Skocz do zawartości


Zdjęcie

Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej II stopnia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

budo_benny hill
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej II stopnia
Witam Was drodzy forumowicze
Wiem że zakładam temat, który pewnie niejednokrotnie był poruszany na forum, nawet kilka wątków o tym prześledziłem ale były one dosyć stare a raz że nie chce odświeżać starych kotletów a dwa że pewnie nasza wiedza jest szersza niż w czasach kiedy tamte dyskucje się toczyły.
Moim problemem jest kolano. Historia kontuzji wygląda mniej więcej tak: Jakiś czas temu jeszcze w listopadzie ubiegłego przyjąłem lowkick w lewą nogę, który spowodował skręcenie się nogi lekko zgiętej w kolanie to środka, coś poczułem, jęknąłem ale uznałem że nic strasznego się nie stało, więc skończyłem trening. Był to piątek a po weekendzie w poniedziałek miałem basen na uczelni. Generalnie sporty wodne to moja bolączka więc nie dziwiłem się że już wcześniej przy próbach holowania manekina mi nie szło i czułem ból przyśrodkowej części kolana, jednak tego dnia każdy lekki ruch powodował ból. Zaniepokoiłem się tym, jednak zajęcia musiałem skończyć bo przez moje słabe pływanie osoba, której zgłosiłem problem uznała że się po prostu opieprzam. Po wyjściu z wody problem minął, więc poszedłem wieczorem na trening gdzie noga lekko coś tam bolała. Na następny dzień ponownie był trening i przy kopnięciu mawashi geri z mocnym dociągnięciem zaś poczułem ból w tym kolanie. Tutaj już nie ustawał on tak łatwo, do końca dnia byłem troszeczkę zesztywniały itd. Przeraziłem się w końcu, pomyślałem że mam uszkodzone więzadło przyśrodkowe i postanowiłem odpocząć kilka dni oraz udać się do lekarza. U ortopedy fizjoterapeuta pomachał moją nogą, potwierdził moje przypuszczenia że może to być więzadło przyśrodkowe i w celu dalszej diagnozy dostałem skierowanie na rezonans.
W oczekiwaniu na rezonans nie mogłem się powstrzymać i zacząłem trenować, na początku bardzo spokojnie, kyokushin zastąpiłem kickboxingiem, jednak na treningach i tak robiłem sam box(jedna rzecz że to pierwsza sprawa nad jaką musiałem popracować a dwa to kolano) z nadzieją że nic mi to nie zaszkodzi.
I tak sobie od początku stycznia robiłem jakieś ćwiczenia w domu, coś tam boksowałem, coś biegałem, z przerwami na choroby, aż odebrałem wynik rezonansu.
Z więzadłami na szczęście wszystko OK. Jednak pełniejszy opis wygląda następująco:

Nieco zwiększona ilość płynu w zachyłku nadrzepkowym.
Podwyższony sygnał w rogu tylnym łąkotki przyśrodkowej-uszkodzenie II stopnia.
Poza tym obraz więzadeł pobocznych i krzyżowych, struktur chrzęstnych i kostnych bez ewidentnych zmian.
Innych zmian nie uwidoczniono.

Wnioski:
Umiarkowanie wyrażone uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej.


Do ortopedy idę z tym dopiero w poniedziałek-jeśli się uda. A już teraz chciałbym się dowiedzieć czy mogę się z tym ruszać, jeśli tak to czy są ruchy które ewidentnie odpadają? Co najprawdopodobniej mnie w związku z tym czeka i jak długo będę musiał się z tym gównem użerać?
Gdzieś czytałem że nic się nie robi, gdzieś że trzeba wyciąć, gdzieś że się nie wycina, gdzieś że robi się jak boli albo przeszkadza-mi nie przeszkadza.


Ktoś z forum jest specjalistą w takich sprawach i może mi mniej więcej przewidzieć co mi powie ortopeda, albo miał podobny przypadek i powie mi jaką jemu wydali diagnozę?
Oczywiście niezależnie od tego co tu przeczytam pójdę do specjalisty itd.
Pytam z ciekawości i niechęci do przerwy w treningach-tudzież zmiany planu co do tego co mam robić.
  • 0

budo_nedohin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 379 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dąbrowa Górnicza

