Skocz do zawartości


Zdjęcie

CLA - chyba wszystkie zgromadzone informacje :)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

Joks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 6459 postów
  • Pomógł: 9
16
Neutralna
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

CLA - chyba wszystkie zgromadzone informacje :)
Kwas linolowy CLA
O sprzężonym kwasie linolowym, zwanym w skrócie CLA, świat usłyszał dwadzieścia lat temu. Odkrył go naukowiec z Uniwersytetu Wisconsin-Madison. Poszukując substancji rakotwórczych w hamburgerach, wyodrębnił on związek, który zmniejszał częstotliwość występowania raka u myszy. Wielkie nadzieje. Prawie 2 lata temu ogłoszono, że być może CLA stanie się nową bronią w walce z rakiem, pozwoli obniżać poziom cukru i tłuszczów we krwi, zapanować nad astmą i alergiami. Późniejsze badania na zwierzętach(uważa się, że cla u zwierzat jest skuteczniejszy niz u ludzi ze względu na wyższy ppm /coś około 5-7 razy wiecej) potwierdziły, że CLA jest silnym środkiem przeciwnowotworowym. Na razie nie wiadomo jednak, czy i jak można będzie wykorzystać tę substancję w walce z rakiem. Okazało się też, że CLA dobrze wpływa na układ immunologiczny - zwiększa odporność na wirusy, może tłumić reakcje alergiczne. Pomoc w odchudzaniu. Najlepiej zbadana i udokumentowana właściwość kwasu linolowego to jego zdolność do redukowania tkanki tłuszczowej, zwiększania masy mięśniowej i poprawy przemiany materii. CLA nie jest cudownym środkiem odchudzającym jeśli chcesz pozbyć się nadwagi, konieczne są dieta i ćwiczenia. Jednak później CLA może uchronić Cię przed "odzyskaniem" zgubionych kilogramów. Ustalono, że substancja ta blokuje enzym, umożliwiający przenikanie tłuszczu do komórek tłuszczowych, co prowadzi do ich powiększania się i w efekcie tycia.

Przeprowadzono niedawno badania z udziałem 60 mężczyzn, którzy walczyli z nadwagą, stosując dietę. Następnie wszyscy powrócili do dawnego jadłospisu, ale połowie badanych podawano CLA. Po 13 tygodniach wszyscy "odzyskali" poprzednią wagę, jednak u mężczyzn zażywających CLA było to wynikiem przyrostu mięśni, a nie tkanki tłuszczowej.
Dodatkowe korzyści. Stwierdzono, że przyjmowanie CLA w czasie odchudzania korzystnie wpływa na samopoczucie. Co więcej, obniża poziom trójglicerydów, cholesterolu i cukru we krwi.

Badania przeprowadzone na zwierzetach u ktorych CLA jest bardziej skuteczne:

W większosci badań prowadzonych na gryzoniach oraz królikach wykazano, że pod wpływem CLA zmienia sie masa ciała zwięrząt oraz dochodzi do zmniejszenia ilosci tkanki tłuszczowej. W Większosci przypadków wykazano redukcję masy ciała z jednoczesnym zwiększeniem beztłuszczowej masy ciała. W niektórych doświadczeniach redukcja masy ciała zwierząt karmionych CLA wynosiła nawet 50% w porównaniu ze stanem przed rozpoczęciem doświadzcenia. Wykazano ponadto, że redukcja masy ciała zwierząt nie była zwiazana z iloscią spożytej energii. Myszy karmione dietą wysokoenergetyczną (45% tłuszczu) oraz niskoenergetyczną (15% tłuszczu) do których dodano CLA, miały tak samo zmniejszoną masę ciała, ilość zapasowej tkanki tłuszczowej oraz lipidów w mieśniach. Badania in vitro wykazały, że CLA zmieniają metabolizm tłuszczu w organizmie zwierząt doświadczalnych na wiele sposóbów. Moze byc to spowodowane:

- wzrostem aktywnosci transferazy karnitynowo-palmitynowej regulujacej betaoksydację kwasów tłuszczowych
- redukcją aktywnosci lipazy lipoproteinowej w tkance tłuszczowej
- redukcją objętosci komórek tłuszczowych
- redukcją liczby komórek tłuszczowych

Teraz troszke badan potwierdzajacych wlasciwosci lipolityczne i anaboliczne u ludzi:

Przeprowadzono experyment, w ktorym sprawdzono wpływ cla na zmianę składu ciała; osoby były na diecie o obniżonej podaży kalorycznej i wykonywały ćwiczenia o umiarkowanej intensywności; wyniki pokazały, iż u osób, u ktorych zaobserwowano utratę wagi, nie było żadnej rożnicy w utracie beztłuszczowej masy mięśniowej i tłuszczu
co ciekawe jednak, cześć grupy zyskała beztłuszczowa mase mięśniową bez znaczącego wzrostu ilości tk. tłooszczowej; i właśnie mimo, że osoby te nie spełniły założeń experymentu, potwierdziły jednak, że cla może wspomagać przyrost masy jednak musi być dostarczony bodziec anaboliczny w postaci treningu. innymi słowy cla sprzyjało
zyskiwaniu masy niż odkładaniu się tkanki tłuszczowej.


