Skocz do zawartości


Zdjęcie

MMA karate


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
199 odpowiedzi w tym temacie

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: MMA karate
A
Sposób nauczania, który jest stosowany przez większość stylów karate. Chodzi o trójcę kihon kata kumite. Dlaczego zakładasz że Goju nie miało nic wspólnego z Itosu? Higaonna znał się bardzo dobrze z Itosu.
To ostatnie, ale właściwie Shuri-Te i Naha-te. Z tym że Naha-te powstało pod koniec XIX wieku, a Tomari-Te poza pojedynczymi osobami właściwie przestało istnieć. Tylko jak wspominałem, kompletnie zmieniono założenia sztuki walki i metody treningowe. Dlatego dla 1905 to kreska kiedy przestaje istnieć To-De (w sensie szkoły Sakugawy) a powstaje Karate. Bodajże w 1919 roku powstała organizacja na Okinawie zrzeszająca miejscowe style.
Po prostu w tym czasie (1919-1922) powstały dwie niezależne od siebie dwa główne kierunku rozwoju karate - okinawski i japoński.
  • 0

budo_krzyżak
  • Użytkownik
  • Pip
  • 33 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: MMA karate

A
Sposób nauczania, który jest stosowany przez większość stylów karate. Chodzi o trójcę kihon kata kumite. Dlaczego zakładasz że Goju nie miało nic wspólnego z Itosu? Higaonna znał się bardzo dobrze z Itosu.
To ostatnie, ale właściwie Shuri-Te i Naha-te. Z tym że Naha-te powstało pod koniec XIX wieku, a Tomari-Te poza pojedynczymi osobami właściwie przestało istnieć. Tylko jak wspominałem, kompletnie zmieniono założenia sztuki walki i metody treningowe. Dlatego dla 1905 to kreska kiedy przestaje istnieć To-De (w sensie szkoły Sakugawy) a powstaje Karate. Bodajże w 1919 roku powstała organizacja na Okinawie zrzeszająca miejscowe style.
Po prostu w tym czasie (1919-1922) powstały dwie niezależne od siebie dwa główne kierunku rozwoju karate - okinawski i japoński.




Wyrwane z teksty,polcam caly wywiad >

A.S.: Funakoshi Gihin też pochodził z Okinawy, a mistrzowie i władze Prefektury Okinawy nie uznają Go i Jego ucznii za tradycjonalistów. Dlaczego?

K.Ch.: Rzeczywiście, ale On opuścił Okinawę, przeniósł się do Japonii, gdzie zmienił techniki i nazwy - dlaczego zmieniał, jeżeli to miało być karate tradycyjne? Dla tradycyjnego karate najważniejsze są kata - jeżeli się je zmienia to jaka jest to tradycja? Funakoshi zmienił techniki i nazwy kata (np. Heian zamiast Pinan czy Tekki zamiast Naihanchi). Ich stronę techniczną skrócił i uprościł. Ruchy stały się obszerne, postawy długie. Jest to być może dobre dla sportu, gdyż łatwiej to wówczas ocenić. Nie ma w tym jednak żadnej filozofii i tradycji sztuki walki Okinawiańczyków. Funakoshi zerwał z tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie przez okinawiańskich mistrzów. Zerwał z tradycją mistrzów Matsumury, Itosu, Chibany. Na specjalnym mityngu zorganizowanym w styczniu w Naha pokazano nam film, na którym Funakoshi wykonuje kata. Tam nie ma żadnej naszej tradycji - to były już inne kata, inne ruchy. Jego szkoła Shotokan to całkiem nowy i różniący się od naszych styl karate. Inny niż te, jakie od wielu pokoleń funkcjonują na Okinawie. Gdyby Shotokan był utrzymany w nurcie tradycyjnym, to by go ćwiczono na Okinawie a tak nie jest. Niech ktoś pokaże jaki jest tam duch związany z Okinawą.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: MMA karate
Absolutnie się z tym zgadzam, poza kilkoma nieprawdziwymi stwierdzeniami.

Tylko że w tym wypadku mamy dokładnie taki sam zabieg jakby mistrz Shotokan krytykował Kyokushin. W dodatku coś tam wie, ale nie do końca wie o co w tym biega. Stwierdzenia są prawdziwe ale dotyczą Yoshitaki Funakoshi a nie Gichina.

Poza tym Okinawa rości sobie pretensje do bycia ojczyzną karate. To jest prawdziwe ale dotyczy tylko Okinawa Karate, niczego więcej. Dzisiaj karate jest ogólnoświatowa sztuką walki i mistrzowie z Okinawy nie są w stanie tego zmienić. Nie mają też tytułu własności do nazwy karate. A że na Okinawie nie ma innych źródeł dochodu to marketing jest bardzo ważny.

Nazwa "tradycja" to wór do którego można wiele wrzucić. Popatrz choćby na książkę Wyborowej Tradycyjne Karate Kyokushin... też karate tradycyjne :D .

