Skocz do zawartości


Zdjęcie

DEBATA NA POZIOMIE - SPLIT CZY FBW


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

PUMP
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2390 postów
  • Pomógł: 0
131
Bardzo Dobra
  • Lokalizacja:Togo
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [miesiące]:Rośnie
  • Wzrost [cm]:390
  • Biceps [cm] :27,3
  • Waga [kg]:80,5

Napisano Ponad rok temu

DEBATA NA POZIOMIE - SPLIT CZY FBW
Wg mnie lepszy jest na masie split gdyż męczy on bardziej mięśnie robimy więcej serii trenujemy raz daną partię a dobrze a na fbw nie ma takiego zmęczenia mięśni gdyż robimy po 2-4s na jedną partie co prawda parę razy w tygodniu ale jak dla mnie split może Fbw jest dobry ale przy redukcji albo na podtrzymanie ale przy masie to bardziej split albo jakieś ciężkie na fbw nie odczówałem takiego zmęczenia no chyba że go zmodyfikować jakąś to może może ale jednak dzielony .
  • 0
RAMIE W RAMIE JAK SPARTANIE ...
'' Bądź bardziej ambitny kiedy cie nie docenili robisz to dla siebie nie dla tych debili ''

Michał1
  • Ekspert
  • PipPipPipPip
  • 1859 postów
  • Pomógł: 0
262
Wyśmienita
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: DEBATA NA POZIOMIE - SPLIT CZY FBW
Według mnie split jest zdecydowanie lepszym programem, spójrzmy przez pryzmat budowania masy.Używamy dużych obciążeń, mięsień atakujemy głównie ćwiczeniami wielostawowymi, to w FBW także ma miejsce, ale przy splicie dodajemy też 1 czy 2 izolowane, aby i nad kształtem się skupić, przy FBW tego nie zrobimy, bo izolacji przy FBW nie robimy.Przy FBW dajemy jedno ćwiczenia, czasami dwa, ale większość trzyma się jednego, więc jak niby tym jednym ćwiczeniem mamy zaatakować wszystkie włókna w danej partii mięśniowej?Nie da się, bo zaatakujemy jakiś mięsień tylko pod jednym kątem, a to zbyt mało, aby zapewnić mu optymalny rozwój.Jednak największym mankamentem FBW jest to, że nie daje czasu na regenerację, bo jak ten mięsień ma urosnąć jak czepiamy się go zazwyczaj 3 razy w tygodniu, marnie bo marnie, ale jednak.Jeśli chodzi o rzeźbę, mam na myśli typową pracę nad separacją mięśnia, nad jego kształtem, a nie paleniem tłuszczu to split też jest lepszy, bo ma w sobie większą niż przy masie liczbę ćwiczeń izolowanych, które pozwalają popracować nad jakością mięśnia, FBW tego nie zrobimy, bo niby jak, gdy mamy jedynie ćwiczenia wielostawowe, tutaj oczywiście nie przeceniajmy nazbyt roli treningi, bo wiadomo co w okresie robienia rzeźby jest najważniejsze.Kwestia treningu na siłę, tutaj FBW tak nie odstaje od splita, ale nadal nie daje czasu, aby mięsień dobrze się zregenerował.Znowu powiem o rzeźbie, tej niby rzeźbie, ja wolę po prostu redukcja, nie lubię nazywać zrzucania opony z brzucha robieniem rzeźby, tutaj można i FBW i splitem, bo nie oszukujmy się będą aeroby to i tym i tym swoje zrobimy.
Podsumowując FBW ma tą wadę, że nie daje czasu, aby mięsień się zregenerował, a dobrze wiemy jak to jest ważne, aby ten mięsień rósł, nie skupia się też wystarczająco na mięśniu, więc nie atakuje wszystkich włókien odpowiednio, split tych wad nie ma, wręcz odwrotnie, dlatego moim zdaniem jest to program lepszy w praktycznie każdym okresie treningu.
  • 0

Belial
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2017 postów
  • Pomógł: 1
184
Bardzo Dobra
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: DEBATA NA POZIOMIE - SPLIT CZY FBW
Split-dobry
FBW-dobry

