Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dieta Paleo: rady, doświadczenia, pytania, odpowiedzi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
225 odpowiedzi w tym temacie

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dieta Paleo: rady, doświadczenia, pytania, odpowiedzi
Jak już pisałem, nie jem stricte paleo, tzn. jem sery (często) oraz ryż i ziemniaki (rzadko, zwykle tylko po siłowni). Komponowanie każdego posiłku zaczynam od białka, więc sama sałatka owocowa odpada. Czasami jest to 5 x mięso i ryby, jeśli zdążę sobie uprzednio zaplanować, kupić i przygotować. Czasami są to jajka, a czasami nabiał , który wg wielu (w tym Novo) jest ok. Zwykle twaróg w połączeniu z owocami, ale lubię też wędzone sery białe.

Co do owoców, to w miarę oszczędnie, bo to w końcu duży zastrzyk cukrów. Warzyw natomiast jedz tyle, ile w siebie zmieścisz. Nie martw się ważeniem. Po prostu solidna porcja białka, najlepiej zwierzęcego, i fura warzyw w dowolnej kombinacji (bez strączkowych!).

Na śniadanie natomiast lubię sobie zrobić takiego przekładańca: liść sałaty, plaster szynki (lubię surowe, długo dojrzewające), trochę musztardy, plaster sera żółtego, znowu liśc sałaty i tak kilka razy. Jem to po prostu jak kanapkę (z dodatkowym liściem sałaty na końcu) albo zwijam w rulon (wtedy można bez ostatniego liścia).

Odpadają wszelkie ziarna i produkty mączne, warzywa strączkowe oraz wszystko co zawiera cukier i inne syropy albo substancje słodzące. Ja osobiście robię wyjątek dla gorzkiej czekolady, ale o bardzo wysokiej zawartości kakao.

Uwaga: orzeszki ziemne nie są de facto orzechami, tylko rośliną strączkową.
  • 0

budo_jerz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3372 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: Dieta Paleo: rady, doświadczenia, pytania, odpowiedzi

Panowie przy paleo wywalić całkiem serki (biały/ żółty)? węgle( ryż,kasza,chleby,ziemniaki też?) oraz słodycze itp?
jak utrzymywać wagę i podaż kaloryczną jedząc białko + warzywa?
jak dużo warzyw?
zakładając że:
1.śniadanie jajecznica z 4 jaj +2kabanosy + warywa??
2. kurczak 200g + warzywa (ile jakie)
3. makrela wędzona 200g?kurczak 200g?wątróbka 250 g?
4. sałatka owocowa?
5. jakieś mięcho na kolacje?


To nie tak. Starasz się jeść też sporo tłuszczy, z orzechów, z produktów kokosowych, ja nie boję się również tłuszczu w mięsie ale według paleo taki tłuszcz jest ok tylko z zwierząt z wolnych wybiegów i tym podobnych (są ku temu powody ale nie mam siły wszystkiego pisać) . Ryby tłuste są dobre no i suplementacja tranem moim zdaniem jest niezbędna. Ryby hodowlanych też raczej unikać ale powiem szczerze że na razie w Polsce nie wiem czy jest to w ogóle możliwe :(
W związku z tym że w tłuszczu kalorii jest w brud to myślę że jedząc w ten sposób kalorii będziesz przyjmował raczej więcej niż na diecie standardowej.
  • 0

budo_jerz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3372 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: Dieta Paleo: rady, doświadczenia, pytania, odpowiedzi
Jeszcze jedno, w mojej diecie staram się unikać bardzo węglowodanów więc owoce, ziemniaki i inne bulwiaste jem tylko po treningowo (nie przez 2 godziny raczej bliżej 5).

