Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jaka umowa?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
64 odpowiedzi w tym temacie

budo_aikidoka
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Jaka umowa?
Witajcie.
Zwracam się do Was z prośbą o pomoc. Obecnie jestem na etapie zakładania własnej sekcji Aikido. Część z Was zapewne samemu prowadzi taką działalność, dlatego proszę o radę: Jaki rodzaj umowy podpisujecie Wy jako właściciel klubu(Sensei), a uczniem? Zakładamy, że uczeń zobowiązuje się ćwiczyć rok czasu. Ja szczerze powiem zupełnie się na tym nie znam. Jedyne co przychodzi mi do głowy to umowa o dzieło, lecz najprawdopodobniej jestem w błędzie. Zależy mi na tym by umowa miała moc prawną.
Dzięki za pomoc,pozdrawiam.
  • 0

budo_aniol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 956 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków/Tomaszów Mazowiecki
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka umowa?
umowe z uczniem? a po co?
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka umowa?
zeby kasa byla jak zrezygnuj po miesiacu. taka smycz ...
  • 0

budo_toszi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka umowa?
chyba tylko w aikido takie cuda się dzieją
  • 0

budo_administrator
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4477 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka umowa?
Dajcie odpowiedzieć założycielowi tematu po co mu umowa.
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka umowa?

Jaki rodzaj umowy podpisujecie Wy jako właściciel klubu(Sensei), a uczniem?


Ja bym na Twoim miejscu zadał sobie pytanie, czy na początku swojej drogi i zabawy z SW, zapisałbyś się do sekcji (bądź swoje dziecko), gdzie już na starcie, każe Ci się podpisać zobowiązanie, że sztuka walki którą chcesz trenować, przez najbliższy rok Ci się nie znudzi, bądź na której to zajęcia będziesz zobowiązany uczęszczać mimo że zmienisz pracę, miejsce zamieszkania, czy to urwie Ci rękę.
Ja bym nigdy nie rozpoczął treningu w takiej sekcji i co więcej, każdemu bym tego odradzał.

Zamiast na umowę, postaw na dobre relacje z trenującymi, w perspektywie długookresowej takie rozwiązanie przyniesie Ci o wiele większe "korzyści".

Swoją drogą, to niestety takie śmieszne zabawy w umowy w świece SW, są coraz bardziej popularne na Śląsku:(...
  • 0

budo_juhas
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka umowa?
W niektórych klubach tak jest (nie chodzi mi o aikido, tylko ogólnie), że podpisuje się umowę roczną (czy tam 10 miesięczną). Spotkałem się takimi przypadkami, że:
a) przy podpisanej umowie składki są o ileś % tańsze niż opłacane co miesiąc bez umowy (opcja do wyboru), ale jest się wtedy zobligowanym do płacenia co miesiąc przez umówiony okres czasu (jest możliwość napisania podania :lol: z prośbą o przerwę w opłacaniu składek - np. miesiąc wolnego, gdy nie ćwiczymy z powodu kontuzji, ale wtedy umowa zostaje przedłużona automatycznie o miesiąc, czyli tak czy inaczej, trzeba dokonać umówionej ilości wpłat)
B) trzeba podpisać umowę, żeby w ogóle móc zacząć ćwiczyć w klubie, ale w sumie nie spełnia ona żadnej poza taką papierkową, biurokratyczną rolą. Jeśli rezygnujemy to rezygnujemy, ale jak potem chcemy znów wrócić, to trzeba na nowo płacić wpisowe.
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka umowa?
takie małe p.s.
bardziej od umowy na początku przyda Ci się kwestionariusz osobowy od każdego adepta (podstawowe informacje, niezwykle ważne w przypadku dzieci), i zaświadczenie od lekarza stwierdzające możliwość podjęcia treningów.

pozdrawiam
  • 0

budo_aikidoka
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka umowa?
Zdaję sobie sprawę, że może to wyglądać nieco materialistycznie, ale nie takie jest moje zalożenie i nie wtym rzecz by to teraz omawiać.Kolega tu słusznie zauważył,że jest takie coś jak zniżka i inne ulgi.Prowadząc działalność gospodarczą w tym przypadku klub Aikido wydaję mi się,że dobrze by było móc wystawic komuś rachunek.No, ale taki rachunek muszę wystwić na podstawie produktu, który "sprzedaję" w tym przypadku są to treningi.
Tak więc ponawiam pytanie:Czy możecie doradzić mi jakąś stosowną umowe?
Pozdrawiam
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka umowa?

Tak więc ponawiam pytanie:Czy możecie doradzić mi jakąś stosowną umowe?

