Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rozciaganie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
98 odpowiedzi w tym temacie

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Rozciaganie
Wyjaśnimy zatem, zanim spadnie tona krytyki, że rozgrzewka i ćwiczenia rozciągające są konieczne przed treningiem. Gorzej jeśli przyjmują formę chaotycznych ćwiczeń o charakterze siłowym, a później następują po nich chaotyczne ćwiczenia o charakterze polimetrycznym... a potem...


  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozciaganie

Wyjaśnimy zatem, zanim spadnie tona krytyki, że rozgrzewka i ćwiczenia rozciągające są konieczne przed treningiem.

Wyjaśnijmy zatem, zanim spadnie tona krytyki, że ćwiczenia rozciągające przed treningiem nie są konieczne.
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozciaganie

Niebywale, ale... ja sie z tym more less zgadzam!
PS. Jestem, co prawda, zaledwie amatorem, ale uwazam, ze o sprawy kondycji, wydolnosci, gibkosci etc. mozna smialo zadbac POZA regularnymi treningami, szczegolnie, gdy jest ich malo.

Można zadbać poza treningiem, ale w większości przypadków nie ma motywacji, bo w Aikido nie ma zawodów to i po co trenować kondycję?.
Nie oszukujmy się Panowie, aikidocy w 80% są leniwy, co z resztą widać po kakari geiko 2 kilometrowych na stażach :lol:
Jakieś 7 lat temu, dokształcając się na Karate, pamiętam ze miałem przyjemność brać udział w treningach, gdzie z 1,5 h treningu przez 1 h biegaliśmy i robiliśmy pompki;] i jakoś nikt nie narzekał. A suma summarum dzisiaj Panowie z Karate, piszą na forum jj że "aikido to taniec z partnerem" :) .
A jako że obecnie odchodzi się od treningu kondycyjnego, to i potem widać jak to nawet młode daniki po trzeciej ju wazie pod rząd, stan przed zawałowy osiągają, a światek Aikido cieszy się dość wątpliwą opinią w świecie SW.
Oczywiście nie twierdzę że kondycja na treningu jest ważniejsza od techniki, ale uważam że jest ważna.
No i poza tym jest gro rodzajów ćwiczeń gdzie można trenować kondycję, jak i technikę, np. tak zwany u nas trening "hajime"
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozciaganie

Można zadbać poza treningiem, ale w większości przypadków nie ma motywacji, bo w Aikido nie ma zawodów to i po co trenować kondycję?.

Ale.. słyszałeś kiedyś o świętej zasadzie MINI-MAX...? :)
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozciaganie
Temat o rozgrzewce i kondycji mial dobrych kilka stron. Odgrzewamy kotleta?
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozciaganie

Wyjaśnijmy zatem, zanim spadnie tona krytyki, że ćwiczenia rozciągające przed treningiem nie są konieczne.

Może w aikido :lol:
  • 0

budo_kristof
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 427 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:copacabana
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozciaganie
Kogan, Prorock ma rację. Rozciąganie przed treningiem nie jest konieczne.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozciaganie

Wyjaśnijmy zatem, zanim spadnie tona krytyki, że ćwiczenia rozciągające przed treningiem nie są konieczne.

Może w aikido :lol:

Kogan, jak ktoś cie napadnie na ulicy, poprosisz go o parę minut byś się mógł rozciągnąć przed walką? :lol:
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozciaganie
Oczywiście teraz jest tendencja ze wszystko mozna robic w domu a trening ma byc tylko techniczny. Przypomina to nauke externistyczna - wszystko w domu a potem dawka wiedzy i znowu w domu.
Niestety co daje dokladna nauka a nauka externistyczna kazdy wie 8)

Wytrzymalosc w domu, siłka w domu itd a potem mamy efekty jakie sa :)

Profesjonalizm nie polega na tym zeby wszystko osoba miala robic w domu. Kazde cwiczenie silowe, zestawy, kazdy trening kondycyjny powinien byc nadzorowany przez osobe ktora sie na tym zna.

Po pierwsze ludzie sami nie potrafia sie pilnowac a i z systematycznoscia nie jest u nich najlepiej.
Po drugie czesto ich wiedza jest taka ze biorac niewlasciwe obciazenie czy kolejnosc cwiczen wiecej szkod w organizmie zrobia niz pozytku a to odbije sie na ich pozniejszych wynikach.

