Plyometria została opracowana przez naukowców sportowych bloku wschodniego w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia – chociaż tak na prawdę stosowana była od zawsze. Ćwiczenia plyometryczne - jak wskakiwanie na pudło czy skoki w miejscu - odzwierciedlają zarówno wzorzec ruchu jak i szybkość wykonywania licznych umiejętności sportowych – czego trening siłowy nie jest w stanie nam zapewnić.
Czym jest ćwiczenie plyometryczne?
Zasadniczo każde ćwiczenie, które polega na dynamicznym przejściu z absorpcji siły do jej użycia, jest ćwiczeniem plyometrycznym. Jeśli więc skaczesz w miejscu, wykonujesz ćwiczenie plyometryczne. Mówiąc nieco bardziej technicznie i używając wyskoków w miejscu jako przykładu, lądując z wyskoku, uda będą cały czas spięte (technicznie mówimy tutaj o ekscentrycznym skurczu mięśni), a następnie przeniosą całą moc w dół przez natychmiastowy skurcz mięśni (koncentryczny skurcz mięśni). Ten wzór skurczów mięśni znany jest jako cykl rozciągnięcie-skurcz. Mięśnie są w stanie wygenerować w ten sposób ogromne ilości siły podczas aktywności plyometrycznych. Tego rodzaju trening jest więc doskonałym sposobem na rozwijanie szybkości, siły i zwinności.
Porady dotyczące treningu plyometrycznego:
Zawsze rozgrzewaj się specyficznie – bieganie i ruchy funkcjonalne, jak marsz w miejscu, czy wymachy
Stosuj dobrze amortyzowane buty treningowe
Wykonuj trening na suchej, trawiastej przestrzeni, na bieżni lub hali sportowej
Bądź maksymalnie skoncentrowany przez cały trening
W większości przypadków technika jest kluczem – jeśli twoje reakcje zaczynają zwalniać, nie pozwól na to i staraj się przyspieszyć tempo, by zachować tempo początkowe przez cały trening
Pomyśl czego wymaga twoja dyscyplina i za pomocą treningu specyficznego dąż do zaspokojenia jej wymagań.
Nigdy nie lekceważ treningu plyometrycznego. Ćwiczenia te są bardzo wymagające. Jeśli czujesz ból w kostce, kolanie czy kręgosłupa, najpierw zasięgnij porady lekarza zanim przystąpisz do wykonywania treningu.
Zalety treningu plyometrycznego w rozwijaniu umiejętności i siły w sporcie versus trening z ciężarami
Wyobraź sobie, że Usain Bolt, a konkretnie jego stopy są w kontakcie z torem jedynie przez około 0,084 sekundy! Nawet biegając spokojnie, czas ten zwiększa się u niego do 0,2 sekundy. Takich szybkości nie da się osiągnąć na siłowni. Większość standardowych ćwiczeń, jak np. przysiady, nawet wykonywane w najszybszym tempie zajmują około 0,5-0,7 sek na powtórzenie. To szybkość skurczu sprawia, że trening plyomteryczny jest tak doskonały dla sprawności sportowej.
Opracował: Grammatikk
Wszelkie prawa zastrzeżone