Podejrzewam, że na świecie jest ułamek promila klubów, które wpadły na taki pomysł. I musi to być chyba najlepszy klub w danym miejscu, żeby ludzi skusić na wiązanie się z nim na choćby rok. 8O
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka umowa?
Zagadnieniem umów zajmuja się studenci prawa w zakresie wykładu Prawa Cywilnego przez jakis rok, temat jest rozległy. W największym skrócie i bez wdawania się w wyjatki spawa wyglada tak:

Jeżeli jakies strony umawiają się do np. jakiś świadczeń wzajemnych to się to nazywa umowa (kontrakt).
W polskim prawie zawieranie, rozwiązywanie, warunki, forma itp. wiele rzeczy jest uregulowane w dziale zobowiązań w Kodeksie Cywilnym.

Najogolniej rzecz ujmujac mamy dwie strony , które zawieraja porozumienie, przy czym najczęsciej wywołane jest ono ofertą skierowana przez jedna strone do drugiej.
W tym wypadku zarówno ktoś kto chce ćwiczyc może złozyc ofertę komus kto będzie uczył Aikido lub (częściej) odwrotnie, oferte składa ten kto usługe będzie świadczył.

Z powyższego wynika , ze zawsze i w kazdym dojo pomiędzy prowadzącym zajęcia ( lub firmą) a tym kto z zajęc korzysta zawierana jest umowa.

Rozumiem, pytanie wiąże się z formą umowy a w szczególnosci formą pisemną.
Umowa (pomijając wypadki szczególnych czynności prawnych lub przedmiotu umowy)
może byc zawarta w formie dowolnej. Zatem nie jest wazne czy zawarto umowe ustnie czy w formie pisemnej dla celow ważnosci samej umowy.
Forma pisemna jest wygodniejsza od ustnej w przypadku sporu (dla celów dowodowych).

Okres na który umowa zostaje zawarta praktycznie nie ma znaczenia dla formy.
Strony moga się umówić ustnie, ze np. za odpowiednia opłatą bedzie świadczona usługa nauczania Aikido prze miesiąc, rok czy dowolny okres.
I takie " dogadanie się " ustnie nie będzie miało "mniejszej mocy" niz podpisanie papieru.


Z reguły w klubach umowy zawierane sa ustnie i ich warunki wynikaja z ogłaszanych stawek opłat i zakresu ekwiwalentnych usług . Z reguły nie oznacza sie okresu trwania umowy (w dorozumieniu zawierana jest w braku innego oswiadczenia na czas nieoznaczony). Nie oznacza sie takze okresów wypowiedzenia i innych szczegółowych ustaleń opierajac je na zasadach opartych o zwyczaj.
Mysle, ze najczesciej (z powodu miesięcznie wnoszonych opłat) należałoby uznac , ze umowa na takie usługi zawarta jest na czas nieoznaczony z miesięcznym okresem wypowiedzenia lub tez dopuszcza sie jej rozwiązanie bez wypowiedzenia na mocy odpowiedniego porozumienia stron.

Sa to oczywiscie rozwazania teoretyczne , bo praktyka jest zwykle taka , ze strony zawsze znajduja jakies porozumienie ( nie sprawdzałem w orzecznictwie, ale nie sądzę, aby istniała jakas większa liczba pozwów wnoszonych do sadu z tytułu nie opłacenia naleznosci za treningi).

Konkludując : chcesz prowadzic dojo pobierajac opłaty za treningi nie muszisz miec żadnych umów na piśmie.
Co oczywiście nie oznacza braku obowiązków wynikających z prowadzonej działalnosci gospodarczej co jest zupełnie innym tematem.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka umowa?

Zdaję sobie sprawę, że może to wyglądać nieco materialistycznie, ale nie takie jest moje zalożenie i nie wtym rzecz by to teraz omawiać.Kolega tu słusznie zauważył,że jest takie coś jak zniżka i inne ulgi.Prowadząc działalność gospodarczą w tym przypadku klub Aikido wydaję mi się,że dobrze by było móc wystawic komuś rachunek.No, ale taki rachunek muszę wystwić na podstawie produktu, który "sprzedaję" w tym przypadku są to treningi.
Tak więc ponawiam pytanie:Czy możecie doradzić mi jakąś stosowną umowe?
Pozdrawiam

