Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pytanko


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

budo_mosquito
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Pytanko
Mało się znam na aikido ,jednakże wiem że ta sztuka samoobrony wykorzystuje siłę przeciwnika. Widuje czasem jakieś pokazy gdzie napastnik atakuje reką a broniący się unika uderzenia ,łapie denata za rękę przedłuża jego ruch i kończy np. wykręceniem kończyny.
Nigdy natomiast nie widziałem obrony przed kopnięciami .
Czy macie jakies techniki obrony np. przed kopnięciami w głowe.?Trudno mi sobie wyobrazić wykorzystanie energi np. kopnięcia obrotowego.
Wytłumaczcie mi jak to u was jest.

P.S. Czy macie jakies linki do filmików z aikido?
  • 0

budo_taisho
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko
Jaknajbardziej sa. Tyle ze nie sa to jakies efektowne rzuty i moze dla tego na pokazach nie widziales ich. Ot zwykle techniki. Glownie wejsciowe.
A na obrotowke wystarczy skrocenie dystansu (a sproboj sie spoznic :)
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko
hmm. shiho-nage przy jodan geaeshi.. ech wspominienia..

Aiki
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko

Mało się znam na aikido ,jednakże wiem że ta sztuka samoobrony wykorzystuje siłę przeciwnika. Widuje czasem jakieś pokazy gdzie napastnik atakuje reką a broniący się unika uderzenia ,łapie denata za rękę przedłuża jego ruch i kończy np. wykręceniem kończyny.
Nigdy natomiast nie widziałem obrony przed kopnięciami .
Czy macie jakies techniki obrony np. przed kopnięciami w głowe.?Trudno mi sobie wyobrazić wykorzystanie energi np. kopnięcia obrotowego.
Wytłumaczcie mi jak to u was jest.

P.S. Czy macie jakies linki do filmików z aikido?


Do kopniec wykorzystuje sie te same zasady co do atakow rekami. To znaczy jesli atak jest po luku, to jesli luk jest duzy( w przypadku kopniecia) jest duzo miejsca do wejscia do przodu i wkrecenia sie do wewnatrz zgodnie z kierunkiem ataku. Oczywiscie pierwszy kontakt wywala atakujacego z rownowagi i jednoczesnie zaklada sie dzwignie np na kolano, po czym moze nastapic rzut pod katek 45 stopni gdzie osia obroty jest broniacy sie(ktory sie jednoczesnie skreca calym cialem). Poniewaz staw kolanowy jest dosc slaby przy wykonaniu na normalnej szybkosci ryzykuje sie kontuzje, dlatego lepiej jest zeby atakujacy umial padac doskonale. W przeciwnym razie robi sie to powoli - co falszuje jednak i timing i moc techniki, no i atakujacy moze miec zludzenie ze ma czas na drugi atak typu Bum-Bum :lol:
  • 0

budo_snajper
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 388 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Unia Europejska

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko
Szczepan,
pisałeś że jesteś w maju w Polsce :?:
Tak, tylko chcicałem się upewnić :wink:

S
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko

,łapie denata za rękę przedłuża jego ruch i kończy np. wykręceniem kończyny.
Nigdy natomiast nie widziałem obrony przed kopnięciami .



Denat jak już kopnie w kalendarz to nie musimy z nim w aikido już nic robić.
:D
  • 0

budo_mosquito
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko
Dzieks za objasnienia ,ale co z filmikami?
Czyżby w całej sieci nie było żadnych sfilmowanych akcji z aikido w roli głównej ? :o
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko

Szczepan,
pisałeś że jesteś w maju w Polsce :?:
Tak, tylko chcicałem się upewnić :wink:

S


Jeszcze dokladnie nie wiemy kiedy, ale na pewno nie w pierwszy weekend maja bo mamy staz z Tamura, Yamada i Kanai sensei. Wiec na pewno po stazu. Jak cos bede wiedzial napisze, to moze bedzie paru chetnych do pocwiczenia razem?
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko

Dzieks za objasnienia ,ale co z filmikami?
Czyżby w całej sieci nie było żadnych sfilmowanych akcji z aikido w roli głównej ? :o


qrczaqi nie chce ci sie google'm poszukac? :wink:

aikiweb.com
aikidofaq.com

ale w wiekszosci to sa ludzie z niezwykle delikatnych styli. To co robia nie ma bezposredniego zastosowania przeciwko prawdziwym atakom.
  • 0

budo_silvio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 829 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko

ale w wiekszosci to sa ludzie z niezwykle delikatnych styli. To co robia nie ma bezposredniego zastosowania przeciwko prawdziwym atakom.


Tak, na pewno jakby był prawdziwy atak, to Sensei Szczepan, wyznawca niedelikatnego stylu, porozstawiałby wszystkich po kątach! rotfl
Jeju!
Silvio
  • 0

budo_uchideshi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 881 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko

P.S. Czy macie jakies linki do filmików z aikido?


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Tylko jeśli jedziesz z modemu to :bad-words:

P.S Z filmów niczego się nie nauczysz rotfl
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko
Hmm, a co z kopnięciami prostymi (tzn. po linii prostej do przodu), szczególnie niskimi? Wejście do przodu na takie kopnięcie jest mało prawdopodobne. Czy w aikido ćwiczy się taki timing polegający na wycofaniu się przed atakiem i kontrataku w momencie, gdy przeciwnik kończy wykonywać swoją technikę (takie "wciąganie" przeciwnika)?
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko

Czy w aikido ćwiczy się taki timing polegający na wycofaniu się przed atakiem i kontrataku w momencie, gdy przeciwnik kończy wykonywać swoją technikę (takie "wciąganie" przeciwnika)?


