Skocz do zawartości


Zdjęcie

FBW pytania, problem z przybraniem masy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

Szumy
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

FBW pytania, problem z przybraniem masy
Dzien dobry

Mam pare pytan odnosnie FBW, suplementacji (bialko itd) jak i samego treningu. Z silownia, mozna powiedziec, ze mam jako takie doswiadczenie. Obecnie mam 19 lat i chodze na silownie od wrzesnia tego roku ale chodzilem juz wczesniej (okolo 3/4 lat temu). Moim celem jest przybranie na masie. Na poczatku chodzilem na silownie 2/3 razy w tyodniu. Czesto bez zadnego planu nawet pojecia Co i Jak. W polowie pazdziernika trafilem na FBW i stosuje go do teraz. Moj plan wyglada nastepujaco

(wstawie zdjecia z telefonu)

Czy moge wykonywac wiecej niz 1 zadanie na jakas partie ciala podczas treningu?

Od 2/3 tygodni chodze regularnie na silownie i widze lekkie efekty. Moj problem polega na tym ze masa stoi w miejscu (czyli caly czas 72kg przy wzroscie 183cm). Moja dieta nie jest jakas super. Staram sie ograniczac smieciowe jedzenie i jesc wiecej zdrowych rzeczy. Rano jakies musli albo jajka, w szkole kanapki z maslem orzechowym (ewentualnie z serem i jakas wedlinka) po szkole obiad (czesto ziemniaki/ryz z jakims sosem lub miesem z kurczaka) a na kolacje w zaleznosci albo jakies platki z mlekiem albo jajka. Od razu po treningu czesto jem banana. Zastanawiam sie nad kupnem bialka.


Czy moge wykonywac wyzzej wymieniony trening? Jak z dieta?

Mam zamiar chodzic na silownie 4 razy w tygodniu (poniedzialek, wtorek, czwartek, piatek), tylko czy to nie jest przesada? Dodam ze na drugi dzien nie odczuwam az tak duzych zakwasow, brac wiecej ciezarow?

Dzieki za wszelka pomoc

Załączone pliki


Użytkownik Szumy edytował ten post Ponad rok temu

  • 0

BarBeast
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 360 postów
  • Pomógł: 26
79
Dobra
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:Street Workout
  • Staż [miesiące]:7 lat
  • Wzrost [cm]:172
  • Biceps [cm] :39,5
  • Klatka piersiowa [cm]:105
  • Pas [cm]:87
  • Udo [cm]:58,5
  • Wyciskanie [kg]:95
  • Waga [kg]:75,5

Napisano Ponad rok temu

Re: FBW pytania, problem z przybraniem masy

Odżywki mają za zadanie wspomagać proces odżywiania się ale nie zastąpią one składników pochodzących z diety, są jedynie jej uzupełnieniem. Przy wyborze suplementacji należy ocenić swój typ sylwetki (ektomorfik, mezomorfik, endomorfik). Odżwyki zawierające białka dzielimy w zależności od procentowej zawartości protein na:

