruktora w dluzszym okresie z pewnoscia wyksztalaca pewne wartosci w czlowieku ktore wyksztalcaja inne SW, ale wyksztalca rowniez inne, zupelnie unikalne.


Co autor natchniony mial na mysli piszac "rowniez inne, zupelnie unikalne"?
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikido jest sztuka walki?

Do nikogo specjalnie nie pije, w ogole malo pije, a jesli juz, to dobre wytrawne czerwone Bordeaux :)
...
Ale nie dam rady wytlumaczyc slowami jak to sie dzieje :( Za proste 8)

No tak..na dalekiej Pólnocy jest sporo tych Francuos...więc i dobre wino się znajdzie.
Zaznaczyłem wyraźnie, że aspekt techniczny to tylko jeden z aspektów. To o czym mówisz Szczepan rzeczywiście się tak odbywa....poprzez ćwiczenie (ale u dobrego nauczyciela :D ), dla początkujących zasady i ruchy są wyraźnie pokazywane i tak też początkujący ćwiczy, aż technika zacznie działać. Potem u mistrzów (no dobra użyjmy tego słowa :wink: ) ruch jest mniej wyraźny, czasami mogłoby się wydawać, że nie ma go wcale (przynajmniej dla obserwujących), ale te zasady nadal istnieją i są realizowane, ale już tam w środku i nie widać tego na zewnątrz :(
U nas na stażach raczej się nie rozmawia, tylko ćwiczy, od poprawiania jest nauczyciel i to on wskazuje każdemu, co w danym momencie jego rozwoju można by poprawić, no ale nasze staże są małe...a najbardziej to rozmawiają początkujący 8)

Co do tego czy aikido to coś więcej czy mniej od sztuki, proponuję zacząć nowy wątek, nie czuję się artystą, aby się w tym względzie wypowiadać, aczkolwiek moim skromnym zdaniem bardziej przychylałbym się do zdania bujina...
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikido jest sztuka walki?

Co autor natchniony mial na mysli piszac "rowniez inne, zupelnie unikalne"?

Przykladowo aikido rozwija rodzaj sily oparty na rozkurczaniu miesni, oraz na zjednoczeniu wynikajacej z niej mocy w jednym kierunku. Rozwija tez ....nie wiem jak po polsku sie to nazywa...compassion(wsploczucie, zrozumienie) dla atakujacego. Pozwala tez na rozwoj empatii oraz wprowadzenie elementu religijno-duchowego do cwiczen.
  • 0

budo_paweld
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 80 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Czestochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikido jest sztuka walki?


Co autor natchniony mial na mysli piszac "rowniez inne, zupelnie unikalne"?

Przykladowo aikido rozwija rodzaj sily oparty na rozkurczaniu miesni, oraz na zjednoczeniu wynikajacej z niej mocy w jednym kierunku. Rozwija tez ....nie wiem jak po polsku sie to nazywa...compassion(wsploczucie, zrozumienie) dla atakujacego. Pozwala tez na rozwoj empatii oraz wprowadzenie elementu religijno-duchowego do cwiczen.


aha, moze i tak jest chociaz ja tego nie doswiadczylem :) prosilbym tylko o jakies dokladniejsze wyjasnienie dla prostego chlopa :)
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikido jest sztuka walki?
sie zdziwisz jak sie doczekasz

Aiki
  • 0

budo_paweld
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 80 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Czestochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikido jest sztuka walki?

sie zdziwisz jak sie doczekasz

Aiki


nie rozumiem
  • 0

budo_waldek__goszcz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikido jest sztuka walki?

Przykladowo aikido rozwija rodzaj sily oparty na rozkurczaniu miesni, oraz na zjednoczeniu wynikajacej z niej mocy w jednym kierunku. Rozwija tez ....nie wiem jak po polsku sie to nazywa...compassion(wsploczucie, zrozumienie) dla atakujacego. Pozwala tez na rozwoj empatii oraz wprowadzenie elementu religijno-duchowego do cwiczen.

Katy, wektory i wspolczucie. Ciekawa trojca. Piszesz tez o mocy, a to brzmi zupelnie jak ki. A ki nie ma.
  • 0

budo_soulfly
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kanie

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikido jest sztuka walki?

Przykladowo aikido rozwija rodzaj sily oparty na rozkurczaniu miesni. .


?zawsze mi się wydawało, że siła wynika ze skurczu mięśni?
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikido jest sztuka walki?
to paweld:

nie rozumiem


bo Szczepana nie odpowiada na pytania.. jak bedziesz naciskal to ci powie ze piszesz personalnie , malo kreatywnie i nie merytorycznie.
Boga sie nie rozumie Boga sie akceptuje.. podobnie jak zlo konieczne


Aiki
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikido jest sztuka walki?

aha, moze i tak jest chociaz ja tego nie doswiadczylem :) prosilbym tylko o jakies dokladniejsze wyjasnienie dla prostego chlopa :)


Exile, przeciez musialbym na temat kazdego z tych elementow ksiazke napisac 8) a i tak po paru latach bym stwierdzil ze ksiazka do kitu :)
Z drugiej strony, ty to jestes cwany, sam odpusciles, ale najswietsze sekrety to bys chcial znac, co? ale odkryte za pomoca mojego potu i wysilku rotfl
Na temat uzywania miesni to sobie poczytaj tutaj
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Nastepne 3 elementy naleza do tzw niefizycznego aspektu aikido.