Wszystko zależy jaki cel chcemy osiągnąć. Robiąc masę czy siłę każdy powinien wybierać split, kombinowac tylko z koeljnością, ukłądem ćwiczeń i powtózeń.
O splicie zostało już dużo powiedziane, wszyscy pisza split i split, więc nie będę się powtarzał, napisze coś o FBW

1. FBW-jeżeli siłownia jest tylko dodatkiem do jakiejś dyscypliny sportu, która stawiamy ponad wszystko, mając np 5 treningów siatkówki tygodniowo, robić 4 na siłowni to przesada, dlatego powinno wybierac się FBW tyle razy w tyg na ile pozwala nasze ciało i czas (ale bez przesady, 7 to za dużo:)) można wtedy standardowe ćwiczenia zastąpić takimi, które pozwolą osiągnąć lepsze rezultaty w danej dyscyplinie, a pewna "lekkość" tego treningu nie doprowadzi do przetrenowania.

2. FBW-dla kobiet. Będąc na siłowniach publicznych, chcąc nie chcąc wzrok opierał się na ślicznych pszczółkach, w obcisłych, sportowych strojach, przerwy między seriami poświęcałem przyglądaniu się tym slicznotką. Bardzo mało, pań robi trening split, większość "troche pomacha hantelkami" i idzie do domu, osiągają efekt i o to chodzi, szczerze powiedziawszy bałbym się niewisaty, która zaczyna trening od wyciskania sztangi na ławce ciężarem, pozwalającym wykonać 8 powt max. Większość wykonuje kilka seri na daną grupę z duża ilością powtórzeń, następnie przechodzi do kolejnej partii.

3. FBW-na redukcji. Temat sprzeczny, ale robiąc FBW spalimy więcej glikogenu mięśniowego niż w przypadku splitu, a na diecie lowcarb jest to ważny aspekt. Częśc osób poleca split, część FBW, zdania podzielone, efekty zbliżone.

4. FBW-wstęp do treningów. Kiedy zaczynamy ćwiczyć, lub mieliśmy dłuższa przerwę w treningach zaczynajmy trenować od FBW, ja zawsze tak robie, 3-4tyg takiego treningu, później zaczynam wchodzić w split. Przez to możemy ocenić ile siły/mocy straciliśmy, orientacyjne dobrać obciążenie do możliwości, przypomnieć sobie o technice i dać pewną zaprawę naszym mieśnią, bez używania dużych ciężarów i dużych ilości serii na daną partię, bez przegięć i żeźni jak to ktoś napsiał do celu.

5. FBW-korekcja postawy. Wyobraźcie sobie zwykłego kowalskiego, który ma chory kregosłup i lekarz polecił siłownię, wchodzi na forum i wszyscy split, split, split bez zatsanowienia w koło. Korekcja wad postawy lub treningi przy innych schorzeniach (nie mam pojęcia jakich, nie jestem lekarzem, ale obstawiam) zaniki mięśni, rehabilitacja po złamaniach itp. zwyrodnienia. Kowalski się nie zna robi jak mu poleca MC, wiosła, mega przysiady i wyciskania i zamiast się leczyć pogarsza sytuację. Lekki FBW 2-3 razy w tyg i problem staje się mniejszy

5. FBW-rozwój psychiczny idzie w parze z rozwojem fizycznym. Zapewne spora częśc osób żyjących w stresie, ciągłym biegu i zwalonych spora ilością innych rzeczy, w pewnym momencie stając przed lustrem przeraża się, pierwsza myśl faceta- musze coś z tym zrobić bo niedługo zona zacznie sobie kochanka szukać! aerobik! ale to takie pedalskie....basen! nie potrafię dobrze pływac:( może siłownia? tak! ale nie mam czasu żeby chodzić 4 razy w tyg, więc wystarcza 2 razy w ciagu tych 7 dni, nawet po 1-1.5h dziennie aby poprawić swój wygląd, stosując podstawowe zasady racjonalnego żywienia taki zapuszczony i zasypany śmieciowym zarciem urzędach może zdziałac bardzo wiele, trening kiedy ma czas, bez restrykcyjnych i bewzględnych dla ciała treningów, lekkim, prosty i przyjemny FBW.

