Skocz do zawartości


Zdjęcie

Sens zawodów sportowych w karate


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
80 odpowiedzi w tym temacie

budo_)pit(
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100Lica
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Sens zawodów sportowych w karate
My cwiczymy bardziej pod zawody, i u nas jest znacznie wiecej osób niz w innych sekcjach w okolicach (jak tak dalej pujdzie to u nas bedzie cwiczyło wiecej osób niz w 3 innych razem wzietych [ mówie o kyokushinie w okolicach Częstochowy]).
Podam prosty przykład.
Na wspulnym kumite u senseja Rytla zorganizowanym u niego na sali i przez niego prowadzonym od nas z sekcji przyszlo 10-15 osób, a od niego zjawiły sie 3 osoby. Byłem tylko na jednym takim kumite bo jagby niepatzryc walcze z tymi samymi ludzmi co u nas na sekcji.
Jagby popatrzec na to innym okiem to od nas pojawiło sie moze z 50% (albo i mniej niz 50%) grupy zawodniczej, niewspominajac o dosc licznej grupie początkowej. Po rozmowie z cwiczacymi okazało sie ze u nich wiekszosc treningów jest w podobnej liczbie cwiczących.
Ludzie ciągna do sportu
  • 0

budo_)pit(
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100Lica
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Sens zawodów sportowych w karate
Ups zapomniałem dodac ze z tych 3 osób jedna miała kolo 11 lat, 2 koło 15-16 (chyba miał mi potem troszke zazłe ze go przycisnołem podczas walki), i 3 miał koło 20-25 (walka była troszeczke zbyt krutka), a pozatym walki z ludzmi z mojego klubu.
  • 0

budo_)pit(
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100Lica
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Sens zawodów sportowych w karate
Teraz odpowiem na głowne pytanie - uwazam ze jest sens organizowania takich zawodów. Chodzi mi o funkcje motywacyjna - zeby zdobyc cos na zawodach musisz sie poswiecic, czesto trenowac, czesciej niz inni to wymusza dodatkowe treningi (w dni "wolne" cwiczy sie na własna reke lub w innch sekcjach/szkolach/stylach)
A urozmaicony trening wykraczajacy poza "normalne treningi" lepiej przygotowuje zawodnika pod walke uliczna.
Gdbyby zlokwidowano zawody moim zdaniem ogulny poziom by podupadł (mniejsza motywacja)
  • 0

budo_lbartekl
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 637 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3city

Napisano Ponad rok temu

Re: Sens zawodów sportowych w karate

Teraz odpowiem na głowne pytanie - uwazam ze jest sens organizowania takich zawodów. Chodzi mi o funkcje motywacyjna - zeby zdobyc cos na zawodach musisz sie poswiecic, czesto trenowac, czesciej niz inni to wymusza dodatkowe treningi (w dni "wolne" cwiczy sie na własna reke lub w innch sekcjach/szkolach/stylach)
A urozmaicony trening wykraczajacy poza "normalne treningi" lepiej przygotowuje zawodnika pod walke uliczna.
Gdbyby zlokwidowano zawody moim zdaniem ogulny poziom by podupadł (mniejsza motywacja)


(nie wściekaj się czytając to, bo mam dzisiaj wisielczy humor :) po prostu)

Rozumiem przez to, że ćwiczysz z nastawieniem na zawody. (pomijam teraz pozytywne aspekty) Tak więc:

