Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ćwiczenia z partnerem


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Ćwiczenia z partnerem
Kolejny "ożywiający" temat :D

Jakie ćwiczenia z partnerem stosujecie na treningu?
Klasyczne formy kumite (kihon-ippon, sanbon, gohon), może jiyu-ippon-kumite, a może po prostu jiyu-kumite? Czy też raczej zamiast jiyu-kumite (wszystkie chwyty dozwolone :grin: ) trenujecie raczej shiai (walkę wg reguł jak na zawodach)?

Może macie też jakieś inne ciekawe ćwiczenia - np. walka tylko technikami nożnymi itp.?

I co z ćwiczeniami w bliskim dystansie? Macie jakieś stałe kombinacje ćwiczone z partnerem, które przygotowują do walki w bliskim dystansie?
  • 0

budo_lord von banan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2917 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Ćwiczenia z partnerem
W nas w Shotokanie sposób treningu determinowany jest przez zawody. Jeśli takowe się zbliżają, to ćwiczymy kombinacje ręczne, nożne lub ręczno - nożne w jiyu - kumite. Żadnej ostrej gry, aby nie złapać przypadkowych kontuzji. Po takiej zaprawie walka według reguł. Osoby ćwiczące kata robią swoją robotę z boku. A normalnie na treningu ćwiczenia wykunuje się w zależności od zaawansowania grupy. Grupa zaawansowana wykonuje określone kombinacje na nieruchomym/ruchomym partnerze, któe póżniej wykorzystujemy w jiyu - kumite. Jiyu - kumite zwykle po 1 - 2 minutach i zmiana partnera. I tak z 6 - 8 razy. Ćwiczenia co trening inne, zróżnicowane. Czasem samoobrona. A trening przed egzaminem to zwykle rozgrzewka a po niej całkiem luźne zajęcia na których od połowy każdy ćwiczy już swoje techniki na egzamin.
  • 0

budo_max
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Ćwiczenia z partnerem
U nas przewaznie najpierw jeden broni drugi atakuje i pozniej zmiana, a nastepnie obaj atakuja
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ćwiczenia z partnerem
Szczegóły Max, szczegóły - jak na przesłuchaniu! :D
  • 0

budo_max
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Ćwiczenia z partnerem
tzn uprawiamynormalne kihon kumite... co chcesz wiedziec szczegoly ;)
  • 0

budo_seiryuu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Ćwiczenia z partnerem
U nas na treningu jest zazwyczaj kihon, a od grupy sredniej jest jiyu-kumite, 2 minuty x2.
ostatnio mamy takie urozmaicenie ze np tylko nogi lub tylko rece pracuja, roznie :)
zawsze jest troche zwyklego cwiczenia w parach(rozne techniki samoobrony, "testowanie nowego" itp)

czasem tez rozgrzewka jest w parach

a moze autor napisze wlasna relacje :wink: ?
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ćwiczenia z partnerem
Max:
- szczegóły, tzn. czy tylko klasyczne kihon kumite (wg sztywnego wzoru) czy też jest pewna dowolność? No i czy tylko kihon kumite?
Aha i jaki styl ćwiczysz? Bo Gliwice coś mi przypominają...

Seiryuu:
- autor wątku też się wypowie :grin:
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ćwiczenia z partnerem
No to autor wątku się wypowiada :grin:

Na początek zastrzegam się, że będzie to dotyczyć w większości tego, co robimy w zaawansowanej grupie, bo na tych "młodszych" bywam sporadycznie.

Ćwiczeń z partnerem jest dość dużo, także dla dzieci i młodzieży. Oczywiście dzieci nie mogą robić tego samego co dorośli, więc ćwiczenia są dostosowane do wieku i umiejętności ćwiczących. Tak więc średniozaawansowani i początkujący robią gohon-kumite, sanbon-kumite, kihon-ippon-kumite + dla starszych wiekiem (nie dla dzieci) dźwignie, podstawowe ćwiczenia z partnerem w bliskim dystansie.