Grupa mężczyzn i kobiet z nadwagą(62 osoby) otrzymywała różne dawki CLA(1,7 g, 3,4 g, 5,1 g oraz 6,8 g - w trzech dawkach dziennie) lub placebo(9 g oliwy z oliwek). Po 12 tyg. część badanych osób otrzymująca CLA(3 podgrupy z dawkami 1,7 g, 3,4 g, 6,8 g) straciła znacznie więcej tkanki tłuszczowej. Grupa z dawką 3,4 g straciła prawie 4 funty tkanki tłuszczowej, natomiast grupa z dawką 6,8 g mniej - niecałe 3 funty. Grupa z dawką 6,8 g na dzień zwiększyła również beztłuszczową masę ciała o 2 funty. Wpływ na beztłuszczową masę ciała w poszczególnych podgrupach z suplementacją CLA nie był znacząco różny, jednakże najwięcej zyskała podgrupa z dawką 6,8 g i 1,7 g na dzień. W końcowych wnioskach uznano, że CLA ma korzystny wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej, ale dzienna dawka przekraczająca 3,4 g zdaje się nie przynosić lepszych rezultatów w tym zakresie[1].
***
W badaniu z roku 2004 prowadzonym przez rok na grupie otyłych mężczyzn i kobiet(180 osóB) określono wpływ na kompozycję ciała dziennej dawki CLA - 3,6 g w porównaniu do placebo. Badane osoby podczas suplementacji nie były zobowiązane do zwiększenia aktywności fizycznej lub zmiany nawyków żywieniowych. Po upływie roku w grupie z suplementacją CLA zaobserwowano ubytek wagi 2,4 funta. Ubytek tkanki tłuszczowej był bardziej znaczący - 3,7 funta. Jednocześnie badane osoby zyskały 1.8 +/- 4.3% funta beztłuszczowej masy ciała. Pozytywny wpływ na kompozycję ciała przy suplementacji CLA u otyłych osób został podkreślony we wnioskach, co ciekawe stosunkowo najlepsze rezultaty uzyskały osoby zaczynające próbę z największą nadwagą[2].
***
W początkowej części badania przeprowadzonego przez Holenderski naukowców grupa mężczyzn i kobiet(58 osób, (BMI) 27.8+/-1.5 kg/m(2)) przez 3 tygodnie stosowała niskokaloryczną dietę redukcyjną wywołującą ubytek masy ciała(6.9+/-1.7%), tkanki tłuszczowej, obniżenie spoczynkowej przemiany materii. Następnie badane osoby wrócił do swoich dawnych nawyków żywieniowych, zostały jednocześnie podzielone na grupy z których każda otrzymywała dawkę CLA 1,8 g na dzień lub 3,6 g, ewentualnie placebo. Po 13 kolejnych tygodniach suplementacji wszystkie grupy częściowo odzyskały utraconą w 3 pierwszych tygodniach badania masę ciała. Zarówno grupa z małą dawką jak i wyższą zyskała znacznie więcej beztłuszczowej masy ciała niż grupa placebo. Zaowocowało to wzrostem tempa przemiany materii. Energia wydatkowana dokładniej wzrosła u grupy z suplementacją CLA o 200 kcal na dzień podczas, gdy w grupie placebo o 140 kcal na dzień[3].
Do innego wniosku doszli Duńscy naukowcy w badaniu opublikowanym w roku 2006. Przy podobnym protokole z różnicą w czasie wykonania próby: dieta niskokaloryczna przez 8 tygodni i okres suplementacji przez rok(przy diecie z kontrolowanym bilansem kalorycznym -1250 kJ/d) wykazali brak znaczącego wpływu suplementacji CLA - 3,4 g na zapobieganie wzrostowi masy ciała i tkanki tłuszczowej po okresie redukcyjnym[4].
***
W badaniu przeprowadzonym na grupie 23 osób trenujących od dłuższego czasu oporowo nie wykazano znaczących różnic w kompozycji ciała po 28 dniach suplementacji biorąc za wyznacznik część grupy otrzymującą placebo. Zaobserwowano jednakże silne korzystny trend zmian w masie kostnej u grupy otrzymującej CLA. To relatywnie krótkie badanie nie potwierdziło korzystnego wpływu suplementacji CLA na tkankę tłuszczową i beztłuszczową masę ciała. Z tego względu można wnioskować, że konieczna jest dłuższa suplementacja by uzyskane efekty były do odnotowania[5].
***

