Skocz do zawartości


Zdjęcie

Anegdotycznie..


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Anegdotycznie..
W Japonii przymykano oczy na zwyczaj testowania nowych mieczy na rzeżimieszkach czychajacych na rozstajach. Do czasu.. wlaśnie.. co bylo przyczyą , że kowale i samuraje ie mogli juz legania testowac sobie mieczy na łapserdakach ?

Aiki

PS. Jon Snow.. moge tak dlugo ale juz mi sie nie chce. wiedza bierze sie ze sluchania , a nie mowienia.
  • 0

budo_mort
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Anegdotycznie..
a pewnie upadek shogunatu :D :D
  • 0

budo_silvio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 829 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano Ponad rok temu

Re: Anegdotycznie..

PS. Jon Snow.. moge tak dlugo ale juz mi sie nie chce. wiedza bierze sie ze sluchania , a nie mowienia.


hahaha teraz już wiem po co zadajesz te wszystkie pytania! :)
Rzeczywiście, kiedy je czytałem przyszło mi do głowy: "gada jak Szczepan" :)
heh, uśmiałem się.
Silvio
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Anegdotycznie..
niom. jak to pisze to sie czerwienie

aiki
  • 0

budo_gakusei
  • Użytkownik
  • Pip
  • 43 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Anegdotycznie..
Dlaczego zaprzestano ? Pewnie zabraklo "materialu" w postaci rzezimieszkow ;)
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Anegdotycznie..
ciekawa teoria. ale niekoniecznie zgodna z prawda.. :-))

Aiki
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Anegdotycznie..
tu tez widze.. ruch zamiera.. a sprawa jest prosta.. kowale i ich klienci 9przyjmijmy ,ze samuraje ) testwali swoje miecze wieczorem na drodze. Na przechodniach. W wiekszosci trafiali im sie zwykli rzezimieszkowie , tacy co wdowi grosz zabiora a i kobiecej cnoty nie uszanuja. rudno ich zalowac. Ale. ale czasem ta\rafiali sie i rolnicy wracajacy pozno z pracy.. No po ciemku trudno rozroznic czy lapserdak czy rolnik. ciach i po sprawie.. To ciachanie sie na tyle rozprzestrzenilo ,ze poglowie rolnikow spadlo drastycznie i rzad w obawie o budzet panstwa zkazl tego typu praktyk.

tyle w kwetsi wjasnienia..

Aiki
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Anegdotycznie..

ciekawa teoria. ale niekoniecznie zgodna z prawda.. :-) )

Aiki


  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Anegdotycznie..
a znasz inna terie? bo poza krytyka. nic tu nie ma..

Aiki
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Anegdotycznie..
powiedzialbym ze twoja teoria Aiki jest radosnie uproszczona :wink:

Zacznijmy od tego, ze nie testowalo sie na ludziach wszystkich mieczy. Takie testy byly przeprowadzane wylacznie dla mieczy wyprodukowanych przez najslynniejszych platnerzy(nie wiem czy to dobre okreslenie na producentow mieczy?) i to nie wszystkich tylko wyjatkowo udane egzemplarze. Po drugie, nie kazdy samuraj mogl sobie testowac te miecze, byli do tego wyznaczeni wysokiej klasy specjalisci. W totalitarnym i zhierarchizowanym spoleczenstwie takie rzeczy nie byly pozostawione przypadkowi.

Te testy byly przeprowadzane na wiezniach skazanych na kare smierci, lub na jencach wzietych do niewoli. W dawnej Japonii nie istnialo nic takiego jak litosc czy laska dla pokonanego przeciwnika, wyrzynano cale rodziny do piatego pokolenia zeby zapobiec zemscie. Nawiasem mowiac z tego powodu tez rozwinelo sie seppuku.

Na jencach i wiezniach trenowano tez ciecia, zeby podniesc kunszt wladania mieczem. Wykorzystywano nawet ciala tych ktorzy popelnili seppuku, po odcieciu glowy cialo bylo szybko transportowane na plac cwiczen, gdzie cwiczono ciecia na jeszcze cieplym ciele.

Oczywiscie samurajowie mieli prawo zabic kazdego wiesniaka czy kupca wg wlasnego widzimisie, i robili to, ale na pewno nie w celu testowania nowych mieczy :wink:
Co do rzezimieszkow to samurajowie nie znizali sie do polowan na nich, od tego mieli policje 8) A juz szczegolnie samurajowi wyzszej klasy niegodnie bylo wyciagac miecz na byle lachudre, on zalatwial takiego goscia za pomoca technik recznych jujutsu. Po to wlasnie samurajowie uczyli sie jujutsu.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024