Gainery zawierające 20-30% białka

Odżywki zrównoważone 45-65% białka

Odżywki wysokobiałkowe powyżej 70% białka w masie produktu

Odżywki te występują w postaci proszku i rozcieńczamy je w wodzie(letniej), sokach z dodatkiem wody lub mleku (zaledwie 5% ludzi dorosłych trawi cukry zawarte w mleku, galaktozę i laktozę). Spożywamy je zaraz po przyrządzeniu. Aby powiększyć mięśnie potrzebujemy dostarczyć więcej budulca, jakim jest białko, dlatego w dni treningowe potrzebujemy go najwięcej ponieważ poprzez trening wywołujemy efekt superkompensacji czyli odbudowy z nadmiarem. Najważniejsza porą do przyjmowania odżywek białkowych jest pora około treningowa czyli od 1,5h przed i do 2h po treningu. Ważne jest też spożywanie takiej odżywki przed i pójściem spać.  Dlatego w dni treningowe zaleca się 4 krotnie w ciągu dnia spożywać odżywki białkowe a w dni nie treningowe wystarczy ją spożyć 2 krotnie, po obudzeniu się i tuż przed pójściem spać. Odżywki białkowe najlepiej spożywać na pusty żołądek od 30min przed posiłkiem do około 1 godziny po posiłku. Dopuszczalne jest od czasu do czasu zastąpienie jednego posiłku odżywką. Najczęstszymi źródłami białek stosowanych w odżywkach są białka pochodzenia zwierzęcego (serwatka, albumina-białka jaja kurzego), które są pełnowartościowe i są lepiej przyswajalne przez organizm oraz pochodzenia roślinnego (soja, pszenica), które są tańsze ale mogą powodować więcej problemów z trawieniem. Przy wyborze odżywki należy kupić białko jednej firmy i stosować określony czas, po czasie należy kupić ten sam produkt o podobny składzie i o tej samej koncentracji białek, witamin oraz minerałów ale innej firmy ponieważ jakaś niewiele znacząca na pozór substancja chemiczna wchodząca w skład tego preparatu produktu produkowaną przez tą drugą firmę może polepszyć lub pogorszyć wchłanianie spożywania tego białka. Jeśli po takim procesie nie mamy dostatecznej pewności, zróbmy ten sam proces kupując białko jeszcze innej firmy. 


Użytkownik BarBeast edytował ten post Ponad rok temu

  • 0
Mój DT #BedeBestia
http://www.fabrykasily.pl/topic/115291-dt-bedebestia-street-workout

Szumy
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: FBW pytania, problem z przybraniem masy
Dzięki za odpowiedź , mam bardzo szybką przemianę materii . Odkąd zacząłem chodzić na siłownię czuje sie 75% czasu głodny. Myślę że to właśnie przez niedobór białka w organizmie . Czy mógłbyś mi podać jakieś przykłady tego białka ? W sensie , które firmy są warte uwagi ? Gdzie kupić ? Itd.

Jeszcze raz wielkie dzięki za odpowiedź !
  • 0

BarBeast
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 360 postów
  • Pomógł: 26
79
Dobra
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:Street Workout
  • Staż [miesiące]:7 lat
  • Wzrost [cm]:172
  • Biceps [cm] :39,5
  • Klatka piersiowa [cm]:105
  • Pas [cm]:87
  • Udo [cm]:58,5
  • Wyciskanie [kg]:95
  • Waga [kg]:75,5

Napisano Ponad rok temu

Re: FBW pytania, problem z przybraniem masy

Zanim wskoczysz na określony bilans kalorii zastosuj, reverse diet (google). Osobiście stosuje KFD Premium WPC80. Jak chcesz wiedzieć więcej o mojej diecie czy treningu, zapraszam na mój DT, link w podpisie.


  • 0
Mój DT #BedeBestia
http://www.fabrykasily.pl/topic/115291-dt-bedebestia-street-workout

RychuP
  • Moderator
  • PipPipPipPip
  • 1075 postów
  • Pomógł: 81
307
Wyśmienita
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: FBW pytania, problem z przybraniem masy

Autorze tematu -po pierwsze, to jeśli jesteś typowym ektomorfikiem (bardzo szczupła budowa ciała, chude przeguby dłoni, brak skłonności do łapania nadmiernej tkanki tłuszczowej), to w Twoim wypadku o wiele lepiej sprawdziła by się odżywka typu gainer, np. FA Mass Core lub Optimum Nutrition Pro Complex Gainer.

Ewentualnie jeśli masz lekką skłonność do łapania tłuszczu polecam odżywkę typu BULK, czyli taką gdzie są podobne ilości białka i węglowodanów, np. Trec - Hard Mass lub Olimp Profi Mass.

 

Najważniejsza jest jednak dieta i jeśli jesteś skrajnym ektomorfikiem, to polecam Ci następujące proporcje w diecie:

1,5 g białka na każden kg masy ciałą, 2 g tłuszczów na każden kg masy ciała i ok. 6 - 7 g węglowodanów na kg masy ciała (lub nieco mniej jeśli tyle się nie zmieści).