1 Po pierwsze primo- a co dalej, jak już osiągniesz to, co sobie postanowiłeś? (np. wygranie jakiegoś tam żelastwa) Popadniesz w samouwielbienie? Pomnik sobie sprawisz?
2 Po drugie primo :wink: co jak już będziesz za stary, żeby się na zawodach liczyć? Poprzestaniesz na szkoleniu innych?
3 Po trzecie primo- co zrobisz ze zgromadzonymi tonami medali? :wink:
4 Po czwarte primo- co jeśli nie osiągniesz sukcesu w sporcie? Koniec z treningami?
5 Po piąte primo- ćwiczenie pod zawody nie jest urozmaicaniem, tylko zawężaniem się w kręgu technik dozwolonych i punktowanych.
6 Po szóste primo- co do tej motywacji... Jak przerżniesz na swoich wymarzonych zawodach to wszycho w dupa Dla mnie o wiele więkrzą motywacją jest, żeby np. taki Kyrix nie zaczą mnie prać itd. :) A jak to nie wystarcza, to myślę o najbliższym egzaminie, i o tym ile mi jeszcze brakuje.
7 Po siódme primo ultimo - nie zawsze zawody są realną i uczciwą weryfikacją umiejętności... :roll:

Ja bym tak mógł jeszcze długo, tylko kto by to potem czytał...

Czekam na pomidory ze strony entuzjastów zawodów :)
  • 0

budo_telex
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: Sens zawodów sportowych w karate
po pierwsze - zawsze jest cos do wygrania
po drugie - nic nie stoi na przeszlodzie zeby na starosc traktowac karate jako sztuke
po trzecie - medale mozna zawsze schowac do szafy
po czwarte - sam udzial w zawoda rozwija technike i wzbogaca o doswiadczenia, niekoniecznie sukcesy
po piate - owszem zawezanie technik ale tez doprowadzaniem tych wybranych do perfekcji ktorej nie osiagniesz cwiczac tylko "dla siebie"
po szoste - przegrane sa nieodlacznym elementem walki, w mysl zasady "co Cie nie zabije to Cie wzmocni", to cenne doswiadczenia
po siodme - oczywiscie ze nie sa, ale nie to jest ich celem ! Celem jest maksymalne rozwijanie umiejetnosci walki, techniki, taktyki, kombinacji itp w warunkach niemozliwch do osiagniecia na zwyklym treningu

Tez moglbym tak dalej, ale po co ? :) :)
Na zakonczenie dodam ze nie biore udzialu w zawodach. Bronie ich natomiast dlatego ze faktycznie zawody sportowe zawsze i w kazdej dyscyplinie sa motorem podnoszacym jej poziom ogolny.
  • 0

budo_lbartekl
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 637 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3city

Napisano Ponad rok temu

Re: Sens zawodów sportowych w karate

owszem zawezanie technik ale tez doprowadzaniem tych wybranych do perfekcji ktorej nie osiagniesz cwiczac tylko "dla siebie"

oczywiscie ze nie sa, ale nie to jest ich celem ! Celem jest maksymalne rozwijanie umiejetnosci walki, techniki, taktyki, kombinacji itp w warunkach niemozliwch do osiagniecia na zwyklym treningu


Doprowadzanie do perfekcji...hmm...doprowadza się do perfekcji techniki, w wydaniu sportowym, czyli takim gdzie techniki ledwo "muskają" przeciwnika (w semi kontakt), albo takim b. chaotycznym "byle mu walnąć" w full.
Co z tego jeśli ktoś rozwinie sobie umiejętności walki, techniki, taktykę, kombinacje, jeśli tego efektem nie będzie rzeczywista zdolność do bicia się? Na co to wszystko? Żeby zobaczyć się w gazecie? Czy Może po to, żeby laski na trybunach sikały po nogach na twój widok?
Wszystko można opanować nawet lepiej bez zawodów, to zależy tylko od ćwiczącego.
Ja nie potępiam sportu, wszycho dla ludzi, tylko bez przesady. Sam dla zabawy, dreszczyku emocji itp. raz na ruski rok jadę :box: na zawody.
  • 0