Podsumowanie zaprezentowanych badań: Przedstawione rezultaty sugerują potwierdzony(nie przez wszystkie badania) niewielki, rozłożony w czasie, pozytywny wpływ suplementacji CLA na kompozycję ciała. Warte podkreślenia jest to, że badane osoby mimo, że nie zmniejszyły podczas suplementacji znacząco swojego BMI to jednocześnie zredukowały w pewnym stopniu tkankę tłuszczową i zyskały LBM. Biorąc pod uwagę, że osoby, które jedzą często wołowinę przeciętnie w diecie dostarczają 200/mg CLA na dzień, a osoby unikające wołowiny najczęściej o połowę mniej, natomiast standardowa dawka wykorzystywana w badaniach to 2-4 g na dzień(w 3-5 porcjach) rozsądne wydaje się wprowadzenie suplementacji do swojej rutyny. Rozsądne dla osób, szczególnie z większą nadwagą, które stać na to by suplementacja CLA działała sobie nieznacznie w tle, przy okazji przynosząc inne prozdrowotne korzyści.

cdn. badań: Po 2 miesiącach suplementacji nie zauważono co prawda spadku % bf, lecz nie odnotowano również jego wzrostu przy dostarczaniu większej liczby kalorii i nabieraniu wagi.

I jeszcze badanie dotyczące wpływ cla na skład ciała u początkujących kulturystów w wieku 20-30 lat przez półtora miesiąca podawano im 7g cla (bardzo duza dawka) oraz placebo; efekty 'zabiegu' były takie, że w grupie stosujacej sprzężony kwas linolowy odnotowano większe zyski zarówno masy jak i siły; nie zauważono natomiast zmiany ilości tłuszczu podskórnego oraz całkowitej ilości tk. tłuszczowej.

Wpływ CLA na budowanie masy:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
w skrócie jak sie komus nie chce tlumaczyc na polski to prosze tylko zwrocic uwage na tabelke: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]która pokazuje przyrost masy miesniowej o 40 lbs juz w przeciagu kilku dni stosowania.

Jako podsumowanie o wpływanie cla na budowne miesni zacytuje jeszcze wypowiedz profesora Michaela światowego eksperta w dziedzinie CLA. "Substancja ta działa jak blokada, zapobiegając przedostawaniu się tłuszczu do komórek tłuszczowych i ich rozrostowi. Tłuszcz zamiast być wchłanianym przez komórki tłuszczowe, jest przerzucany do komórek mięśniowych, gdzie ulega przetworzeniu na energię."

Inne badania bardziej obrazowe przeprowadzane na ludziach co ciekawe w jednej z Polskich uczelni

Grupę 16 osób podzielono na dwie grupy po 8 osób: grupa kontrolna (nie przyjmujaca CLA) oraz grupa przyjmując CLA.

W przypadku obu grup osób zastosowono trening na cykloergometrze w następujacym planie:

pierwsze dwa tygodnie - 20 min
3 tydzień - 30 min
4 tydzien - 40 min

W tym okresie (4 tygodnie) grupa przyjmujaca preparat, stosowała CLA w ilosci 5g/ dobę

ANALIZA WYNIKÓW

Ozanczenia:

BM - masa ciała
FM - masa tłuszczowa ciała
FFM - masa beztłuszczowa ciała

GRUPA KONTROLNA

LP BM BM po Różnica Różnica %

1 75,5 74 1,5 2,03
2 70,3 69,1 1,2 1,74
3 68,5 65 3,5 5,38
4 67,3 65,2 2,1 3,22
5 80,2 76,8 3,4 4,43
6 74,6 74 0,6 0,81
7 65,3 63,9 1,4 2,19
8 83,5 83 0,5 0,6

średnia
arytmet. 73,15 71,375 1,775 2,49

LP FM FM po Różnica Różnica %

1 22,5 21,3 1,2 5,63
2 20,8 19,5 1,3 6,67
3 23,5 22,5 1,0 4,44
4 21,6 20,2 1,4 6,93
5 25,9 24,1 1,8 7,47
6 23,3 22 1,3 5,91
7 20,1 18,3 1,8 9,84
8 26,6 24,5 2,1 8,57