W sporcie zawodowym nie ma miejsca na amatorke i zawodnik jak chce cos wiecej osiagnac musi sluchac sie we wszystkim ekipy trenerow (nawet nie jednego).

W sporcie amatorskim czy rekreacji mozna pewne rzeczy zlecic samodzielnie do wykonania zawodnikom ale bez przesady. Kontrola najwyzsza forma zaufania 8)
  • 0

budo_alexia
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 175 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:śląskie
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozciaganie

Wyjaśnijmy zatem, zanim spadnie tona krytyki, że ćwiczenia rozciągające przed treningiem nie są konieczne.

Może w aikido :lol:

Kogan, jak ktoś cie napadnie na ulicy, poprosisz go o parę minut byś się mógł rozciągnąć przed walką? :lol:


Garry, błagam, nie otwieraj Puszki Pandory :roll: Zaraz zrobi się tu offtop na 10 stron, a temat fajnie się rozwija i ja bardzo ciekawa jestem, co odpowie Mr Smail. :)
  • 0

budo_avbert
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 648 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mazowsze

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozciaganie
Trening kondycyjno siłowy zajmuje mi ok. dwie godziny tygodniowo (bez liczenia czasu na rozgrzewkę)
Trening aikido bez rozgrzewek 3 godziny. Jeżeli chciałbym K-S włączyć w czas aikido zostałoby 1 godzina aikido tygodniowo. To trochę mało. Skrócić K-S bez sensu bo to absolutne minimum. Moim zdaniem inny rodzaj aktywności poza merytoryczną powinien byc powza właściwym treningiem. Innaczej rozmieniamy się na drobne. Tylko że ludzie muszą o tym wiedzieć.
Bez tej wiedzy są aikidocy co po 5 cwiczeń sapią jak lokomotywy, a 30 brzuszków to dla nich ekstremum.
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozciaganie

Kogan, jak ktoś cie napadnie na ulicy, poprosisz go o parę minut byś się mógł rozciągnąć przed walką? :lol:

Tylko jeśli on mnie wcześniej poprosi, żebym lał go przez 1,5h z użyciem przekroju znanych mi technik. W przeciwnym razie zaryzykuję naderwanie mięśnia w imię zapobiegnięcia pobiciu. Nie mówiąc już o tym, że osoba która się rozciąga przed treningiem zmniejsza moim zdaniem ryzyko kontuzji w nagłych sytuacjach.

Garry, błagam, nie otwieraj Puszki Pandory Rolling Eyes Zaraz zrobi się tu offtop na 10 stron, a temat fajnie się rozwija i ja bardzo ciekawa jestem, co odpowie Mr Smail. Smile

Przychylam się do Twego zdania.

Mój błąd, że wydawało mi się że załatwiam truizmy, nie spodziewałem się takiej reakcji i powiem szczerze - zawsze myślałem, że inne postępowanie niż moje jest rezultatem niewiedzy, a nie intencjonalnego działania. Bardzo chętnie mogę podyskutować na ten temat w odpowiednim topiku.

Mnie też bardzo ciekawi jakie działania Smail zdecyduje się podjąć.
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozciaganie

Nie mówiąc już o tym, że osoba która się rozciąga przed treningiem zmniejsza moim zdaniem ryzyko kontuzji w nagłych sytuacjach.

Już od dawna wiadomo, że akurat to zdanie nie jest prawdą. Problem z wkomponowaniem rozciągania w trening to oczywiście bardzo złożone zagadnienie i robienie tego jako elementu rozgrzewki ma zarówno wady jak i zalety. W zależności od typu treningu mogą przeważyć albo jedne, albo drugie. Niemniej to co napisałeś oznacza wyłącznie, że przespałeś poprzednią dekadę, gdy ludzie się tym interesowali, badali, krytykowali i ciut poszerzyli wiedzę na ten temat.

Pewnie nie masz dostępu do PubMedu; proponuję więc zacząć od pierwszego z brzegu trafienia z Google Scholar: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozciaganie

ja bardzo ciekawa jestem, co odpowie Mr Smail. :)

Mnie też bardzo ciekawi jakie działania Smail zdecyduje się podjąć.


