Skocz do zawartości


Zdjęcie

SAO


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

Kafar1418048738
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1634 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin
  • Zainteresowania:KULTURYSTYKA

Napisano Ponad rok temu

SAO
SAO-System Aktywnego Opuszczania
SAO polega na wykorzystaniu skurczu ekscentryczngo miesni. Jak wiadomo miesnie pracuja aktywnie nie tylko podczas unoszenia ciezaru, ale takze w trakcie jego opuszcznia, kiedy wystepuje skurcz ekscentryczny. Unoszenie ciezaru stanowi zwykle pierwsza faze cwiczenia, opuszczanie druga. Przy unoszeniu ciezaru przeszkadza nam przyciaganie ziemskie, natomiast przy opuszczaniu pomaga. Stad prosty wniosek, ze faze opuszczania mozemy wykonywac ze znacznie wiekszym ciezarem. Stwierdzono doswiadczalnie, ze w fazie unoszenia ciezaru pracuje aktywnie ok. 36% wlokien miesniowych, a przy kontrolowanym opuszczaniu tego ciezaru ponad 70%. Stosujac wiec aktywne opuszczanie ciezaru mozemy w kazdym cwiczeniu dodatkowo angazowac 36% wlokien miesniowych. Korzysc ze stosowania tego systemu dla rozwoju masy miesniowej jest wiec oczywista.
Praktycznie trening SAO polega na tym ze w kazdym cwiczeniu stosuje sie obciazenie znacznie wieksze niz normalnie (o 40-70%)a ruch musi byc ciagly- w gore i w dol.
W jednej serii wykonuje sie 4-6 takich powtorzen. Cwiczac tym sposobem trzeba miec do pomocy dwoch partnerow, ktorzy beda pamagali przy unoszeniu ciezaru w gore.
Faza opuszczania musi byc wykonywana samodzielnie i kontrolowana przez cwiczacego. Systemem tym mozna wykonywac wszystkie cwicznia dwufazowe, w ktorych na tej samej drodze wystepuje ruch unoszenia i opuszczania ciezaru. Trening SAO, stosowany jednak wylacznie przez kulturystow zaawansowanych, daje dwukrotnie szybszy przyrost masy miesniowej.
A oto kilka przykladowych cwiczen w ktorych mozna zastosowac SAO:
-wyciskanie sztangi
-wyciskanie z karku
-podciaganie na drazku
-martwy ciag
-uginanie ramion ze sztanga
-przysiady

Uwagi:
-Przed kazdym cwiczeniem trzeba dokladnie rozgrzac miesnie wykonujac 2-3 serie z mniejszym obciazeniem
-Nalezy stosowac nieco dluzsze przerwy wypoczynkowe 1-2 min
-W trakcie opuszczania ciezaru nalezy maksymalnie napinac miesnie i starac sie prowadzic ciezar jak najwolniej
-SAO mozna cwiczyc okresowo np. raz w tygodniu na wszystkie grupy miesniowe lub na kazdym treningu jedna grupe
-Trening SAO powoduje nie tylko wzrost masy miesniowej i sily ale rowniez poprawe rzezby miesni poprzez angazowanie do pracy duzej ilosci wlokien miesniowych
-Liczba powtorzen w seriach - do 6 liczba serii - do 5
  • 0
Sie skacze..Sie plywa..Bajerka jest..Cialko tez mam zajebiste

Strongbart
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: SAO
slyszalem jooz o tym, ale ja caly czas HST :)
  • 0
Pozdrawiam Strong

Kafar1418048738
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1634 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin
  • Zainteresowania:KULTURYSTYKA

Napisano Ponad rok temu

Re: SAO
WBD wez oblukaj ten plan i powiedz co o tym myslisz
  • 0
Sie skacze..Sie plywa..Bajerka jest..Cialko tez mam zajebiste

avanger
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3006 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:kobiety %-)

Napisano Ponad rok temu

Re: SAO
ja tez juz o nim slyszalem - ciezki plan tylko dla orlow :D
stwarza problemy (chodzi mio pomoc co najmniej 2partnerow), ale wydaje siem byc dobry (ale ja nie robilbym SAO raz w tygodniu)
zdecydowalbym siem na niego w ostatecznosci (tzn. po HDT ;) )
  • 0
nawet najtwardsi maja chwile kiedy potrzebuja kleknac...
Daj mi, Panie, mestwo, abym chcial zmienic to, co mozliwe. Daj mi cierpliwosc, abym potrafil zniesc to, czego zmienic nie moge. Daj mi tez rozum, abym umial odroznic jedno od drugiego.

dla wlasnego dobra czytajcie regulamin !! nieznajomosc nie usprawiedliwia wykroczen;
regulamin forum odzywianie: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]



Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024