Patrząc z punktu metodyki sportu. Każda technika a właściwie nawyk czuciowy-ruchowy ewoluuje, i to co było dobre 100 lat temu, może być mało sensowne dzisiaj. Uczniowie Gichina szukali optymalnej drogi, Okinawa Karate pod tym względem jest niejako skansenem techniki z początku XX wieku. Nie chodzi tu o obrażanie kogokolwiek, ale twierdzenie że ćwiczymy tak jak ćwiczono 100 lat temu chluby nie przynosi.
  • 0

budo_shouryu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 997 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: MMA karate

Nie chodzi tu o obrażanie kogokolwiek, ale twierdzenie że ćwiczymy tak jak ćwiczono 100 lat temu chluby nie przynosi.

Powiedział gość przebierający się za rycerza. :roll:
  • 0

budo_krzyżak
  • Użytkownik
  • Pip
  • 33 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: MMA karate
Myslę że chodzi tutaj o lokalny patriotyzm i świadomość etniczna.Propagując wiedze o systemach walki pochodzących z Okinawy,propaguje się w świadomosci międzynarodowej wiedze ze Okinawa to nie Japonia.Ale faktem jest że syn i tata Funakoshi namieszali.

Nazw tradycyjny kyokushin,jest i dla mnie zagadka,czy chodzi o kyok. z lat 50ch,60ch,70ch itd,ja swój mlócę od lat siedemdziesiatych,więc dla mnie ten jest tradycyjny,bo taki poznalem na poczatku swojej drogi,ale to bylo w Polsce.Ten Japoński w tamtym czasie był inny i go nie znam,więc jaki jest tradycyjny,moj czy tamtych.Jeśli ktos wystartował w latach 80ch, to dla niego ten jest trdycyjny ;-) Chyba że M.O. sprzedal mu tajenmą wiedze z lat 50ch i 60ch :lol:
  • 0

budo_yondan4
  • Użytkownik
  • Pip
  • 24 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: MMA karate
Czytam i nie wierzę oczom czytając to co pisze "Death-wish". Jest On kompletnym ignorantem w zakresie historii karate. Pisze "Nazwę karate wprowadzono w 1922. Niech wskaże źródło mówiące o tym, że nazwę karate wprowadzono w 1922roku. Dalej pisze "Poza tym Okinawa rości sobie pretensje do bycia ojczyzną karate. To co napisał dyskredytuje Go by w ogóle zabierał głos w sprawach KARATE.
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: MMA karate
yondan
Nazwę Karate (pusta ręka) zatwierdzono w 1922 roku. Nazwę wymyślił Chomo Hanashiro w 1905 , a Funakoshi posłużył się w 1921 nią nazywając swoje dojo. Decyzję mistrzów z Okinawy można uznać za zakończenie powstawania karate jakie znamy w obecnej postaci.
Oczywiście tak samo jak rości sobie do tego Japonia, a że Okinawa terytorialnie należy do Japonii, więc mamy dylemat, a może nie? Karate Okinawskie powstało na Okinawie, Karate japońskie powstało w Japonii. Twierdzenie że Okinawa była pod okupacją Japonii... była. Okinawa jest częścią Japonii od 1879 roku. To że niektórzy Okinawańczycy mają swoje zdanie to nie zmienia faktu że politycznie i gospodarczo jest to Japonia.

Nic mnie nie dyskredytuje. po prostu uważam że Karate Japońskie i Okinawa Karate to dwie niezależne gałęzie karate.
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: MMA karate

Nie chodzi tu o obrażanie kogokolwiek, ale twierdzenie że ćwiczymy tak jak ćwiczono 100 lat temu chluby nie przynosi.

Powiedział gość przebierający się za rycerza. :roll:


Ale nikt nie powiedział że trenuje dokładnie tak samo i walczę tak samo jak rycerze.
  • 0

budo_yondan4
  • Użytkownik
  • Pip
  • 24 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: MMA karate
"death-wish" piszesz tak "Nazwę Karate (pusta ręka) zatwierdzono w 1922 roku" - ODPOWIEDZ kto zatwierdził,jaki jest na to dokument? Piszesz też " Nic mnie nie dyskredytuje. po prostu uważam że Karate Japońskie i Okinawa Karate to dwie niezależne gałęzie karate" .Spotkałem raz człowieka, który uważał "że ziemia jest płaska" .Każdy może coś uważać ale nie każdy ma rację. Ty już "pokazałeś" jaki z Ciebie expert - wiesz wszystko najlepiej , lepiej od urzędników z Prefektury Okinawy . Okinawa i Japonia leżą w Azji - to może tokiem Twojego myślenia winno być też i " azjatyckie karate". Całe szczęście , że jesteś "tylko" nieszkodliwym dyskutantem na forum.
  • 0