Napisano Ponad rok temu

Re: Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej II stopnia
Niestety ale wszelkie sporty narazie wykluczone do czasu artroskopii kolana. Potem powrót do sportu od 6tyg do 3m-c w zależności czy będą szyć łąkotkę czy usuwać uszkodzoną część.
  • 0

budo_benny hill
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej II stopnia
Dzięki wielkie za odp.
mimo że nie jest dla mnie zbyt pocieszająca :cry:
  • 0

budo_smarekxy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej II stopnia
Niestety z kolanami jest duży problem, bo tam jest kupa więzadeł, w tym krzyżowe, plus łąkotki. A że przez kolana są przenoszone duże siły (masa ciała + wszystkie niefizjologiczne rzeczy na treningach - skręcanie na nodze), to ja bym się wstrzymał od aktywności sportowej ponad codzienną aktywność, dopóki nie obejrzy tego ktoś, kto się zna. W domyśle ortopeda. Choć jeden lepiej, drugi gorzej... Szkoły co z tym robić też są przynajmniej dwie - że nic nie robić, albo zabieg. Ale to się pewnie dowiesz.
A że problem jest poważny niech Ci służą przykłady zawodowych piłkarzy, którzy jeśli mają coś uszkodzone w kolanie, to ta kontuzja może się odnawiać co kilka miesięcy przez wiele lat...
Powodzenia!
  • 0

budo_raju
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 237 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej II stopnia
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że uszkodzona łąkotka zablokuje kolano i wtedy będziesz zmuszony do wykonania zabiegu. Jeśli pójdziesz do ortopedy to na 90% będą chcieli wprowadzić kamerkę i zobaczyć jak to wygląda wtedy masz szycie albo resekcje. Wątpię, żeby usuwali w całości pewnie tylko róg tylny utną. Niby to dobrze i źle, nie znam pacjenta, który w przyszłości jest zadowolony. Po zabiegu jest pełny powrót do zdrowia ale długoterminowo istnieje duże prawdopodobieństwo choroby zwyrodnieniowej mimo, że w większości przypadków powstaje idiopatycznie.

Prędzej czy później i tak zrobią Tobie dziurkę w tym kolanie jeśli przy tym uszkodzeniu będziesz trenował. Lepiej szybciej to zrobić niż odwlekać. Nie masz się jednak co obawiać ponieważ jest to szybki, standardowy zabieg a powrót do zdrowia nie jest zbyt ciężki przy porządnej rehabilitacji.
  • 0

budo_benny hill
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej II stopnia
Raju:

Czyli to że do tej pory kolano się nie blokowało to nie znaczy że nie może się nagle zacząć blokować z dnia na dzień, jeśli będę ćwiczył? Jest szansa że mogę wykonywać jakieś ruchy tą nogą bez strachu że stan się pogorszy?
W zasadzie to poza bólem, który towarzyszył mi pierwsze dni po uszkodzeniu, w zasadzie to nawet pierwsze 2 dni nie bolało, tylko po przypomnieniu sobie o tym na treningu zaczęło boleć kilka dni i utrzymywało się przez zakiś czas przy wykonywaniu pewnych ruchów-dynamiczne przywodzenie nogi, przywodzenie z oporem -np wody. Do treningów wróciłem po jakimś miesiącu przerwy i czułem pewną niestabilność ale tylko kilka pierwszych dni. Potem już nie było żadnych objawów z wyjątkiem bólu w nocy przy źle ułożonej nodze- ale takie coś to mam chyba od zawsze tylko co jakiś czas się pojawia.
Nie orientujesz się może ile czeka się na taki zabieg z NFZu? Wolę zrobić prywatnie ale z racji wieku i statusu materialnego będę musiał chwilę na to zbierać.
Po weekendzie mam jeszcze zamiar wybrać się do fizjoterapeuty a 11 marca do ortopedy, zobaczę jeszcze co ci panowie mi powiedzą.

Spinam się bo unieruchomienie w jakiejkolwiek formie na jakikolwiek czas jest dla mnie koszmarną perspektywą. Nawet nie tylko w sensie tego że lubię ćwiczyć, bo na to zawsze znajdzie się jakaś alternatywa, kumpel przy okazji operacji kolana podciągał się na drążku i robił dipsy w piekielnych ilościach, może to nie to samo co trening wyczynowy sportów walki ale zawsze coś. Gorzej że studiuje Wychowanie Fizyczne, mam masę zajęć sprawnościowych i niezaliczenie ich teraz przedłużyłoby mi studia o rok a druga rzecz że na życie zarabiam prowadząc zajęcia, co w unieruchomieniu jest niemożliwe.
  • 0

budo_raju
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 237 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej II stopnia
Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że ten uszkodzony róg zwyczajnie się podwinie do środka i zablokuje kolano przy pełnym wyproście i zgięciu. Ćwiczenia oprócz wzmocnienia mięśni nic więcej nie dadzą to nie jest ACL kiedy po wzmocnieniu czasami pacjenci rezygnują z rekonstrukcji. Sam piszesz, że czujesz dyskomfort, warto się męczyć i czuć codziennie ból i chodzić z tykającą bombą w kolanie czy lepiej naprawić, popracować nad kolanem i mieć spokój na długi okres czasu? Sam sobie odpowiedz.

