Skocz do zawartości


Zdjęcie

Aikido - cała prawda (?)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
110 odpowiedzi w tym temacie

budo_canaris
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 221 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Aikido - cała prawda (?)
Witam wszystkich :grin: ! Zaczne od tego, że jestem początkującym aikidoką i wielu rzeczy jeszcze niewiem :cry: . Wiem natomiast, iż na forum znajdują się osoby, które wiele lat poświęciły aikido. Mam nadzieje, że będą one w stanie odpowiedzieć na moje pytania.
Nie chce być nudny, ale wróce do kontrowersyjnego tematu skuteczności aikido (topic _aikido na ulicy_ jest nieźle zamieszany). Zastanawia mnie jak może być nie skuteczna s.w. , która byla elementem wyszkolenia min. japońskich policjantów. Nie wydaje mi sie, żeby japończycy uczyli mundurowych nie efektywnego systemu. Poza tym (o ile sie nie myle) aikdo "wypłyneło" po wygranych pojedynkach uczniów O'Sensei z Judokami (Judo uważane jest powszechnie za styl skuteczny). Sam dziadek udowadniał skuteczność aikido konfrontując się z przedstawicielami innych s.w. Może zatem problem tkwi gdzie indziej - zarówno dla Ueshiby jak i jego uczniów aikido nie było pierwszą przygodą z budo. W przypadku O'Sensei jest to oczywiste, ale przykład jego uczniów nasuwa pewne wątpliwości. Czy przypadkiem nie jest tak, że aikido jest wyższą formą walki wręcz do której wymagane jest "obicie" i praktyczna wiedza z zakresu budo. Sam Ueshiba miał takie obicie oprucz tego brał udział w wojnie gdzie zabijał ludzi przy pomocy min. bagnetu. Przenosząc to na dzisiejsze realia ( na razie nie wybieram sie na wojne :lol: ), czy aikido może być podstawą samoobrony dla kogoś "nieobitego" , nie trenującego żadnej s.w. przedtem ? Z tego co wiem nawet większość dzisiejszych mistrzów zaczynało od innych sztuk walk. Na pewno wiele też zależy od naszego nauczyciela - albo nauczy nas baletu :wink: , albo samoobrony (trudno jest sie nauczyć bronić przy nie oporującym uke). Osobiście uważam, że aikido nie może być nie skuteczne, ale jak wspomniałem mam małe doświadczenie. Jaka jest więc prawda o aikido? Za wszystkie odpowiedzi na temat z góry dziękuje. PZDR. CANARIS.
  • 0

budo_uczestnikforumwbrewwoli
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 65 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot i Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - cała prawda (?)

jak może być nie skuteczna s.w. , która byla elementem wyszkolenia min. japońskich policjantów. Nie wydaje mi sie, żeby japończycy uczyli mundurowych nie efektywnego systemu..


Sprawdz jakiego stylu aikido ich uczą.

Poza tym (o ile sie nie myle) aikdo "wypłyneło" po wygranych pojedynkach uczniów O'Sensei z Judokami


Poprosze o nazwiska przeciwników i daty walk.
  • 0

budo_bronson
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Włocławek

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - cała prawda (?)
Canaris moglbys napisac cos skad wziales swoje informacje?
  • 0

budo_seba vel moon
  • Użytkownik
  • Pip
  • 27 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - cała prawda (?)

jak może być nie skuteczna s.w. , która byla elementem wyszkolenia min. japońskich policjantów. Nie wydaje mi sie, żeby japończycy uczyli mundurowych nie efektywnego systemu..


Sprawdz jakiego stylu aikido ich uczą.

Poza tym (o ile sie nie myle) aikdo "wypłyneło" po wygranych pojedynkach uczniów O'Sensei z Judokami


Poprosze o nazwiska przeciwników i daty walk.


Boruta WRÓCIŁEŚ????!!!!! przestraszony :D
  • 0

budo_canaris
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 221 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - cała prawda (?)
"Wiosną 1925r. Morihei spotkał się z pewnym mistrzem kendo. Przyjął jego wyzwanie i pokonał go praktycznie bez walki".