budo_yondan4
  • Użytkownik
  • Pip
  • 24 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: MMA karate
Doczytałem przytoczony przez KRZYŻAKA artykuł ZE STRONYhttp://okinawakarate.pl/index.php?menu=26 cytat: " W styczniu tego roku przedstawiciele Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego przyjechali do Japonii na rozmowy związane z udzieleniem przez władze tego kraju poparcia dla karate jako dyscypliny, ubiegajšcej się o status olimpijski. Władze Japonii poinformowały ich, że karate to sprawa Prefektury Okinawy więc, dobrze by było, aby rozmawiali z mistrzami na Okinawie, bo karate to sztuka walki z Okinawy, a nie z Japonii." cZEMU WŁADZE jAPONII UWAŻAJĄ ŻE KARATE TO OKINAWA A Ty nie. Ty wiesz swoje "ziemia jednak nie jest płaska"- zapamietaj!
  • 0

budo_kris102
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: MMA karate

yondan
Nazwę Karate (pusta ręka) zatwierdzono w 1922 roku.


Tak ale wcześniej funkcjonowała nazwa karate w znaczeniu chińska a nie pusta ręka.
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: MMA karate
yondan
A może coś bardziej oficjalnego niż strona stylowa?

Organizacją która ewentualnie może otrzymać status Olimpijski jest WKF/FMK.
Poza tym dla Japończyków karate to drugo- lub trzeciorzędna sprawa. Dla nich ważne jest Judo, bo tam maja sukcesy na MŚ i IO.

Co do karate na Igrzyskach Olimpijskich, marne szanse.
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: MMA karate

yondan
Nazwę Karate (pusta ręka) zatwierdzono w 1922 roku.


Tak ale wcześniej funkcjonowała nazwa karate w znaczeniu chińska a nie pusta ręka.

tak oczywiście, To-Te, To-De itp. W języku okinawańskim. I dotyczyła konkretnie jednej szkoły.
  • 0

budo_yondan4
  • Użytkownik
  • Pip
  • 24 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: MMA karate
co Ty piszesz. Zadałem Ci proste pytanie - "Nazwę Karate (pusta ręka) zatwierdzono w 1922 roku" - ODPOWIEDZ kto zatwierdził,jaki jest na to dokument? odpowiedz na TO. Po co piszesz o igrzyskach olimpijskich - nikt o to Ciebie nie pytal. Chodzilo o cytat " bo karate to sztuka walki z Okinawy, a nie z Japonii". Czy Ty udajesz ,ze nie rozumiesz czy na prawde tak jest.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: MMA karate

Władze Japonii poinformowały ich, że karate to sprawa Prefektury Okinawy więc, dobrze by było, aby rozmawiali z mistrzami na Okinawie,

Ale patronat nad Mistrzostwami Polski w Rytrze objęła Ambasada Japonii.
  • 0

budo_yondan4
  • Użytkownik
  • Pip
  • 24 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: MMA karate
...oraz Marszałek Województwa Małopolskiego .
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: MMA karate
W taki sposób to możesz rozmawiać ze swoimi dziećmi. Nie jestem chłopcem do bicia. Po drugie. poproszę o trochę kultury. Nie będziesz mi dyktował co mam pisać, a co nie.

Dla mnie nie jest źródłem stylowa strona www. Takich i podobnych maketingowych pierdół w necie jest zatrzęsienie. Np tutaj:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Jeśli chodzi o Igrzyska Olimpijskie decyzję podejmie MKOL, z lub bez poparcia Japonii. Okinawa nie zarządza światowym karate, nawet żadna organizacja z Okinawy. Tylko WKF, która jest największą organizacją karate na świecie.

Nazwę karate zatwierdzili mistrzowie z Okinawy. Ale to i tak nie miało wpływu na szkołę Gichina Funakoshi.
  • 0

budo_viking1vip
  • Użytkownik
  • Pip
  • 30 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: MMA karate
Death Wish.... organizacja Kyokushin World Union działa w ramach też WKF ? jak tak to WKF zrzesza także oprócz stylu Shotokan również Kyokushin .........
  • 0

budo_shouryu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 997 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: MMA karate
Wydzielcie temat "100 pytań Do DeathWisha'a" :roll:
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: MMA karate

Death Wish.... organizacja Kyokushin World Union działa w ramach też WKF ? jak tak to WKF zrzesza także oprócz stylu Shotokan również Kyokushin .........


Nie mam pojęcia.
Jeżeli np polskie KWU wchodzi w skład PZK, automatycznie jest członkiem WKF i zawodnicy mogą startować w zawodach WKF, o ile wewnętrzne regulacje PZK temu nie przeszkadzają. Nie mam pojęcia jak to działa, w PZK trenowałem krótko. Tylko, że WKF nie organizuje zawodów knockdown. WKF to nie tylko Shotokan. Był nawet czas kiedy do WUKO (dawna nazwa WKF) należały prawie wszystkie style karate.

Shouryu
Musiałbym sam sobie założyć temat... ;)
Myślisz że na 100 by się skończyło?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024