Skocz do zawartości


Zdjęcie

nazwa AIKIDO


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
43 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

nazwa AIKIDO
No dobra, niech bedzie ze to konkurs.

pytanie:
Kto nazwal SW ktora cwiczyl M.Ueshiba "aikido" i w jakich okolicznosciach?

roztrzygniecie:
w poniedzialek godzina 24 polskiego czasu (decyduje czas wyslania postu).

nagroda:

niespodzianka (moze nie superdroga, ale fajna)

regulamin - w razie kilku zwyciezcow, losowanie przeprowadzi Maya.

powodzenia
  • 0

budo_max
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: nazwa AIKIDO
Dzisiejsze Aikido wywodzi się z Dato aikijitsu, którego stworzenie przypisuje się księciu Teijun /szóstemu synowi cesarza Seiwa/, w okresie zwanym w historii Japonii epoką Heian (koniec VIII-XIIw). Dzięki synowi księcia –Tsunemoto- techniki zostały przekazane dalszym pokoleniom rodziny, między innymi dla Shinra Saburo Yoshimitsu.

Yoshimitsu był postacią niezwykle barwną. Posiadając wszechstronne zainteresowania zajmował się nie tylko zgłębianiem owianej tajemnicą rodzinnej sztuki walki, ale również naukami ścisłymi: astronomią, medycyną i geologią. Przeprowadzając sekcje zwłok ofiar wojennych oraz przestępców, doskonale poznał mechanikę ludzkich stawów. Swoją wiedzę wykorzystywał później do udoskonalania wielu technik, rozwijając szczególnie wszelkiego rodzaju dźwignie.

Syn Yoshimitsu - Yoshikiyo - poprzez koligacje matrymonialne wszedł do klanu Takeda, któremu /w ramach posagu małżeńskiego/ przekazał tajniki Dato aikijitsu. Przez wiele lat sztukę tą praktykowali tylko samurajowie należący do rodziny. Taki stan rzeczy trwał do roku 1868, kiedy to Sokaku Takeda, głowa rodu, zaczął nauczać jej także ludzi z ‘zewnątrz’. Podróżując po całej Japonii zgromadził około 30 tys. uczniów. Najbardziej znanym z nich był Morihei Ueshiba.


Urodził się on 14 grudnia 1883r. w Tanabe niedaleko Osaka. Od najmłodszych lat interesowały go różne systemy walki. Studiował stare techniki ju—jitsu, ken—jitsu, a ponadto posiadał 30 innych certyfikatów z różnych szkół walki. Obok systemów walki jego studia obejmowały również religię i filozofię (Żeń, Buddyzm, Shinto).

W 1903r. został powołany do wojska i wysłany do Chin i Mongolii, gdzie wziął udział w działaniach wojennych miedzy Rosją a Japonią. Dzięki swej gorliwości, uporowi i niezwykłym umiejętnościom w walce na bagnety zyskał duże uznanie przełożonych.



Po zakończeniu działań wojennych zaproponowano mu wstąpienie do Narodowej Akademii Wojskowej. Ueshiba odrzucił jednak tą propozycję i zrezygnował z czynnej służby wojskowej.

W 1910r. wraz z 80 osadnikami wyjechał na wyspę Hokaido, stając się działaczem społecznym i politycznym.

W 1915r. podczas podróży do Engaru w sprawach handlowych poznał Sokaku Takedę. Zafascynowany jego techniką zaprosił go do domu i przez 100 dni zgłębiał techniki daito—ryu.



Sława posiadanego, wybitnego kunsztu walki spowodowała, iż został w 1927r. nauczycielem swojego systemu w wojsku, w kręgach wysokiej rangi oficerów. Nie akceptując jednak militaryzmu armii wycofał się z tej pracy, poświęcając się do 1943r. intensywnemu treningowi.