budo_telex
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: Sens zawodów sportowych w karate
A dlaczego niby efektem mialaby byc nieumiejetnosc rzeczywistego bicia sie ?!
Bardzo rozgraniczasz sport i trening wlasny. A moim zdaniem to dwie strony tego samego medalu, to sie wzajemnie uzupelnia.
Techniki sportowe na wysokim poziomie sa zadziwiajaco skuteczne, podobnie kombinacje tam wypracowane. Widze to na przykladze Waldemara Nogalskiego, sportowiec pierwszej wody a nie spotkalem osoby ktora by stwierdzila ze jego umiejetnosci sa nierzeczywiste.
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Sens zawodów sportowych w karate
Ta, wczoraj ogladąłem relację z zawodów karate tradycyjnego. Tylko się walnąć własną pięścią w ryj jak nic. Przecież to klęska jest, to nawet nie nie powinno się nazywać karate, to jakieś kurka wodna zbiorowisko ciot machajacych bezładnie rękami i nogami. Tylko mi nie mówcie, że to jest skuteczne przypadkiem... bo się popłaczę ze złosci.
  • 0

budo_telex
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: Sens zawodów sportowych w karate
Jarek:
Mam podobne wrazenia ogladajac takie zawody ale oceniam to troche lagodniej.
Na pewno sport wyrabia szybkosc, timing, zdecydowanie, kombinacje i wybiorcze techniki. Inna sprawa ze rzadko to widac :) :)
Techniki sportowe sa sila rzeczy zmodyfikowane, nikt nie kopie np. mawashi po luku tylko prawie po linii prostej. Polaczenie serii ciosow rekoma na twarz i zakonczenie takim mawashi powoduje ze broniacy sie w ogole nie widzi uderzajacej nogi. Sport to specjalizacja, czasem malo efektowna, ale zawsze ma pozytywne aspekty.
Podobnie jest na zawodach judo. Wiekszosc walk zawodnicy laza i sie szarpia, malo jest efektownych wejsc, czystych technik. Patrzac z boku odnosi sie czasem wrazenie ze wystarczy byc silnym i sie wszystkich porozklada, a to sa polprawdy.
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Sens zawodów sportowych w karate
ja mam bardzo prosty pogląd na zawody, można się w to bawić, ale kontuzję są integralną częścią owej zabawy co by się nie ćwiczyło i nie są banalne urazy, znam kilka osób które dzięki zawodom zakończyły karierę w budo. :balisong3:
do tego dochodzi kwestia ile czasu można ćwiczyć do zawodów wraz z wiekiem zmniejsza się motoryka i reflex.
  • 0

budo_lbartekl
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 637 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3city

Napisano Ponad rok temu

Re: Sens zawodów sportowych w karate

Ta, wczoraj ogladąłem relację z zawodów karate tradycyjnego. Tylko się walnąć własną pięścią w ryj jak nic. Przecież to klęska jest, to nawet nie nie powinno się nazywać karate, to jakieś kurka wodna zbiorowisko ciot machajacych bezładnie rękami i nogami. Tylko mi nie mówcie, że to jest skuteczne przypadkiem... bo się popłaczę ze złosci.


Chętnie bym się z Tobą nie zgodził, żeby tradycji nie zmieniać :wink: , ale mi sumienie nie pozwala :) :lol: Widok buraqw skaczących sztywno na piętach też mnie rozwścieczył. Nawet mój brat, co się na MA nie zna, popatrzył na mnie z politowaniem i zapytał "i po co ci to?" 8O .
rotfl dla chłopaków.
Co do Waldemara Nogalskiego (respekt- byłem na jego ostatnim egzaminie) to on w zawodach kata startował.
  • 0

budo_)pit(
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100Lica
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Sens zawodów sportowych w karate
Widziałem urywki z tych zawodów i terz jestem w szkou (w negatywnym tego słowa znaczeniu), ale dzisiaj dla odmiany ma byc relacja z pucharu polski ale tym razem w kyokushinie (chyba juniorów).