:) miło mi że wzbudzam Wasze zainteresowanie, ale jak nauczyłem się na tym forum, w większości przypadków nie wzbudzam zrozumienia, dlatego ciiiiiiii :D
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozciaganie

Pewnie nie masz dostępu do PubMedu; proponuję więc zacząć od pierwszego z brzegu trafienia z Google Scholar: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Chyba nie bardzo radzisz sobie z angielskim skoro podajesz mi link do badania, które koncentruje się na bólach mięśniowych do 72h, czyli tzw. "zakwasach".

W kwestii ryzyka kontuzji, wyniki są mało wiarygodne jak przyznali sami autorzy.

Konkluzja jest taka, że na podstawie krótkiej obserwacji i ograniczonej liczby danych, a także zróżnicowania branych pod uwagę badań, badacze nie mogli osiągnąć żadnych konstruktywnych wniosków na zadany temat.

Proponuję przenieść dyskusję gdzieś indziej.
  • 0

budo_kristof
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 427 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:copacabana
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozciaganie

Chyba nie bardzo radzisz sobie z angielskim


To żabawne :)
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozciaganie

Pewnie nie masz dostępu do PubMedu; proponuję więc zacząć od pierwszego z brzegu trafienia z Google Scholar: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Chyba nie bardzo radzisz sobie z angielskim skoro podajesz mi link do badania, które koncentruje się na bólach mięśniowych do 72h, czyli tzw. "zakwasach".

Kłamiesz. Tytuł artykułu brzmi "Stretching Before and After Exercise: Effect on Muscle Soreness and Injury Risk" i dobrze oddaje to na czym koncentruje się artykuł.

W kwestii ryzyka kontuzji, wyniki są mało wiarygodne jak przyznali sami autorzy.

Kłamiesz. W skrócie, w kwestii ryzyka kontuzji autorzy dokonali przeglądu badań na temat i przyznali, że badania nie wykazują związku między rozciąganiem, a ryzykiem kontuzji lub związek ten jest pomijalny, co sprawia, że teza "osoba która się rozciąga przed treningiem zmniejsza moim zdaniem ryzyko kontuzji w nagłych sytuacjach" przestaje być truizmem. Opisali też kilka koncepcji, dlaczego tak może być. Doczytaj.

Konkluzja jest taka, że na podstawie krótkiej obserwacji i ograniczonej liczby danych, a także zróżnicowania branych pod uwagę badań, badacze nie mogli osiągnąć żadnych konstruktywnych wniosków na zadany temat.

Kłamiesz. Wnioski są bardzo konstruktywne i obalają twoją tezę o brzmieniu "osoba która się rozciąga przed treningiem zmniejsza moim zdaniem ryzyko kontuzji w nagłych sytuacjach".

Konkluzja artykułu jest taka jak konkluzja większości artykułów w tej dziedzinie: "potrzeba więcej badań, żeby lepiej zrozumieć problem". Tłumaczone na ludzki to znaczy "Chcemy więcej kasy na badania". I o dziwo, dalsze publikacje artykułów i rozwój wiedzy na ten temat wskazują, że kasa się pojawiła.

Proponuję przenieść dyskusję gdzieś indziej.

Dyskusję? To nie dyskusja, to zwykłe walenie trolla po łbie, mecz do jednej bramki.
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozciaganie
Zgadzam się. Jesteś trollem zaśmiecającym forum, nie potrafisz dyskutować i obrażasz innych użytkowników. Dobrze, że dałeś wszystkim poznać swoją wartość.
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozciaganie

Zgadzam się. Jesteś trollem zaśmiecającym forum, nie potrafisz dyskutować i obrażasz innych użytkowników. Dobrze, że dałeś wszystkim poznać swoją wartość.


Znasz przypowiesć o belce w oku?

( Biblia (Mat. 7:3–5): A czemu widzisz źdźbło w oku brata swego, a belki w oku swoim nie dostrzegasz? Albo jak powiesz bratu swemu: Pozwól, że wyjmę źdźbło z oka twego, a oto belka jest w oku twoim? Obłudniku, wyjmij najpierw belkę z oka swego, a wtedy przejrzysz, aby wyjąć źdźbło z oka brata swego. )
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozciaganie

Zgadzam się. Jesteś trollem zaśmiecającym forum, nie potrafisz dyskutować i obrażasz innych użytkowników. Dobrze, że dałeś wszystkim poznać swoją wartość.

Ja go akurat lubię i uważam za wartościowego...W przeciwieństwie do Ciebie amigo ;)
Zatem kulą w płot. :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024