Skocz do zawartości


Zdjęcie

Bokken i jo w Aikido.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
70 odpowiedzi w tym temacie

budo_m.m
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 55 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bydgoszcz

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokken i jo w Aikido.

To prawda ze sa tacy co cwicza aikido bez cwiczenia bronia jednoczesnie...ale O Zgrozo!!! widziales jak oni np atakuja, albo jak "rzucaja" to im sie tylnia noga odrywa od ziemi.Czasem nawet ta tylnia noga wykonuje takie polkole jakby nia zamiatali....o czym to swiadczy? Ano ze nie uzywaja jej jako zrodla sily do rzutu czy tez do ataku! Czyli ze nie uzywaja prawidlowego mechanizmu miesniowego do wykonywania technik. czyli ze wszystko co robia to na nic :lol: Bojakby sie ktos im naprawde zaparl, to nawet by nie drgnal przy tych ich nieudolnych probach rzutow. Juz nie mowie co by sie stalo jakby chcial kontrowac...


W zawodach karate tradycyjnego tez jest tak z ta "tylna noga". Jak znokautujesz przeciwnika, ale oderwiesz piete, to punktu nie dostaniesz, oj nie...
Jestem bardzo ciekawy, jakimi kryteriami poslugujesz sie Szczepan w swojej ocenie aikido robionego przez innych? Piszesz, ze do walki, czy na ulice aikido sie nie nadaje, wiec nie chodzi Ci o, powiedzmy, "skutecznosc". Nie poslugujesz sie rowniez kryteriami, nazwijmy to, estetycznymi.
Pytanie: czym sie zatem kierujesz mowiac o innych aikidokach?

M.M.

Ps. Piszac o "nieudolnych" probach rzutow znajdujesz sie niebezpiecznie blisko wartosciowania, ktore wytykales Yokotowi:

Yokot, mam nadzieje ze nie rozwijasz tematu pt "Moje aikido jest lepsze od twojego?"


  • 0

budo_m.m
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 55 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bydgoszcz

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokken i jo w Aikido.

W takim razie aikido to coś wtórnego do dito ryu Takedy :P


Podstawa techniczna aikido jest rzeczywiscie Daito ryu, podobnie jak podstawa judo techniki szkoly Kito. I co? Czy to umniejsza w czyms aikido lub judo?

M.M.
  • 0

budo_bronson
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Włocławek

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokken i jo w Aikido.
jezeli mozna jeszcze w sprawie jo i bokken. Widzialem kilka sekcji machajacymi tymi przyzadami i niestety moim zdaniem tak jak robia to zupelnie bez sensu. Niepotzreban strata czasu. Jada jakies ruchy, suburi itd nie majac zadnego pojecia o rzeczach podstawowych.
Powinno sie przede wszystkim cwiczyc shomen bokenem. I dopiero po kilku miesiacach mozna wprowadzac dalsze ruchy. Shomen to podstawa, z ktorego wynika wszystko a tak wychodzi z tego balet z kijem. Niestety jest to wina prowadzacych idacych na latwy efekt "walka z bronia samurajska". I wszyscy sie ciesza jakimi sa wojownikami. A bez mozolnego cwiczenia shomen (najlepiej w opone) to jest dupa blada.
Co o tym sadzisz MM?
  • 0

budo_yokot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 340 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokken i jo w Aikido.
Cytat:"Powinno sie przede wszystkim cwiczyc shomen bokenem. I dopiero po kilku miesiacach mozna wprowadzac dalsze ruchy. Shomen to podstawa, z ktorego wynika wszystko a tak wychodzi z tego balet z kijem. "
Podpisuje się pod tym obiem rękami:
yyookkoott :D
  • 0

budo_silvio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 829 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokken i jo w Aikido.

