Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dlaczego zmieniłeś styl?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
330 odpowiedzi w tym temacie

budo_rozczochrany_
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Płock

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego zmieniłeś styl?
przez 2 lata trenowałem Krav magę. Brakowało mi jednak współzawodnictwa i możliwości sprawdzenia się w walce. Poza tym treningi były tylko 2 razy w tygodniu. Teraz trenuję Muay-thay. To jest coś dla mnie.
  • 0

budo_cube_0
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:BDG

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego zmieniłeś styl?
Ja trenowalem karate Shotokan przez 3 lata pozniej przestalo mnie to rajcować... po krotkiej przerwie wzialem sie za Ajkido i nie bardzo wiem czemu wiele osób tutaj pisze ze Aikido jest lipne... jest to cholernie skueczna sztuka walki co nie co potrafilem zdzialac po6 miechah... ale to mi tez sie nie bardzo podobalo.. poznije byly krotkie epizody Takwondo i karate Goyu-ryu teraz trenuje Krav-mage i zdecydowanie mi sie podoba... bardzo skuteczne i praktyczne
  • 0

budo_wingtsun
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 667 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego zmieniłeś styl?
napierw trenowałem karate shotokan... ale treningi były mało fajne (teraz wstają zółte paski robią kata xxx, ok usiądźcie, a teraz niebieskie yyy, itd.)

potem poszedlem do CSCSW a tam wing chun, shuai jiao, san da i tai chi... troche duzo jak na jednego instruktora ;) ale bylem mlody i glupi... odsedlem z powodu kontuzji... oczywiscie po jakims czasie nie wytrzymalem i trafilem na WingTsun, i szok WingChun był zupełnie inny... zauroczyło mnie i tak tkwie sobie do dziś ( i biorąc pod uwagę kontuzje która nie odnawia mi sie tylko przy WT to chyba nie mam wyboru :) )
  • 0

budo_flanker
  • Użytkownik
  • Pip
  • 33 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:pomorskie

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego zmieniłeś styl?
A ja 6 lat Kyokushin, 2 lata tradycyjne plus treningi ju jitsu tak mieszana sekcyjka plus survivalowe wyjazdy calkiem ciekawe urozmaicenie. Potem koncowka studiow, praca i teraz po przerwie stwierdzilem, ze jesli chopdzi o kyokushin to juz nie dam rady przyjmowac tyle ciosow co kiedys, a szczegolnie ze moja gibkosc nie byla najlepsza nigdy w mojej karierze wiec nie mogle stanowic powaznego zagrozenie dla mlodszy bardziej roziagnietych kolegow. Teraz zaczalem Judo i to jest to. Nie nastawiam sie na "wojenke" tylko na rekracje ale to jest to. Chociaz padanie na mate tez jest przykrym doswiadczenie szczegolnie kiedy sie padow nie opanowalo dostateczenie dobrze ale coz mam nadzieje wytrwac w tej dyscyplinie.
  • 0

budo_bardt
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:krainy Tyskiego
  • Zainteresowania:Combat

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego zmieniłeś styl?

ja dałem sobie siana z aikido bo przez 3 lata klepalismy bez sensu te same techniki i odnosiłem wrazenie ze do niczego to nie prowadzi.potem na chwilke zawieruszylem sie na Krav Mage ale to to juz lipa totalna.dopiero kick boxing mnie na prawde wciągnął

Masz racje krav maga to lipa totalna....
A powiedz gdzie miales okazje trenowac?
  • 0

budo_mort2
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 78 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:skarżysko

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego zmieniłeś styl?
Ja zmieniłe z jj na kyoka bo treningi na kyoku okazały się totalną agresywną rozpierduchą bez pardonu(czyli to co lubie do kwadratu)
  • 0

budo_kruk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 109 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego zmieniłeś styl?
ja zacząłem od karate oyama(jednego z wiekszych badziewi jakie znam) meczyłem sie tam przez 5 lat. zrezygnowałem bo przejrzałem na oczy :D
potem przez pół roku trenowałem aikido, jednak grupa rozpadła się. po roku przerwy przyszedł czas na capoeire, jednak nie spodobało mi sie to zbytnio i w sumie może byłem na 20 treningach. obecnie trenuje BJJ i narazie uwarzam ze jest to moja wielka porażka, że dopiero teraz zacząłem!! BJJ jest świetne!! :) :!: :!:
  • 0

budo_y3ti
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 356 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pruszków / Wawa
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego zmieniłeś styl?
Ja cwicze rok niecaly, wiec mozna powiedziec - "ryby glosu nie maja" ;)
Sekcji nie zmienilem, choc pare razy szczerze chcialem. Trenuje JJ w budokanie w Piastowie.

