Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kuzushi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
116 odpowiedzi w tym temacie

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuzushi
Amen Smailu :)
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuzushi

W kote geashi wg tego przekazu nie ma wyczuwalnego kuzushi, tylko w pewnym momencie stabilny uke dostaje "strzała" na wyciągnięty nadgarstek.

To jakieś nieporozumienie. Podstawową cechą tissierowania jest to, że uke nigdy nie może być stabilny, bo jest ciągle w ruchu. Żeby spełnić ten warunek to albo tori umie tak działać, żeby uke musiał się ruszać, albo nie umie i wtedy ta niestabilność jest elementem umowy, kodu.


Tak
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
i nie...
tzn jest moment pauzy, ale nie na tyle by jakoś specjalnie przeszkadzał ;) Uke atakuje, trafia w pustkę, podczepiam się pod atak, nie zmieniam jego toru, nie ma typowego kuzushi (jak na pierwszym filmiku) i nagle jest zawrócony.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Podobną wersję widać u mnie na filmie... ;)
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Kurna, wklejam wam ewidentne dowody a Wy dalej swoje...Po co? :nie:
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuzushi
może taki filmik dla ochłody :-)

  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuzushi

Tak
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
i nie
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

To klasyczny problem typu "zatrzymany kadr". Kiedy ruch podzielimy na kawałki w celach dydaktycznych, to mamy takie momenty zatrzymania. Oczywiście to ma sens jedynie gdy uczysz. W technice walki (w sensie Akahigego, Czajkowskiego, Kaliny et con.) tych zatrzymań nie może być i nie ma.
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuzushi

Tak
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
i nie
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

To klasyczny problem typu "zatrzymany kadr". Kiedy ruch podzielimy na kawałki w celach dydaktycznych, to mamy takie momenty zatrzymania. Oczywiście to ma sens jedynie gdy uczysz. W technice walki (w sensie Akahigego, Czajkowskiego, Kaliny et con.) tych zatrzymań nie może być i nie ma.


mhm...
tu też? Przecież to pokaz a nie cele dydaktyczne. Na pełnym gwizdku. :lol:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
(kolejny przykład wkleiłem... :) )


może taki filmik dla ochłody :-)


ale czadowy ten filmik! Kręcone niezła kamerą. Ciekawe ile klatek na sekunde żeby taki slow motion uzyskać :)
P.S. też nie ma cudownego kuzushi przy kote :) :) :)

dobra pass...wklejajmy coś bo temat sie wyczerpał i schodzi na zła droge. ;)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuzushi

Amen Smailu :)


niby Ninja, a taka religijna :-)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuzushi

W technice walki (w sensie Akahigego, Czajkowskiego, Kaliny et con.) tych zatrzymań nie może być i nie ma.


nie wiem wg kogo bo sie nie znam, ale w technice walki nie tylko takie zatrzymania mogą być ale ba, na 100 % będą, z tej prostej przyczyny że nie da się tego zrobić tak jak ustawa przewiduje, bo z drugiej strony jest też jakis kumaty kolo :-)
Natomiast reguły oczywiscie przewidują że powinno byc tak a ni einaczej żeby wyszło, w praktyce często i gęsto wychodzi odwrotnie :-)
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuzushi
Tylko was na chwilę samych zostawić, a wy już o skuteczności. I to kto, Ninja! Znany wróg dyskusji o skuteczności! ;-)
Pozostaje tylko powtórzyć za Gościem:

I masz babo placek. Ludzie, to o czym rozmawiacie, to jakaś paranoja. Do czego to prowadzi?


  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuzushi
"no bo mnie zmylili" :)
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuzushi
Dobra, dla odmiany coś specjalnie dla Szczepana :) : całe mnóstwo [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] szczególnie 1 technika i zaś potem kotegaeshi ;-) :)
  • 0

budo_zrazik.wolowy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuzushi

co do filmiku Kioda - nie znam się na judo, nie znam więc uke mistrza Mifune... ale przyjrzyjcie się ich padom.... Jak czesto lądowali w taki sposób że im się kostki zderzały :-) jak jest dynamika i siła skrętna w rzucie, nie ma bata, zawsze się tak stanie - czy to zrazik.wolowy pada czy jakis judoka z wysokim stopniem.