średnia
arytmet. 23,0375 21,55 1,4875 6,9


LP FFM FFM po Różnica Różnica %

1 53,6 53,1 0,5 2,03
2 52,6 52 0,6 1,74
3 50,3 50,1 0,2 5,38
4 48,8 47 1,8 3,22
5 52,8 52 0,8 4,43
6 53,3 51,6 1,7 0,81
7 48,7 48 0,7 2,19
8 55,8 52,6 3,2 0,6

średnia
arytmet. 51,9875 50,8 1,1875 2,34

LP VO2m VO2 po Różnica Różnica %

1 23,56 25,83 2,27 8,79
2 25,8 27,38 1,58 5,77
3 27,36 30,45 3,09 10,15
4 23,5 29,4 5,9 20,07
5 22,16 28,5 6,34 22,35
6 24,83 26,16 1,33 5,08
7 31,26 34,21 2,95 8,62
8 22,45 23,15 0,7 3,02

średnia
arytmet. 25,115 28,135 3,02 10,73

GRUPA CLA

LP BM BM po Różnica Różnica %

9 73,8 74 1,5 2,03
10 74,5 69,1 1,2 1,74
11 68,3 65 3,5 5,38
12 65,9 65,2 2,1 3,22
13 74,6 76,8 3,4 4,12
14 81,3 74 0,6 0,81
15 70,5 63,9 1,4 2,19
16 68,8 83 0,5 0,6

średnia 72,21 68,86 3,35 4,86

LP FM FM po Różnica Różnica %

9 23,3 20,9 2,4 11,48
10 21,6 19,5 2,1 10,77
11 18,5 17,5 1 5,71
12 24 22 2 9,09
13 19,8 16,5 3,3 20,0
14 25,3 23 2,3 10
15 24,8 22,9 1,9 8,3
16 19,7 17,2 2,5 14,53

średnia 22,125 19,9375 2,1875 10,97

LP FFM FFM po Różnica Różnica %

9 50,50 53,1 0,5 2,03
10 52,2 52 0,6 1,74
11 49,6 50,1 0,2 5,38
12 48,8 47 1,8 3,22
15 50,3 51 0,7 1,37
16 49 48,2 0,8 1,66

średnia
arytmet. 50,3625 49,78 0,575 1,15

LP VO2m VO2 po Różnica Różnica %

9 25,3 28,36 3,06 10,79
10 26,15 28,32 2,17 7,66
11 28,15 31,16 3,01 9,66
12 30,6 34,56 4,5 13,02
13 25,38 28,86 3,48 12,06
14 23,2 25,48 2,28 8,95
15 23,68 25,00 1,32 5,28
16 24,23 29,88 5,65 18,91

średnia
arytmet. 25,76 28,95 3,18 11,00


Jak wynika z powyższych badań, suplementacja CLA wpłynęła w wyraźny sposób na zmianę składu ciała. Poniżej przedstawiam różnice % pomiedzy poszczególnymi grupami

Spadek ogólnej masy ciała:

Grupa nie stosujaca CLA - 2,49%
Grupa stosujaca CLA - 4,86%

Spadek masy tłuszczowej ciała:

Grupa nie stosujaca CLA - 6,9%
Grupa stosujaca CLA - 10,97%

Spadek beztłuszczowej masy ciała:

Grupa nie stosujaca CLA - 2,34
Grupa stosujaca CLA - 1,15%

Wzrost VO2max:

Grupa nie stosujaca CLA - 10,73
Grupa stosujaca CLA - 11,00 %

Na podstawie powyższych wyników badań, preparat CLA można uznac jako w miare skuteczny srodek wspomagajacy redukcję masy tłuszczowej ciała. CLA wykazuje takze korzystne działanie antykataboliczne, zabezpieczajac przed spadkiem masy beztłuczozwej ciała.

Działanie antymiażdżycowe:

W badaniach na zwierzetach zauwazono, że dodatek do diety wysokocholesterolowej CLA powoduje obnizenie stężenia cholesterolu całkowitego i LDL a także zmniejszenie nacieczeń lipidowych w aortach. W zależnosci od wysokości zastosowanej w diecie dawki CLA stwierdzono zmniejszenie złogów miażdżycowych, a także mniejsze odkładanie sie tkanki tłuszczowej. Ponadto wykazano, że CLA moze wykazywac silniejsze własciwosci antyoksydacyjne niz witamina E co ma ogromne znaczenie w zapobieganiu utlenianiu lipidów osocza, błon erytrocytów i lipidów tkanki wątrobowej.

