Skocz do zawartości


Zdjęcie

Leczenie nadkwaśności soku żołądkowego


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

EXPERTO

EXPERTO
  • Zabanowany(a)
  • PipPipPipPip
  • 14273 postów
  • Pomógł: 5
  • Lokalizacja:P.O.T.C.O.A.W.M.B.W.
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:- Śliczne Panny.
    - Przyroda.
    - Kulturystyka.
    - Sztuki Walki.
    - Forum.
    - Samochody.
  • Staż [miesiące]:od 2003
  • Wzrost [cm]:188
  • Waga [kg]:100-102

Napisano Ponad rok temu

Leczenie nadkwaśności soku żołądkowego
Leczenie nadkwaśności soku żołądkowego

Po pierwsze dieta

Niezmiernie ważna w zwalczaniu nadkwaśności i profilaktyce choroby wrzodowej jest prawidłowa dieta oraz rezygnacja z wymienionych wyżej używek, papierosów, przypraw, itp. (szczegółowiej o zasadach diety poniżej)


Leczenie farmakologiczne nadkwasoty

Leczenie farmakologiczne nadkwaśności soku żołądkowego polega na stosowaniu leków zobojętniających kwas solny i osłaniających błonę śluzową oraz obniżających zdolność wydzielniczą komórek produkujących kwas solny. A w szczególności na lekach: · leków alkalizujących, działających w świetle żołądka i dwunastnicy na zasadzie zobojętniania treści żołądkowej – tzw. antacida, · blokujacych receptory komórek okładzinowych błony śluzowej, których pobudzenie powoduje obfite wydzielanie kwasu solnego, · leków blokujących działanie tzw. pompy protonowej w komórce okładzinowej, · leków zwiększających działanie czynników obronnych w błonie śluzowej żołądka tj. bizmutu koloidalnego, sukralfatu, itp.




Alkalia zwane antacida


Najdłużej, a jednocześnie najczęściej stosowaną grupą leków w dolegliwościach dyspeptyczny są alkalia, czyli leki o odczynie zasadowym, zobojętniające kwas solny, znane również pod nazwą antacida. Są to związki zasadowe wapnia, glinu, magnezu i bizmutu.


Tradycyjne leki alkalizujące kwas żołądkowy

Leki tradycyjne dają osobie z nadkwasotą znaczącą, lecz krótkotrwałą ulgę. Ponieważ żołądek stale wytwarza kwas solny i opróżnia się regularnie z trawionej treści pokarmowej, znaczna część pacjentów musi przyjmować dawkę za dawką, w sposób ciągły, ponieważ nadmiar kwasu wkrótce pojawia się ponownie. W skład dodatków do preparatów z tej grupy wchodzą liczne substancje pomocnicze, zwłaszcza środki słodzące, w tym cukier. Obecność w preparatach dużej ilości cukru, dodawanego w celu złagodzenia "kredowego" smaku, zagraża wystąpieniem objawów "zgagi".


Alkalia nowszych generacji

Aby zniwelować uboczne skutki stosowania prostych alkaliów, powstały leki złożone, będące mieszaniną dwóch lub więcej substancji zobojętniających. Chociaż lepiej tolerowane i skuteczne w likwidowaniu bólów – nie są pozbawione efektów niekorzystnych. Główną ich wadą okazuje się zbyt szybkie i przesadne odkwaszenie żołądka wywołuje tzw. efekt odbicia. Żołądek odreagowywuje na odkwaszenie szybką nadprodukcją kwasu solnego, niwecząc działanie leku. Wprowadzono więc alkalia trzeciej generacji o warstwowej strukturze siatki krystalicznej. Nie wdając się w zawiłości działania fizyko-chemicznego poszczególnych składników hydrotalcytu, trzeba powiedzieć, że w odróżnieniu od poprzednich generacji alkaliów neutralizują one kwas solny według „chemicznego” programu zakodowanego automatycznie w ich strukturze. Leki te nie dopuszczają do nadmiernego zakwaszenia i jednocześnie odkwaszenia soku żołądkowego. Mogą one nie tylko neutralizować i buforować nadmierną zawartość kwasu solnego w żołądku, lecz także absorbować i wiązać inne składniki soku żołądkowego, mające działanie drażniące, a więc pepsynę oraz kwasy żółciowe i lizolecytynę. Dzięki temu są nie tylko lekiem pierwszego rzutu w leczeniu objawów nadkwasoty, ale również zapobiegają chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, refluksowemu zapaleniu przełyku oraz objawom choroby refluksowej dwunastniczo-żołądkowej, będącej przyczyną żółciowego zapalenia żołądka. Nie sposób też nie wspomnieć, że alkalia o warstwowej strukturze siatki krystalicznej mają również własności mukoprotekcji, czyli zdolność ochrony błony śluzowej żołądka. Mogą one zatem zapobiec uszkodzeniom śluzówki przez tak dla niej agresywne substancje, jak kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwbólowo-przeciwzapalne czy wspomniany już alkohol. Działanie to polega na pobudzaniu syntezy prostaglandyn, co powoduje zwiększenie zdolności ochronnych śluzu. Specyficzna struktura hydrotalcytu umożliwia mu przyleganie do błony śluzowej i osłanianie jej przed żrącym sokiem żołądkowym, czyli działanie przypominające rolę spełnianą przez nasz własny śluz żołądkowy.

żródło: internet

Nie udzielam pomocy na PW / PM / Priv. Wszelkie pytania proszę pisać na forum, w temacie otrzymasz więcej opinii.


marysia80
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Leczenie nadkwaśności soku żołądkowego
Swoją nadwasote leczyłam około dwóch lat. Przez większosć czasu brałam leki na zmniejszenie wydzielania kwasu żołądkowego plus oczywiście dieta. Zmiany były odczuwalne z miesiąca na miesiąc :)
  • 0
Szukam miejsca, gdzie porządnie [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników].Proszę o pomoc.

rafalinka
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 50 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Leczenie nadkwaśności soku żołądkowego
a jak dochodzi do tej nadkwasowości? Przyprawy i papierosy? tak jak mówi autor postu kiedy mówi że trzeba to wyeliminować z diety ?
  • 0



Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024