jezeli mozna jeszcze w sprawie jo i bokken. Widzialem kilka sekcji machajacymi tymi przyzadami i niestety moim zdaniem tak jak robia to zupelnie bez sensu. Niepotzreban strata czasu. Jada jakies ruchy, suburi itd nie majac zadnego pojecia o rzeczach podstawowych.
Powinno sie przede wszystkim cwiczyc shomen bokenem. I dopiero po kilku miesiacach mozna wprowadzac dalsze ruchy. Shomen to podstawa, z ktorego wynika wszystko a tak wychodzi z tego balet z kijem. Niestety jest to wina prowadzacych idacych na latwy efekt "walka z bronia samurajska". I wszyscy sie ciesza jakimi sa wojownikami. A bez


Fajnie Bronson, ze poruszyles ten temat. Ciekawi mnie (bez oceniania czy masz racje czy nie) po co w takim razie cwiczysz jo i bokken? Ogolnie: po co cwiczymy jo i bokken w Aikido?

Silvio
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokken i jo w Aikido.

W zawodach karate tradycyjnego tez jest tak z ta "tylna noga". Jak znokautujesz przeciwnika, ale oderwiesz piete, to punktu nie dostaniesz, oj nie...
Jestem bardzo ciekawy, jakimi kryteriami poslugujesz sie Szczepan w swojej ocenie aikido robionego przez innych? Piszesz, ze do walki, czy na ulice aikido sie nie nadaje, wiec nie chodzi Ci o, powiedzmy, "skutecznosc". Nie poslugujesz sie rowniez kryteriami, nazwijmy to, estetycznymi.
Pytanie: czym sie zatem kierujesz mowiac o innych aikidokach?

M.M.

Ps. Piszac o "nieudolnych" probach rzutow znajdujesz sie niebezpiecznie blisko wartosciowania, ktore wytykales Yokotowi:


Jak jestes (to raczej zwrot ogolny a nie szczegolnie do ciebie) troche wytrenowany, to latwo dostrzegasz czy ktos wykorzystuja prawidlowa mechanike ciala do wykonywania technik, czy tez udaje ze je wykonuje a jego uke skacza jak opetani aby tylko bylo pieknie i widowiskowo. Czyli mozna powiedziec ze do oceny wykorzystuje sie wlasne doswiadczenie w cwiczeniu.
Ja nikogo osobiscie nie wartosciuje. Kazdy dokladnie wie, czy to co robi ma jakis sens czy nie. Nie ma zadnej potrzeby abym to robil akurat ja.

Aczkolwiek, jak widze jak ktos "rzuca " uke w takiej pozycji, ze wystarczy zeby uke stanal, to sie tori sam przewroci o wlasne nogi, to nazywam to nieudolna proba rzutu- bo nie uzywa ciala w sposob prawidlowy. Tak ze takie fizyczne kryterium jest w miare obiektywne - nie ma w tym nic osobistego. Poza tym kazdy aikidoka moze to sprawdzic fizycznie na sobie - czy jest w stanie rzucic uke ktory jest kompletnie pasywny i w ogole nie pomaga, oraz takiego uke ktory oporuje podczas rzutu. Nikt mi nie musi mi wierzyc na slowo, najlepiej jest sie samemu przekonac jaka ma byc prawidlowa mechanika ciala.
  • 0

budo_yokot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 340 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokken i jo w Aikido.
cytat: "Ogolnie: po co cwiczymy jo i bokken w Aikido? "
może tak:
1. Zeby wzbogacić swoje aikido
2. Zeby urozmaicić trening
3. Poprawić timing i dystans
4. I żeby (w przypadku s.Nishio, nie wiem jak inne style) wiedzieć skąd wzięła się mechanika/choreografia/wykonanie czy jak tę qhur... nazwać techniki.
Odczucia te są subiektywne i proszę za mocno po nich "nie jeździć" ale spróbować odpowiedzieć na zadane przez Silvo pytanie.
  • 0

budo_bronson
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Włocławek

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokken i jo w Aikido.
[quote="Silvio
Fajnie Bronson, ze poruszyles ten temat. Ciekawi mnie (bez oceniania czy masz racje czy nie) po co w takim razie cwiczysz jo i bokken? Ogolnie]

