Skocz do zawartości


Zdjęcie

Fitness czy aerobik


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

EXPERTO

EXPERTO
  • Zabanowany(a)
  • PipPipPipPip
  • 14273 postów
  • Pomógł: 5
  • Lokalizacja:P.O.T.C.O.A.W.M.B.W.
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:- Śliczne Panny.
    - Przyroda.
    - Kulturystyka.
    - Sztuki Walki.
    - Forum.
    - Samochody.
  • Staż [miesiące]:od 2003
  • Wzrost [cm]:188
  • Waga [kg]:100-102

Napisano Ponad rok temu

Fitness czy aerobik
Z uwagi na to, że słowo „fitness" jest wyrazem zapożyczonym z jezyka angielskiego sięgnijmy do źrodła jego pochodzenia. Tłumaczenie terminu „fit" oznacza znajdowanie się w szczytowej formie poprzez odpowiednie trenowanie.

W definicji tej mieszczą się również pojęcia takie jak: sprawność fizyczna, kondycja, wydolność. Intuicyjnie fitness kojarzy się z ruchem, aktywnością fizyczną, a coraz częściej ze zdrowym trybem życia. Jest to dynamiczny sposób na dobre samopoczucie pod wzgledem fizycznym, psychicznym, jak również socjologicznym. Dla wielu ludzi stał się sposobem na życie, a maksymalizacja sprawności fizycznej to realny cel, do którego zmierzają. Kolejne postawione cele determinowane są przez wiek, płeć, ogólną sprawność fizyczną, jak również podejście do sportu i treningów. Coraz częściej jest to również sposób na poprawę i utrzymanie zdrowia dla wielu ludzi w różnych kategoriach wiekowych.

Podstawowymi korzyściami fitnessu są:
1. Zwiększenie wydolności płuc i serca
2. Poprawa wydolności krążenia
3. Obniżenie poziomu cholesterolu
4. Obniżenie stresu i niepokoju

Fitness jest również pojmowany jako najmłodsza konkurencja kulturystyki. Prowodyrem fitnessu była kulturystyka kobieca, łącząca piękno zadbanego, umięśnionego ciała, połączona z elementami akrobatyczno-tanecznymi.

Fitness gimnastyczny/sportowy jest dyscypliną sportową, która w większości skupia zawodników mających wcześniej styczność z gimnastyką, akrobatyką oraz tańcem. Poziom tej konkurencji wyczynowej jest bardzo wysoki pod względem siłowym oraz gibkościowym, dlatego dobre przygotowanie od najmłodszych lat jest determinujacym czynnikiem w tej dyscyplinie. Proporcjonalna, zgrabna, umięśniona, dobrze wyrzeźbiona oraz odtłuszczona sylwetka zostaje oceniona w pierwszej rundzie. Sędziowie w swojej ocenie biorą również pod uwagę ogólną prezencję, aparycję, wdzięk osobisty oraz kostium. Kolejny etap konkurencji to 60-sekundowy układ choreograficzny, przygotowany do dowolnej muzyki, w którym zawodnik prezentuje siłę, dynamikę ruchu, technikę, gibkość oraz elementy taneczne i aerobikowe. Te dwie części są opowiednio punktowane przez skład sędziowski i na podstawie najwyższej punktacji wyłaniani są zwycięzcy tej kategorii. Odpowiednia dieta (wysokobiałkowa, eliminująca tłuszcze) oraz dobrze zaplanowany cykl treningowy determinuje życie sportowców w okresie aktywnego uczestnictwa w zawodach.

Fitness sylwetkowy jest konkurencją, w której ocenie podlega tylko sylwetka zawodników w kostiumach jednoczęściowych oraz dwuczęściowych. Mężczyźni, jak i kobiety startujący w tej kategorii przeważnie mają wiekszą masę mieśniową w porównaniu do zawodników fitnessu sportowego. Zawody odbywają sie z podziałem na kategorie wiekowe i wagowe, inne dla kobiet i mężczyzn. Tak jak w poprzedniej konkurencji ważna jest proporcja ciała (symetria w rozbudowaniu góry i dołu jak również lewej i prawej strony sylwetki), wszechstronność oraz harmonijność budowy ciała. Jest to dyscyplina bardziej przystepna dla sportowców ze względu na brak ukladu choreograficznego.