Narazie tyle mi przyszło do głowy, może coś dopisze kiedys
  • 0
Prawdziwy facet ma odciski na rękach a nie rurki na dupie!

dzieciol21

dzieciol21
  • Zabanowany(a)
  • PipPipPipPip
  • 5442 postów
  • Pomógł: 3
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:trening
  • Staż [miesiące]:70+
  • Wzrost [cm]:190
  • Waga [kg]:107

Napisano Ponad rok temu

Re: DEBATA NA POZIOMIE - SPLIT CZY FBW
Podpisuje sie pod postem beliala.

Michal ty spojrzales jedynie na fbw pod katem robienia masy czy sily, a to nie wszystko.

Ode mnie- masa/ sila/ redukcja split bedzie dobry.

Fbw ma rowniez swoje zalety lecz bardziej bym go podpial jako dodatek do innych dyscyplin sportu, dodatek przed/ wtrackcie sezonu. Osobiscie przeszedlem na fbw zpowodu dyscypliny i czuje sie o wiele lepiej, nie czuje sie zamulony ociezaly tak jak mialo to miejsce przy splicie... Teraz nie wiem co jeszcze byloby do dodania...

Wiec jak widac kevin nie mozna dac ostatecznego werdyktu :)

TRENUJE BO LUBIE


Michał1
  • Ekspert
  • PipPipPipPip
  • 1859 postów
  • Pomógł: 0
262
Wyśmienita
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: DEBATA NA POZIOMIE - SPLIT CZY FBW
Tak Dzięcioł zgadza się, spojrzałem tak na to, ponieważ artykuł Kevina będzie w BBM, magazynie kulturystycznym, więc stąd takie moje spojrzenie na ten temat.
  • 0

dzieciol21

dzieciol21
  • Zabanowany(a)
  • PipPipPipPip
  • 5442 postów
  • Pomógł: 3
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:trening
  • Staż [miesiące]:70+
  • Wzrost [cm]:190
  • Waga [kg]:107

Napisano Ponad rok temu

Re: DEBATA NA POZIOMIE - SPLIT CZY FBW
Wiem, ale nie zapominajmy iz w coraz wiekszej czesci magazynow znajdziemy odnosniki czy tez porownywanie ze sportami walki, indywidualnymi czy tez druzynowymi. Moze nie sa to wielkie artykuly ale coraz czesciej przewija sie ten temat :)

TRENUJE BO LUBIE


Michał1
  • Ekspert
  • PipPipPipPip
  • 1859 postów
  • Pomógł: 0
262
Wyśmienita
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: DEBATA NA POZIOMIE - SPLIT CZY FBW
To już inna historia.Jeśli naszym celem są załóżmy sporty drużynowe, czy nawet indywidualne, szeroko pojęte sztuki walki i to jest dla nas ważniejsze to FBW lepiej się spisze z powodów oczywistych, które doskonale znasz.
  • 0

GośćGuest_tmnt_*

Guest_tmnt_*
  • Guests

Napisano Ponad rok temu

Re: DEBATA NA POZIOMIE - SPLIT CZY FBW
Dokładnie , wszystko zalezy od oczekiwań , jeżeli ktoś chcę się rozwijać ogólnorozwojowo do np . sztuk walki czy innego priorytetowego sportu bardziej bedzie mu sluzyc full body workout .

jak zaczynalem trenowac cwiczylem fbw przez jakies 5 miesiecy rozwijalem sie , ale bardzo wolno dopiero jak przeszedlem na split zauwazylem zmiany w swoim ciele , zaczalem skupiac sie na treningu danej partii i czulem , ze na prawde ja mecze i daja miesniom dobry bodziec , mowie na podstawie wlasnego doswiadczenia .

dzieciol21

dzieciol21
  • Zabanowany(a)
  • PipPipPipPip
  • 5442 postów
  • Pomógł: 3
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:trening
  • Staż [miesiące]:70+
  • Wzrost [cm]:190
  • Waga [kg]:107

Napisano Ponad rok temu

Re: DEBATA NA POZIOMIE - SPLIT CZY FBW
Dodam iz na poziomie wyczynowym( tak siebie traktuje) w sporcie druzynowym glupota jest trenowac splitem w czasie sezonu... Jak juz wspominalem, zmeczenie, przeciazenie organizmu pokrywajacymi sie treningami na silowni, boisku czy na biezni. Do obecnego sezonu przygotowywalem sie jedynie z fbw 2-3 razy w tyg i czuje sie o wiele lepiej,szybkosc i zwinnosc lepsza a do tego swiezosc ktorej wczesniej brakowalo.