Moja przygoda ze tymi wszystkimi sztukami zaczela sie ponad rok temu, kiedy u kolegi znalazlem ksiazki "Aikido i dynamiczna sfera". Strasznie wszystko mi sie spodobalo, chcialem cwiczyc Aikido. Jednak byl pewien problem - pieniadze. Poszukalem pracy - znalazlem.

Jednak fartem sie stalo, ze kolega zaczol cwiczyc JJ w Piastowie. Mial samochod, wiec dojazd byl zalatwiony. I tak cwiczylem. Na poczatku przestraszylem sie trenera, poniewaz przyszedlem i akurat trafilem na grupe dzieciakow (10-12 lat?) i trener na nich krzyczal. Potem dopiero sie zorientowalem jaki jest trener i ten krzyk to tylko jego naturalny glos ;)

W JJ spodobaly mi sie oczywiscie dzwignie. Na "pokazowym" treningu na ktorym niestety nie cwiczylem szukalem tylko podobienst pomiedzy JJ i Aikido i byly nimi dzwignie. Od listopada zaczolem trenowac.

Kolega chodzil w kratke (ja na poczatku tez), wiec sprobowalem sil na Judo (ojciec mojego kolegi jest trenerem). Spodobala mi sie ta rywalizacja - duzo walk w parterze i w stojce. Jednak czegos mi brakowalo....

Chcialem cwiczyc TKD, ale nieznalazlem zadnej pozadnej sekcji w okolicy wiec z niesmakiem zostalem przy JJ, gdzie wszystko mi sie idealnie rozlozylo:

JJ cwicze nie tylko dlatego ze ma to cos czego szukam, ale idealnie wrecz trafilem z trenerem. Lepszego sobie nie mozna wymazyc. Z 2-3 razy mialem problemy z platnoscia za trening. Wystarczylo tylko powiedziec trenerowi i sprawa byla zalatwiona.

Trener nigdy nikogo (w mojej obecnosci) nie upominal o skladki!

Jesli ktos mial jakis problem, wystarczylo powiedziec i sprawe szybko sie zalatwialo.

Teraz zaczolem studia i mam ruchomy plan zajec, co wiazalo sie czesto z tym, ze niewyrabialem sie na trening (zjesc przed treningiem cos trzeba).
Powiedzialem trenerowi i odrazu znalazlo sie rozwiazanie - Smolna, badz treningi na 19:30.

Jak sie dowiedzialem na Smolnej w soboty jest bardzo duzo parteru (czego mi brakuje na treningach w Piastowie), wiec uzupelniony jest moj brak.

Myslalem nad BJJ myslalem nad KravMaga, jednak po jednym treningu kravki zrezygnowalem (dla siebie zatrzymam u kogo byl ten trening).
Duzo ludzi to fanatycy. "Na ulicy juz bys byl martwy!", "Juz nie zyjesz!", "Albo ty, albo on" - fakt hasla prawdziwe, ale nie tego szukam. Fakt moze sa skuteczni na ulicy, ale ja nie tego szukam. Ja chcem czasem pojechac na zawody, chcem posparowac, chcem dobrze sie bawic.

Dla mnie treningi to nie jest sprawa smierci lub zycia, to takie hobby. Samoobrana i skutecznosc jest wazna, ale nie oszukujmy sie - ile razy, ktos mnie napada, badz zaczepia? Raz mialem taka sytuacje (slownie RAZ, liczba 1) i na tym sie skonczylo.

Nie chcem nikogo obrazac, poniewaz wiem, ze jest duzo osob, co cwicza nie dlatego, ale duuuza wiekszosc osob cwiczacych kravmage, bjj itp. super, hiper, extra skuteczne style to ludzie, ktorzy mowia "cwicze, bo to jest dobre na ulice".