Największy problem mam z jedzeniem odpowiedniej ilości warzyw, nie jest tak że jak dostanę podane to nie jem raczej kwestią jest to że samemu maksymalnie nie chce mi się przygotowywać więc kantuje jak się tylko da i ostatnio robię sobie szejki z zieleniny i warzyw które smaczne może nie są ale część zapotrzebowania załatwiają :)
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dieta Paleo: rady, doświadczenia, pytania, odpowiedzi
Swoją drogą przez ostatni tydzień siedziałem w domu przeziebiony i na początku zwolnienia zdałem sobie sprawe, że od czterech lat jestem na diecie (która oczywiście ewoluowała, ale jakaśtam zawsze była), że jeśli coś robię jej wbrew, to jest to jeden, góra dwa posiłki w tygodniu, no i czasem - bardzo rzadko - cały dzień, zwykle po ostrym piciu. Postanowiłem więc przez ten tydzień jeść co chce, kiedy chcę: eklerki, ciastka, makarony, chleb, smalec, mleko czekoladowe, czekolady, pierogi i tak dalej.

Pierwsze dwa dni: alleluja! El Dorado! Żyć nie umierać! Ale dzisiaj jest dzień szósty i mam już dosyć. Wizualnych efektów jeszcze nie ma, ale czuję się ciężki i ospały. W związku z tym właśnie zjadłem pieczony filet z łososia, uprzednio zamarynowany w soku z cytryny i ziołach prowansalskich, z furą brukselki z wody i powiem Wam, że te wszystkie inne przysmaki mogą się schować! ;) A od jutra pełny powrót do normy.
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Dieta Paleo: rady, doświadczenia, pytania, odpowiedzi
w prawo - wiecej omega 3
w dol - wiecej rteci

Dołączona grafika
  • 0

budo_ry-you
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 688 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:miasto cudow i zlodzieji

Napisano Ponad rok temu

Re: Dieta Paleo: rady, doświadczenia, pytania, odpowiedzi
Chciałem się o coś zapytać. Aktualnie jestem na redukcji i jadę tak zwanym carbcycling. W dni wysokie spożywam około 220g węgli, srednie 170g oraz low carb poniżej 100g. Zastanawiam się jak to jest z traceniem masy mięśniowej na redukcji w momencie gdy ograniczamy węglowodany? Np przy takiej decie paleo elimnując zboża bardzo ciężko dobić z węglami do powiedzmy 50% zapotrzebowania kcal. Warzywa nie mają dużo węglowodanów a żołądek zapełniają. Aktualnie moja dieta ma w przybliżeniu jakieś 30/30/40 b/ww/t. Z czego większość węglowodanów to ważywa tylko w dni wysokie spożywam produkty zbożowe. Jak to np wygląda na low carb kiedy mięśnie nie są tak wypełnione glikogenem ? Czy są zjadana nawet pomimo małego deficytu?
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dieta Paleo: rady, doświadczenia, pytania, odpowiedzi
O carb cycling nie wiem nic, więc się nie wypowiem. Ale jesli chodzi o paleo, to po pierwsze je się owoce (ja np. potreningowo jem kawał mięcha, ze cztery banany, czasem jeszcze trochę suszonych daktyli - węglowodany jak się patrzy), a po drugie resztę kalorii bierze się z tłuszczy (z samych orzechów, których jem garść po każdym posiłku, mam ok 900-100 kcal).
  • 0

budo_ry-you
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 688 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:miasto cudow i zlodzieji

Napisano Ponad rok temu

Re: Dieta Paleo: rady, doświadczenia, pytania, odpowiedzi
czyli w paleo makroskładniki nie trzymają się tak powszechnie reklamowanemu schematowi 50% węglowodanów, 30% tłuszczy, 20% białka?
  • 0

budo_jerz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3372 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: Dieta Paleo: rady, doświadczenia, pytania, odpowiedzi
Zdecydowanie się nie trzymają. To jest mimo wszystko dieta dość nisko węglowodanowa.
  • 0

budo_ry-you
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 688 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:miasto cudow i zlodzieji