TRENUJE BO LUBIE


jma
  • Użytkownik
  • Pip
  • 49 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: DEBATA NA POZIOMIE - SPLIT CZY FBW
dwa slowa..koledzy zapominaja ze zarowno w splicie jak i FBW mozna wykonac taka sama ilosc cykli, dla przykladu. robielm 400 cykli w splicie, fakt ze na trzy grupy miesniowe, a przy FBW tez 400 cykli tylko na cale cialo. Pamietac nalezy ze duze grupy miesniowe "pobudzaja" te mniejsze, zatem nie mozna jednoznacznie wyrokowac. FBW na 4-6 tygodni jest calkiem dobrym urozmaiceniem. Wykonujemy po 4 serie x 12powt, nie nalezy zapominac ze w kazdy dzien tygodnia zaczynamy od innej , duzej grupy miesni, i w kazdy dzien stosujemy inny zestaw cwiczen, a wiec atakujemy miesnie za kazdym razem inaczej.
  • 0

jma
  • Użytkownik
  • Pip
  • 49 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: DEBATA NA POZIOMIE - SPLIT CZY FBW
postarm sie wkleic rozpiske na FBW

poniedzialek
1 klatka wyciskanie sztangi 4 x12
2 barki podciaganie sztangi wzdluz 4x 12
3 plecy przyciaganie wyciagu do brzucha siedzac 4 x12
4 biceps unoszenie sztangi 4 x12
5 triceps wyprosty na wyciagu 4 x12
6 brzuch laweczka skosna 4 x12
7 uda wyciskanie na suwnicy 4 x12
8 lydki wspiecia 4 x16
wychodzi =400
Sroda
1 nogi przysiady 4 x10
2 lydki wspiecia 4x 12
3 plecy sciaganie wyciagu do klatki 4x 12
4 brzuch sklony z linka wyciagu 4x 20
5 barki wyciskanie sztangielek 4x 12
6 klatka wyciskanie sztangi w skosie - do gory 4x 12
7 biceps unosznenie sztangielek w chwycie mlotkowym 4x 12
8 triceps prostowanie na poreczach 4x 10
wychodzi =400
Piatek
1 plecy podciaganie sztangi w opadzie 4x 12
2 klatka rozpietki 4x 12
3 nogi prostowanie nog na maszynie 4x 12
4 triceps wyciskanie sztangi w waskim chwycie 4 12 48
5 biceps sztangielka w swobodnym pochyleniu 4 12 48
6 lydki wspiecia 4x 12
7 barki wyciskanie na maszynie 4x 12
8 brzuch podciaganie nog w zwisie 4x 16
wychodzi =400

Użytkownik jma edytował ten post Ponad rok temu

  • 0

SpuchnietyMichal
  • Zabanowany(a)
  • PipPipPip
  • 140 postów
  • Pomógł: 0
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: DEBATA NA POZIOMIE - SPLIT CZY FBW
Mnie zastanawiało to że gdy myslalem o rozpoczeciu treningu fbw to by dobrze sie wyćwiczyć musiałbym robić duzo ćwiczeń.Przynajmniej 2 na klate górna i dolna partie,biceps,triceps,minimum 2 cwiczenia na plecy,przedramiona,uda,łydki.brzuch.kaptury Niby po 1 cwiczeniu ale to się schodzi a przy splicie robie mocniejszy trening ale tylko raz w tygodniu daną partię moim skromnym zdaniem fbw jest dobry by " Nie stracić formy" a niech reszta oceni czy mam racje czy nie :D



Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024