Skocz do zawartości


Zdjęcie

Lif&death


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

budo_aiki
 • Użytkownik
 • PipPipPipPip
 • 3625 postów
 • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Lif&death
About 20 years ago, I remember Mitsugi Saotome, Shihan said in an Aikido class here in Chicago:
Słyszałem jak powiedział kiedys na macie coś co mnie zaintrygowało. Pamietam, że było to jak grom z jasnego nieba - zacząłem słuchać bardzo uważnie. Budo jest przygotowaniem dla śmierci. Ale w uczeniu się jak umrzeć, uczysz się jak żyć, szanować, i doceniać życie. Sztuka walki jest walką, i tam są tylko dwoma opcje: przetrwaj i żyj ... Albo umieraj.

Niektóry ludzie unikają wojennego aspektu Aikido. Wielu wdzi w aikido pokojawą i rekreacyjna działalnośc, w moim przekonaniu to, by zrozumieć Aikio należy je zaakceptować w całości. Zaprzeczenie, ze Aikido jest sztuką wojenną jest brakiem szacunku dla samego Aikido.

Próba oderwania Aikido od sztuk walki lub jej korzeni, Daito-Ryu oznacza ignorowanie znaczenia Aikido. To jest sztuka walki - forma walki. Studiując oba aspekty, nie obniża się wartości Aikido ale raczej podnosie się rozumiemienie i znaczenie, w trakcie studiów. By to zrobic , musisz oddac się treningom i zrozumieć istite Aikido jaka przeszła w trakcie ewolucji.

W przypadku, gdy nie znajdujemy "wojennych" cech Aikido, spojrzmy na to z róznych aspektów życia, byz znależć odpowiedz na pytanie , dleczego jestem aikidoka i dlaczego trenuje Aikido. Na przykład , to ,ze ktoś nei lubi smaku skórki pomarańczowej nie oznacza,ze nie bedzie jadł pomarańczy. W naszej kulturze, lubimy dzielić rzeczy. Dzielimy myśli i wszystkie rodzaje rzeczy do dwóch klas: rzeczy lubimy i są przydatne ... i tamte rzeczy, których nie rozumiemy,nielubuimy i sie boimy. Dzielimy zwierzęta też, ale kiedy robimy ...zabijamy je. To jest samo kiedy próbujemy zdjąć okreśłenie "wojenne" z Aikido --- zabieramy jego życie i znaczenie.

W życiu, to nie jest nienaturalne dla wilczycy, by nie chronić swoje młode. Ponadto, kiedy zwierze jest przypierać do muru , to się nie podda się ale ale zaatakuje ostatnim oddechem życia. Nawet najmniejsze zwierzęta pokażą ten typ zachowania. Widziałem to łapiąc szczury i psy. Ten jest esencja walki, chęć przetrwania i ochrona życia.

Czasami w uczeniu się jak walczyć i zabijać, odkrywasz jak ważny i kruche jest życie rzeczywiście. Niestety, nie ma lepszej lekcji ,niz być świadkiem tego , że tkos został ranny, zamordowany albo ktośumiera na twoich oczach. Dobrze czuć wyrzut sumienia , żal, i smutek. To pozwala ci bardziej docenić znaczenie życia, naturę i wszystkie żyjące stworzenia. Śmierć jest jak część życia - a życie jak część śmierci.te zjawiska sa sobie zupełnie rpzeciwstawne,ale zalezne od siebie. Bez śmierci, nie docenialibyśmy życia. Nie smucilibyśmy. Nie byłoby żalów po śmierci. Nie mielibyśmy głębokiego szacunku dla życia bez śmierci -i na odwrót .Koło się zamyka.

Sztuka wojenna Moriheia Uyeshiby to nie tylko wielkie dokonania w aikido, to także dużo bólu,zmęczenia, wysiłku i ryzykowania zyciem , by osiągnąc założony cel. Jego forma walki była bardziej wojenna od tej z lat wvcześniejszych. On był bardzo agresywny we współzawodnictwie.I wielu ludzi sie go bało. Ale przez wszystkie lata treningu i pracy, Aikido było darem życia. Wyjątkowość Ueshiby i jego mądra wizja sztuki walki pozwoliła Aikido rozwinąć do więcej niż tylko zwykłej formy walki. To zostało umożliwione poprzez przełamanie granic by dojśc do doskonałej integralności. Pojmowanie globalne aikido poteguje docenienie wartości Aikido , jako sztukę walki i honorowa drogę życia. Oba cele moga byc osiągniete -jedynie poprzez ogromny wysiłek.

PS.
Przeczytalem i sie zamyśliłem.. przepraszam za ewentualne błedy w tłumaczeniu. Txt pochodzi z Aikido Journal

Aiki
 • 0

budo_pmasz
 • Użytkownik
 • PipPipPipPip
 • 2101 postów
 • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Lif&death
to jakbym słyszał Chiba sensei - znów sie boję. " ...wiecie dlaczego wasze gi jest białe - przypomina strój do seppuku!..... kiedy wchodzisz na matę - za każdym razem bądz gotowy na śmierć i nie bój się.... na tatami nie ma jutro i nie ma wczoraj jest tylko teraz...." brrrrrrrrrrrrr... ale to jest coś głębokiego i prawdziwego
 • 0

budo_kostek
 • Użytkownik
 • Pip
 • 38 postów
 • Pomógł: 0
0
Neutralna
 • Lokalizacja:Ostrołęka

Napisano Ponad rok temu

Re: Lif&death
hihi taaa wiedzie dlaczego krzyżanowski cwiczy tylko w samym GI bez niczego innego.. poniewarz moze umrzec na dojo a wtedu umrze taki jaki sie narodzil bez niczego....
 • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018