Nigdy nie twierdziłem, że jakoś zajebiście padam, ot ruch jak każdy, którego trzeba się nauczyć i szlifować z każdym padem. Czasami wyjdzie lepiej, czasami gorzej, czasami bardziej na plecy, na brzuch itd. To co zaprezentował Ninja to tylko mały wycinek naszego kulania. Ninja czasami rzuca bez dźwigni "do końca", odpuszczając ruch w powietrzu, a czasami trzyma do samego końca, jak chociażby kote-gaeshi. Różnie z tym bywa, więc wstrzymaj się drogi Szczepanie z kategorycznymi podsumowaniami bazując na 30 sek. filmiku.

Brzuchem do góry padać nie zamierzam, dzięki za radę Szczepan, poza koshi-nage, a to z prostego powodu, bo staram się jednym ruchem zamortyzować mocny rzut (tak, mocny i dynamiczny, chociaż szanowne grono widzi to inaczej) i wstać "pędem" pochodzącym z rzutu. Padanie na d..ę z rozkraczonymi nogami, albo zawijanie się jak kiełbasa na kiju z przyklejeniem do maty nie są padami, które pragnę praktykować, może ze szkodą dla moich kończyn, nie wiem. Na razie nie narzekam. Co prawda ćwiczymy na miękkich poduszeczkach, a nie jak prawdziwi twardziele na "żywym" betonie, pewnie dlatego.

Zgadam się z krytyką, że trochę pokracznie to wygląda, niestety w moim przypadku raczej nie będzie to wyglądać jakoś subtelnie i mięciutko bo nie jestem świtezianką ważącą 60 kg w butach, mam ich znacznie więcej. ;-)

może taki filmik dla ochłody :-)

Pan na 1:15 też jakoś brzuchem do góry nie pada, "zbija" się kolanami i kostkami, z tym że ma hakamę i tak tego nie widać, więc to jest ok?
  • 0

budo_nakazawa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuzushi

Mam co mamy, teraz my na bazie właśnego widzimisię oceniamy który sposób jest "lepszy", wybieramy go w bardziej lub mniej świadomy sposób a nastepnie trenujemy. Oczywiście inne sposoby są be, bo jakżeby mogły być dobre, gdyby takie były to przecież bysmy je właśnie trenowali :-)

ohaio gozaimasu :-)



Doskonale to Tomasz ująłeś, dziękuję. poklon
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuzushi
mod on
wklejam tutaj zeby nie bylo offtopiku
mod off


Jeszcze na chwile wracając do tematu kuzushi przy okazji...bo mi to spokoju nie daje :)
Oto snapshooty z filmiku na podstawie ktorego stwierdziliście brak wychyleń nim zamknę ruch...
Może wasze oko tego nie rejestruje zatem klatki z filmu :) hyhy
Przepraszam za niedokładne oznaczenie strzałkami - nie chcialo mi się już rysować skośnych ufając że i tak pojmiecie kierunek wychyleń. Paint nie ma skośnych strzałek :)

*kółka - punkty kontaktu/lub oderwania stopy
strzałki - kierunek wychylenia

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] - irimi nage
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] - kote gaeshi
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] - irimi nage
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] - kote gaeshi

Ok, na tym kończę temat wychyleń. Wracam do padów. ;)


  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuzushi

Dobra, dla odmiany coś specjalnie dla Szczepana :) : całe mnóstwo [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] szczególnie 1 technika i zaś potem kotegaeshi ;-) :)


Nie probuj mnie wrabiac w komentarze dotyczace shihana, bo ani z punktu widzenia etykiety nie jest to OK ani tez moj poziom techniczny na to nie pozwala. Ale za to sensei na mnie robil te techniki i gwarantuje ci ze kuzushi jest akurat ile trzeba. Na tym poziomie jest ono nieco bardziej wyrafinowane i trudniej zobaczyc.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuzushi

Jak zapauzujesz irimi nage na moim filmie - zobaczysz dokladnie to samo ;) [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Urywa łeb to przenośnia. Tu akurat nie ma dźwigni bo niby jak :)

W iriminadze dzwignia musie byc na kregoslupie, inaczej uke ma luzik i ci sie latwp wywinie.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuzushi

W kote geashi wg tego przekazu nie ma wyczuwalnego kuzushi, tylko w pewnym momencie stabilny uke dostaje "strzała" na wyciągnięty nadgarstek.

