Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kuzushi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
116 odpowiedzi w tym temacie

budo_grzegorz toś
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tarnobrzeg
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuzushi

przyt sudori nage, nie ma zaskoczenia, to jest technika tak powolna że palne Cie 5 razy w łeb zamiast skakać


Czyli dla Ciebie całe aikido to jeden wielki ,,układ"? ;-)
Może trzeba tu wziąść po uwagę takie okoliczności jak dystans, tempo, różnice poziomów itd. ? Jak uke będzie łajza to w każdej techice moge go w łeb z 5 rzy zdzielić :smile:
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuzushi
w wiekszosci przypadkow to tak jak piszesz uklad
jesli cos sie poza uklad przedostaje to najczesciej nie jest to juz aikido

poczytaj forum dokladnie :)
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuzushi

Pewnie, że można! Wystarczy, że wprowadzisz jiyu waza. Nawet, gdy uke będzie "atakował" tylko przy pomocy shomen uchi, to nie znając z góry reakcji tori, stale będzie zaskakiwany.
Problem nie leży w tym, czy stosować kuzushi, czy nie, czy stosować atemi, czy nie, tylko po co? W jakim celu? Co tak naprawdę ćwiczymy: układy choreograficzne ( w których kuzushi jest tylko formą bez jakiegokolwiek znaczenia dla treści ), czy techniki walki/samoobrony ( w których kuzushi jest niezbędnym warunkiem ich wykonania ).
Poniżej przedstawiam inny sposób wychylania, często stosowany przez M. Ueshibę w książkach "Budo" i "Budo renshu".


O ju wazie pisałem wyżej. Ale czy tak naprawdę będzie zaskakiwany? początkujący na pewno, ale bardziej zaawansowana osoba chyba nie do końca. Już pisałem wcześniej że cechą ludzką jest taki fajny skill jak asymilacja, tak więc po pewnym iluśtysięcznym bawieniu się w ju waze lepiej lub gorzej idzie odczytać jako uke intencje tori, tak se myślę.
A po za tym piszesz, że Aikido to choreografia, a choreografia ma to do siebie że jest zaplanowana, z góry znamy rezultat i nie ma miejsca w niej na zaskoczenie, bo wynik jest z góry przesądzony. Więc jeżeli to Aikido jest czystą choreografią to gdzie w niej miejsce na zaskoczenie?

Poniżej przedstawiam inny sposób wychylania, często stosowany przez M. Ueshibę w książkach "Budo" i "Budo renshu".
Polega on na wykonaniu nacisku podstawą dłoni na brodę i wykonaniu w ten sposób dźwigni na szyjny odcinek kręgosłupa. Stosuje się go przy takich technikach jak tenchi nage, irimi nage, kokyu nage. W "Budo" do wykonanej w ten sposób irimi nage, dołączono następujący komentarz: "W rzeczywistej walce uderz z pełną siłą twarz przeciwnika". Na filmiku występuje facet, który nie jest aikidoką tylko instruktorem walki wręcz z okresu II wojny światowej, bo po prostu nie znalazłem takiej techniki w wykonaniu aikidoki. Najbliższa jest shomen ate z Tomiki aikido ( przez Założyciela wykonywana także w obronie przed mieczem i kijem/włócznią/bagnetem na karabinie ). Oto ta technika:

Ja uwielbiam tą technikę takie quasi shomen ate, tylko że ja częściej punkt podparcia uzyskuję podtrzymując karczek uke, chociaż pomysł wykorzystania ręki, by w późniejszym etepnie mieć kontrolę na stawik również przedni. i ja zamiast na brodę, wchodzę centralnie na nos, o wiele łatwiej wychylić byczków w taki sposób, chociaż kicha keidy partner ma katar :)
  • 0

budo_grzegorz toś
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tarnobrzeg
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuzushi
Czyli taka schizofrenia. Dlatego też za aikido powinny się brać osoby mające jakieś 20-letnie doświadczenie w innych ,,poważnych" SW. Nie będzie wtedy dysput ,,jak to zroboić, lub jak to powinno być zrobione żeby było dobrze" tylko będzie to po prostu robione. :cool:

A jak określić gdzie aikido się kończy, a gdzie zaczyna coś innego? w formie technicznej. :?:

a forum czytałem :)
P.S. nie od deski do deski ;-)
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuzushi

przyt sudori nage, nie ma zaskoczenia, to jest technika tak powolna że palne Cie 5 razy w łeb zamiast skakać , ale...
ni emoge cie palnąć, tylko musze skoczyć bo taki jest układ, i tutaj jest niebezpieczenstwo bo na pad robi się mało czasu i musze wytężyć wszystkie siły żeby dac radę...
taki to absurd :-)


