Skocz do zawartości


Zdjęcie

ukemi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
85 odpowiedzi w tym temacie

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

ukemi

Nigdy nie twierdziłem, że jakoś zajebiście padam, ...

Jeśli się będziesz składał do padania, to nigdy się padać nie nauczysz. W czasie ćwiczenia padów zaufaj grawitacji i się po prostu zrelaksuj. Staraj się lądować na plecach, po uprzedniej amortyzacji całym ramieniem, w żadnym razie nie uderzając stopami w matę. Po kontakcie z matą podwiń nogę, byś mógł natychmiast wstać. To tylko moje refleksje podparte, powiedzmy sobie, 40 letnim doświadczeniem.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: ukemi
:-)
filmik gosciu
filmik jak padasz, albo jak padales kiedy robiles to dobrze.

bo teorie kazdy ma, a praktyka jak film z mifune pokazal bywa inna

i kwestia druga

Nigdy nie twierdziłem, że jakoś zajebiście padam, ...

Jeśli się będziesz składał do padania, to nigdy się padać nie nauczysz. W czasie ćwiczenia padów zaufaj grawitacji i się po prostu zrelaksuj.


Cwiczyłeś kiedyś aikido?
Może głupio to brzmi w stosunku do Ciebie, ale gdybyś ćwiczył :) to byś wiedział że sporo technik "niby rzutów w aikido odbywa się poprzez wyrzucenie uke w górę za pomocą dźwigni, skręcenia kończyny itd
czyli opcje sa trzy, UKE SKACZE, żeby mógł zrobic pad, lub uke blokuje jesli może dzignę i nie ma rzutu lub uke ma kontuzję.
Pomijając 2 i 3 i biorąc pod uwagę ż mówiliśmy o filmiku z Tissie aikido to UKE MUSI SKAKAĆ :D

i teraz jak już skoczył i sobie leci a tori zacznya skręcać w technice to uke ma guzik do powiedzenia jak i gdzie upadnie więc się odczepmy od zrazika.wolowego :-)

te pady udają się tylko wtedy kiedy działa kod :D czyli uke i tori sie znają, szubko reagują na to co robią i ba, jeszcze wiedzą co będzie, w innym wypadku jeśli uke podejmuje działanie bezoporowe i musi skakać do padu, będzie latał jak wór szmat i walił czympopadnie o co popadnie, w takiej sytuacji pady zrazika.wolowego są majstersztykiem ratowania tyłka :D
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: ukemi
taa... na plecach. Odbij sobie płuca, stłucz kręgosłup i padnij na ippon :)
zrelaksuj - ok, nie uderzaj stopami - ok, amortyzacja - ok ,ale plecami...? raczej na boczek. Nawet nazwa yoko ukemi (pad na bok) zobowiązuje wszakże.
Szczepan dobrze wspomniał o wyhamowaniu uderzenia nog o mate - mięśniami brzucha. Po tej uwadze baczniejszą uwagę na to zwracać zacząłem. Bardzo dziękuje - przydatna uwaga.
Tak więc easy, zrazik się nauczy, jak i cała reszta. Zaznaczam że oni nie są yudansha nawet, więc i tak uważam że padanie irimi nage na twardo przy stopniu 4kyu to nie lada wyczyn. :) Ważna sprawa że chce, że sie nie boi, ma otwarty umysł. Resztę da sie wyszlifować mozolnym treningiem. ;)
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: ukemi
Przykladem do padania można podać to jak robi to Karl Ruben z Niemiec.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Bardzo ladnie przykleja się do tatami, bardzo ladnie wyhamowuje uderzenie stopami (wlasnie mięśniami brzucha), bardzo ladnie widać rozluźnienie.

Drugim przykladem ktory mi przychodzi do głowy jest Fabrice Croize (asystent Tissier), ktory będzie u mnie gościł zreszta w maju ;)
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: ukemi
Jeśli chodzi nadal w temacie padów:
tak robi to jeden z moich uczniów...5kyu.
Rzucającym jest moja Pani - Justyna...6kyu
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Łatwiej jest dyskutować jeśli się widzi o czym się pisze ;)
Możecie to zapodajcie filmik - wtedy opiszcie w czym rzecz. Może będzie łatwiej to zobrazować. Chętnie dowiem się paru rzeczy. Tylko że ja tępy jestem i jak czegoś nie widzę to sobie nie wyobrażę :)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: ukemi
tak jak pada ten sympatyczny chlopak, pada sie wlasni eglownie w aikido
a to dlatego ze nogi sa ustawione "odwrotnie" tzn tak jak do ukemi rolowanego
o ile w rolce to ni eprzeszkadza a wrecz pomaga szybciej wstac, to przy padach typu yoko
gdy wprowadzi się dynamike rzutu pwoduje czeste zderzenia sie kolan, kostek
a sila rzutu wywija uke plecami na gory, i unosi do gory, co daje spore przeciazenia na stawy kolanowe zwlaszcza
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: ukemi
Smailu wiem co masz na myśli...mowisz pewnie o Hubercie z mojej sekcji. Jak wspomniałem ma dopiero 5kyu. Ma jeszcze czas i chęci by sie uczyć ;)
dążymy do tego by wyglądało to tak (1:43) - [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Przyjrzyj się też filmom Pascala Guillemin gdzie jest jako uke (też można go przyjąć jako wzór "padalca") - też czasami pada tak jak opisujesz. Wszystko zależy od sytuacji, dynamiki etc, etc.
Przykład - [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ukemi
Smail dobrze gada podając przykład Pana Mifune Kyuzo. Jest tam wszystko w temacie padów.