W grupie zaawansowanej ćwiczymy futari-geiko czyli taki kihon w parach np. kaishu-waza (techniki otwartej ręki), kombi-uchi (techniki uderzeń i cięć). Jest to pewien zestaw technik wykonywany w określonej kolejności w z reguły w bliskim dystansie. Ma to też wersję jednoosobową - jest to wtedy po prostu kihon, tyle że trochę inny od klasycznego :grin:

Poza tym jest jeszcze tegumi-renzoku-geiko, czyli płynne kombinacje różnych technik wykonywane z partnerem (uderzenia, bloki, zbicia, przechwyty, dźwignie itp.).

Co jeszcze... dźwignie + uwolnienia się z dźwigni... trening na tarczach, worku, trochę walki w parterze. Aha, skoro z ćwiczymy z partnerem, to dochodzi jeszcze interpretacja technik z kata... w sumie jest tego dość sporo i jest co robić.
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Ćwiczenia z partnerem
Wolna walka zgodnie z regułą knockdown jest sensem karate. W takim celu ją stworzono i po to się ją praktykuje, aby zdobywać przewagę w walce.
Bez względu na poziom zaawansowania, wiek czy stopień, każdy powinien walczyć. To co ważne, że im niżesze stopnie lub doświadczenie tym więcej kontuzji, niestety. Ale walka wyzwala w człowieku odpowiednie przemyślenia, reakcje i żadne tam kihon kumite, czy inne cuda typu ippon czy sanbon czy nawet yakusoku nie załatwiają sprawy.
  • 0

budo_piotrek_123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 912 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Ćwiczenia z partnerem
U nas trening z partnerem to przede wszystkim walka zadaniowa. Poza tym wolna walka i trening na tarczach.
Piotrek
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ćwiczenia z partnerem

Bez względu na poziom zaawansowania, wiek czy stopień, każdy powinien walczyć. To co ważne, że im niżesze stopnie lub doświadczenie tym więcej kontuzji, niestety. Ale walka wyzwala w człowieku odpowiednie przemyślenia, reakcje i żadne tam kihon kumite, czy inne cuda typu ippon czy sanbon czy nawet yakusoku nie załatwiają sprawy.

To prawda, wolna walka przynosi przydatne doświadczenia, ale z wolną walką dla początkujących to ja bym raczej uważał. Zresztą ja jestem zwolennikiem poglądu, że najważniejsze jest zdrowie, dopiero potem cała reszta. :D

Aha, jeszcze jedno - wolna walka jest przydatna, o ile nie zbliża się przebiegiem do walki sportowej, czyli dwóch ludków sobie skacze, potem technika i odskakują :grin:
P.S.
Wszedłem na Twoją stronę i aż podskoczyłem, jak mi coś z głośników ryknęło przestraszony
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Ćwiczenia z partnerem
Tak tyle że w kyokushin wolna walka w czasie treningów czy walka sportowa (o ile to można sportem nazwać) to dokładnie to samo. Jedynie co je odróżnia to zaangażowanie i poziom adrenaliny :grin:
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ćwiczenia z partnerem
Moim zdaniem jiyu-kumite powinno zdecydowanie różnić się od walki sportowej - szczególnie jeśli chodzi o przerywanie akcji przez zawodnika po wykonanej technice; wg mnie w sporcie brakuje kontynuacji danej techniki. Ktoś kopie, potem zrobi jakieś uderzenie i odskakuje... to chyba nie o to chodzi.