Po 1948r. Morihei Ueshiba zaczął nauczać Aikido, albowiem taką nazwę przyjął dla swojego systemu walki.
  • 0

budo_max
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: nazwa AIKIDO
Nie wiem wystarczy tyle??? :-?
  • 0

budo_duzy
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 57 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: nazwa AIKIDO
:D W 1924 roku Morihei Ueshiba udał się w podróż do Mandżurii i Mongolii. Tam udoskonalił swoją sztukę, wcielając technikę rzutu do swojej praktyki. Narodziny AIKIDO związane były z pojedynkiem pomiędzy Ueshiba a oficerem marynarki, mistrzem kendo. Ueshiba udaremniał każdy atak przeciwnika, potrafił przewidzieć następny ruch atakującego i zneutralizować go. Odkrycie to sprawiło, że rozmyślając po walce przeżył satori - oświecenie - odkrył zasadę zwycięstwa bez walki.
Czyli wniosek z tego taki ze sam Ueshiba, po osiagnieciu pewnego poziomu postanowil zmienic nazwe stylu ktorego nauczal z Akijujitsu na Aikido.

:D troszke krocej niz moj poprzednik ale mysle ze chodzilo o konkrety
pozdrawiam kubus102
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: nazwa AIKIDO
Jak dotad jestescie niezmiernie daleko od odgadniecia...Chodzi mi o NAZWE a nie o legendy i rodowod JJ...

powiem tylko, ze Dziadek nauczal swoja SW pod roznymi nazwami w roznych okresach czasu.
  • 0

budo_robaq
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 640 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: nazwa AIKIDO
Najpierw bylo Aiki-Jutsu,pozniej zmienil na Aikido zeby podniesc aspekt duchowy...zmienic z wojennej drogi aiki na droge zycia aiki......czy jakos tak:)
  • 0

budo_paweld
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 80 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Czestochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: nazwa AIKIDO
ok moja propozycja

stalo sie to po tym jak Jigoro Kano tworca Judo uslyszal ze jakis wariat rzuca ludzi bez dotykania i naucza aikijujitsu, przejechal sie do niego i po pokazie powiedzial "Oto moje idealne budo" i Ueshiba pod wplywem Kano jego slow itp zmienil nazwe aikijujitsu na aikido co bylo doskonalem chwytem marketingowym :)
  • 0

budo_duzy
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 57 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: nazwa AIKIDO

Jak dotad jestescie niezmiernie daleko od odgadniecia...Chodzi mi o NAZWE a nie o legendy i rodowod JJ...

i tak staralem sie sformulowac odpowiedz :grin:
ja wyczytalem dokladnie to co umiescilem w mojej 1 odpowiedzi


powiem tylko, ze Dziadek nauczal swoja SW pod roznymi nazwami w roznych okresach czasu.


wiemy, wiemy :grin:

od razu pytanie wydawalo mi sie za proste
tylko gdzie jest haczyk? no coz rzucam sie w takim razie w wir poszukiwan
pozdrawiam kubus102
  • 0

budo_duzy
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 57 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: nazwa AIKIDO
Troche strzelam :oops:
ale chyba nie zaszkodzi jak ludzie sobie poczytaja o tym co trenowal Morichei Ueshiba i w jakiej kolejnosci

w dziecinstwie trening rozpoczal od pływania i zapasow sumo

gdy mieszkal w Tokio trenowal tradycyjne jujutsu i kenjutsu

po wojnie rosyjsko-japonskiej gdy zwolniono go z wojska uczy się stylu judo Kokodan i kontynuuje naukę u mistrza Nakai otrzymując od niego certyfikat szkoły Goto.

potem trenuje Daito-ryu pod okiem Takedy sensei od 1915 do 1919 roku

mijaja lata praktyka sztuk walki zaczyna przyjmować coraz bardziej duchowy charakter co owocuje odejściem od Daito-ryu i powstaniem nowego stylu - aiki-bujutsu.

w roku 1925 dochodzi do pojedynku o ktorym pisalem juz wczesniej, ale to nie jest niestety odpowiedz na pytanie Szczepana,
Ueshiba rozumie , że celem jego sztuki walki ma być doskonalenie samego siebie, a nie doskonalenie się w walce. Od tego momentu mając jasny obraz celu swojej szkoły, przez prawie 30 lat dąży do coraz doskonalszego wyrażania tego co czuł w ruchu. Wtedy też uznaje, że lepszą nazwą dla jego sztuki będzie aikibudo

zaznaczam ze szukam dalej
:) pozdrawiam kubus 102
  • 0

budo_waldek__goszcz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: nazwa AIKIDO
Szczepan, a jak bedzie nagroda?
  • 0

budo_max
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: nazwa AIKIDO
OK, to ja tez szukam, ale przejrzalem juz kilkadziesiat stron i nic...
Pozdrawiam
  • 0

budo_duzy
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 57 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: nazwa AIKIDO
witam :)
znow cos znalazlem