Fakt, tez duza wage przywiazuje do tego, zeby czuc sie bezpiecznie, zeby "z odwaga" wracac do domu, nie kulic glowy i wracac do domu na okolo - byc poprostu pewnym i czuc sie bezpiecznie. Jednak bez przesady, nie szukam tego czego szukaja wszyscy Ci z dzialu "ulica".

Ja nie mam ani predyspozycji ani tym bardziej wygladu zabijaki. Trenuje JJ bo mam wszystko mi potrzeba, a co najwazniejsze TRENERA przez duze "T", ktory zawsze znajdzie rozwiazanie na kazdy moj problem odnosnie treningow itp.

- nie mam w tym miesiacu kasy? ok zaplace za miesiac, albo za dwa. Trener rozumie, ze sa ciezkie chwile (choc oczywiscie nikt nawet nie ma zamiaru wykorzystywac tego przywileju)
- mam idealnego trenera
- mam samoobrone, mam parter, mam tez i stojke
- mam idealnego trenra
- nie moge przychodzic we wtorki i czwarki? To zawsze znajdzie sie jakis dodatkowy termin w Warszawie, w inny dzien, badz na pozniejsze godziny
- mam idealnego trenera
- chcem sparingi? Wystarczy, ze poprosze kogos "starszego stopniem" (bo Ci z bialym pasem jakos niechetnie chca powalczyc).
- mam idealnego trenera
- najciekawsze jest to, ze jesli mysle ze mam juz wszystko, znajdzie sie ktos kto pokaze mi cos nowego. Jesli mysle ze jestem juz calkiem dobry, zawsze ktos mi dokopie na sparingu.
- mam idealnego trenera i sekcje, w ktorej sie dobrze czuje!

PS. W listopadzie sa zawody w graplingu ("multi-stylowe"), wiec bedzie poraz n-ty okazja do udowodnienia ze BJJ jest najlepsze. I powiecie mi pewnie, ze: "I co ty masz z tego JJ, jak wszystkie walki przegrales". A ja wtedy pokaze wam jezyk i z usmiechem na ustach powiem: "ALE ZA TO SWIETNIE SIE BAWILEM!"

PS 2. Cholera, czy ja zawsze musze pisac takie dluuuugie posty? ;)
  • 0

budo_paeł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 942 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego zmieniłeś styl?
Trenowalem judo i teraz wiem ze to byl duzy blad bo:
-nie podoba mi sie to za bardzo
-dupawy trener
-nie tego szukalem
-dupawy trener (:))
-zle sie czulem w sekcji, zla atmosfera....

Teraz trenuje bjj, co prawda narazie byly 2 treningi ale bylo zajebiscie wszystko na odwrot:
-podoba mi sie
-zajebisty trener :)
-tego szukalem
-zajebisty trener :)
-dobrze sie czuje w sekcji, bardzo fajna atmosfera :)
  • 0

budo_empty
  • Użytkownik
  • Pip
  • 21 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego zmieniłeś styl?
jako że mój Ojczulek jest trenerem Judo więc trenowałem można powiedzieć od zawsze..kilkanaście lat na pewno tego było..zrezygnowałem bo:
-chciałem jemu zrobic na złość
-chciałem zobaczyć jak to jest robic cos zespołowo
więc nadejszla pora rugby na kilka lat. potem miałem dość długa przerwę aż do dziś..nękany kontuzjami i złym stanem zdrowia wziąłem się na powrót do pracy..obecnie poszukuję jakiegoś sensownego klubu..jeszcze nie wybrałem ale wacham się między muaithai a BJJ..jakies sugestje?
  • 0

budo_aikidudi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 281 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wadowice/manch.

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego zmieniłeś styl?
ja zaczołem od aikido, ale tak naprawdę zawsze interesowało mnie jujitsu.
W końcu po kilkumiesięcznych poszukiwaniach trefiłem na sekcję jujutsu+karate+kobudo Spodobało mi się i zostałem. Także jestem już 4 rok i nie zamierzam rezygnować :)


pozdrawiam 8)
  • 0

budo_cube_0
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:BDG

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego zmieniłeś styl?
[quote name="bardt"]
Masz racje krav maga to lipa totalna....quote]
Bardt dlaczego uwazasz ze km to lipa?
  • 0

budo_cube_0
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:BDG

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego zmieniłeś styl?
eee cytowanie nie wyszlo... :lol:
  • 0