Druga sprawa, że w jeśli robimy walkę jiyu-kumite full-kontakt, to mimo że nie są to zawody, to i tak przecież nie można kopnąć kogoś w kolano, czy przyłożyć tettsui na kark. Ale przecież takie techniki można stosować, byle z kontrolą (bez kontaktu raczej), bo inaczej repertuar technik będzie się ograniczał do paru kopnięć i kilku technik ręcznych.
  • 0

budo_yokot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 340 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Ćwiczenia z partnerem
Sławek wg mnie akcja i odskok też mają swój sens, jeżeli chcemy zobaczyć jak "zareagował" przeciwnik na nasza akcję: wykonywanie całości sekwencji moze być nieco dupa warte
  • 0

budo_duzy
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 57 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Ćwiczenia z partnerem
Witam wszustkich
Ja mam treningi 4 razy w tygodniu.Przynajmniej raz w tygodniu walki z pelna sila, zaleznie od widzimisie trenera po 1 min. czasem po 2 min.. Potem chwila przerwy i zmiana na innego przeciwnika.

Mamy tez walki na takzwane 5-10% , tak to okresla sensei, wtedy jest tych walk z ciagle zmieniajacymi sie partnerami ok. 40 minut. bez przerwy. Sila ciosow mala chyba ze kogos poniesie andrealina :)
Dosyc dobre do opracowywania kombinacji i taktyki walki.
Wyczucia dystansu itp.

Czasem ale to na treningach poswieconych kumite z pelna sila, dobieramy sie trojkami i walczymy 2 na jednego. 2 minuty walki 2 atakuje korzystajac tylko z rak i lowkick.
Biedny samotny uzywa wszystkich znanych technik.
Po 2 min. zmiana rol i jeden z dwojki zajmuje miejsce samotnego.
Czyli kazdy z 3 walczacych moze wczuc sie w sytuacje w ktorej ma przewage liczebna, a chwile pozniej na odwrot walczy z liczniejszym przeciwnikiem.

Moj sensei oprocz karate kyokushinkai trenowal judo. Gdy mamy treningi w sali judokow,z porzadna mata, trenujemy pady i walke w parterze. Niestety zdarza sie to sporadycznie, zbyt rzadko. Ale poszerza horyzonty, parter dobra rzecz.

Przed egzaminami na stopnie, mniej walk a duzo wiecej trenujemy ippon kumite i form.
Oprocz walk 1 w tygodniu sprzet w parach, tarcze itp.
I ostry wycisk wytrzymalosciowy, musze powiedziec ze moi trenerzy posiadaja niewyobrazalnie gigantyczna wyobraznie jezeli chodzi o wymyslanie cwiczen wytrzymalosciowych z partnerem :D

Mam pytanie, jak zmienia sie metodyka treningu w waszych klubach przed egzaminami na stopnie, ewentualnie przed zawodami.
Moze Ty Jarek cos napiszesz, masz wieloletnie doswiadczenie?

Ja w przyszlym tygodniu jade na zawody, trenowalem dosyc ostro teraz juz za pozno na trening walk, sensei powiedzial ze w przyszlym tygodniu bedziemy leczyc kontuzje, siniaki i po prostu sie ruszac. Moze jakies kata potrenujemy, tak zeby na zawody nie jechac z poobijanymi czlonkami.Jak to wyglada u was?
pozdrawiam Duzy
  • 0

budo_max
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Ćwiczenia z partnerem

Max:
- szczegóły, tzn. czy tylko klasyczne kihon kumite (wg sztywnego wzoru) czy też jest pewna dowolność? No i czy tylko kihon kumite?
Aha i jaki styl ćwiczysz? Bo Gliwice coś mi przypominają...

Seiryuu:
- autor wątku też się wypowie :grin:


no raczej klasyczne kihon kumite... Cwicze kiokushinkai
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ćwiczenia z partnerem

Mam pytanie, jak zmienia sie metodyka treningu w waszych klubach przed egzaminami na stopnie, ewentualnie przed zawodami.
Moze Ty Jarek cos napiszesz, masz wieloletnie doswiadczenie?

U nas się nic nie zmienia. Jak ktoś porządnie ćwiczył, to nie ma się czego obawiać. Jak ktoś się obijał.... to nie podejdzie do egzaminu :grin:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024