Compassion rozwija sie m.inn. dlatego ze nie ma zawodow ani rywalizacji. Wiec nie ma powodu zeby wykonywac techniki za wszelka cene, nawet kosztem zdrowia(wlasnego czy tez przeciwnika). Zdecydowana wiekszosc technik, jesli by byla wykonana na cala pare, spowodowala by powazne uszkodzenie atakujacego. Ale my zamiast miec cel zeby uszkodzic, przystosowujemy sie do poziomu atakujacego, zeby mogl bezpiecznie odebrac technike.

To jest wprost przeciwny proces niz sie dzieje na zawodach gdzie wlasnie szuka sie takiej drogi zeby atakujacy nie mogl spokojnie odebrac techniki, bo natychmiast rozlozy jej sile i zablokuje czy tez zrobi kontre. To powoduje rozwiniecie u aikidokow swego rodzaju lagodnosci, brak zawzietosci , brak wyrachowania(bo n.p. nie trzeba opracowywac zlozonych planow jak przechytrzyc znienawidzonego przeciwnika podczas zawodow). Malo tego, zawziecie szukamy zharmonizowania sie z atakujacym, najpierw fizycznie, potem mentalnie z jego stanem umyslu. Wlasnie te przejscie ze sfery fizycznej do sfery niefizycznej powoduje stoniowe rozwiniecie empatii. Podstawa do tego jest niezwykle maly kontak fizyczny z atakujacym(w porownaniu do jugo czy jj), powierzchnia ciala z jaka ma tori stycznosc jest znikoma i w wysokim stopniu niewystarczajaca aby zalozyc techniki w stylu judo czy jj.

W zwiazku z tym automatycznie i podswiadomie mozg zaczyna szukac sposobow na skompensowanie tej "slabosci" jesli chcemy wykonac technike skutecznie mimo wszystko. No i nasza uwaga przenosi sie z koncentrowania sie na wlasnym ciele na cialo atakujacego a potem stopniowo na jego umysl. Oczywiscie i inne SW na wysokim poziomie ewentualnie moga to rozwijac, ale w aikido mozna to rozwijac od pierwszego treningu, bez czekania 30 czy 50 lat. I tak zaczyna sie rozwijac empatie.

Co do elementu duchowo-religijnego, to ja to widze w ten sposob. Poniewaz zawodow NIET, to jaka musisz miec motywacje zeby przez 30 czy wiecej lat ciagle ulepszac wykonywanie technik? Na poczatku kazdy chce zostac wielkim fighterem zeby uspokoic swoja niepewnosc wewnetrzna, ale jak juz troche dojrzejesz, to okazuje sie ze ci ktorzy maja motywacje nieduchowa, bardzo, bardzo czesto staja sie cyniczni, wyrachowani, olewaja jakosc cwiczenia, rozwijaja ego w procesie jednostajnie przyspieszonym..itd...jednym slowem sie gubia na Drodze....czyli z polerowania i uszlachetniania duszy i umyslu kicha. Bez tego elementu niezwykle trudno stac sie dobrym czlowiekiem.
  • 0

budo_paweld
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 80 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Czestochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikido jest sztuka walki?

Z drugiej strony, ty to jestes cwany, sam odpusciles, ale najswietsze sekrety to bys chcial znac, co? ale odkryte za pomoca mojego potu i wysilku rotfl
Na temat uzywania miesni to sobie poczytaj tutaj
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


:D 8) :oops: :idea:


:a teraz bylo wyjasnienie....

fajowo :) postaram sie odpowiedziec na nie jak przyjde z wykladow bo narazie nic nie rozumiem :) moze walne jakis browar to bede mial :idea:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikido jest sztuka walki?

:D 8) :oops: :idea:


:a teraz bylo wyjasnienie....

fajowo :) postaram sie odpowiedziec na nie jak przyjde z wykladow bo narazie nic nie rozumiem :) moze walne jakis browar to bede mial :idea:


no qrczaqi, nie potrafiej juz prosciej :( a moze nie rozumiesz mojego polskiego? :wink: tak, to na pewno moja wina :lol:
  • 0

budo_pedro
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 218 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikido jest sztuka walki?

Czy aikido jest sztuką walki?


szczerze i z calego serca MAM TO W DUPIE !!
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy aikido jest sztuka walki?
5+
Mily chlopiec z Ciebie :-)
Pozdrawiam.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024