Wstęp
Truskawka to owoc pojawiający się w sezonie letnim, na początku czerwca i występujący w dwóch odmianach, aż do sierpnia. Tak naprawdę truskawka to rodzaj poziomki, ponieważ powstała ona z krzyżówki dwóch odmian poziomek: chilijskiej i wirginijskiej.
Składniki odżywcze:
100 g truskawek zawiera: 0,6 g białka, 6,2 g węglowodanów, 2,2 g błonnika, 160 mg potasu, 23 mg fosforu, 22 mg wapnia, 12 mg magnezu, 2 mg sodu, 0,7 mg żelaza, 0,1 mg cynku, mangan, 30 mg witaminy A, 0,02 mg witaminy B1, 0,03 mg witaminy B2, 0,4 mg witaminy B3 (PP), 0,06 mg witaminy B6, 60 mg witaminy C, 0,2 mg witaminy E oraz 20 mg kwasu foliowego.
Warto jeść ?
Truskawka posiada więcej witaminy C niż cytryna, czy grejpfrut. Zawarta w niej witamina PP reguluje m.in. dotlenienie krwi. W truskawkach znajduje się bogactwo soli organicznych, poprawiających przemianę materii i pektyn, oczyszczających jelita z resztek pokarmu i korzystnie wpływających na naturalną florę bakteryjną.
Wapń i fosfor wzmacniają kości i zęby oraz poprawiają pracę mięśni, a w połączeniu z magnezem odkwaszają organizm. Co więcej, poprzez spalanie tłuszczów owoce te posiadają właściwości odtruwające i oczyszczające. Dzieje się tak za sprawą bromeliny, enzymu odpowiadającego za rozkład białka. Poleca się więc truskawki osobom, które mają kłopoty z trawieniem białek lub powinny obniżyć wagę ciała.
Ze względu na wysoką zawartość żelaza są również ważnym składnikiem kobiecej diety. Ochronią przed anemią, wzmacniają organizm, wpływają odświeżająco na cerę i włosy. Są poza tym wielkim sprzymierzeńcem w walce z chorobami reumatycznymi i artretycznymi, a także obniżą kwasowość moczu i z tego powodu poleca się je przy schorzeniach wątroby, nerek, kamieniach moczowych i żółciowych oraz przy podagrze.
Truskawki, cebula i czosnek posiadają w swoim składzie ten sam, wyjątkowo cenny składnik : fitocydy. Są to związki o właściwościach bakteriobójczych, bardzo istotne np. podczas leczenia stanów zapalnych jamy ustnej.
Truskawki odkwaszają organizm
Truskawki należą do produktów silnie alkalizujących (zasadotwórczych), ich spożywanie pomoże więc odkwasić organizm. Zakwaszenie organizmu jest skutkiem zachwiania równowagi kwasowo-zasadowej. Przyczyną jest najczęściej spożywanie zbyt dużych ilości produktów zakwaszających (np. słodyczy, kawy, czarnej herbaty, serów). Do zakwaszenia przyczynia się również stres i brak ruchu. O tym, że mamy zakwaszony organizm mogą świadczyć m.in. zgaga, wzdęcia, ciągłe zmęczenie, trądzik, nerwowość. Oprócz truskawek właściwości odkwaszające mają choćby kiwi, maliny, cukinia, buraczki i marchew.
Truskawki regulują poziom cukru we krwi
Spożywanie truskawek wpływa również na zahamowanie wzrostu poziomu cukru we krwi. Właściwość ta wynika z podobnego mechanizmu, jak w przypadku ochronnego działania owoców na układ krążenia - truskawki aktywizują białka, które chronią nie tylko przed chorobami układu krążenia, ale również wahaniami cukru we krwi.
Truskawki dla urody
Wyciągi z truskawek w kosmetykach działają odżywczo, bakteriobójczo i ściągająco. Wchodzą w skład środków kosmetycznych używanych do pielęgnacji skóry zniszczonej, przesuszonej i łuszczącej się.
Truskawka to idealny owoc do maseczek domowej roboty. Ze względu na dużą zawartość witaminy C flawonów i flawonoidów w owocach, truskawki są cennym składnikiem preparatów likwidujących przebarwienia skóry.
Wykorzystywane są do produkcji preparatów, do opalania się jako naturalne blokery promieni UVA i UVB. Piękny aromat truskawek kojarzony z początkiem lata jest w często używany jako kompozycja zapachowa wielu kosmetyków.
W kosmetyce wykorzystuje się również olej otrzymany z orzeszków truskawki Fragaria ananassa.
Produkt ten jest cennym źródłem anty-oksydantów i gamma-tokoferolu, kwasu linolowego, alfa-linolenowego i kwasu oleinowego. Miejscowa aplikacja oleju z truskawek uzupełnia braki niezbędnych kwasów tłuszczowych skóry. Olej z orzeszków truskawki stosowany jest w pielęgnacji skóry suchej uszkodzonej i dojrzałej.
Opracował: Olosek