Spróbuj na początek samą dietą i treningiem zwiększyć masę ciała - typowe tempo zwiększania się masy wynosi w pierwszych dwóch latach treningu od 6 do 12 kg rocznie.

 

Najważniejsza porą do przyjmowania odżywek białkowych jest pora około treningowa czyli od 1,5h przed i do 2h po treningu. Ważne jest też spożywanie takiej odżywki przed i pójściem spać.  Dlatego w dni treningowe zaleca się 4 krotnie w ciągu dnia spożywać odżywki białkowe a w dni nie treningowe wystarczy ją spożyć 2 krotnie, po obudzeniu się i tuż przed pójściem spać. Odżywki białkowe najlepiej spożywać na pusty żołądek od 30min przed posiłkiem do około 1 godziny po posiłku. Dopuszczalne jest od czasu do czasu zastąpienie jednego posiłku odżywką.

 

Przy wyborze odżywki należy kupić białko jednej firmy i stosować określony czas, po czasie należy kupić ten sam produkt o podobny składzie i o tej samej koncentracji białek, witamin oraz minerałów ale innej firmy ponieważ jakaś niewiele znacząca na pozór substancja chemiczna wchodząca w skład tego preparatu produktu produkowaną przez tą drugą firmę może polepszyć lub pogorszyć wchłanianie spożywania tego białka. Jeśli po takim procesie nie mamy dostatecznej pewności, zróbmy ten sam proces kupując białko jeszcze innej firmy. 

Co do pierwszej części zacytowanego przeze mnie tekstu, to nie zgadzam się, że trzeba w dni nietreningowe odżywkę stosować 2 krotnie, a w dni treningowe 4 krotnie.

Jeśli jest się zwykłym adeptem kulturystyki - czytaj przeciętnym ćwiczącym ważącym 60 - 90 kg, to absolutnie nie ma potrzeby by w dni nietreningowe odżywkę białkową spożywać częściej niż raz dziennie, a w dni treningowe nie ma potrzeby by odżywkę białkową spożywać częściej niż dwa razy dziennie (rano i po treningu).

Chodzi o to, że przeciętny amator siłowni nie potrzebuje zazwyczaj więcej niż 1,6 do 2 gramów białka na kg masy ciała, a nadmiar białka jest szkodliwy dla organizmu i może utrudniać zwiększenie masy ciała, bo po pierwsze rozpędza metabolizm, a po drugie przypuszcza się, że zwiększa ilość miostatyny, która to właśnie miostatyna jest czynnikiem ograniczającym przyrosty.

 

Podsumowując - stosowanie odżywki białkowej przez osoby, które ważą mniej niż 90 kg częściej niż raz dziennie w dni nietreningowe i częściej niż dwa razy dziennie w dni treningowe oznacza, że ktoś jest naiwniakiem i marnuje hajs, który mógłby wydać na normalne jedzenie.

W fachowej literaturze traktującej o suplementacji jak również w pewnym fachowym serwisie pisze bowiem, że niezależnie, czy stosuje się odżywkę białkową 2 czy 3 razy dziennie - efekty i tak będą podobne, bo efekty w budowaniu masy nie zależą wyłącznie od ilości dostarczanego białka.

Inaczej wygląda kwestia w okresie redukcji tłuszczu.

Osobną kwestią jest to, że ilość białka, którą powinno się dostarczać z odżywek nie powinna nigdy przekraczać 30 % - całą resztę należy dostarczyć z pożywienia, czyli ok. 70 % z pożywienia.

 

Radzę Ci kolego @BarBeast nie powielać mitów na temat tego, że człowiek potrzebuje niewiadomo jak wiele białka.

Ok. 2 gramy na kg masy ciała w okresie masy jest wystarczające.

W literaturze fachowej są nawet zalecane ilości 1,6 g do 1,8 g.

