Skocz do zawartości


Zdjęcie

Legenda pustych dłoni


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
162 odpowiedzi w tym temacie

budo_kris102
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Legenda pustych dłoni
Deth-wish pisząc o wtórności shotokanu miałem na myśli źródło - pochodzenie technik. To że Funakoshi pobierał nauki od mistrzów z których wywodzi się shorin-ryu. Tylko tyle - nie wartościuję .Jeżeli można to polecam Encyklopedię sztuk walki J. Miłkowskiego bardzo fajne opracowanie z masą informacji.
  • 0

budo_lukew
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 467 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Legenda pustych dłoni
z azjatyckich "sztuk walk" w ogniu pojedynkow sprawdzilo sie tylko Muay Thai ktore i tak zreszta musialo zaadoptowac uderzenia z boksu, azjaci nieumywaja sie do naszej europejskiej teorii jesli chodzi o skutecznosc.
  • 0

budo_kris102
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Legenda pustych dłoni
A swego czasu tajowie przegrali z kyokiem. Nie zaczynajmy dyskusji o skuteczności bo to ślepy zaułek.
  • 0

budo_lukew
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 467 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Legenda pustych dłoni
bo zawodnicy z kyoka cwiczyli thaia :)
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Legenda pustych dłoni

Widzę, że trafiałeś na takich ludzi.

Jest różnica między "ludźmi", a "zachowaniami". "Ludzie" mają jakieś bodźce i motywacje. Uogólnianie ich dla tworzenia wizerunku człowieka jest powszechne, naturalne, użyteczne ale nie powinno się wiązać z ocenami moralnymi. Zgoda. Niemniej zachowania ulegają ocenie. Możesz np. stwierdzić, że po kilku latach pracy z tym czy innym człowiekiem obserwujesz jak traci on motywację i koncentruje się na zyskach jakie odnosi z prowadzenia danej działalności, a zaczyna ignorować źródło tych zysków, czyli ludzi, za których odpowiada. Nie wiesz dlaczego tak jest. Może ma kłopoty finansowe. Może ma kryzys emocjonalny. Może te zyski to jedyne sukcesy jakie odnosi od lat i walczy, żeby je podtrzymać. Jest konsensus: to jego prywatna sprawa. Tylko, że np. w piłce nożnej czy boksie takiego trenera się zwalnia. W karate zwalnia się zawodników. Błoto?

Jeżeli masz problem z karate, a szczególnie shotokan, to szukaj czegoś innego.

Nie mam problemu z karate, a zwłaszcza shotokan, chętnie bym potrenował tylko jak przychodziłem do sekcji shotokan to koleś z takim samym paskiem jak ja, zalecał mi ćwiczenie izometryczne albo robił bunkai z takimi kwiatkami jak pchnięcie na mostek. To jest typ entuzjasty, który kopie drzewa, znaki drogowe i betonowe latarnie, a całą technikę wykombinował z książek Nakayamy. Niedługo egzamin na czarny pas.

Wiesz co - mam problem z karate - tak naprawdę to niewiele umiem, bo robiłem za dużo pompek, a za mało dźwigni, duszeń, rzutów, kopnięć i uderzeń. Szczególnie z shotokan, bo to czy mogę się tam rozwijać zależy już wyłącznie od mojej lojalności, nie muszę znać ani jednego bunkai. Mnie to przeszkadza, innym nie, o ile ktoś im o tym nie przypomina.

Jakbym miał teraz kogoś uczyć karate jako sempai to czego miałbym go uczyć? Kumade?
  • 0

budo_tomek_tg
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 338 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Legenda pustych dłoni

Uechi -ryu to nie To-de tylko chiński Pangai-noon, który trenowany był na Okinawie jako szkoła rodzinna.

czyli mmozna powiedzec że Uechi Ryu to chinskie kung fu trenowane na okinawie tak ?
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Legenda pustych dłoni
kris
Opracowanie fajne ale sporo baboli tam jest. Dla mnie jest zbyt ogólna jak na encyklopedię...

tomek_tg
Dokładnie.
  • 0

budo_kris102
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Legenda pustych dłoni
Co do uechi-ryu najlepiej zapytaj ludzi którzy to ćwiczą - jest sekcja w Częstochowie strone sobie wyguglasz. Oni sami określają się jako Karate.