Zmuszanie ludzi do podpisywania kontraktu na caly rok to najgorsza rzecz jaka mozesz zrobic prowadzac dojo. Tak potepuja wszystkie McDojo w USA. Wszyscy przestrzegaja - jak masz choc najmniejszy wybor, nie idz cwiczyc do dojo ktore wymaga rocznego kontraktu.
Co ci przeszkadza wystawic rachunek np za oplate za miesac czy 3 miesiace treningu? Dlaczego to musi byc akurat za rok? - tego nie rozumiem...
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka umowa?
a ja nie rozumiem dlaczego tak oporujecie przed umowami
ja akurat rozumiem i popieram fakt umowy rocznej bo:
jesli chodzi o kase, to daje gwarancje prowadzenia dzialalnosci na najblizszy rok
jesli chodiz o nauke - to obustronnie wiażaca umowa do tego aby nauczyciel sie starala a uczen mial motywacje...
gdyby wszyscy byli idealistami, nie byloby to potrzebne, ale ze jest, jak jest, to jest to potrzebne, tylko ze widze ze slabo to rozumiecie...
a to szkoda...
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka umowa?
Popieram Szczepana...Ja bym nie poszedl do dojo gdzie wiaze mnie jakis kontrakt...
Pewnym rozwiazaniem jest stowarzyszenie - deklaracja czlonkowska i w tym wypadku skladka czlonkowska. Ale jak rozumiem wolisz dzialalnosc gospodarcza.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka umowa?
a j abym wlasnie poszedl do takiego dojo, bo wiem ze czlowiek podchodzi powaznie a ni ebyle jak do tematu
wy tylko kase widzicie, ja postrzegam inne aspekty...
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka umowa?
A jeżeli ktoś podpisze z Tobą umowę na rok, lecz po czterech miesiącach się znudzi, to jak wtedy rozwiązujesz sprawę MR Smile?
Albo dajmy na to przewlekle zachoruje, bądź to złamie sobie rękę?, wtedy opłaca jakieś składki?

Tak coby nie było, to nie pytam złośliwie tylko z ciekawości:)
  • 0

budo_aikidoka
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka umowa?
Dziękuję bardzo za pomoc. Wydaje mi się, że już wiem w czym rzecz. Na pytanie czemu umowa? Odpowiedź jest prosta. Wyobraź sobie, że masz określoną liczbę osób(na przykład 20) w sekcji. Możesz przyjąć tylko tyle uczniów na ile pozwalają Ci warunki(rozmiar maty).Przyjmijmy więc, że masz już komplet, a 5 osób z tych 20 chodzi od czasu do czasu. Teoretycznie są członkami sekcji nie wyrzuciłeś ich, ale na ich miejsce jest 5 osób które by chciały chodzić na wszystkie treningi. W przypadku gdy nie ma umowy musisz te 5 nowych osób pożegnać i mieć stratę. Osoby chodzące nieregularnie robią mniejsze postępy, a i nie płacą tyle ile członek sekcji chodzący na każdy trening. Tak, źle i tak źle. W przypadku umowy wiem na czym stoję. Inwestuje w uczniów którzy będą chodzić regularnie i przyczynią się do rozwoju sekcji. Ja mam rozwijających się uczniów, daje im zniżki dla stałych klubowiczów i wszyscy są zadowoleni. W przypadku choroby oczywiście nie płacą. Umowę mogą wypowiedzieć na koniec każdego miesiąca. Nie jest to więc „smycz” jak to ktoś pięknie nazwał, tylko gwarant dobrej inwestycji, że mam do czynienia faktycznie z zaangażowanymi uczniami. I tyle, jeszcze raz dzięki za pomoc.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka umowa?

Wydaje mi się, że już wiem w czym rzecz.

Zatem jaki jest sens umawiania się na rok skoro dopuszczamy możliwość rozwiązania co miesiąc? Czy ktoś może podać przykład jakiegoś polskiego klubu, który stosuje taką umowę? Zdecydował się ktoś na takie coś?
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka umowa?

Nie jest to więc „smycz” jak to ktoś pięknie nazwał, tylko gwarant dobrej inwestycji, że mam do czynienia faktycznie z zaangażowanymi uczniami. .


To nie jest sklep spozywczy albo wytwórnia butów.
Jeżeli chcesz miec zaangazowanych uczniów to zawarcie rocznej czy piecioletniej umowy tego Ci nie zapewni.
Na co ta umowa? Ze będą musieli chodzić na zajęcia z tego powodu, ze im bedzie szkoda wydanej kasy?
Gwarant dobrej inwestycji?
O czym Ty mówisz człowieku?
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka umowa?

Dziękuję bardzo za pomoc. Wydaje mi się, że już wiem w czym rzecz..

Az trudno uwierzyc zebys naprawde nie wiedzial, ze ilosc ludzi rezygnujacych po 3-6 miesiacach jest OGROMNA - moze 99.99%??. W KAZDYm dojo tak jest i nic na to nie mozna poradzic. Ja od ponad 20 lat to obserwuje w roznych krajach. Jesli cwiczyles w jakimkolwiek dojo to tez z tego musisz sobie zdawac sprawe.

Dlatego proba zmuszania kogos zeby chodzil tylko dlatego ze zaplacil jest nieuczciwa bo dobrze wiesz ze znakomita wiekszosc nie przetrwa paru miesiecy.Jedziesz po prostu na ich naiwnosci.
Dlatego dojo wymuszajace roczne kontrakty maja mierna reputacje.

Ja u siebie w dojo nigdy nie pozwalam zadnemu poczatkujacemy placic za rok z gory, choc niektorzy sami sie prosza. Przez ostatnie lata ZADEN z tych proszacych nie przecwiczyl roku.

Zasmuca mnie strasznie ze ten przerazajacy proceder przenika do Polski...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024