Po wybuchu wojny na Pacyfiku mistrz przeprowadzil sie w 1942 do Iwama. Otwarzyl Dojo. W Iwama pogłębia nauki miecza i kija i ich bezpośredni związek z technikami przez niego wykonywanymi, opracowując na tej podstawie niezależny od innych systemów posługiwania się mieczem i kijem, swój własny nazywany dzisiaj Aiki ken i Aiki jo. W Iwama Morihei Ueshiba użyl raz pierwszy nazwy Aikido.

Nazwał swą sztukę Ai-Ki-Do(Aikido), a wyrażenie to tłumaczył jako "Droga(Do) Harmonizacji(Ai) Energii(Ki)"

Ponizej cytuje slowa mistrza

"Ponieważ słowo ai - harmonia wymawia się tak samo jak ai - miłość, zdecydowałem się nazwać moje budo - aikido. Wprawdzie samo słowo aiki jest bardzo stare, ale dla mnie ma zupełnie inne znaczenie niż miało w przeszłości." - Morihei Ueshiba

tym optymistycznym akcentem koncze internetowe poszukiwania i ide do biblioteki 8)
pozdrawiam kubus102
  • 0

budo_max
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: nazwa AIKIDO
Nie wiem co teraz zrobic? Przeciez nie moge napiasac tego co Ty bo to by bylo nie fair... :P

Pozdrawiam
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: nazwa AIKIDO
Widze ze skonczylismy z legendami... to dobrze.. tak trzymac teraz powiem ze potrzeba udokumnentowanych faktow....

jak to cwiczycie aikido i nie wiecie skad sie wziela jego nazwa???? przestraszony

acha... to nie Dziadek wprowadzil nazwe AIKIDO.... :lol:

No wiec dokladnie, kto , kiedy (data, data!!!) i gdzie?
  • 0

budo_seba vel moon
  • Użytkownik
  • Pip
  • 27 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: nazwa AIKIDO

No wiec dokladnie, kto , kiedy (data, data!!!) i gdzie?


Mówisz jak moja Pani z historii w szkole sredniej
Mow szybko co to za nagroda? Uśmiech moderatora odciśnięty w betonie? :D
  • 0

budo_max
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: nazwa AIKIDO
No to ja sie poddaje :( przjrzalem juz chyba wszystkie strony i nic (a do biblioteki nie chce mi sie leciec) Pozdrawiam
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: nazwa AIKIDO
heheh...widze ze slabiutko z wiedza o aikido...jeszcze rozumiem ze poczatkujacy ... ale mistrzowie aikido ???? hakamy, co tak dumnie sie obnosza na stazach???

co to za nagroda? opps co wy macie takie konsumpcyjne podejscie...tylko kasa i kasa..... wariat

Najpierw myslalem o krzynce doskonalego piwa z miejscowego browaru pod tytulem Nagla Smierc ale teraz zaczyna myslec ze chyba pytanie za trudne i moze trzeba bedzie zmienic nagrode na znacznie wartosciowsza....

Wlasnie jade na weekend do »Bostonu na staz, bedzie tez tam Muha z Gdanska, moglby piwo przywiesc do Polski... :grin:

no, ale z drugiej strony nie wiem ile by tego ocalalo przestraszony
takze jeszcze pomysle....
  • 0

budo_max
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: nazwa AIKIDO
A co jezeli niepelnoletni wygra??? :lol:
  • 0

budo_duzy
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 57 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: nazwa AIKIDO
spokojnie
mamy czas do poniedzialku
napewno cos znajde :D ,a jak nie ja to ktos inny uratuje honor tego forum
pozdrawiam kubus102
  • 0

budo_max
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: nazwa AIKIDO
oby, oby papieros
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024