Re: Zrzucenie wagi.
Jakie konkretnie leki przyjmujesz, że nie możesz ich odstawić lub że nie mogą być zmienione na inne ?
Przede wszystkim musi być zdrowa dieta, oparta na niskoprzetworzonych produktach, z LEKKO ujemnym bilansem kalorycznym.
W przypadku redukcji dieta, to nawet ok. 70% sukcesu.
Wyeliminuj cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, syrop glukozowy, tłuszcze trans (inne nazwy tych tłuszczy to: utwardzone/uwodornione tłuszcze roślinne, częściowo utwardzone/częściowo uwodornione tłuszcze roślinne, tłuszcz cukierniczy, tłuszcz palmowy, etc), słodki nabiał (jogurty owocowe, desery, ryże na mleku, etc), ogranicz alkohol, jeśli palisz, to przestań palić.
Ogranicz też mocno fruktozę (zwłaszcza syntetyczną), ale również te owoce, które zawierają dużo fruktozy (są słodkie).
W kwestii treningu - skup się na treningu górnych partii ciała, tzn. PLECÓW, klatki, barków, ramion, przedramion i brzucha, ale stopniowo w miarę jak ból w stawach kolanowych minie postaraj się wdrożyć również ćwiczenia na dolne partie ciała, czyli na NOGI, oczywiście te ćwiczenia, które nie obciążają mocno stawów kolanowych - chyba nie chcesz wyglądać jak tzw. bocian, czyli rozbudowana góra, a nóżki jak patyki ?
Co do kolan - jak ktoś dużo waży, to przez bieganie może sobie rozpierdolić stawy kolanowe, zwłaszcza jak biega po twardej nawierzchni lub w niewłaściwym obuwiu.
Co do obciążenia stawów kolanowych przy jeździe na rowerze stacjonarnym i przy bieganiu, to Maciej Sulikowski znany także jako _Knife_ w swoim artykule na SFD pt. "Co bardziej szkodliwe dla kolan: bieganie czy przysiady ?" wrzucił m.in. coś takiego:
- Obciążenia stawu kolanowego występujące podczas różnych aktywności
Mówi się, że ćwiczenia siłowe stanowią największe zagrożenie zdrowotne, niestety tych tez nie potwierdza rzeczywistość. [12-16] Poniżej przytaczam dane dotyczące różnych aktywności i ich wpływu na obciążenie stawu kolanowego. Dla uproszczenia większość danych jest w postaci KMC (krotności masy ciała, jeżeli KMC = 2, a ważysz 90 kg, to obciążenie wywierane na kolano wynosi 180 kg, jeśli KMC wynosi 10, to obciążenie wynosi 900 kg itd.).
Obciążenie kolana w trakcie różnych aktywności (rosnąco):
- rowerek, obciążenie 120 W: 1.2 krotność masy ciała (KMC),
- [...]
- bieganie 9 km/h – 8-9 KMC,
- [...]
- bieganie 12.6 km/h – 10.3 KMC,
- [...]
- bieganie 16 km/h do 14 KMC,