Skocz do zawartości


Zdjęcie

Porównanie różnych szkół kenjutsu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

budo_onni
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Porównanie różnych szkół kenjutsu
Witam!

Mam takie pytanie :? - po części teoretyczne, po części praktyczne, do ćwiczących dane style.

Jakie są różnice techniczne pomiędzy poszczególnymi szkołami, zwłaszcza tymi głównymi, takimi jak Kashima, Katori czy Shinkage -ryu? W Polsce mam wrażenie, że króluje głównie Katori, przynajmniej w Krakowie.

Ewentualnie czy można znaleźć jakąś literaturę na temat historii rozwoju i różnicowania się japońskich szkół miecza?

Gassho
Onni
  • 0

budo_yagyu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Porównanie różnych szkół kenjutsu
Temat który poruszasz jest bardzo ciekawy ale jeśli chodzi o opis różnic między tymi stylami, to ja odpadam bo opisanie tego przez net byłoby cholernie trudne. Możemy wsponieć o różnicach w postawach itp. ale to nie ma sensu....

Jeśli chodzi o takie kwestie to niestety albo trzeba gadać na żwyo (i raczej krótka rozmowa to nie będzie) albo musisz sam poszukać materiałów (których notabene nie jest zbyt wiele)

Użyj internetu i jeśli będziesz wytrwały i cierpliwy sam znajdziesz odpowiedzi na pytania o materiały itd.

Co do trzech wymienionych szkół kenjutsu to trzeba przyznać że mają swoje przedstawicielstwo w polsce. Z moich informacji wynika że Kashima i Shinkage nauczane jest głównie (jeśli nie tylko) w Warszawie, w Krakowie jest Katori tak samo jak w Tarnowie i Warszawie.

Ale nie powinno się mówić tutaj o jakimś królowaniu, to nie jest jeszcze tak rozwinięta dziedzina sztuk walki u nas w polsce aby którąś ożna było uznać za mniej lub bardziej popularną ;)
  • 0

budo_wallace
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 567 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Porównanie różnych szkół kenjutsu
zależy jaka kashima 8)
  • 0

budo_onni
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Porównanie różnych szkół kenjutsu
Z tym królowaniem to oczywiście ironia :)

Oczywiście było by bez sensu wypisywać szczegółowo jak wyglądają poszczególne techniki, za dużo i za szczegółowo :( Raczej chodziło mi o jakieś ogólne wskazówki dotyczące "filozofii" poszczególnych szkół. Czym się wyróżniały.

W Kashima Shinto ryu zdaje się obowiązywała niska pozycja.Agresywne działanie, ale bez gwałtownych ruchów mieczem. Wyczekiwanie na błąd przeciwnika i prowokowanie go do tego błędu, obniżając gardę - (saguriuchi ?) - za [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Katori Shinto - ja mam wrażenie lekkiego odejścia od praktyki w stronę mistycymu. Pierwotnie nie było stopni, gadanie o pacyfiźmie, dużo tajemniczych rytuałów i gestów. ( :twisted: mam nadzieje że sprowokuje to ćwiczących katori do jakiś wypowiedzi) z drugiej strony - najstarsza szkoła, więc pewnie najbardziej skomplikowana?

Yagyu shinkageriu - lubi się posługiwać kontruderzeniem. Podobno Jubei specjalizował się w wykorzystywaniu ataku przeciwnika do pokonania go kontruderzeniem. Zaleca spokój i dyscyplinę :)

W sumie wszyscy zalecali spokój i dyscyplinę.

No nic - to takie moje laickie bredzenie.Może ktoś z bardziej doświadczonych i kompetentnych forumowiczów rozwinie temat?

Pozdrowienia
Onni
  • 0

budo_yagyu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Porównanie różnych szkół kenjutsu
Generalnie to co napisałeś jest zgodne z prawdą.

Co do Shinkage to wynika to choćby z ideologii z "Heiho Kadensho" (polecam przeczytać)

Natomiast jeśli chodzi o Katori to oczywiście jest w pewnym stopniu wątek pacyfistyczny ale nie jest on na treningach taki silny. Głównie liczy się praktyka i przeniesienie kata na realną walkę. Jednak do tego trzeba czasu, i z w parze z coraz dłuższym stażem idzie coraz większa wiedza. Nie spotkałem się z większym niż w innych SW mistycyzmem. No i generalnie Katori jest oryginalne przez swoją metodykę treningu kata w parach w różnym dystansie... (ale tu jest potrzebna bardziej prezentacja ;) )
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024