Skocz do zawartości


Zdjęcie

Glukozamina


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

Joks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 6459 postów
  • Pomógł: 9
16
Neutralna
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Glukozamina
Glukozamina pozyskiwana z homarów, krewetek zrewolucjonizowała sportowy światek z powodu jej wpływu na rolę w odbudowie stawow. Cukry kojarzą sie nam wylacznie jako zrodlo energii, dajace sile i wystrzymalosc podczas wytezonej pracy. Jednak glukozamina to innym weglowodan - nie energetyczny lecz budulcowy.

Nikogo wiec nie powinno dziwic ze naukowcy wzieli sie do analizy glukozaminy przeprowadzając mase badan. W 2001 roku "Lancet" opublikowal wyniki 3 lat badan przeprowadzonych na 212 ludziach z zapaleniem kosci i stawow. Podawano im glukozamine oraz identycznie spreparowane placebo. Wyniki udowodnily ze w grupie spozywajacej placego wyniki pogorszyly sie, natomiast w drugiej nastapila wzgledna poprawa o 20-25 %.

Kiedy brakuje glukozaminy organizm traci zdolnosci lokomocyjne. Pojawiaja sie przeciazenia, zwyrodnienia i zrzeszotnienie. Bol i sztywnosc stawow oraz bol i łamliwosc kosci ograniczaja zdolnosci ruchowe i odbieraja starszym osobą mozliwosc ruchu. U sportowcow w podobnej sytuacji znaczaco wzrasta podtanosc na kontuzje, gdyz aparaty ruchowe traca swoje wlasciwosci wytrzymalosciowe. Dlaczego jednak mialoby brakowac glukozaminy skoro potrafimy wytwarzac ją ze znajdowanej w obfitości w pozywieniu glukozy?

Natura starannie zaprogramowala zegar zycia. Budujac nasze cialo populacje komorek sa niesmiertelne, poza jedna tą glownie zajmujaca sie przetwarzaniem surowcow. Ona to po kazdej kolejnej probie regeneracji traci zdolnosc regeneracji i po pewnym czasie juz sie nie odnawia. Kiedy komorek ubywa brakuje waznych zyciowo substancji w tym glukozaminy. W ten sposob mozemy wytlumaczyc deficyty glukozaminowe u osob w wieku podeszlym. Jak jednak wytlumaczyc te nagminnie pojawiajace sie u sportowcow?

Po prostu kiedy organizm pracuje wiecej bardziej intensywaniej potrzebuje duzo wiecej glukozaminy do regeneracji i rozbudowy elementow aparatu ruchu, niz zdolny jest samodzielnie wytworzyc z glukozy i glutaminy. Dopiero niedawno medycyna okryła jak walczyc z takim zjawiskiej - zapobiegac przeciazeniom wysilkowym i schorzeniom aparatu ruchu - przyspieszac regeneracje oraz przywracac sprawnosc i mlodosc. Medycyna na przelomie lat dokonala mentalnego zwrotu. Dlugo bowiem hołodowano wczesniej opisanemu stereotypowi ze organizm poradzie sobie z wytworzeniem wszystkiego czego potrzebuje, jesli tylko dostarczymy mu trzech skladnikow podstawowych, kilku witamin i kilkunastu mineralow.

Idac tym tokiem rozumowania mozna wysunac wnioski ze przy niedoborze glukozaminy wystarczy spozyc wieksza ilosc glukozy. Co jednak jest zaskakujace w przeprowadzonych badaniach wieksze dawki glukozy nie pomagaly ale wrecz pogarszaly stan aparatow ruchowych. Kiedy bowiem glukoza nie przemienia sie sprawnie w glukozamine w pewnym sensie zajmuje jej miejsce co nazywamy glikorylacją nieprawidlowa. W efekcie kondycja aparatu ruchu ulega pogorszeniu bo kiedy glukoza zastepuje glukozamine bierne elementy aparatu ruchu kruszeja i traca wytrzymalosc.

Kiedy jednak uzupelniamy gotowa glukozaminą elementy te nie tylko odzyskuja poprzednia kondycje ale dodatkowo znacznie ja poprawiaja. Ustepuje bol a co sie z tym wiaze mozemy wrocic do morderczego treningu. Wszyscy sportowcy powinni uzupelniac glukozamine. Sa bowiem podwojnie narazeni na konsekwencje jej niedoborow. Z jednej strony w zwiazku ze wzmozonymi przeciazeniami nie nadązają produkowac glukozaminy w dostatenczej ilosci z glukozy i glutaminy z drugiej zas glukogenetyczna, bogatoenergetyczna dieta sportowa obfitujaca a latwoprzyswajalne weglowodany zwieksza zasobo glukozy do glikozylacji nieprawidlowych (glukoza zajmuje miejsce glukozaminy). Glukozamina jest absolutnie nie zastapiona dla kulturystow i sportowcow wszystkich dyscyplin szybkosciowo-sportowych. Szczegolnie kulturystyka ktorej celem samym w sobie jest rozwoj muskulatury prowadzi do paradokslanych sytucji w morfologii aparatu ruchu.

Kondycja tkanki lacznej ma znaczenie nie tylko dla profilaktyki urazow ale rowniez dla rozwoju sily i tzw. seperacji miesniowej. Powięzi przenosza bowiem na sciegnach sile skurczu włókien miesniowych. Zas to co kulturysci nazwyaja separacją to silne napiete powięzi sepracujace miesnie i peczki wlokien miesniowych.

Jezeli brakuje ktoregos ze skladnikow z pozoru niepotrzebnych bo organizm nie radzi sobie z jego wytwarzaniem to traktujemy go tak jak skladnik niezbedny - uzupelniajamy.
  • 0

...:::-+=[efekt genetycznego daru, niedługo zabraknie dla mnie ciężaru  :P]=+-:::...




Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024