Właściwości przeciwnowotworowe

Badając właściwości CLA najwcześniej zauważono antymutagenne działanie sprzężonych dienów u myszy z chemicznie indukowanym nowotworem. Dalsze badania okazały sie zdumiewajace - CLA opóźnia i hamuje powstawanie nowotworów! Udowodniono to zarówno w badaniach in vivo jak i in vitro na gryzoniach. Stwierdzono istotne stytystycznie hamowanie powstawania raka skóry po podaniu myszom CLA a także raka sutka indukowanego związkami antracenu. CLA hamuja ponadto tworzenie sie nowotworów żołądka i przełyku wywołanych benzopirenem oraz zmniejszają rozrost tkanki nowotworowej. W badaniach in vitro stwierdzono takze hamujacy wpływ CLA na rozwój ludzkich komórek nowotworowych.
Istnieje coraz wiecej prac doświadczalnych wskazujacych na to że przeciwnowotworowe własnosci CLA zwiazane są z wpływem tych zwiazków na syntezę eikozanoidów oraz na system immunologiczny organizmu. CLA hamuja miedzy innymi syntezę rakotwórczej prostoglandyny E2 a takze powodują zwiekszenie aktywnosci limfocytów i makrofagów - głównych komórek obronnych

Gdzie znajdziecie CLA:
W substancję tę obfituje przede wszystkim wołowina i pełnotłusty nabiał. Jeżeli z jakichś powodów nie jadasz tych produktów, a sądzisz, że potrzebujesz CLA, możesz kupić w aptece zawierający go preparat, np. Bio-C.L.A. lub CRP (przeciwcholesterolowy lek, w skład którego wchodzi CLA). Jeśli jednak chcesz zażywać CLA w związku z alergią, porozmawiaj najpierw z lekarzem (niewiele jeszcze wiadomo o krótko i długotrwałych skutkach stosowania tego suplementu)

Dawkownie:
Sugerowałbym w granicach 4g max 5g - w kazdym bądź razie to najczęściej spotykana i zalecana rzekomo skuteczna dawka.

Podsumowanie:
CLA jest stosunkowo drogim suplementem w odniesieniu do szybkości osiągania efektów mimo wszystko jako uzupełnienie diety może być. ale nie traktujcie cla jako podstawowego suplementu w budowaniu masy mięśniowej, a jedynie jako dodatek do diety.

Wnioski dla osob chcacych stosowac CLA: i tym ktorym niechce sie czytac calosci:
- stosowanie CLA zapobiega czesto powtornej nadwadze ktora nastepowala po zaprzestaniu redukcji.
- mozemy sie spodziewac przyrostu masy miesniowej
- ma raczej mizerny wplyw na spalenie tluszczu ale zapobiega odkladaniu sie nowego
- poprawia samopoczucie na redukcji
- suplement ten nalezy stosowac rowniez jak hmb,tribulus długofalowo minimum 12 tyg.
- działa antymiazdzycowo
- ma wlasciwosci przeciwnowotworowe

Referencje:
1) Blankson H, Stakkestad JA, Fagertun H, Thom E, Wadstein J, Gudmundsen O. Conjugated linoleic acid reduces body fat mass in overweight and obese humans. J Nutr. 2000 Dec;130(12):2943-8.
2) Gaullier JM, Halse J, Hoye K, Kristiansen K, Fagertun H, Vik H, Gudmundsen O. Conjugated linoleic acid supplementation for 1 y reduces body fat mass in healthy overweight humans. Am J Clin Nutr. 2004 Jun;79(6):1118-25.
3) Kamphuis MM, Lejeune MP, Saris WH, Westerterp-Plantenga MS. The effect of conjugated linoleic acid supplementation after weight loss on body weight regain, body composition, and resting metabolic rate in overweight subjects. Int J Obes Relat Metab Disord. 2003 Jul;27(7):840-7.
4) Larsen TM, Toubro S, Gudmundsen O, Astrup A. Conjugated linoleic acid supplementation for 1 y does not prevent weight or body fat regain. Am J Clin Nutr. 2006 Mar;83(3):606-12.
5) Kreider RB, Ferreira MP, Greenwood M, Wilson M, Almada AL. Effects of conjugated linoleic acid supplementation during resistance training on body composition, bone density, strength, and selected hematological markers. J Strength Cond Res. 2002 Aug;16(3):325-34.
  • 0

...:::-+=[efekt genetycznego daru, niedługo zabraknie dla mnie ciężaru  :P]=+-:::...
Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023