"We wrześniu 1939r. zaproszono Morihei do wzięcia udziału w publicznej demonstracji sztuk walki w Mandżurii. Walczył tam z byłym zapaśnikiem sumo, Tenryu, którego przygwoździł jednym palcem."
" Ekspansja na zewnątrz Japonii nastąpiła w latach 1953-58, kiedy to mistrz Tochei zaprezentował aikido na Hawajach i na kontynencie amerykańskim (miał miejsce dość znany w kręgu aikidoków incydent demonstracji przez Koichi Tochei wygranej walki pokazowej z 5 najlepszymi judokami USA). "- cyt. "Aikido bez tajemnic" Jacek Wysocki
Raczej chodzi mi o drógą część pytania. Dzięki.
  • 0

budo_uczestnikforumwbrewwoli
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 65 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot i Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - cała prawda (?)

"Wiosną 1925r. Morihei spotkał się z pewnym mistrzem kendo. Przyjął jego wyzwanie i pokonał go praktycznie bez walki".


Nazwisko mistrza?


"We wrześniu 1939r. zaproszono Morihei do wzięcia udziału w publicznej demonstracji sztuk walki w Mandżurii. Walczył tam z byłym zapaśnikiem sumo, Tenryu, którego przygwoździł jednym palcem."


Nieweryfikowalne.

" Ekspansja na zewnątrz Japonii nastąpiła w latach 1953-58, kiedy to mistrz Tochei zaprezentował aikido na Hawajach i na kontynencie amerykańskim (miał miejsce dość znany w kręgu aikidoków incydent demonstracji przez Koichi Tochei wygranej walki pokazowej z 5 najlepszymi judokami USA).




Zwykłe kłamstwo

"- cyt. "Aikido bez tajemnic" Jacek Wysocki



Niewiarygodne jako zródło.
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - cała prawda (?)
[quote name="Canaris"We wrześniu 1939r. zaproszono Morihei do wzięcia udziału w publicznej demonstracji sztuk walki w Mandżurii. Walczył tam z byłym zapaśnikiem sumo, Tenryu, którego przygwoździł jednym palcem."[/quote]

wiadomo moze, ktorym palcem ??? dziecko
  • 0

budo_canaris
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 221 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - cała prawda (?)
Palcem sprawiedliwości :D
  • 0

budo_ali
  • Użytkownik
  • Pip
  • 29 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - cała prawda (?)
Panie Ziółkowski,
Jeśli ktoś podaje swoje argumenty, podając żródło itp, a Pana jedynynym kontrargumentem jest swierdzenie: to kłamstwo, to nieweryfikowalne, to to nie jest dyskusja. Jeśli Pan podważa wiarygodność podanych faktów to ja oczekuję, że podasz wiarygodne podstawy do tego aby móc zarzucać komuś kłamstwo.
  • 0

budo_uczestnikforumwbrewwoli
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 65 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot i Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - cała prawda (?)
Sprawdz w słowniku znaczenie słowa fakt. I naucz sie odróżniac źródła od plotek.
Prosze mi podać imie i nazwisko rzekomych przeciwników, styl który reprezentowali, czas i miejsce walki w oparciu o wiarygodne źródła.
Koichi Tohei nigdy nie walczy z dobrymi judokami. Chyba że na jego własnym treningu judo. To sa bajki.
  • 0

budo_canaris
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 221 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - cała prawda (?)
Jakie są wg Ciebie wiarygodne źródła na tematy związane z aikido?

fakt <łac. factum= zrobione> to co zaszło lub zachodzi w rzeczywistości ;zdarzenie, zjawisko, objaw, czyn; określony stan rzeczy. - "Słownik wyrazów obcych PWN" - jeśli to wiarygodne źródło. :-?
dzięki
  • 0

budo_bronson
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Włocławek

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - cała prawda (?)