 

Chodzi o ten produkt: http://www.fabrykasi...-1440g-2,p.html


  • 1
Jeśli Ci pomogłem swoją wypowiedzią (postem), to kliknij "strzałkę w górę na zielonym tle" przy mojej wypowiedzi, która okazała się pomocna.
Jeśli nie pomogłem bezpośrednio Tobie, ale uważasz, że moja wypowiedź może być pomocna dla innych użytkowników, to możesz postąpić podobnie.

Szumy
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: FBW pytania, problem z przybraniem masy
A co myślicie na temat treningu ? Jest cava ?
  • 0

Maksym Riznyk
  • Moderator
  • PipPipPipPip
  • 4373 postów
  • Pomógł: 203
358
Wyśmienita
  • Lokalizacja:Kraków
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:Street Workout - It's my Way !!!
  • Staż [miesiące]:96
  • Wzrost [cm]:177
  • Waga [kg]:81

Napisano Ponad rok temu

Re: FBW pytania, problem z przybraniem masy

Widzę, że chłopaki wszystko ładnie rozpisali co do odżywiania i suplementacji. 

 

Możesz śmiało stosować więcej niż 1 ćwiczenie. Jednak pamiętaj o jednym aby na duże partie wykonywać

 

więcej serii niż na małe. Np. jeżeli na plecy masz 3 serii to na triceps, biceps daj 2 serii. 

 

Pozdrawiam. 


  • 1
Zapraszam do śledzenia kanału na YouTube
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Zapraszam na mój fanpage
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Szumy
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: FBW pytania, problem z przybraniem masy
@Maksym Riznyk Dlaczego?
  • 0

Maksym Riznyk
  • Moderator
  • PipPipPipPip
  • 4373 postów
  • Pomógł: 203
358
Wyśmienita
  • Lokalizacja:Kraków
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:Street Workout - It's my Way !!!
  • Staż [miesiące]:96
  • Wzrost [cm]:177
  • Waga [kg]:81

Napisano Ponad rok temu

Re: FBW pytania, problem z przybraniem masy

Bo większa partia potrzebuje mocniejszego kopnięcia. 

 

Musimy maksymalnie wykorzystać jej potencjał na treningu. 


  • 0
Zapraszam do śledzenia kanału na YouTube
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Zapraszam na mój fanpage
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Szumy
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: FBW pytania, problem z przybraniem masy
Ok, wielkie dzięki za pomoc. Ostatnie pytanie: Lepiej jest chodzić 3 czy 4 razy na siłownię ? Obecnie staram się chodzić 4 razy (pon, wt, czw, pią,) tylko czy chodząc tak często nie nabawie się kontuzji ? Albo czy nie spale więcej niż powinienem ?
  • 0

Maksym Riznyk
  • Moderator
  • PipPipPipPip
  • 4373 postów
  • Pomógł: 203
358
Wyśmienita
  • Lokalizacja:Kraków
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:Street Workout - It's my Way !!!
  • Staż [miesiące]:96
  • Wzrost [cm]:177
  • Waga [kg]:81

Napisano Ponad rok temu

Re: FBW pytania, problem z przybraniem masy

ja myślę, że 4 razy jest na styk. 

 

Monitoruj swoje samopoczucie ! 


  • 0
Zapraszam do śledzenia kanału na YouTube
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Zapraszam na mój fanpage
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Szumy
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: FBW pytania, problem z przybraniem masy
Czuję sie dobrze, zakwasów nie mam ale czuję że ćwiczyłem . Dzięki wielkie za pomoc
  • 0

Maksym Riznyk
  • Moderator
  • PipPipPipPip
  • 4373 postów
  • Pomógł: 203
358
Wyśmienita
  • Lokalizacja:Kraków
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:Street Workout - It's my Way !!!
  • Staż [miesiące]:96
  • Wzrost [cm]:177
  • Waga [kg]:81

Napisano Ponad rok temu

Re: FBW pytania, problem z przybraniem masy

NIe ma sprawy.

 

Powodzenia. 


  • 0
Zapraszam do śledzenia kanału na YouTube
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Zapraszam na mój fanpage
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]



Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024