Skocz do zawartości


Zdjęcie

Porównanie antykatabolików


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

Joks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 6459 postów
  • Pomógł: 9
16
Neutralna
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Porównanie antykatabolików
N-Acetyl-l-glutamina ("Aceglutamid lub NAG") - w odróżnieniu od BCAA i HMB wprowadza do organizmu duze dawki azotu w efekcie czego pełni nie tylko wazna role antykataboliczna ale także anaboliczną poprawiajac bilans azotowy. Acetyl-l-Glutamina także w odróznieniu od swoich konkurentów ma zdolność aktywowania receptorów dla somatotropiny w efekcie czego pobudza reakcje anaboliczne na drodze hormonalnej. Powoduje jednocześnie wzrost objętości i uwodnienia komórek co wyzwala dodatkowy bodziec anaboliczny.
Jeżeli chodzi o działanie antykataboliczne glutaminy, to uwidacznia sie ono szczególnie w okresie powysiłkowym (gdy przyjmiemy glutamine, organizm nie bedzie musial rozkladac bialek by ją samemu wytrzowyc, oraz glutamina podwyzsza poziom HGH i jest ściśle skorelowana z glutationem - najpotężniejszym antyoksydantem znanym nauce, który wytwarza nasz organizm. Bez glutationu i właściwości antyoksydacyjnych - ważne tylko po treningu słabnie znacznie regeneracja dzieki tym cecha glutamina znakomicie nadaje sie po treningu) oraz przed snem. Po zakończeniu treningu, glutamina, w odróżnieniu od HMB i BCAA bardzo skutecznie hamuje powysiłkowe steżenie kortyzolu, co łagodzi proces degradacji białek mięśniowych, poprawia aktywnosć ukłądu immunologicznego i usprawnia regenerację. W kontekscie łagodzenia katabolimu nocnego, glutamina wykazuje pewne podobieństwa z BCAA, gdyż obydwa suplementy hamują reakcje kataboliczne poprzez ograniczanie wypływu aminokwasów z tkanki miesniowej.

Acetyl-l-glutamina w odóżnieniu od BCAA i HMB będzie polecana nie tylko jako środek antykataboliczny ale także anaboliczny. Warto ja stosować szczególnie po zakończeniu treningu (NAG sie szybko wchlania), szczególnie w okresie jesienno-zimowym, przy utrudnionej regeneracji oraz kłopotach z odpornoscia na czynniki chorobowe. Jest to także najwazniejszy preparat w celu łagodzenia katabolizmu nocnego. A czemu?

Poniewaz w czasie nocnej głodówki, tkankę mięśniowa zaczynają opuszczać niemal wszystkie aminokwasy. Najwięcej azotu organizm traci na skutek odpływania z mięśni alaniny i glutaminy (stanowią 30-40% całego wydostającego się azotu aminowego). Glutamina zaczyna wędrować w obręb przewodu pokarmowego. Komórki jelitowe zabierają prawie 50% uwolnionej z mięśni glutaminy. Prawie połowa tej ilości jest spalana do dwutlenku węgla. Jak sie okazuje energia uwalniana podczas spalania glutaminy jest przede wszystkim wykorzystywana na potrzeby regeneracji komórek jelitowych. Około 30% szkieletów węglowych pochodzących z glutaminy ulega także zamianie w wątrobie na glukozę, natomiast ok. 4% na aminokwas alaninę. Z bilansu łatwo zauważyć, ze glutamina opuszczająca mięśnie jest przede wszystkim wykorzystywana na potrzeby energetyczne różnych tkanek (głównie jelit), natomiast w mniejszym stopniu na syntezę innych aminokwasów. Organizm traci więc w okresie snu (i nie tylko) bardzo duże ilości glutaminy.
Ale jelita nie tylko pochłaniają glutaminę, ale także dają cos w zamian - uwalniają alaninę, która stanowi ok. 40% wszystkich aminokwasów opuszczających jelita. Kolejnym narządem biorącym udział w wymianie aminokwasów są nerki. Te z kolei raczej bardziej konsumują niż oddają aminokwasy. Szczególnie wysokie zapotrzebowanie wykazują znów na glutaminę. Jednak ten aminokwas w nerkach, w przeciwieństwie do jelit jest mniej wykorzystywany jako energia, lecz przede wszystkim służy jako środek transportowy przewożący grupy aminowe, które następnie wydalane są z moczem w formie amoniaku. Nerki poza glutamina pobierają glicynę i prolinę, a w zamian uwalniają serynę i niewielkie ilości alaniny. No i wreszcie mózg - jeden z bardziej aminożarłocznych organów w okresie snu. Tkanka mózgowa przede wszystkim bardzo silnie konsumuje aminokwasy rozgałęzione, 400% silniej niż mięśnie i wątroba . To właśnie mózg pochłania największe ilości aminokwasów rozgałęzionych uwalnianych przez mięśnie.

