Skocz do zawartości


Zdjęcie

Bokken i jo w Aikido.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
70 odpowiedzi w tym temacie

budo_el_kamyk
  • Użytkownik
  • Pip
  • 17 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Bokken i jo w Aikido.
Co sadzicie o technikach wykozystujacych bokken i jo. Czy wedlug Was powinny byc demonstrowane na wyzszym poziomie czy powinni sie ich uczyc ludzie ktorzy dopiero zaczeli zglebiac tajniki Aikido??? :-?
  • 0

budo_oskar szrajer
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 93 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokken i jo w Aikido.
wedlug mnie jo, bokken i tanto dori jak i nage jest wazne na wyzszych poziomach gdyz pomaga zrozumiec techniki ich zastosowanie. Można to doskonale zaobserwowac chocby na przykladzie sensei'a Keitha Moora który przy pokazach technik wspomaga się bronią
  • 0

budo_yokot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 340 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokken i jo w Aikido.
jak dla mnie nie ma aikido bez bokkenu i jo, ale każdy wybiera swoją drogą aiki :D i ćwiczy, ćwiczy
co do poziomu: zupełnie początkującym nie zalecałbym sprzętu ale juz chociaż po półrocznej praktyce należałoby zacząć ćwiczenia ze sprzętem
  • 0

budo_cajun
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 61 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokken i jo w Aikido.
Jestem tego samego zdania co Yakot. Zresztą bokken i jo to fajna sprawa. Bardzo mi sie to podoba.
  • 0

budo_cajun
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 61 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokken i jo w Aikido.

Jestem tego samego zdania co Yakot. Zresztą bokken i jo to fajna sprawa. Bardzo mi sie to podoba.


Sorki Yokot, mam nadzieje że nie masz rysy na chonoże???
  • 0

budo_el_kamyk
  • Użytkownik
  • Pip
  • 17 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokken i jo w Aikido.
Moje pytanie zrodzilo sie po wizycie w dwuch dojo PUA. Tam z bokken i jo biegali ludzie ktorzy nie potrafili zrobic porzadnie ukemi albo tenkan przestraszony .
  • 0

budo_cajun
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 61 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokken i jo w Aikido.
Cóż moim zdaniem to lekka przesada, ale to zależy od instruktora. Pozatym samo Aikido ma coś wspulnego z walką tego typu bronią. No chyba że się myle.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokken i jo w Aikido.
Kiedyś trzeba zacząc zeby umiec pozniej...

Ja zaczalem trening z kijami bardzo pozno (taki styl instruktora) i niestety na tle innych to widac - nie czuje sie specjalnie mocny z kiji...

duzo pracy kosztuje nadrabianie zaleglosci
  • 0

budo_el_kamyk
  • Użytkownik
  • Pip
  • 17 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokken i jo w Aikido.
Nie mylisz sie. W koncu Aikido wywodzi sie miedzy innymi z Iaido wiec techniki z mieczem sa jak najbardziej na miejscu. Ale jak kiedys stwierdzil na trenigu Roman Hoffmann : "Zanim zacznie sie biegac trzeba nauczyc sie chodzic". :)
  • 0

budo_yokot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 340 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokken i jo w Aikido.
nie ma sprawu Cajun :D
el kamyk też myślę, że to chyba ciut :-? za szybko na pierwszych treningach dać poczatkującemu bokken
  • 0

budo_silvio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 829 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokken i jo w Aikido.

Co sadzicie o technikach wykozystujacych bokken i jo. Czy wedlug Was powinny byc demonstrowane na wyzszym poziomie czy powinni sie ich uczyc ludzie ktorzy dopiero zaczeli zglebiac tajniki Aikido??? :-?


Masz na mysli tachi-dori i jo-dori? Uwazam, ze jesli poczatkujacy nie jest w stanie zrobic ukemi bez bokkena, to tym bardziej z bokkenem.

Ale moga sie uczyc kata.

Silvio
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokken i jo w Aikido.
Aikido nie wywodzi sie z iaido. 8)

Aikido, technicznie, ma korzenie w Daito ryu jujutsu (Istnieje jeszcze daito ryu aikijujutsu). W daito ryu cwicza czasemm (bo nie we wszystkich stylach daito ryu) techniki ze szkoly miecza Itto ryu, aczkolwiek nie jest jasne czy M.Ueshiba uczyl sie ich od Sokkaku Takedy.

Co do cwiczenia kijami, to jestem jak najbardziej za tym aby to cwiczyli poczatkujacy. Jest to nieslychanie pozyteczne. Cwiczenie kijami nie ma nic wspolnego z robieniem rolek z bokenem. Moim zdaniem oczywiscie. Takie rolki to tylko gadzet :wink: , powiedzmy gimnastyka.