Kogan jeśli nie pasuje ci styl (a może sekcja) to zmień to - nie męcz się. Ja tak zrobiłem, miałem 10 lat przerwy jakieś 3 lata temu wróciłem do treningów w sekcji shotokanu PZK jakoś nie mogłem się odnaleźć (ćwiczenie gyaku-zuki i kizami mawashi pod zawody mnie nie pociąga) w tradycyjnym Nishiyamy koncepcja ciosu kończącego - zatrzymywanie ręki po ciosie w walce - również nie. Od 2 lat trenuję okinawskie goju-ryu i jest tu wszystko łącznie z dźwigniami, sprowadzaniem do parteru. I chociaż jest to stary tradycyjny styl (dla wielu może być to wadą) to jednak wszystko jest poukładane, jedno wynika z drugiego i nie trzeba dorabiać dziwnych interpretacji żeby trzymało się kupy. Jak już wcześniej napisałem jest tyle szkól karate że można znaleźć coś dla siebie i być zadowolonym z tego co się robi. Powodzenia na egzaminie.
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Legenda pustych dłoni
kris
Przyczyna jest prosta. Jako kung-fu na Okinawie by nie mieli szans rozwoju. Lepiej było zmienic nazwę i karate i przyłączyć się do okinawskiego ruchu wspierania karate. jak pewnie wiesz karate jest w tej chwili jedynym towarem eksportowym i szkoły z Okinawy twierdzą że tylko ich karate jest jedynym prawdziwym tradycyjnym itp...
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Legenda pustych dłoni

Kogan jeśli nie pasuje ci styl (a może sekcja) to zmień to - nie męcz się. (...) Jak już wcześniej napisałem jest tyle szkól karate że można znaleźć coś dla siebie i być zadowolonym z tego co się robi. Powodzenia na egzaminie.

Dzięki. Tak właśnie zrobiłem. Szkoda mi tylko, że znam takie fajne kata jak Bassai czy Jion i być może nigdy nie doczekam się ich interpretacji w samoobronie. Co czyni trening im poświęcony po części straconym.

Rozwala mnie, że więcej praktycznego użycia pustych dłoni w samoobronie jest teraz na kursach combatów niż w karate.
  • 0

budo_best
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 148 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Legenda pustych dłoni
dlaczego to niby Encyklopedia pana Miłkowskiego ,, posiada sporo baboli"? - czyżby dlatego , że nie popiera jedynej słusznej lini wybranej przez grupe ,, najlepszych specjalistów " ??
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Legenda pustych dłoni

dlaczego to niby Encyklopedia pana Miłkowskiego ,, posiada sporo baboli"? - czyżby dlatego , że nie popiera jedynej słusznej lini wybranej przez grupe ,, najlepszych specjalistów " ??

Nie, po prostu jest tam sporo błędów merytorycznych. Ale i tak polecam tę książkę ( piszę "książkę", a nie "encyklopedię", bo autor wybrał dość specyficzną formę prezentacji swoich poglądów).
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Legenda pustych dłoni
Rozwala mnie, że więcej praktycznego użycia pustych dłoni w samoobronie jest teraz na kursach combatów niż w karate.


A mi się wydaje, że onegdaj karate bardziej przypominało taki właśnie "combat" niż to z czym mamy (w wielu przypadkach) obecnie do czynienia, a co nazywa się "karate". Wiele technik występujących w Kata na siłę interpretuje się jako uderzenia. Kiedy te techniki dokładnie, wg pewnych zasad przeanalizować okazuje się, że są dźwigniami, obaleniami, czy czym tam jeszcze. Zaciśnięta dłoń nie zawsze oznacza pięść, może to być np. chwyt. Ale to przecież rzeczy oczywiste. Czyli oczywiste jest, że taki "combat" to takie "stare" karate?

Poruszono tu wcześniej sprawę treningu hojo undo, czyli treningu z użyciem różnego rodzaju przyrządów (ishisashi, chishi, nigiri itp. itd.). Onegdaj taki trening zabierał +/- 80 % czasu treningowego w pierwszych 2-3 latach zajmowania się karate. I trening taki dawał ciału odpowiednie "parametry" do wykonywania technik danego stylu. Teraz nie ma na to czasu! Czyli na odwrót o 180 stopni. No trudno. Ale dlaczego starsi ćwiczący nie mogą zająć się tym indywidualnie? Trenerzy nie mają takiej wiedzy? Myślę, że nie trzeba jechać na Okinawę aby te sprawy poznać. Mamy w Polsce ludzi, którzy mogą cokolwiek w tej materii pomóc.
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Legenda pustych dłoni

Wydaje im się, że utwardzają ręce, bo od pompek na kostkach sobie poobcierali naskórek. No litości. Dlatego temat.


utwardzanie piesci to glupota. nie ma czegos takiego. jest tylko droga do kalectwa.

Za każdym razem jak robię jiyu-ippon-kumite z moim kumplem powtarza się taka historia: kiedy robię atak oi-zuki na chudan, on zbija bokiem ku dołowi i wykonuje atak kaisho na splot słoneczny (nukite). Wypowiadając (!) słowo "kiai" robi taki charakterystyczny uśmieszek. Ja też robię taki uśmieszek ale tak naprawdę to wiadomo, że obaj ćwiczymy ostro zwieracze, żeby nie polać w gacie ze śmiechu. Taka scena jest ukoronowaniem całego roku trenowania absurdu zwanego tradycyjną japońską sztuką walki.


i dobrze ze sie smiejecie. kombinacja sho osae uke i nukite tsuki (terminologia shotokan) to swietna kombinacja tyle ze tam (moim zdaniem) nie ma nigdzie uderzenia palcami ;) dawno temu wierzylem w anatomicznie niemozliwe do wykonania bajki. teraz wole racjonalne podejscie ;)

sory Panowie ze przywoluje cytaty sprzed kilku stron. mialem niespodziewana przerwe w funkcjonowaniu na forum.