budo_badtrip
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 312 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego zmieniłeś styl?
Totalna... Totalna to może być zagłada. No chyba że zagłada przez tsunami ; ) .
Ja tam od KM nie mam pod warunkiem że ich trening nie odbiega znacząco od tego pod kątem MMA.
  • 0

budo_tengu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 605 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego zmieniłeś styl?
w sumie nie zmienilem stylu bo ciagle obstaje przy judo, ale mielem kilka "romansow" np. 3 letni z ju jutsu czy tez roczny z KM i kombatem. Powodem tych zmian byly kontuzje ktore uniemozliwialy mi starty w judo i po czesci roznorakie starcia z biurokracja i lekarzami! Jak to mawia moj kumpel (zdradzajac swoja dziewczyne): "to ze jest sie na diecie nie znaczy ze nie mozna spojrzec w menu". Ale i tak dalej robie judo z tym ze poszerzylem sobie je o treningi z kumlami u bjj i sambo!

Pozdrawiam MH!
  • 0

budo_thanes
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 495 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sigil

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego zmieniłeś styl?
po rocznym romansie z tkd wtf robie sobie mały skok w bok (uzupełniam) na muay thai. powód? Nie przepadałem za sportowym aspektem tkd, a jestem w takim wieku, że bić sie muszę umieć (choćby obronić dziewczynę) A ze starą kochanką tkd nadal w piątki łamię grawitację :)
  • 0

budo_wisien
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 63 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego zmieniłeś styl?
y3ti o jakich zawodach w listopadzie mowisz?? sa jakies dokladniejsze niusy????
  • 0

budo_y3ti
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 356 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pruszków / Wawa
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego zmieniłeś styl?
[OT] 6 listopada - II Zawody w Graplingu http://www.budo.net....=24259&start=15
  • 0

budo_carlao benetto
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 92 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego zmieniłeś styl?

Ja cwicze rok niecaly, wiec mozna powiedziec - "ryby glosu nie maja" ;)
Sekcji nie zmienilem, choc pare razy szczerze chcialem. Trenuje JJ w budokanie w Piastowie.

Moja przygoda ze tymi wszystkimi sztukami zaczela sie ponad rok temu, kiedy u kolegi znalazlem ksiazki "Aikido i dynamiczna sfera". Strasznie wszystko mi sie spodobalo, chcialem cwiczyc Aikido. Jednak byl pewien problem - pieniadze. Poszukalem pracy - znalazlem.

Jednak fartem sie stalo, ze kolega zaczol cwiczyc JJ w Piastowie. Mial samochod, wiec dojazd byl zalatwiony. I tak cwiczylem. Na poczatku przestraszylem sie trenera, poniewaz przyszedlem i akurat trafilem na grupe dzieciakow (10-12 lat?) i trener na nich krzyczal. Potem dopiero sie zorientowalem jaki jest trener i ten krzyk to tylko jego naturalny glos ;)

W JJ spodobaly mi sie oczywiscie dzwignie. Na "pokazowym" treningu na ktorym niestety nie cwiczylem szukalem tylko podobienst pomiedzy JJ i Aikido i byly nimi dzwignie. Od listopada zaczolem trenowac.

Kolega chodzil w kratke (ja na poczatku tez), wiec sprobowalem sil na Judo (ojciec mojego kolegi jest trenerem). Spodobala mi sie ta rywalizacja - duzo walk w parterze i w stojce. Jednak czegos mi brakowalo....

Chcialem cwiczyc TKD, ale nieznalazlem zadnej pozadnej sekcji w okolicy wiec z niesmakiem zostalem przy JJ, gdzie wszystko mi sie idealnie rozlozylo:

JJ cwicze nie tylko dlatego ze ma to cos czego szukam, ale idealnie wrecz trafilem z trenerem. Lepszego sobie nie mozna wymazyc. Z 2-3 razy mialem problemy z platnoscia za trening. Wystarczylo tylko powiedziec trenerowi i sprawa byla zalatwiona.

Trener nigdy nikogo (w mojej obecnosci) nie upominal o skladki!

Jesli ktos mial jakis problem, wystarczylo powiedziec i sprawe szybko sie zalatwialo.

Teraz zaczolem studia i mam ruchomy plan zajec, co wiazalo sie czesto z tym, ze niewyrabialem sie na trening (zjesc przed treningiem cos trzeba).
Powiedzialem trenerowi i odrazu znalazlo sie rozwiazanie - Smolna, badz treningi na 19:30.