Panie Ziółkowski,
Jeśli ktoś podaje swoje argumenty, podając żródło itp, a Pana jedynynym kontrargumentem jest swierdzenie: to kłamstwo, to nieweryfikowalne, to to nie jest dyskusja. Jeśli Pan podważa wiarygodność podanych faktów to ja oczekuję, że podasz wiarygodne podstawy do tego aby móc zarzucać komuś kłamstwo.


No niestety ale tutaj musze sie zgodzic z Pawlem ;) . Zasada jest taka, ze nalezy podac dowody, ze cos bylo a nie, ze nie bylo. Co juz gdzies napisalem. Przyklad: Nikt nie udowodnil, ze nie ma Yeti, Spidermana itp. czy to znaczy, ze jest?
Ksiazki i opowiadania JW sa zupelnie niewiarygodne.
  • 0

budo_ali
  • Użytkownik
  • Pip
  • 29 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - cała prawda (?)
Ja tak samo czytając zamieszczone tu wypowiedzi, oczekuję, że będą poparte solidnymi materiałami żródłowymi. Z drugiej strony od osoby, która nie zgadza się z czyjąś wypowiedzią, też oczekuję konkretnych wiadomości.
Jeśli stwierdzasz, że Wysocki albo ktoś inny kłamie albo pisze bajki to liczę na to, że napiszesz dlaczego wg Ciebie to są bajki i na podstawie jakich wiarygodnych żródeł tak sądzisz. Nie znam historii aikido na tyle, zeby móc odróżnić fikcję od faktów.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - cała prawda (?)
Ciekawy temat...hmm jak tu a to odpowiedziec najprosciej? Trudne. Moze tak... Aikido jest dla mnnie sposobem na zycie. stylem zycia. Nie biznesem, nie nauka samoobrony. Wiem,ze tego sie nie ma od razu po pierwszych treningach to przychodzi z wiekiem.Zalozenbie jest nastepujace - jezeli szukasz mozliwosci obrony kup sobie Magnum (cyt. sensej W. Kirmiel) , jezeli czegos wiecej to masz aikido. Proste? Dla mnie tak.

Pozdrawiam

Aiki
  • 0

budo_uczestnikforumwbrewwoli
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 65 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot i Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - cała prawda (?)
Cos Ci się pomyliło. Nie ma obowiązku udawadniania że Szewczk Dratewka NIE wymyślił silnika parowego w XI wiecznym Krakowie. Ale jeśli twierdzisz ze wymyślił to to udowodnij.
  • 0

budo_canaris
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 221 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - cała prawda (?)
hmm.. ma ktoś email do Dratewki :D
Aiki dzięki za wypowiedź. Więc uważasz, że aikido ma walory obronne czy nie? PZDR. CANARIS.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - cała prawda (?)
Aikido ma walory obronne, ale nie jest to najlatwiejsza droga do nabycia takich umiejetnosci.
Nie wiem tez czy jest to najwlasciwsza droga wogle do nabywania umiejetnosci obrony.
Na pewno sa sposoby latwiejsze i bardziej skuteczne.
Kazdy jednak moze wybrac to co mu sie bardziej podoba.
Mnie sie podoba aikido.
  • 0

budo_fertesz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 137 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - cała prawda (?)

Aikido ma walory obronne, ale nie jest to najlatwiejsza droga do nabycia takich umiejetnosci.


Właśnie, trafiłżeś w sedno. 10 pkt. dla ciebie. poklon
  • 0

budo_silvio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 829 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - cała prawda (?)

Właśnie, trafiłżeś w sedno. 10 pkt. dla ciebie. poklon


widze ze tu dyskusje sa bardzo rozciagniete w czasie. :D kto wie, moze na mojego posta tez ktos odpowie za rok?
:)

Silvio
  • 0

budo_fertesz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 137 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido - cała prawda (?)
:) :) :)
Ale jakbym zaczął nowy topic, to by mnie ukrzyżowali :lol:
Taki naród niespokojny :D
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024