Nie ćwiczymy wyłącznie: on mnie tu, a ja zchodzę z lini i wygrałem :wink:

Wciąganie przeciwnika, nazywane u nas związaniem z jego energią jest podstawową koncepcją i w zależności od taktyki, możliwości zajecia odpowiedniej przestrzeni, dzieli sie na kilka odmian.
  • 0

budo_uchideshi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 881 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko

Nie ćwiczymy wyłącznie: on mnie tu, a ja zchodzę z lini i wygrałem

Wciąganie przeciwnika, nazywane u nas związaniem z jego energią jest podstawową koncepcją i w zależności od taktyki, możliwości zajecia odpowiedniej przestrzeni, dzieli sie na kilka odmian.


Kiedy ciągną to pchaj, kiedy pchają - ciągnij!
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko

Czy w aikido ćwiczy się taki timing polegający na wycofaniu się przed atakiem i kontrataku w momencie, gdy przeciwnik kończy wykonywać swoją technikę (takie "wciąganie" przeciwnika)?


Nie ćwiczymy wyłącznie: on mnie tu, a ja zchodzę z lini i wygrałem :wink:

Wciąganie przeciwnika, nazywane u nas związaniem z jego energią jest podstawową koncepcją i w zależności od taktyki, możliwości zajecia odpowiedniej przestrzeni, dzieli sie na kilka odmian.

Uściślając: chodziło mi o coś takiego, że przeciwnik wykonuje technikę, ja cofam się sprawiająć wrażenie, że uciekam i wtedy "wchodzę" ze swoim kontratakiem pomiędzy jego ataki. W karate ten timing zwie się go-no-sen amashi-waza. Jon Snow pewnie lepiej by to wytłumaczył, bo zna to z obu stron. :-)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko

Tak, na pewno jakby był prawdziwy atak, to Sensei Szczepan, wyznawca niedelikatnego stylu, porozstawiałby wszystkich po kątach! rotfl
Jeju!
Silvio


Moja uwaga byla skierowana do czlowieka ktory nie cwiczy aikido. Powiedzialem tak, zeby nie myslal ze za pomoca technik obserwowanych na clipach video mozna sobie poradzic z atakami "niesformalizowanymi". Te techniki ucza pewnych zasad, natomiast zastosowanie tych zasad przeciko konkretnym atakom spowoduje ze techniki beda mialy kompletnie inna forme zewnetrzna.
Nigdzie nie jest napisane ze ja kogokolwiek rozstawiam po katach. W ogole topic nie dotyczy moich osobistyh umiejetnosci :P
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko

Hmm, a co z kopnięciami prostymi (tzn. po linii prostej do przodu), szczególnie niskimi? Wejście do przodu na takie kopnięcie jest mało prawdopodobne. Czy w aikido ćwiczy się taki timing polegający na wycofaniu się przed atakiem i kontrataku w momencie, gdy przeciwnik kończy wykonywać swoją technikę (takie "wciąganie" przeciwnika)?


Oczywiscie ze istnieje cos takiego jak "wciaganie ataku" ale nie na poziomie 5 kyu. Co jest jeszcze bardziej interesujace, ze istnieje cos takiego jak zmiana timingu, tzn ze np udaje sie ze bedzie blok, a tu bloku NIET :wink: Zamiast tego chodzi technika BEZ oporowania na dany atak.
Zmiana dystansu to tez dosc podstawowa umiejetnosc, NIestety, malo cwiczona standardowo :(
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko

Hmm, a co z kopnięciami prostymi (tzn. po linii prostej do przodu), szczególnie niskimi? Wejście do przodu na takie kopnięcie jest mało prawdopodobne.


Przy tego typu atakch wraz z przemieszczeniem jest zawsze zejscie z linii ataku (ken-sen). A potem chulaj dusza. Bez przechwytu nogi to irimi-nage (omote - ura), sokumen irimi nage. Jesli z przechwytem to wykręcenie stopy ala kote-gaeshi, zwykle podciecie, czy nawet wejscie z kokyu-ho na gedan (czyste S-F :)
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko

...
Uściślając: chodziło mi o coś takiego, że przeciwnik wykonuje technikę, ja cofam się sprawiająć wrażenie, że uciekam i wtedy "wchodzę" ze swoim kontratakiem pomiędzy jego ataki. W karate ten timing zwie się go-no-sen amashi-waza. Jon Snow pewnie lepiej by to wytłumaczył, bo zna to z obu stron. :-)

Uściślijmy: ten rodzaj taimingu tak się nazywa akurat w metodologii wg senseia H.Nishyamy, nie spotkałem u innych mistrzów tak rozwiniętej teorii i metodologii taimingu, ale z pewnością niektórzy z nich mają własne podejście do sprawy. W aikido istnieje odpowiednik tego taimingu, oczywiście jak to się nazywa, to zależy również od szkoły. W naszej szkole (wg. przekazu śp. H.Kobayashiego) taimingu jako czas ma ścisłe powiązanie z przestrzenią (i energią), tak jak to pisał MM. Jak się ten taiming u nas nazywa? Nie jestem zwolennikiem przedstawiania szczegółowych rozwiązań technicznych w necie, od tego są staże, na które serdecznie zapraszamy...A w ogóle najlepiej rodzaj tamingu okreśa praca z bronią, polecam obejrzeć np. jakiś dobry podręcznik do szermierki (tej europejskiej :) )
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko

Czy w aikido ćwiczy się taki timing polegający na wycofaniu się przed atakiem i kontrataku w momencie, gdy przeciwnik kończy wykonywać swoją technikę (takie "wciąganie" przeciwnika)?


Jeszcze raz powtórzę, jasne to jest baza
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024