Skocz do zawartości


Zdjęcie

AIKIDO - strata czasu ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

AIKIDO - strata czasu ?
Będę szczególnie wdzięczny za wypowiedzi posiadaczy pasów mistrzowskich aikido, Carlao, Fiodor, MM, którzy trenują BJJ.

1. czy w dalszym ciągu trenujecie aikido ?
2. czy uważacie, że okres kiedy trenowaliście aikido to była strata czasu ?
Ad 2. jeżeli tak - dlaczego (może wręcz szkodliwy; niepożądane nawyki itp.) ?
Ad 2. jeżeli nie - co uważacie za cenne "pozostałości" ?

Proszę aby wypowiedzi były w formie rozprawki. Dla chętnych może być jeszcze analiza wiersza :wink:

Dziękuję, pozdrawiam.
  • 0

budo_fiodor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3675 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: AIKIDO - strata czasu ?

1. czy w dalszym ciągu trenujecie aikido ?

Już nie trenuję i nie nauczam aikido.

2. czy uważacie, że okres kiedy trenowaliście aikido to była strata czasu ?

Załuję że nie zaczałem trenować bjj wczesniej ;)
Myślę że nie jest to stracony czas. Polecam aikido wszystkim którzy chcą się trochę poprzewracać, ogólnie się rozwinąć i tak dalej. I nie ma tu znaczenia rodzaj szkoły. Każda "odmiana" jest dobra dla ogólnego rozwoju. Myślę też że 20% technik bez problemu zastosuje się w walce z napastnikiem.

Ad 2. jeżeli nie - co uważacie za cenne "pozostałości" ?


Pady :) przydają się do rzutów judo i innych, kołyska do kulnięć w bjj. Współpraca przy treningu. Chyba tyle.

ex aikidoka 2 dan
  • 0

budo_m.m
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 55 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bydgoszcz

Napisano Ponad rok temu

Re: AIKIDO - strata czasu ?

1. czy w dalszym ciągu trenujecie aikido ?


Nie

2. czy uważacie, że okres kiedy trenowaliście aikido to była strata czasu ?


Musisz bardziej sprecyzowac pytanie. Chodzi Ci o zdrowie, "skutecznosc", mile spedzenie czasu?

Ad 2. jeżeli nie - co uważacie za cenne "pozostałości" ?


Aikido jakby nie patrzec jest systemem chwytajacym i jako taki rozwija wszystkie atrybuty przynalezne takim systemom: poczucie rownowagi, czucie "przeciwnika", charakterystyczna miekkosc ruchow i inne takie. Trening aikido uczy tez, o czym wspomnial Fiodor, kooperacji w nauce technik, o ktora bardzo trudno np. w judo lub zapasach.

Bjj pokazuje w parterze zasady aikido, takie jak brak oporu czy korzystanie z ruchu przeciwnika (z tym slawnym wykorzystywaniem sily, to bylbym bardzo ostrozny :) ). Jednak okazuje sie, ze mimo niezwyklego podobienstwa obu sztuk, cwicza je zupelnie rozne osoby. Gdy zaczynalem przygode z bjj, mialem okolo trzydziestoosobowa sekcje aikido (razem ze mna dwa shodany i jakies 10 osob z 1 i 2 kyu, wiec dosc silna ekipa). Zostalo z nich... Dwa shodany :) i jeden gosc z kilkuletnia praktyka, ale bez stopnia. Ciekawe, prawda?

M.M.
  • 0

budo_silvio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 829 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano Ponad rok temu

Re: AIKIDO - strata czasu ?

to bylbym bardzo ostrozny :) ). Jednak okazuje sie, ze mimo niezwyklego podobienstwa obu sztuk, cwicza je zupelnie rozne osoby. Gdy zaczynalem przygode z bjj, mialem okolo trzydziestoosobowa sekcje aikido (razem ze mna dwa shodany i jakies 10 osob z 1 i 2 kyu, wiec dosc silna ekipa). Zostalo z nich... Dwa shodany :) i jeden gosc z kilkuletnia praktyka, ale bez stopnia. Ciekawe, prawda?

M.M.


Coz w tym dziwnego? Aikido i BJJ stawiaja sobie zupelnie inne cele.

Akurat kilka dni temu przeczytalem "Duch Aikido" Kisshomaru Ueshiby. Autor pisze tam, ze w Aikido nie ma technik w parterze, poniewaz nie ma takze sparringow.

Wydaje sie to sluszne - w BJJ nie da sie ciagle schodzic z linii ataku, w koncu trzeba go samemu wyprowadzic. A jesli atakujemy to juz nie jest Aikido.

A nie mogles Marku cwiczyc jednego dnia Aikido a nastepnego BJJ? Osobiscie ja tak wlasnie robie i obie sztuki walki bardzo mi sie podobaja!
pozdrawiam
Silvio
  • 0

budo_m.m
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 55 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bydgoszcz

Napisano Ponad rok temu

Re: AIKIDO - strata czasu ?

Wydaje sie to sluszne - w BJJ nie da sie ciagle schodzic z linii ataku, w koncu trzeba go samemu wyprowadzic. A jesli atakujemy to juz nie jest Aikido.


A tu bym sie nie zgodzil :) . U Toheja kiedys czytalem, ze aikido to bardzo agresywna sztuka. Jak sie blizej zastanowic, to tak jest rzeczywiscie.