To jakieś nieporozumienie. Podstawową cechą tissierowania jest to, że uke nigdy nie może być stabilny, bo jest ciągle w ruchu. Żeby spełnić ten warunek to albo tori umie tak działać, żeby uke musiał się ruszać, albo nie umie i wtedy ta niestabilność jest elementem umowy, kodu.

Nie wystarczy zeby uke byl w ruchu. Bokserzy tez sa ciegle w ruchu a pozostaja w rownowadze. Wiec jest to mozliwe. Ruch uke jest spowodowny tym ze go nage 'rozpedza' (tu sa rozne sposoby oczywiscie) ale do tego musi byc dolozone wychylenie w niezwykle precyzyjnym kacie - tam, gdzie uke nie moze sie podeprzec noga.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuzushi

Różne natomiast są sposoby na wykonywanie tego kuzushi, np:
1. poprzez uderzenie
2. poprzez dzwignię
3. poprzez zmianę kierunku poruszającgo sie uke (ten aspekt najczęściej jest czymś pomiędzy 1 a 2)

Nr 3 nie rozumiem, mozesz wytlumaczyc ?

To co napisales w punktach 1 i 2 to jest zbyt ogolnie - wazne jest w jakim kierunku sie to robi w stosunku do ustawienia stop atakujacego.
Po drugie - wymienione sposoby mozna zrobic raczej na malo doswiadczonym atakujacym.

Zasadniczym elementem uzyskania wychylenia jest wykorzystanie zaskoczenia. Mozna to zrobic n.p. za pomoca zmiany timigu czy zmiany dystansu. Zmiana dystansu moze sie ograniczyc tylko to przesuniecia ciezaru ciala nage z jednej nogi na druga - co jest malo widoczne z zewnatrz, dzwignia w takim wypadku sluzy wylacznie do wytworzenia polaczenia do centrum uke zeby przkazac ta zmiane dystansu do jego centrum.

To dziala o niebo lepiej niz szarpanie samymi rekami na wszystkie strony jak jakis wiatrak.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuzushi

Tak
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
i nie
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

To klasyczny problem typu "zatrzymany kadr". Kiedy ruch podzielimy na kawałki w celach dydaktycznych, to mamy takie momenty zatrzymania. Oczywiście to ma sens jedynie gdy uczysz. W technice walki (w sensie Akahigego, Czajkowskiego, Kaliny et con.) tych zatrzymań nie może być i nie ma.

Problem jest w tym ze nawet Ch.Tissier nigdy nie robi tego inaczej. Popatrz jego na pokazy w Bercy(tam przeciez nie uczy chyba??) czy gdzie indziej, w kazdej technice masz ten zatrzymany kadr gdzie uke odzyskuje calkowicie rownowage....Co sie dzieje potem nie ma znaczenia, bo ta pauza pozwala na kontre.
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuzushi
Aaa, czyli jednego shinana krytykowac można a innego nie :) . Jeden film z brakiem kuzushi dobry, a drugi nie. Oj Szczepan, Szczepan, anielski majtasku - bujaj się :)
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuzushi
Jestem zniesmaczony Twoimi odpowiedziami Szczepan...Jesteś hipokrytą. Wystarczy przewinąć się parenaście stron do tyłu w temacie z filmami, żeby zobaczyć jak krytykujesz chociażby Yamaguchi shihan lub Endo shihan.
Tak, a ja widzę że na wideo z Kanai shihan nie ma kuzushi. Ewidentnie jest pauza, zmiana rączek, uke jest stabilny na tyle ze moga sobie dac śmiało po pysku i potem następuje rzut. Nie, nie krytykuję shihana. Zauważam co przedstawia film. Nie znam odczuć, nie byłem nigdy rzucany przez sensei. Myślisz że nie mamy oczu? Albo - stop klatki :) Mamy...tak samo jak Ty. Jak chcesz to przerobię Ci ten film w programie i dodam slow motion i wyszczególnię te momenty. A może nie?
A czekaj czekaj...czy ja wcześniej nie mowiłem że pewnych rzeczy NIE MOŻNA wykryć na podstawie filmu?
Chociaż w tym byś przyznał rację i już się nie spierał?
Ale Ty zawsze będziesz mówił na opak. Bo jakieś siusiumajtki nie mogą mieć racji przed starym wyjadaczem? (przepraszam za słowo "stary" :) ) Ja Cię lubię ale już wymiękam. :nie:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024