Co Ty opowiadasz? :) przy shomen uchi, albo yokomen uchi ju wazie jeżeli będziesz mnie atakował szybko i dynamicznie, tak jak przystało na wysportowanego 38latka, to nie wyczujesz momentu w którym będę Ci "wchodził w nóżki" (bez skojarzeń :) ), dla mnie sudori nage to obecnie podstawowa forma irimi w aikido, genialna technika tak jak shomen ate (czy irimi tsuki jak kto woli), przecież sudori nie wykonuje się poprzez zejście na kolana i czekanie aż uke się sam potknie o nasze cielsko, tylko wchodzisz ładnie bioderkiem tak jak Pan Bóg przykazał. To jest jedna z najszybszych i najniebezpieczniejszych dla uke technik w Aikido wg mnie, ba spróbuj nawet podczas stójki w momencie kiedy jesteś w defensywie wejść sudori, wiem że działa.
Zwróć uwagę na 3:20 a tutaj Gozo Shioda nawet nie wchodził techniką:

  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuzushi
spojrz wiec na 3:30 to cala prawda o sudori nage...

sudori nage to technika na rozpedzonego pianego albo nacpanego albo slepego poprostu :-)
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuzushi

Co Ty opowiadasz? przy shomen uchi, albo yokomen uchi ju wazie jeżeli będziesz mnie atakował szybko i dynamicznie, tak jak przystało na wysportowanego 38latka, to nie wyczujesz momentu w którym będę Ci "wchodził w nóżki"

Typowe. Technika będzie skuteczna pod warunkiem, że uke zaatakuje prawidłowo, czyli tak, jak tori sobie życzy. Jak w filmie z Jimem Carrey'em:

  • 0

budo_grzegorz toś
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tarnobrzeg
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuzushi
To chyba normalne że żeby zastosować jakąś technikę niezbędne jest zaistnienie pewnych okoliczności :?:
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuzushi
tak, to normalne
ale zeby zaistnialy pewne okolicznosci moza albo je wypracowac, albo czekac az zaistnieja same
tutaj mamy roznice miedzy aikidi i innymi sw

ewentualnie akikdo zaklada wypracowanie sprzyjajacych wearunkow poprzez zjednoczenie z kosmosem
tylko wtedy same "techniki walki" nie sa pootrzebne do niczego
mozliwe za tem ze sa one tylko fizycznym narzedziem w treningu niefizycznym i same w sobie nie maja miec zadnej wartosci bojowej, gdyz sa cwiczeniami ukierunkowujacymi w rozwoju innym, duchowym? mentalnym? metafizycznym? jakims?
tylko wtedy moza uznac ze aikidi nie jest sztuka waliki w typowym konyekscie a swego rodzaju praktyka np okultystyczna...
jak tam wolicie :)
  • 0

budo_grzegorz toś
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tarnobrzeg
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuzushi
Piękny wywód :)
ja tam wolę osiągać satori przy origami :)
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuzushi

spojrz wiec na 3:30 to cala prawda o sudori nage...


Mój Drogi ale 3:30 to nie sudori nage, to że ktoś się na ulicy schyla zawiązać buta nie oznacza od razu że chce Ci sudori założyć :grin:

sudori nage to technika na rozpedzonego pianego albo nacpanego albo slepego poprostu :-)


Chyba tak jak wszystkie formy nage w Aikido? :)
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuzushi

Co Ty opowiadasz? przy shomen uchi, albo yokomen uchi ju wazie jeżeli będziesz mnie atakował szybko i dynamicznie, tak jak przystało na wysportowanego 38latka, to nie wyczujesz momentu w którym będę Ci "wchodził w nóżki"

Typowe. Technika będzie skuteczna pod warunkiem, że uke zaatakuje prawidłowo, czyli tak, jak tori sobie życzy.


Typowe, bo we wszystkich SW piszesz pewne scenariusze, nie będziesz przecież na siłę zakładał nikyo, kiedy kolo Ciebie będzie dusił, albo jaki ma sens obalanie przez wejście w nogi przeciwnika kiedy masz go w dosiadzie? ;-)
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuzushi

Typowe, bo we wszystkich SW piszesz pewne scenariusze,...

Tylko w tych "wszystkich SW" scenariusze mają ścisły związek z walką, a w aikido zasadniczo nie. I dlatego atak dostosowuje się do techniki obronnej, zamiast odwrotnie. Tym samym przestaje on być atakiem.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuzushi

Piękny wywód :)
ja tam wolę osiągać satori przy origami :)


"każdy lubi co innego
ksiądz kapustę
organista baby tłuste..."
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuzushi
mod on
prosze dyskutowac na temat - Kuzushi.

mod off

  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuzushi

mod on
prosze dyskutowac na temat - Kuzushi.
mod off

Żeby o tym polemizować, to trzeba wpierw wiedzieć, co to jest... :/
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuzushi

Żeby o tym polemizować, to trzeba wpierw wiedzieć, co to jest... :/

Latwizna, zapytaj wujka googla:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

:lol: :razz:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024