Pozdrawiam serdecznie
Itosu

PS. Taika Oyata ponoc kiedys powiedzial ze z tego co on pamieta to na okinawie makiwara sluzyla do poskramiania charakteru nadpobudliwych uczniow ;) wszystko na temat
  • 0

budo_best
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 148 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Legenda pustych dłoni
może dlatego szkoła RYU TE nie jest znanan na Okinawie ? W kazdym dojo na Okinawie jest makiwara. W kazdym dojo na Okinawie praktykują na makiwarze. Jeżeli ktoś nie ćwiczy na makiwarze to tak jakby wogóle karate nie cwiczył.
  • 0

budo_pabblo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:TG

Napisano Ponad rok temu

Re: Legenda pustych dłoni
W Ryu Te jest mnóstwo dzwigni ,przechwytów, rzutów itd.



[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_best
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 148 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Legenda pustych dłoni

kris
Przyczyna jest prosta. Jako kung-fu na Okinawie by nie mieli szans rozwoju. Lepiej było zmienic nazwę i karate i przyłączyć się do okinawskiego ruchu wspierania karate. jak pewnie wiesz karate jest w tej chwili jedynym towarem eksportowym i szkoły z Okinawy twierdzą że tylko ich karate jest jedynym prawdziwym tradycyjnym itp...


Co za bzdury na temat Uechi ryu. Z jakiego źródła czerpiecie takie informacje?? Byliscie kiedyś na trenibgu Uechi ryu, albo kung fu??
Z jednym sie zgodze: Okinawskie karate jest jedynym prawdziwym Tradycyjnym Karate :lol: . Pozostałe to sportowe karate. :)
  • 0

budo_kris102
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Legenda pustych dłoni

kris
Przyczyna jest prosta. Jako kung-fu na Okinawie by nie mieli szans rozwoju. Lepiej było zmienic nazwę i karate i przyłączyć się do okinawskiego ruchu wspierania karate. jak pewnie wiesz karate jest w tej chwili jedynym towarem eksportowym i szkoły z Okinawy twierdzą że tylko ich karate jest jedynym prawdziwym tradycyjnym itp...


Co za bzdury na temat Uechi ryu. Z jakiego źródła czerpiecie takie informacje?? Byliscie kiedyś na trenibgu Uechi ryu, albo kung fu??
Z jednym sie zgodze: Okinawskie karate jest jedynym prawdziwym Tradycyjnym Karate :lol: . Pozostałe to sportowe karate. :)


Nie pisz w liczbie mnogiej - bo ja wcześniej odsyłałem do ludzi którzy ćwiczą uechi-ryu. Właściwie to zgadzam się z całą twoją wypowiedzią :)
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Legenda pustych dłoni
:)
To w Okinawa karate nie ma zawodów sportowych i całkowicie jest odrzucona tego typu rywalizacja? A co z wielka halą sportowa na Okinawie w którem co 2 lata odbywają się mistrzowstwa w Okinawa Karate?
A tak naprawę nie ma karate bardziej lub mniej sportowego czy tradycyjnego , tak naprawdę to czysty marketing. Są tylko ludzie którzy traktują karate w bardziej lub mniej poważny sposób i tylko ich podejście do treningu czyni "ich" karate bardziej lub mniej sensownym, bardziej wartościowym. Cała reszta to jest marketingowy bełkot. Wszyscy się licytuja która organizacja jest lepsza czy gorsza... po co. kazdy ma swoje cele i w najlepszy dla siebie sposób je realizuje. Nie mam tu na myśli takich którzy trenują karate po to aby sie tylko poruszać. To jest fittness a nie karate.
  • 0

budo_best
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 148 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Legenda pustych dłoni
:)
A tak na prawde , no właśnie raz na 2 lata i to zawody przeplatane pokazami i seminariami karate i kobudo. Tak na prawde to ta wielka hala sportowa zwana Budokanem służy przedewszystkom jako miejsce treningów i seminariów.
Treningi na dojo nie są prowadzone wybiórczo - tylko pod zawody ( tylko jedno kata, tylko jedno gyaku zuki). Na kazdym treningu jest keiko, ( po kilka tysięcy razy) kihon , kata , bunkai , makiwara , kumite , kitae.
jeśli tych rzeczy nie ćwiczysz na trningu , to nie powinieneś mówić , że ćwiczysz karate. I tutaj nie chodzi o jakiś marketing sportowy- po prostu idziesz na taki 2 godzinny , lub dłuższy trening i wykonujesz polecenia prowadzacego sensei. Albo Tobie to odpowiada i przychodzisz na nastepny trening, albo rezygnujesz i Ciebie tam już nie ma.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024