Sadze, ze dlatego, ze Ueshiba cwiczyl. Nie widze raczej glebszego powiazania i prznikania sie technik "recznych" ze sprzetem. Oczywiscie zaraz wielu powie, ze ruchy w aikido wziely sie z ruchow z mieczem ale sadze, ze tak do konca nie jest. Niestety nie zglebialem dokladnie tego. Cwiczylem troche ze sprzetem i jak chcialem porzadnie pocwiczyc (mocno) to nie przypominalo to technik aikido. Tylko prosze nie mowic, ze atak shomen reka to imitacja miecza. Przeciez w aikido nie uczymy sie atakowac wiec nie potrzeba wzmacniac ataku reka dodatkowymi skomplikowanymi cwiczeniami. Tak sadze ale w tym temacie sa lepsi.
Moze MM cos zagada?
  • 0

budo_m.m
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 55 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bydgoszcz

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokken i jo w Aikido.

Moze MM cos zagada?


Zagadalbym, ale nie wiem jak sie wrzuca do postu obrazek? Jak sie dowiem, to oglosze maly konkursik zwiazany z bokkenem.

M.M.
  • 0

budo_yokot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 340 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokken i jo w Aikido.
nie bronson nie napiszę że atak shomen ręką ma zastosowanbie "uliczne" bo prawie 2 lata wrzuciłem w kickbox i trochę pamietam :wink:
wydaje mi się, że skoro w aikido nie ma uderzeń to powinniśmy trenować jakiś styl uderzający również, żeby chociaż z grubsza wiedzieć jak się uderza, ale to tak na marginesie out of topic...
  • 0

budo_m.m
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 55 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bydgoszcz

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokken i jo w Aikido.
Juz wiem jak sie wrzuca obrazki, wiec czas na konkursik:

Dołączona grafika

Zdjecie zostalo zrobione w Iwama (zrodlo: Aikido J.Stevensa). Ueshiba pokazuje na nim sposob prawidlowego trzymania bokkena. Pytanie brzmi:
Dlaczego dziadek nie stoi prosto i ladnie, tylko jest taki powyginany?

Napisanej odpowiedzi nigdzie nie znajdziecie, dlatego trzeba bazowac na wlasnych doswiadczeniach i odpowiadac "moim zdaniem itd..."

M.M.
  • 0

budo_bronson
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Włocławek

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokken i jo w Aikido.

nie bronson nie napiszę że atak shomen ręką ma zastosowanbie "uliczne" bo prawie 2 lata wrzuciłem w kickbox i trochę pamietam :wink:

nie o to mi chodzilo. Raczej, ze atak reka shomen jest umowny i dlatego nie widze potrzeby (jak wile razy sie spotkalem z taka opinia) cwiczyc bokenem aby wzmocnic ten shomen. Ot co.

wydaje mi się, że skoro w aikido nie ma uderzeń to powinniśmy trenować jakiś styl uderzający również, żeby chociaż z grubsza wiedzieć jak się uderza, ale to tak na marginesie out of topic...


jak najbardziej sie zgadzam. I nie polecam absolutnie uderzen rekoma rodem z karate (no moze w poczatkowej fazie). Trzeba robic bokserskie. Tylko wtedy niewiele technik aikido zostanie do cwiczenia :) .
  • 0

budo_bronson
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Włocławek

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokken i jo w Aikido.

Juz wiem jak sie wrzuca obrazki, wiec czas na konkursik:
Zdjecie zostalo zrobione w Iwama (zrodlo: Aikido J.Stevensa). Ueshiba pokazuje na nim sposob prawidlowego trzymania bokkena. Pytanie brzmi:
Dlaczego dziadek nie stoi prosto i ladnie, tylko jest taki powyginany?

Napisanej odpowiedzi nigdzie nie znajdziecie, dlatego trzeba bazowac na wlasnych doswiadczeniach i odpowiadac "moim zdaniem itd..."