A nie mogles Marku cwiczyc jednego dnia Aikido a nastepnego BJJ? Osobiscie ja tak wlasnie robie i obie sztuki walki bardzo mi sie podobaja!
pozdrawiam


Od jak dawna cwiczysz jedno i drugie? Bo u mnie faza przejsciowa trwala ze dwa lata...

M.M.
  • 0

budo_silvio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 829 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano Ponad rok temu

Re: AIKIDO - strata czasu ?

A tu bym sie nie zgodzil :) . U Toheja kiedys czytalem, ze aikido to bardzo agresywna sztuka. Jak sie blizej zastanowic, to tak jest rzeczywiscie.



Tohei Sensei tak napisal??? :o

A czy moglbys podac gdzie tak napisal? Jestem szczerze zaskoczony.

Od jak dawna cwiczysz jedno i drugie? Bo u mnie faza przejsciowa trwala ze dwa lata...

M.M.


Ach, no tak!
Ki cwicze 7 lat, BJJ od pazdziernika, wiec to nawet nie jest pol roku.
Ale zarowno w jednym jak i drugim czuje ze jestem dziecko

Silvio
  • 0

budo_m.m
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 55 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bydgoszcz

Napisano Ponad rok temu

Re: AIKIDO - strata czasu ?

Tohei Sensei tak napisal??? :o

A czy moglbys podac gdzie tak napisal? Jestem szczerze zaskoczony.


"Dokladnie rzecz biorac aikido jest ofensywne i agresywne, poniewaz wysylasz bardzo silne ki i stosujesz techniki jeszcze zanim przeciwnik bedzie w ogole w stanie zaatakowac. Z zewnatrz aikido wyglada miekko i delikatnie, ale w sferze ki i umyslu jest bardzo agresywne i jest strona atakujaca".
"Aikido - The Arts Of Self-Defense"

Wybacz jakosc przekladu - staralem sie, zeby bylo mozliwie doslownie. Wcale sie nie dziwie, ze jestes zaskoczony, bo takie rozumienie aikido dzis wlasciwie juz nie funkcjonuje :( , ale jak przetrawisz i zastosujesz ten cytat w praktyce, zobaczysz kolosalna roznice w Twoim aikido.


Ach, no tak!
Ki cwicze 7 lat, BJJ od pazdziernika, wiec to nawet nie jest pol roku.
Ale zarowno w jednym jak i drugim czuje ze jestem dziecko


7 lat to juz okolice shodana?
Aikido w porownaniu z bjj jest proste jak drut. Zobaczysz jak sie bedziesz czul po dwoch latach bjj. Duzo, duzo gorzej :) .

M.M.
  • 0

budo_bronson
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Włocławek

Napisano Ponad rok temu

Re: AIKIDO - strata czasu ?

Aikido w porownaniu z bjj jest proste jak drut. Zobaczysz jak sie bedziesz czul po dwoch latach bjj. Duzo, duzo gorzej :) .

M.M.


Tu sie musze zgodzic z MM. Cwiczelm co prawda aikido krocej bo 6 lat ale po tych 3 latach bjj jestem zalamany. Tyle do zrobienia i tak malo czasu. Kiedys Aikido wydawalo mi sie skomplikowane ale do bjj to proscizna.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: AIKIDO - strata czasu ?
Nie przypuszczalem ze ten Tohej tak mzdrze gadal o aikido ;-)

Szkoda ze czlowiek tak slabo zna jezyki, bo nie musialby do wszystkiego sam dochodzic :-)

Pozdrowionka
  • 0

budo_dedi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 333 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: AIKIDO - strata czasu ?
Trenowałem tylko 3 lata aikido i uważam, że do realniej walki się zupełnie nie nadaje. Jednak nie uważam tego czasu za stracony, bo teraz gdy na KM są techniki w parterze, czy choćby zwykłe obalenia przeciwnika, nie mam żadnych problemów z padami, co jest niewątpliwie zasługą aikido. Podobnie z poruszaniem się, zwłaszcza gdy chodzi o zejście z linii ciosu. Tak więc z tego punku widzenia aikido było przydatne.
  • 0

budo_silvio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 829 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano Ponad rok temu

Re: AIKIDO - strata czasu ?

dzis wlasciwie juz nie funkcjonuje :( , ale jak przetrawisz i zastosujesz ten cytat w praktyce, zobaczysz kolosalna roznice w Twoim aikido.


no to musze to jeszcze przetrawic

BTW znam jedna technike (yokomenuchi kokyu nage irimi) ktora polega na tym, ze zdecydowanie wchodzimy z piąchą w brzuch uke, ktory atakuje yokomen. Ale poza tym Aikido wydaje mi sie zupelnie nieagresywne.


7 lat to juz okolice shodana?
Aikido w porownaniu z bjj jest proste jak drut. Zobaczysz jak sie bedziesz czul po dwoch latach bjj. Duzo, duzo gorzej :) .


nie mam shodana. W Ki Aikido nie robi sie tak szybko kariery :wink:
mam 2 kyu w Aikido i chukyu w stopniach Ki. Stopnie w szkole Toheja sa bowiem dwuczlonowe - z Aikido i Ki.

A bede sie czul gorzej bo zdam sobie sprawe jak skomplikowane jest BJJ?
Ja juz widze ze to bogata sztuka walki, a oni ciagle wymyslaja nowe rzeczy! :cry:

pozdrawiam
Silvio
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024