Z czekaniem na zabieg to naprawdę różnie wygląda i nie jestem w stanie obiektywnie odpowiedzieć na to pytanie ale uwierz mi nie będziesz czekał pół roku. Wydaje mi się, że możesz sprawę zamknąć w 2 tygodniach. Jeśli chodzi o unieruchomienie to też nie ma tragedii. Powiedzmy, że w poniedziałek jesteś już w szpitalu, wtorek masz zabieg w środę wracasz do domu, parę dni chodzisz o kulach w niedziele odrzucasz pierwszą kule po 1.5-2 tygodni chodzisz bez kul, szybka rehabilitacja wraca zakres ruchu i po pierwszym miesiącu masz prawie pełny powrót funkcji.

Przy dobrej opiece fizjoterapeuty nawet ACL można skrócić z 6 miesięcy standardowego leczenia do 3 a przy użyciu więzadła syntetycznego neoligament to powrót do sportu jest 2-2.5x szybciej niż przy standardowym zabiegu.

No i szybko do dobrego ortopedy, który współpracuje z rehabilitantami, żeby zrobili plan działania.
  • 0

budo_benny hill
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej II stopnia
Dzięki wielkie za pomoc.

Tak czy siak miałem plan się do dobrego ortopedy udać. Dlatego czekam do 11 marca i płace za wizytę dwa razy tyle niż gdybym był przyjęty od razu gdzieś indziej.
  • 0

budo_lesnachata
  • Użytkownik
  • Pip
  • 33 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej II stopnia
W tym wypadku jak wiadomo zdrowie jest najważniejsze,nawet jeżeli płacisz za taką prywatną wizytę dwa razy więcej. Koniecznie daj znać na forum co powiedział lekarz,jak wyszły badania.
  • 0

budo_benny hill
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej II stopnia
dzisiaj byłem prywatnie na diagnozie u fizjoterapeuty, pomachał mi nogą i powiedział że mogłem mieć I lub II stopień uszkodzenia więzadła przyśrodkowego, ale już jest zagojone, na łąkotkę wszystkie testy wyszły negatywnie i daje mi przez to 75% szans że zdjęcie zostało źle opisane, muszę jechać do niego jeszcze raz ze zdjęciem, mam nadzieje że prosto od niego pojadę na trening :D
Generalnie miałem w nodze lepszej nieco luźniejsze więzadła, co może być spowodowane tym że częściej nią kopie albo taki po prostu mój urok.
Poza tym dostałem ćwiczenia na staw biodrowy-to tak przy okazji żeby uniknąć endoprotez.
  • 0

budo_nedohin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 379 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dąbrowa Górnicza

Napisano Ponad rok temu

Re: Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej II stopnia
Wszelkie testy manulne są testami orientacyjnymi na ich podstawie nie możesz być nigdy w 100% pewny postawionej diagnozy. W praktyce rezonans jest wiarygodniejszym badaniem a 100% pewności masz tylko podczas artroskopii. Radziłbym zainwestować jeszcze w wizyte u dobrego ortopedy na której przedstawisz mu obraz rezonansu (podaj mi okolice w której mieszkasz to może kogoś ci polece) . Natomiast podważanie rezonansu na podstawie testów manualnych i dawanie ćwiczeń na biodra aby w przyszłości uniknąć endoprotez nie świadczy za dobrze o profesjonalizmie fizjoterapeuty.
  • 0

budo_benny hill
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej II stopnia
Dlatego nie mam pewności 100% tylko 75 :P
Rezonans wykazał też podwyższoną ilość płynu w kolanie, bez porównania do drugiego kolana- podobno moze to być u mnie normalna ilość.
Fizjoterapeuta nie stwierdził że rezonans jest zły, tylko że prawdopodobnie został źle opisany i dlatego muszę jechać do niego jeszcze raz z samym zdjęciem.
Ćwiczenia na biodra dostałem bo mam nieaktywny pośladkowy wielki i nieaktywne rotatory biodra, przez co chodzę jak kaczka i miałem problem z zaliczeniem dwutaktu- "Pan brzydko biega-2"
Mieszkam w Sosnowcu, więc mieszkając w DG napewno możesz mi kogoś blisko polecić.
Zawsze się przyda opinia kogoś jeszcze.
  • 0

budo_smarekxy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej II stopnia

Fizjoterapeuta nie stwierdził że rezonans jest zły, tylko że prawdopodobnie został źle opisany i dlatego muszę jechać do niego jeszcze raz z samym zdjęciem.