Napisano Ponad rok temu

Re: Dieta Paleo: rady, doświadczenia, pytania, odpowiedzi
Pomimo tego słyszy się o profesjonalnych sportowcach różnych dyscyplin wytrzymałościowych (bieganie), siłowych i sylwetkowych, którzy taką diete stosują cały czas. Więc jak to jest z tymi węglowodanami są take niezbędne aby odżywiać i budować mięśnie? I jak to jest z poziomem cholesterolu oraz trójglicerydów podczas stosowanie diety bogatszej w tłuszcze? Oczywiście nie mówię tu o żarciu smalcu łyzkami lub zajadaniem się tylko tłustym mięchem typu karkówka ale spożywaniem sporej ilości wieprzowiny, ryb(halibuty, makrele).
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dieta Paleo: rady, doświadczenia, pytania, odpowiedzi

Pomimo tego słyszy się o profesjonalnych sportowcach różnych dyscyplin wytrzymałościowych (bieganie), siłowych i sylwetkowych, którzy taką diete stosują cały czas. Więc jak to jest z tymi węglowodanami są take niezbędne aby odżywiać i budować mięśnie? I jak to jest z poziomem cholesterolu oraz trójglicerydów podczas stosowanie diety bogatszej w tłuszcze? Oczywiście nie mówię tu o żarciu smalcu łyzkami lub zajadaniem się tylko tłustym mięchem typu karkówka ale spożywaniem sporej ilości wieprzowiny, ryb(halibuty, makrele).

Wielu osobom wskaźniki związane z cholesterolem sie polepszają - pod warunkiem, że jesz "dobre" tłuszcze (oliwa i oliwki, olej i mleczko kokosowe, ryby i olej rybi, awokado, orzechy) i w miarę chude mięso, a nie tak jak piszesz karkówkę i smalec.

Ja trenuję tylko i wyłącznie siłowo (konkretnie siłę, nie masę ani wytrzymałość), od troche ponad pół roku na poważnie, i poza posiłkiem potreningowym, o którym pisałem, jem typowo low-carb. Schudłem, przybrałem na masie (nie wiem dokładnie ile, bo waga poszła w górę może 1-2 kg, ale wizualnie zmiany są wyraźne), nie chodzę głodny.

Typowy posiłek to stek (albo pierś z kurczaka, mielone z indyka, schab, polędwica wieprzowa, itd), reszta talerza to brokuły (albo kalafior, cukinia, szpinak, itd), potem garść orzechów (różnego rodzaju). Oczywiście są w tym także ryby i jaja. Cztery posiłki dziennie, każdy podobny (30+ gramów białka, fura warzyw, 35-40g orzechów). Bezpośrednio po treningu i przed snem białko serwatkowe. Orzechy czasem zastępuję łyżką albo dwoma oliwy, zależy co mi bardziej pasuje. Czasem też pomijam ten dodatek (jeśli np. jem łososia z awokado i bakłażanem, który potrzebuje i przyjmuje sporo oliwy żeby się nie wysuszyć podczas smażenia).

Niczego nie liczę i nie mierzę dokładnie.
  • 0

budo_gwyn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 825 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Dieta Paleo: rady, doświadczenia, pytania, odpowiedzi
W zależności od rodzaju wysiłku i objętości treningowej. W dyscyplinach siłowo-wytrzymalościowych, szczególnie typu MMA czy CF, jeśli trenuje się na wyższym poziomie zawodniczym to węgle są niezbędne, i to sporo. Po prostu ketoza nie jest dość wydolnym mechanizmem dostarczania glikogenu do wątroby i mięśni, żeby pokryć tak duże zapotrzebowanie, przynajmniej dla większości ludzi.