Prawdziwa rola kijow lezy w nauce pozycji rak i koordynacji calego ciala, timingu, dystansu, rytmu, i paru innych bardziej wyrafinowanych umiejetnosci. Kto cwiczy kije, to np nie bedzie atakowal tori wymachujac rekami z daleka jak indianie tomahawkami... jak wariat Bedzie rozumial co to sa linie ataku, linia centralna, otwarcia w pozycji tori...i takie tam ...to mu posluzy do wykonania solidnego ataku z minimalna iloscia otwarc. Azeby odebrac prawidlowo taki trudny atak, tori musi sie troche wysilic technicznie, nie wystarczy baletowe zamiatanie nogami i tanczenie wokol atakujacego :lol:

Tak wiec jak poczatkujacy jest w stanie atakowac w sposob trudny technicznie, to zaawansowani tylko na tym moga skorzystac. Wiec lezy w ich interesie doskonale szkolic poczatkujacych. Z tego wynika koniecznosc studiowania kijow przez poczatkujacych.
  • 0

budo_oskar szrajer
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 93 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokken i jo w Aikido.
u nas w dojo - Wadokan Dojo w Gdyni bokken i jo jest od poczatku i nieuwazam by bylo to zle, spowodowane to jest piatkowym treningiem dla wszystkich gdzie pol treningu to bron. Cwiczone jest tam wszystko suburi, dori, nage, pozycje czy co tam kto chce i azdy sobie swietnie radzi - tanto tylko nie ma ale po co sa staze
  • 0

budo_yokot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 340 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokken i jo w Aikido.
Dobrego macie trenera Oscar, widać, że mysli przy prowadzeniu treningów, to się chwali :D
Cytat:"Aikido nie wywodzi sie z iaido"
Dziadek stwierdził kiedyś, że aikido wywodzi się z miecza: techniki miecza to między innymi iaido, czyli aikido również wywodzi się z iaido (jako przykład poszukajcie sobie strony s.Nishio, pomocna może tu być wyszukiwarka :D ) a poza tym Dziadek stworzył aikido nie tylko w oparciu o Daito ryu ale także o inne style: w przeciwnym razie aikido to tylko transformacja daito ryu a tak chyba nie jest? :-? Acha, ostatnie pytanie jest retoryczne :D
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokken i jo w Aikido.
Widze Yokot, ze masz powazne braki w historii aikido. Dziadek nigdy nie cwiczyl np iaido. Zreszta iaido, to jest sztuczny zbior technik i nie jedna szkola a wiele szkol. Poza tym uformowaly sie one na podstawie niektorych kalsycznych szkol koryu - po prostu zebralo sie grono zaawansowanych cwiczacych, wybrali pewne techniki i okreslili ze ten zestaw bedzie sie teraz cwiczyc pod taka i tak nazwa.

W aikido mozna mowic o wplywie miecza tylko i wylacznie przez pryzmat wplywu posrednio, przesz szkole Itto ryu.

I nie rozsmieszaj mnie z iaido Nishio sensei. On zmienil styl Muso shinden ryu tak aby przystosowac go aby byl pomocny w nauczaniu aikido, dlatego musial zmienic jego nazwe na Toho...cos tam...Podobnie zrobil Chiba sensei. czyli ze jest to cos wtornego do aikido M.Ueshiby.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokken i jo w Aikido.
Co do topicu... start cwiczen z jo i bokkenem zalezy od senseja. Nie ma tu reguly. To jest jego sprawa.
Nurty poboczne topicu:
Doswiadczenie mi mowi ,ze nie mozna cwiczyc aikido bez aiki-jo i aiki-ken. Choc widzalem senseja z 7 danem ktory uwaza, ze jo i bokken jest bee.

PS .
Szczepan... kije sa np. od miotly... w aikido jest jo i bokken.

Aiki
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokken i jo w Aikido.
To prawda ze sa tacy co cwicza aikido bez cwiczenia bronia jednoczesnie...ale O Zgrozo!!! widziales jak oni np atakuja, albo jak "rzucaja" to im sie tylnia noga odrywa od ziemi.Czasem nawet ta tylnia noga wykonuje takie polkole jakby nia zamiatali....o czym to swiadczy? Ano ze nie uzywaja jej jako zrodla sily do rzutu czy tez do ataku! Czyli ze nie uzywaja prawidlowego mechanizmu miesniowego do wykonywania technik. czyli ze wszystko co robia to na nic :lol: Bojakby sie ktos im naprawde zaparl, to nawet by nie drgnal przy tych ich nieudolnych probach rzutow. Juz nie mowie co by sie stalo jakby chcial kontrowac...
Tak wiec uzywanie kijow (to slangowa nazawa jo i bokena w aikido, Aiki :D ) wyrabia nie tylko stabilna pozycje (doskonale przydatna do tego zeby cie padajacy nie zabral ze soba na ziemie zakladajac po drodze zreczna dzwignie na szyje) ale glownie rozwija prawidlowe uzywanie ciala, tak przydatne jak zawodnik ma ponad 60 lat a jest atakowany przez 40 letnich napakowanych napastnikow :wink:
  • 0

budo_silvio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 829 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokken i jo w Aikido.

tak przydatne jak zawodnik ma ponad 60 lat a jest atakowany przez 40 letnich napakowanych napastnikow :wink:


czy chcesz nam o tym opowiedziec wiecej, Szczepan?

Silvio
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokken i jo w Aikido.

czy chcesz nam o tym opowiedziec wiecej, Szczepan?

Silvio


wiesz Silvio, jak bedziesz jak ja mial 67 lat, to nie bedzie to nic dziwnego dla ciebie, zwykle codzienne zdarzenie na treningu... :D
  • 0

budo_yokot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 340 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokken i jo w Aikido.
co do historii to różne źródła podają różne informacje: nie twierdzę, że się nie mylę, aż taki ignorantem nie jestem rotfl
cytat:"On zmienil styl Muso shinden ryu tak aby przystosowac go aby byl pomocny w nauczaniu aikido, dlatego musial zmienic jego nazwe na Toho...cos tam...Podobnie zrobil Chiba sensei. czyli ze jest to cos wtornego do aikido M.Ueshiby."
W takim razie aikido to coś wtórnego do dito ryu Takedy :P
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024