M.M.


Odp. jest prosta tylko nie wiem czy moge odp. Poczekam na innych. No i nie wiadomo jakie nagrody. Po zapowiedziach wczesniejszych konkursu mialem nadzieje na cos trudniejszego ale za to dolales/las troche "oliwy do ognia'. Ja dodam tylko, ze M. Saito jest tak samo "powyginany" i nie wyglada jak wiekszosc prowadzacych zajecia z bokenem. :)
Chyba Saito jest powyginany bo cwiczyl z O'Sensei. :) i tym go Ueshiba zarazil bo razem zle cwiczyli ;) .
  • 0

budo_kamikaze
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 333 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z tej strony ekranu

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokken i jo w Aikido.

Juz wiem jak sie wrzuca obrazki, wiec czas na konkursik:
Pytanie brzmi:
Dlaczego dziadek nie stoi prosto i ladnie, tylko jest taki powyginany?

...trzeba bazowac na wlasnych doswiadczeniach i odpowiadac "moim zdaniem itd..."

M.M.

moim zdaniem :
to dysk mu wypadł albo korzonki przewiało i dlatego jest taki powykręcany :D
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokken i jo w Aikido.
Eeee tam, po prostu opiera sięo krawędz obrazka :)
  • 0

budo_kamikaze
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 333 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z tej strony ekranu

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokken i jo w Aikido.

Eeee tam, po prostu opiera sięo krawędz obrazka :)


Ciekawe który z nas wygra :D :D :D
  • 0

budo_biniu
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 58 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zielona Góra

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokken i jo w Aikido.

moim zdaniem :
to dysk mu wypadł albo korzonki przewiało i dlatego jest taki powykręcany :D


Jezeli chodzi o dysk to mi wypadly dwa i dobrze bedzie jezeli wogole bede mogl wogole jeszcze padac :cry: (no bo nie zakladam, ze nie bed mogl cwiczyc !!!). A co do dziadka to moze dlatego ze robil kesagiri i sie pochylil po wykonaniu ciecia???

Pozdrawiam - Adam
  • 0

budo_bronson
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Włocławek

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokken i jo w Aikido.

A co do dziadka to moze dlatego ze robil kesagiri i sie pochylil po wykonaniu ciecia???

Pozdrawiam - Adam


W pytaniu chodzi o to dlaczego nie stoi tak ladnie jak wiekszosc (jezeli nie wszyscy) cwiczacych bokenem. Ewentualnie dlaczego sie pochylil? Co, nie umial cwiczyc? Za ciezki boken? O to chodzi w pytaniu jak zrozumialem.
Dla ulatwienia podalem Saito (bo on tez sie pochyla).
  • 0

budo_m.m
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 55 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bydgoszcz

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokken i jo w Aikido.
Oryginalne zdjecie jest troche wieksze, wiec Ueshiba nie moglby sie oprzec o jego krawedz :grin: .

Zdjecie wykonano, gdy ktos poprosil Dziadka o zademonstrowanie poprawnego sposobu trzymania bokkena. Dziadek wyskoczyl od razu i pozowal w ciuchach roboczych. Czyli nie jest to jakas faza przed lub po cieciu.

Korzonki i dyski tez odpadaja :grin: .

Strzelajcie dalej.

Rzeczywiscie nie wspomnialem o nagrodzie:
Najnowsza (oczywiscie u nas) ksiazka Kisshomaru Ueshiby p.t. "Aikido" (na zdjeciach mlodziutki Kisshomaru robi techniki na mlodziutkich Tamurze i Chibie).
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokken i jo w Aikido.
Szczepan.. hmm.. sadze,ze mowienie slangiem nie jest odpowiednie dla kogos kto szanuje to co robi. To wszak marginalna sprawa ale... u mnie w dojo uzywa sie jo i bokken. Z kijami sie nie pokazuj :-))))))))))))

pozdrowienia

Aik
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024