Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kalistenika


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

carlorozzi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1119 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:raczej nie balet :p

Napisano Ponad rok temu

Kalistenika
Pytanie mam do was czy ktoś z was ćwiczył sprawdzał to czy działa? Jeśli tak to prosze o opinie
  • 0

hepatil

    Moderator na okresie próbnym

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 758 postów
  • Pomógł: 1
3
Neutralna
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:wschodnie sztuki walk , zelastwo
  • Wzrost [cm]:190
  • Pas [cm]:82
  • Waga [kg]:98

Napisano Ponad rok temu

Re: Kalistenika
cisnalem kiedys chociaz wtedy to sie chyba nawet tak jeszcze nie nazywalo i wogole nieznane bylo ( chyba ze w wiezieniach ;) ) .... powiem tak , pomimo tego ze dieta delikatnie mowiac byla do d...y i troche popijalem za duzo w tym czasie to - wytrzymalosc i sila byla naprawde zadziwiajaca , jesli chodzi o mase to powiem tak , wazylem jakies 86-88kg wtedy , pozniej wazac 10kg wiecej wszyscy mi mowili ze schudlem i wogole wygladam gorzej :o
zdecydowanie polecam , dodam jeszcze ze biegalem wtedy po kilka / kilkanascie km 2-3 x w tyg. z obciaznikami na nogac ( kazdy 3.75kg ) :)

jesli zadbasz o koryto i regeneracje to efekty zaskocza niejednego
  • 0

carlorozzi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1119 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:raczej nie balet :p

Napisano Ponad rok temu

Re: Kalistenika
wiec sprzedaje sprzet i zajme sie kalistenika ;p :rotfl:
tak powaznie mam zamiar sie tym zajac skoro pogoda pozwala bo cwiczenia bede wykonywal w terenie pozniej na zime na swoja silke i w lato w teren :)
  • 0

przemgal
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kalistenika
Opiszcie dokładnie o co chodzi w tych ćwiczeniach? Niestety jestem nowicjuszem i nie bardzo wiem o co w tym wszystkim biega?
  • 0

robak1418048820
  • Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kalistenika
Niestety też nigdy o tym nie słyszałem i nie wiem co to jest :( Jestem w tym sporcie początkującym i chciałbym wiedzieć jak najwięcej, więc piszcie?
  • 0

Mikster
  • Administrator
  • Pip
  • 39 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kalistenika
To aktywność fizyczna polegająca na treningu siłowym opartym o ćwiczenia z wykorzystaniem własnej masy ciała, takie jak np. „pompki”, „mostki”, „brzuszki” i „dipy”. Jest często łączona ze stretchingiem.

Kalistenika ma pozytywny wpływ na układ krwionośny człowieka oraz kształtuje mięśnie, równowagę, zwinność i koordynację. Wykorzystuje się ją w ramach treningu wojskowego oraz wychowania fizycznego w szkołach na całym świeci


Ta forma rozwoju fizycznego była szeroko stosowana przez starożytnych Greków i Rzymian, a jednym z pierwszych świadectw dotyczących kalisteniki jest relacja Herodota, który podaje, że była ona stosowana przez Spartan podczas treningu przed nadchodzącą bitwą pod Termopilami.

Rzymski historyk Liwiusz pisze, że ćwiczenia z masą własnego ciała były również wykorzystywane przez gladiatorów trenujących w ludi (obozach kondycyjnych).

Po upadku starożytnych cywilizacji basenu śródziemnomorskiego, tego typu trening był wykorzystywany w obozach szkoleniowych armii Bliskiego Wschodu, skąd podczas wojen krzyżowych "powrócił" do Europy stając się znaczną częścią szkolenia giermków chcących zostać rycerzami.

W XIX wieku, pruski dowódca wojskowy i nauczyciel Friedrich Ludwig Jahn opracował wiele sprzętu do kalisteniki, takiego jak drążek czy poręcze równoległe, a dzięki jego działaniom powstała gimnastyka sportowa.

W 1857 roku w Stanach Zjednoczonych Catherine Beecher napisała pracę Physiology and Calisthenics for Schools and Families, w której promowała takie ćwiczenia jako metodę doskonalenia własnych umiejętności, przeznaczoną głównie dla kobiet, lecz z czasem ćwiczenia stały się popularne wśród obu płci[1].

W drugiej połowie XIX i początku XX wieku żyło wielu atletów i siłaczy, takich jak Arthur Saxon, Eugen Sandow, Doug Hepburn czy John Grimek, u których istotna rolę w budowaniu siły odegrały ćwiczenia z własną masą.

Z czasem jednak kalistenika została zapomniana lub włączona w dzisiejszą gimnastykę, głównie z powodu wzrostu popularności siłowni w drugiej połowie XX wieku.

W drugim dziesięcioleciu XXI wieku kalistenika stała się ponownie popularna m.in. dzięki książkom Paula Wade'a czy filmom umieszczanym na portalu YouTube z takimi osobami jak np. Denis Minin[2][3] czy Hannibal for King[4], gdzie taką aktywność fizyczną określa się jako street workout (pol. trening uliczny).

Polecam obejrzeć Franka Medrano

źr. Wikipedia
  • 0



Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024