Czym zatem jest aerobik
Twórcą tej nazwy jest dr Kenneth Cooper, amerykański lekarz Narodowej Agencji Astronautyki USA - NASA. Był on odpowiedzialny za przygotowanie programów kondycyjnych dla kosmonautów. Zajmował sie prowadzeniem testów, ktore pozwalały obliczyć zdolność organizmu do przyswajania tlenu (więcej w artykule „Historia aerobiku"). Pierwotnie przymiotnik „aerobik" w języku angielskim oznaczał „żyjący lub aktywny tylko w obecności tlenu", „mający miejsce w obecności tlenu", „powodowany przez tlenowce" - bakterie tlenowe. Dopiero pózniej zaczęto używać słowa „aerobic" jako okreslenia systemu treningowego. W fizjologii termin ten oznacza rodzaj przemian energetycznych, opartych na dostarczaniu tlenu do mięśni wykonujących wysiłek o charakterze ciągłym-wytrzymałościowym. Podsumowując, aerobik jest zestawem ćwiczeń gimnastyczno - tanecznych pobudzających krążenie tak, by organizm poddany dodatkowym obciążeniom mógł pobierać możliwie dużo tlenu, bez stanów niedotlenienia.
Obecnie w terminie aerobik zawiera się szereg nazw rodzajów zajęć, a coraz częściej są to neologizmy tworzeone przez kluby fitnessowe. Podstawowym podziałem aerobiku jest rozróżnienie na:
cardio - formy zajęć wzmacniających układ krążenia tj. Hi-Lo aerobik, low impact czy aerobik w różnych odmianach tanecznych,
muscle - formy zajęć wzmacniające układ mięśniowy w sposób pośredni (bezpośrednio działają typowe ćwiczenia w siłowni)
cardio & muscle - formy mieszane działające na układ krążenia jak i aparat mięśniowy,
cooling - formy zajęć typu stretching, ćwiczenia gibkościowe, yoga, pilates

Pod pojęciem aerobik mieści się również oddzielna kategoria sportowa jaką jest aerobik sportowy. Jest to wyczyn coraz bardziej popularny szczególnie w środowisku akademickim, ponieważ jedyne zawody w tej dyscyplinie w Polsce organizowane są przez Akademicki Związek Sportowy (AZS). Zawody są rozgrywane w czterech kategoriach: solistki, soliści, pary mieszane, zespoły (w Polsce - trójki) dowolne. Zawodnicy muszą wykazać się siłą dynamiczną, statyczną, gibkoscią i wytrzymałością, co oceniane jest przez komisję, w skład której wchodzą sędziowie aerobikowi, techniczni oraz artystyczni. W odróżnieniu od fitnessu sylwetkowego, program trwa 2 min (+/- 5 sec) i musi zawierać elementy obowiązkowe: naprzemienne wymachy nóg, popmki oraz pajace (4 powtórzenia) oraz minimum po jednym elemencie z grup: pompki, skoki, szpagaty oraz podpory. Całość układu jest wykonywana do muzyki w tempie od 135-155 bpm.

Reasumując, zarówno pojęcie fitness, jak i aerobik, odnosi sie do rodzaju treningu czy zajęć ruchowych, mających na celu poprawę sylwetki, kondycji i zdrowia. Fitness jest szerszym pojęciem obejmującym również termin aerobik, który kojarzy sie częściej z rekreacją ruchową. Bez względu na to czy zajmujemy sie sportem wyczynowym czy rekreacyjnym, korzyści płynące dla zdrowia fizycznego, jak również psychicznego są podobne, dlatego serdecznie zachęcam do ciągłości w pracy nad swoim ciałem, kondycją i umysłem.

źródło: aktywni.pl

Nie udzielam pomocy na PW / PM / Priv. Wszelkie pytania proszę pisać na forum, w temacie otrzymasz więcej opinii.




Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024