A co do zawodów w karate jusz wykształciła sie grupa tradycjonalistów o skutecznonsci "dziwnych technik, tajemnych mocy itp. " (był jusz o tym temat), wiec walka na zawodach moze byc jedynym antidotum na "sztuke dla sztuki" jaka niewatpliwie stało sie karate (a przynajmniej jego czesc)
  • 0

budo_lechu2002
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ełk

Napisano Ponad rok temu

Re: Sens zawodów sportowych w karate
Moim zdaniem zawody są po to żeby nie zostać w tyle.Wiedzieć na jakim jest sie poziomie,i nie wystarczą do tego kumple z sekcji.Jedziesz i się sprawdzasz ,przy tym każde nawet najmniejsze przygotowania do jakichkolwiek zawodów podnoszą poziom całej grupy.Sensei podnosi poprzeczkę bo za dwa tygodnie zawody, a później jej wcale nie obniża i tak w kółko dzięki temu nie stoimy w miejscu
  • 0

budo_benny hill
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Sens zawodów sportowych w karate
JA OSOBIŚCIE JEŻDŻE NA ZAWODY ŻEBY SPRAWDZIĆ CZY SPOSUB W KTÓRY TRENUJE DAJE MI EFEKTY (NIE MÓWIE TU O TRENINGACH GRUPOWYCH TYLKOP INDYWIDALNYCH)
  • 0

budo_ninja65
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 187 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Sens zawodów sportowych w karate
Slaszysz...


Ja widze, że ciebie strasznie rajcują te zawody sportowe :-)
Masz za mało blaszek w domu??
Niedołechtane ego?
  • 0

budo_washi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 773 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sens zawodów sportowych w karate

Slaszysz...
Ja widze, że ciebie strasznie rajcują te zawody sportowe :-)


Wez zimny prysznic, wrzuc na luz, gdzie Ty to wyczytales??
Slaszysz poddal pewien tmat do dyskusji i zupelnie nie wiem z ktorej czesci jego wypowiedzi wywnioskowales to co napisales?? :?
  • 0

budo_pwl
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 347 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Sens zawodów sportowych w karate

Slaszysz...


Ja widze, że ciebie strasznie rajcują te zawody sportowe :-)
Masz za mało blaszek w domu??
Niedołechtane ego?


A ja się ciebie zapytam, skąd u ciebie to poczucie wyższości i agresywna postawa wobec innych uczestników forum? Mówisz o wartościach wynoszonych z treningów karate, o tym, jakie to osoby piszące na tym forum są 'puste', a sam co prezentujesz? Pychę i arogancję. Nie wiedziałem, że te wartości akurat są tymi, które propaguje karate...

"Po pierwsze, szanuj innych"... mówią ci coś te słowa?
  • 0

budo_ninja65
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 187 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Sens zawodów sportowych w karate
Drogi Pwl... :)


Zapewniam cię, że nie jestm ani torche agresywny i nie staram się wywyższać. Nie wiem po czym to wywnioskowałeś. Ja nie jestem w stanie wyczytać uczuć z postów. Nie jestem aż tak dobry. A emotów czasami nie wklejam gdyż o tym zapominam tak więc moje wypowiedzi mogą się wydawać mniej barwne niz innych. A miałem kiedyś przyjemność ze Slaszyszem wymienić pare zdań z których wynikało, że jest za zawodami sportowymi. Stąd ta mała złośliwość :)

Tak więc jeżeli cię uraziłem to najmocniej przepraszam :D
Pozdrawiam
  • 0

budo_patrol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 524 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sens zawodów sportowych w karate

Ja nie jestem w stanie wyczytać uczuć z postów. Nie jestem aż tak dobry.


A jednak cały czas próbujesz to w różnych topicach robić. Oskarżasz ludzi o próżność i to, że się przechwalają, podczas gdy oni najzwyczajniej podają informacje, o które dany topic pyta.
  • 0

budo_ninja65
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 187 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Sens zawodów sportowych w karate
Sam sobie właśnie odpowiedziałeś na swoje pytanie... :)
Nieciekawe topiki = takie same odpowiedzi :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024