Może głupio to brzmi w stosunku do Ciebie, ale gdybyś ćwiczył to byś wiedział że sporo technik "niby rzutów w aikido odbywa się poprzez wyrzucenie uke w górę za pomocą dźwigni, skręcenia kończyny itd

Tutaj już się kompletnie nie zgadzam. W aikido nikt nikogo nie wyrzuca w górę. Uke sam leci. Zawsze. Chyba, że robicie jakieś sparringi. Przez trzydzieści lat nikt mnie na aikido nie rzucił. Zawsze leciałem sam, bo byłem uke. Rzucany jestem na treningach judo, BJJ, MMA. To zupełnie inna bajka, w ogóle nieporównywalna do aikido.

P.S. Ninja, Pani Justyna ładnie rzuca. Ale jak widzę te jej całkowicie opuszczone ręce, to zamieram ze strachu. Po prostu kiedyś na jakimś stażu trafi na obcego uke i zaliczy centralnie w twarz. Poza tym, niepotrzebnie robi zejście przednią ( prawą) stopą w lewo, tak jakby chciała przepuścić atak za plecami.
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: ukemi
Akahige, Ona ma 6kyu! Nie licz na to że będzie wymiatać jak 4dan! ;) Nie martw się, widze u niej mnostwo błedów jeszcze. :-)
Co najmniej 3 osoby z wysokim stopniem, ktore widziały ją na żywo określiły jej poziom na 4kyu. Więc, uczy się dziewczyna i jestem z niej bardzo dumny. ;)

Trzymajmy się tematu dot. padów. ;)
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ukemi
Szóste kyu, nie szóste kyu. To nie ma znaczenia.

Kamae

to podstawa. Podobnie jak to zejście z linii. I nie czepiam się. Taka uwaga od starszego dla młodszego. ;-)
A wracając do padów. Prawdziwych, nie teoretyczno choreograficznych. Przyjrzyjcie się dobrze temu:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: ukemi

Tutaj już się kompletnie nie zgadzam. W aikido nikt nikogo nie wyrzuca w górę. .


przenośnia Akahiga, przenośnia, a później własnie tłumacze że uke sam musi skakać :-)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: ukemi

A wracając do padów. Prawdziwych, nie teoretyczno choreograficznych. Przyjrzyjcie się dobrze temu:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

piany był, dobrze zamortyzował :-)
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: ukemi
I give up... :|
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: ukemi

A wracając do padów. Prawdziwych, nie teoretyczno choreograficznych. Przyjrzyjcie się dobrze temu:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


A gdzie tu ukemi? Gość dostał w ryj i rozłożył sie jak w tańcu na lodzie.
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: ukemi
Jeszcze na chwile wracając do tematu kuzushi przy okazji...bo mi to spokoju nie daje :)
Oto snapshooty z filmiku na podstawie ktorego stwierdziliście brak wychyleń nim zamknę ruch...
Może wasze oko tego nie rejestruje zatem klatki z filmu :) hyhy
Przepraszam za niedokładne oznaczenie strzałkami - nie chcialo mi się już rysować skośnych ufając że i tak pojmiecie kierunek wychyleń. Paint nie ma skośnych strzałek :)

*kółka - punkty kontaktu/lub oderwania stopy
strzałki - kierunek wychylenia

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] - irimi nage
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] - kote gaeshi
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] - irimi nage
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] - kote gaeshi

Ok, na tym kończę temat wychyleń. Wracam do padów. ;)
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ukemi

Cwiczyłeś kiedyś aikido?

Faktycznie, wygląda na to, że nigdy nie ćwiczyłem aikido. W Aikikai, czy Tomiki, nie mówiąc już o Ki Society, nikt nigdy ode mnie nie wymagał padania. Wręcz, zakazywano tego, głównie ze względu na bezpieczeństwo ćwiczących. Po rzutach zawsze był czas na mae-ukemi.

To, o czym rozmawiacie, a więc rolowanie na yoko, zderzanie się kolan, kostek, wyrzucanie uke w górę za pomocą dźwigni, skręcenia kończyny, odbijanie sobie płuca, stłuczenie kręgosłupa, wyhamowanie uderzenia nóg o matę mięśniami brzucha - jest po prostu chore. Przysłowia mądrością narodów - ryba psuje się od głowy. :nie:
  • 0

budo_wardziak
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 58 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/SF

Napisano Ponad rok temu

Re: ukemi
Nikt nie uczy się padów dłużej od aikidoków... może to takie ich już upośledzenie związane ze sztukami walki
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: ukemi
Aikido zaczyna i kończy sie na ukemi :-)
podobno :-)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: ukemi
Gościu, Ty poważnie piszesz?
mateńko i Ty chciałeś przyjść do mnie na trenig ... :-)
ja Cię serdecznie zapraszam, ale na widownię i to pod warunkiem że nie dostaniesz ze strachu zawału :-)

zastanawia mnie tylko jakim sposobem doszedłeś do tego że aikido równa się unik-śmierć jeśli nigdy nie ćwiczyłeś nawet "twardych" padów... jak? na podstawie technik slow motions do rolki? jeśli tak to szacunek...

nic tu nie jest kolego chore, poprostu ćwiczymy inaczej...
ja lubię sie pokulać, 40 na karku, nie zawsze che się padać szybko i twardo zwłaszcza że 100kg wagi nie pomaga przy tym :-)
ale nie wyobrażam sobie jak można trenować sztukę walki tak jak to opisałeś...
  • 0

budo_juhas
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: ukemi
jak się wykonuje mae ukemi z irimi nage lub shiho nage? ma ktoś jakiś filmik? bo mnie ciekawość zżera :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024