Wybacz, ale nie sądzę, żeby fizjoterapeuta znał się lepiej na wyniku MR kolana, niż radiolog, który w tym siedzi wiele lat i opisuje TYLKO rezonanse... To trochę tak, jakby z 1000zł iść do gościa w monopolowym, żeby Ci ich popilnował. Ale to tylko moje zdanie.
Tak jak napisał nedohin - badanie palpacyjne jest SUBIEKTYWNYM badaniem, u tego samego osobnika dziesięciu różnych fizjoterapeutów może trochę inaczej opisać zaburzenia ruchomości. Natomiast MR jest badaniem OBIEKTYWNYM, które da się z niemal 100% skutecznością powtórzyć u tej samej osoby. Inna kwestia opisu, dlatego uważam, że wizyta u dobrego ortopedy z płytą CD z badaniem będzie wiele ważniejsza, niż opierać się na zdaniu fizjoterapeuty. Ale to moje zdanie :roll:
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej II stopnia
Radiolog jest lepszym specem od opisu rezonansu niż najlepszy fizjo.
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej II stopnia
ale blokuje sie? coś się dzieje?
jak się nic nie dzieje to rehabilitacja kolana (ale nie tyko na przednie mięśnie tylko na wszystkie) . Uszkodzenie łękotki można wyleczyć rehabilitacją + farmakologicznie. Kup sobie animal flex i kolagen. Na operacje tylko jeżeli faktycznie bedzie się coś działo.
Lekarze chętnie kroją nawet zdrowe nogi dlatego uważaj.
Możesz trnowac ostrożnei jak nic się nie dzieje, ale kup sobie gumy do rehabilitacji i rób jak najwięcej ćwiczeń na kolana
kolano to staw ktory leczy sie tylko ruchem
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej II stopnia

Radiolog jest lepszym specem od opisu rezonansu niż najlepszy fizjo.


slyszalem od paru chirurgow sportowych ze czesto rezonase sa zle opisane poniewaz radiolodzy nie rozumieja co widza bo nigdy nie cieli i nie wiedza jak to naprawde wyglada i co tam jest, im sie tylko wydaje ze wiedza
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej II stopnia

kriss - Radiolog jest lepszym specem od opisu rezonansu niż najlepszy fizjo

slyszalem od paru chirurgow sportowych ze czesto rezonase sa zle opisane poniewaz radiolodzy nie rozumieja co widza bo nigdy nie cieli i nie wiedza jak to naprawde wyglada i co tam jest, im sie tylko wydaje ze wiedza


Coś jest na rzeczy.
ad fizjoterapeuty, nie jest on szkolony do odczytu zdjęć. Raptem kilka godzin. Nie można tego porównać ze specjalistą, nawet słabym
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej II stopnia

1. Uszkodzenie łękotki można wyleczyć rehabilitacją + farmakologicznie. Kup sobie animal flex i kolagen. Na operacje tylko jeżeli faktycznie bedzie się coś działo.
2. Lekarze chętnie kroją nawet zdrowe nogi dlatego uważaj.
3. Możesz trnowac ostrożnei jak nic się nie dzieje, ale kup sobie gumy do rehabilitacji i rób jak najwięcej ćwiczeń na kolana
kolano to staw ktory leczy sie tylko ruchem


ad 1. Nie do końca niestety. Uszkodzenia w strefie białej się nie zagoją a w różowej są wątpliwe, w czerwonej jest szansa.

ad 2. Mam podobne wrażenie

ad 3. proponowałbym ostrożnie na początek, nawet gdy nie boli
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej II stopnia
jak najwięcej ćwiczeń na gumach (średnich) - stabilizowanie kolan ćwiczeniem - albo wogole bez obciążenia - one sa bezpieczne
przypadkiem nie robić głębokich przysiadów , żabek czy innych "ćwiczeń" rozwalających kolana
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej II stopnia

jak najwięcej ćwiczeń na gumach (średnich) - stabilizowanie kolan ćwiczeniem - albo wogole bez obciążenia - one sa bezpieczne
przypadkiem nie robić głębokich przysiadów , żabek czy innych "ćwiczeń" rozwalających kolana


Jejku !!!

Nie proponuj czegoś w czym nie jesteś ekspertem.


jak najwięcej ćwiczeń na gumach (średnich) - stabilizowanie kolan ćwiczeniem - albo wogole bez obciążenia - one sa bezpieczne

A może to jeszcze nie jest czas na ćwiczenia, może dopiero za miesiąc? Może za 1,5 miesiąca?

Opinię co do właściwego czasu rozpoczęcia treningu i jego rodzaju, powinien podjąć prowadzący lekarz sportowy a nie kolega/koleżanka z internetu. To chyba jest oczywiste.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024