Jak sie dowiedzialem na Smolnej w soboty jest bardzo duzo parteru (czego mi brakuje na treningach w Piastowie), wiec uzupelniony jest moj brak.

Myslalem nad BJJ myslalem nad KravMaga, jednak po jednym treningu kravki zrezygnowalem (dla siebie zatrzymam u kogo byl ten trening).
Duzo ludzi to fanatycy. "Na ulicy juz bys byl martwy!", "Juz nie zyjesz!", "Albo ty, albo on" - fakt hasla prawdziwe, ale nie tego szukam. Fakt moze sa skuteczni na ulicy, ale ja nie tego szukam. Ja chcem czasem pojechac na zawody, chcem posparowac, chcem dobrze sie bawic.

Dla mnie treningi to nie jest sprawa smierci lub zycia, to takie hobby. Samoobrana i skutecznosc jest wazna, ale nie oszukujmy sie - ile razy, ktos mnie napada, badz zaczepia? Raz mialem taka sytuacje (slownie RAZ, liczba 1) i na tym sie skonczylo.

Nie chcem nikogo obrazac, poniewaz wiem, ze jest duzo osob, co cwicza nie dlatego, ale duuuza wiekszosc osob cwiczacych kravmage, bjj itp. super, hiper, extra skuteczne style to ludzie, ktorzy mowia "cwicze, bo to jest dobre na ulice".

Fakt, tez duza wage przywiazuje do tego, zeby czuc sie bezpiecznie, zeby "z odwaga" wracac do domu, nie kulic glowy i wracac do domu na okolo - byc poprostu pewnym i czuc sie bezpiecznie. Jednak bez przesady, nie szukam tego czego szukaja wszyscy Ci z dzialu "ulica".

Ja nie mam ani predyspozycji ani tym bardziej wygladu zabijaki. Trenuje JJ bo mam wszystko mi potrzeba, a co najwazniejsze TRENERA przez duze "T", ktory zawsze znajdzie rozwiazanie na kazdy moj problem odnosnie treningow itp.

- nie mam w tym miesiacu kasy? ok zaplace za miesiac, albo za dwa. Trener rozumie, ze sa ciezkie chwile (choc oczywiscie nikt nawet nie ma zamiaru wykorzystywac tego przywileju)
- mam idealnego trenera
- mam samoobrone, mam parter, mam tez i stojke
- mam idealnego trenra
- nie moge przychodzic we wtorki i czwarki? To zawsze znajdzie sie jakis dodatkowy termin w Warszawie, w inny dzien, badz na pozniejsze godziny
- mam idealnego trenera
- chcem sparingi? Wystarczy, ze poprosze kogos "starszego stopniem" (bo Ci z bialym pasem jakos niechetnie chca powalczyc).
- mam idealnego trenera
- najciekawsze jest to, ze jesli mysle ze mam juz wszystko, znajdzie sie ktos kto pokaze mi cos nowego. Jesli mysle ze jestem juz calkiem dobry, zawsze ktos mi dokopie na sparingu.
- mam idealnego trenera i sekcje, w ktorej sie dobrze czuje!

PS. W listopadzie sa zawody w graplingu ("multi-stylowe"), wiec bedzie poraz n-ty okazja do udowodnienia ze BJJ jest najlepsze. I powiecie mi pewnie, ze: "I co ty masz z tego JJ, jak wszystkie walki przegrales". A ja wtedy pokaze wam jezyk i z usmiechem na ustach powiem: "ALE ZA TO SWIETNIE SIE BAWILEM!"

PS 2. Cholera, czy ja zawsze musze pisac takie dluuuugie posty? ;)

a u kogo byles na treningach kravmaga?
  • 0

budo_lipski
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 70 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z piekła rodem
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego zmieniłeś styl?
carlao benetto: Słuszna rzecz - zacytować długiego jak cholera posta, by zadać pytanie dotyczące zawartego w nim jednego zdania :twisted:

Trenuję rok Taekwondo ITF, i stylu zmieniać nie zamierzam - przez rok trenowania z każdego trenigu wychodziłem z szerokim uśmiechem na twarzy, i świadomoscią, że jutro bede miał zakwasy jak cholera :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024