Patrząc na ten skrótowo zaprezentowany proces wymiany aminokwasów, łatwo zauważyć, że najintensywniej mięśnie w okresie snu zubażane są w glutaminę oraz BCAA

Glutamina jest także polecana w okresie stosowania diet niskowęglowdanowych, gdyz w warunkach niedoboru cukrów, może stanowić alternatywne źródło glukozy. Jest to jeden z najlepszych wyborów przy redukcji gdzie uzywamy duza ilosca bialka (przyspieszy metabolizm i otrzymujemy wtedy z bialka duza ilosc aminokwasow) a ubocznym produktem przemian energetycznych białek jest amoniak, którego nadmiar jest dla organizmu wysoce szkodliwy. Do odprowadzenia nadmiaru amoniaku w cykl mocznikowy nasz organizm potrzebuje glutaminy, jeśli jej nie otrzyma na czas z zewnątrz, pobierze ja rozbijając własne białka ustrojowe, czyli po prostu rozłoży część komórek mięśniowych.

BCAA - to przede wszystkim preparat o działaniu antykatabolicznym, sprawdzajacy sie w okresie okołowysiłkowym oraz w okresie snu. BCAA w odróżnieniu od glutaminy i HMB dostarcza aminokwasów energodajnych, czyli składników biorących bezpośredni udział w przemianach energetycznych w okresie wysiłku. W ten sposób BCAA zabezpieczają mieśnie przed utratą aminokwasów w czasie ćwiczen. BCAA wpływają także korzystnie ogólnie na łagodzenie zmeczenia fizycznego i psychicznego. Jako antykatabolik są polecane szczególnie przed treningiem/po oraz przed snem (łącznie z glutaminą). U niektorych osob przed snem moze wywolac bezsennosc (BCAA hamuja przechodzenie F-tryptofanu do mózgu. F-tryptofan jest potrzebny do syntezy mózgowego neurotransmitera serotoniny - neuroprzekaźnika wywołującego senność i zmęczenie)

HMB - to preparat o silnych właściwościach antykatabolicznych oraz umiarkowanych anabolicznych. W odróżnieniu od BCAA i glutaminy hamuje stres wysiłkowy poprzez zupełnie inne mechanizmy. HMB hamuje aktywnosć enzymów proteolitycznych, oddziałuje na niektóre receptory hormonalne oraz minimalizuje uszkodzenia błon komórkowych, które towarzyszą wysiłkom fizycznym. O ile glutamina i BCAA hamują katabolizm głównie poprzez wpływ na gospodarke aminokwasami, o tyle HMB poprzez proces enzymatyczno-hormonalny. Preparat HMB w odróżnieniu od glutaminy i BCAA nie działa doraźnie, lecz wymaga dłuższej suplementacji.

Powyższe suplementy najkorzystniej dawkować:

Glutamina - rano, po treningu oraz przed snem
BCAA - przed treningiem oraz po treningu
HMB - tutaj nie liczy sie tyle konkretna pora dawkowania, co równomierne rozłozenie dawki w ciagu doby, gdyz działanie tego suplementu nalezy rozpatrywać w kontekscie długofalowym

Jeżeli kogoś stać tylko na jeden antykatabolik?

- działanie ogólne - HMB
- sporty siłowe - Glutamina
- sporty wytrzymałosciowe - BCAA
  • 0

...:::-+=[efekt genetycznego daru, niedługo zabraknie dla mnie ciężaru  :P]=+-:::...
Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023