Zawsze trafi się jakiś wyjątek - na przykładzie CF - Froning wpieprza tony, codziennie pizza i jakieś pączki, Khalipa (kawał chłopa) jedzie praktycznie na dwu posiłkach dziennie, plus jakieś białko w płynie tu i ówdzie. Mike Mahler to kolejny freak, co daje radę z siłą i masą mięśniową pomimo diety wegańskiej. Poeksperymentować nie zaszkodzi.

Jak ktoś ćwiczy tylko siłowo, to pewnie można spokojnie jak Shabu (głównie ATP, trochę glikogenu, czyli niskie powtórzenia, krótkie zrywy), jak ktoś jedzie na glikogenie (z elementem tlenowym, czyli wysiłki 10s plus) to najprawdopodobniej przyda się więcej węgli.

Paleoprorok Robb Wolff promuje dostosowanie zawartości wyżej wymienionych do rodzaju wysiłku. Trudno mi się z nim tu nie zgodzić.
  • 0

budo_czarny msciciel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 858 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dieta Paleo: rady, doświadczenia, pytania, odpowiedzi

Mike Mahler to kolejny freak, co daje radę z siłą i masą mięśniową pomimo diety wegańskiej. Poeksperymentować nie zaszkodzi.

ale z tego co wiem to np weganie w UFC jednak mocno suplementuja...
  • 0

budo_gwyn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 825 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Dieta Paleo: rady, doświadczenia, pytania, odpowiedzi
Zaraz zaraz, co ma Mahler do low carb? I do MMA? Jest tylko przykładem osoby, które organizm wyłamuje się poza standard. On sam zresztą mocno cuduje z suplementacją, żeby mu T za bardzo nie poleciał. Kto ciekawy to na jego stronę, potem na [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] żeby zorientować się w tym co mówią na temat jego suplementacji badania. EOOT
  • 0

budo_ry-you
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 688 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:miasto cudow i zlodzieji

Napisano Ponad rok temu

Re: Dieta Paleo: rady, doświadczenia, pytania, odpowiedzi
Generalnie moje pytanie bierze się stąd, że miałem dzień średnich węgli i jeden zupełnie na zero. I na wieczornym treningu judo po około godzinnie czułem odcięcie energii. Trochę tak jakby łapy zaczęły puchnąć chcesz coś zrobić mocniej szybciej ale nie dajesz rady. Może po prostu w dni treningów o charakterystyce bardziej wytrzymałościowej podbije trochę węgle na +
  • 0

budo_langus
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sanok
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Dieta Paleo: rady, doświadczenia, pytania, odpowiedzi
Z podstawowych założeń wywal jeszcze punkt o pieczywie i produktach mlecznych i wyjdzie dieta Paleo. I tej drugiej właśnie opcji polecam spróbować.
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Dieta Paleo: rady, doświadczenia, pytania, odpowiedzi

Z podstawowych założeń wywal jeszcze punkt o pieczywie i produktach mlecznych* i wyjdzie dieta Paleo. I tej drugiej właśnie opcji polecam spróbować.

*produkty mleczne sa "szara strefa". jesli ktos toleruje laktoze to nie ma wiekszych powodow do usuwania produktow mlecznych zupelnie, a szczegolnie kefiry/jogurty.
  • 0

budo_langus
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sanok
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Dieta Paleo: rady, doświadczenia, pytania, odpowiedzi
Z tego co czytam to nie tylko o laktozę chodzi ale też o kazeinę która robi podobne kuku co gluten. Ale sam czasami wcinam żółty ser - tyle że obecnie bardziej jako przekąska niż posiłek (:
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dieta Paleo: rady, doświadczenia, pytania, odpowiedzi
ja pierd..e, pieczywo-nie, mleko-nie, dzemy-nie - cale moje dziecinstwo mam wyrzucic do kosza????
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Dieta Paleo: rady, doświadczenia, pytania, odpowiedzi

ja pierd..e, pieczywo-nie, mleko-nie, dzemy-nie - cale moje dziecinstwo mam wyrzucic do kosza????


tak.

;-)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024